Americké biohazard laboratóriá v Kazachstane: antrax a vírusy

No aha, spáchal samovraždu. Šéf polície zrovna tej Žambylskej oblasti v Kazachstane, kde začal Pentagon minulý rok stavať vojenské biologické laboratórium úrovne BSL-4, napriek veľkým protestom domácich. Tak nádejne už rástli (a hĺbili sa do zeme) stavby v Gvardejskom. Náhle mŕtvy je aj plukovník Výboru národnej bezpečnosti Kazachstanu Azamat Ibrajev. Zrejme sa im už neušlo miesto na podvozku amerického lietadla.

Každopádne vojenské biologické laboratórium BSL-3 v Almaty obsadili ruskí výsadkári okamžite.

Je to taká zaujímavá inštitúcia, sprevádzkovaná pred 5 rokmi. Oficiálny názov má referenčné laboratórium a skladovacie zariadenie pre obzvlášť nebezpečné infekčné patogény v Národnom vedeckom centre pre mimoriadne nebezpečné infekcie. Výstavbu plne financovalo Ministerstvo obrany USA, ale - samozrejme - vtedajší kazašský riaditeľ vedeckého centra sa dušoval, že to nie je na biologické zbrane a ako veľmi to Kazachstanu pomôže. Vyjadroval sa v rovnakom duchu ako slovenský cholerický dezolát v kresle ministra obrany k americkým základniam na Slovensku.

Zmluvu na prevádzku kazašského centra uzavrel Pentagon s firmou CH2M - dodávateľom pre Ministertsvo obrany USA a CIA. V apríli 2021 bola na webovej stránke centra uverejnená tlačová správa, v ktorej sa vyjadruje "vďačnosť zamestnancom spoločnosti CH2M Hill Constructors, Inc. za ich dlhodobú spoluprácu a neoceniteľný prínos k rozvoju Centrálneho referenčného laboratória Národného vedeckého centra pre mimoriadne nebezpečné infekcie" a nádej na "ďalšiu plodnú spoluprácu pri spolupráci na nových náročných a dôležitých projektoch".

Na "náročné a dôležité projekty" dohliada - lepšie povedané, už dodohliadala - DTRA so sídlom na veľvyslanectve USA a podriadená Pentagonu. Ďalším orgánom, ktorý dohliada na činnosť laboratória, je stredoázijská kancelária amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC/CAR). Vedie ju Daniel A. Singer, podplukovník zdravotnej služby amerického letectva. Singer predtým pracoval v Epidemickej spravodajskej agentúre americkej armády, ktorá zhromažďuje biologické dáta pre americkú armádu. Pred dvoma rokmi pôsobilo v kazašskom laboratóriu viacero amerických a nemeckých vojenských predstaviteľov a viac ako 30 vedcov z krajín NATO, ktorí tam pracovali pre svoje armády. Kazašská vláda a armáda nemali potuchy, čo sa tam deje. Typické.

Nikdy sa nedozvieme, čo všetko sa našlo v almatskom vojenskom labáku, slúžiacom Američanom. Ale môžeme sledovať pohyby opony: aktuálne rozhovory Rusko - NATO. Podľa toho, ako krvilační západní zelení magori spľasli, v Almate nešlo o gorodky.

 

nové