Arogancia

Najlepší príklad arogancie náboženského myslenia je, keď uhlíkový mech, obsahujúci takmer len vodu, sediaci na hrudke železokremíkoveho prachu krúžiacej okolo nudnej trpasličej hviezdy v malej galaxii v nevkusnom predmestí (nášho) galaktického zhluku - sa pozre na oblohu a povie:

"To všetko tu bolo vytvorené preto, aby som ja mohol existovať!"

Peter Walker

 

The supreme arrogance of religious thinking is that a carbon-based bag of mostly water on a speck of ironsilicate dust around a boring dwarf star in a minor galaxy in an unfashionable suburb of (our) supercluster would look up at the sky and declare: “It was all made so that I could exist!”

Grigoriy

Vrcholnou aroganciou vedeckeho myslenia je predstava, ze limitovana mysel moze slovami definovat nekonecnu Existenciu.

Veda je nenahraditelna v jej ulohe urobit cestu tela v materialnom svete pohodlnejsou, ale tam sa jej poslanie aj konci. Bicykel, pocitac aj penicilin mame vdaka vede, jej vdacime za to, ze vlaky idu niekedy podla rozvrhu, ale to nas ani zamak nepriblizilo k chapaniu: este stale nevieme odpovedat na otazku, co je vesmir alebo clovek. Teda, aspon ja neviem.

Az ked som stravil mnoho rokov v snahe pochopit, co je "sunyata", zistil som, preco take otazky ani nevyvstavaju.

A, nabozenstvo? To je zvacsa len folklor uctievacov pamati na tych, ktori vedeli. Lepsie povedane, zili, akoby vedeli, lebo pravda nie je intelektualna, ale existencionalna. Vediet nebudeme nikdy, ale mozeme Byt.

Je hlupe pytat sa, kto nas "stvoril", odkial sme, ked este nie sme.

 

Norman

Pri dobrej vôli sa dá predpokladať, čo myslia podobné vety -zvlášť, keď zazneli už tisíckrát- ale musím k tomu poznamenať:

toto je príklad, ako odvrhovanie prázdnych slov skončí nakoniec generovaním nových nedefinovaných slov a viet.

Čo to je "existencionálna"?? Čo to je "intelektuálna"?

 

Je to ako pokus nahradiť prežieranie totálnou hladovkou. "Jedlo spôsobuje choroby a obezitu, jedlo je zlé, treba ho celkom zavrhnúť."

To skončí nakoniec tajným nočným napchávaním sa čokoládou, prasačím tukom alebo iným nezmyslom.

V myslení je to to isté.

 

 

nové