Bezmenní

Na Bratislavskom hrade je výstava o Etruskoch. Kto očakáva dôkaz o vysokej kultúrnej vyspelosti a vytríbenej estetike, bude sklamaný, pri porovnaní s tým, čo ponúkajú ostatné kultúrne inštitúcie hl. m. SR sústredené na Mesiac fotografie, však nadmieru spokojný.

Nič proti prezentácii Etruskov, navyše v Bratislave, ale Európa márne čaká na výstavu, ktorá sa pred piatimi rokmi uskutočnila v New Yorku. Téma: Stratený svet starej Európy. Stopy bezmennej prastarej civilizácie neboli prezentované v Paríži, neboli vo Viedni, aby si tam našinec len tak naľahko odskočil opeliť sa históiou, neboli ani v Bruseli - pupku Európy, hoci exponáty pochádzajú z členského štátu EÚ - Bulharska.

Jeden z najkrajších exponátov výstavy Stratený svet starej Európy si vložila do svojho záhlavia stránka Archeologického múzea vo Varne. Kým tam človek nezájde, môže sa iba dohadovať, či ho má múzeum vo svojom depozite, alebo predmet uviazol - spolu s ostatnými cennosťami - v USA.
 
Poznámka na okraj: Exponáty na výstave Stratený svet starej Európy mali nesmiernu hodnotu, napriek tomu putovali do USA originály (čertvie, ako boli poistené, nemá zmysel robiť si ilúzie o skúsenostiach archeológov z Bulharska - najchudobnejšieho štátu EÚ, s takouto komplikovanou záležitosťou). Treba si brať príklad z organizátorov výstavy o Tutanchamonovi, ktorá, keď povymetala dôležitejšie miesta, doputovala aj do Podkarpatia, aby si domorodci mohli pozrieť gypsové napodobeniny. V materiáloch sa síce píše, že fejky sú "archeologickej kvality", ale kto videl originály, pochopí, že ide o archeologickú kvalitu súčasného Egypta, kde nie sú schopní ani len poriadne odkresliť hieroglyfy podľa starého podkladu. Mimochodom, hrobka v Inchebe. "Viac ako 1000 nádherných predmetov" (koniec citátu) vytvára neporiadok na spôsob skladu divadelného súboru, verne kopírujúc jej pôvodný stav. Aký to kontrast s minimalistickou čistotou Kráľovej komory v Chufuovej pyramíde. Tak ako pri dôkazoch starej vyspelej civilizácie na území súčasného Bulharska, ani v Kráľovej komore nevieme, kto sú jej autori. Vieme len, že to nie sú ani dnešní Bulhari, ľahkomyselne zapožičiavajúci svoje najvzácnejšie archeologické exponáty, ani dnešní prepytujem Egypťania.
Prasiatko

Kroch, Etruskovia samých seba označovali za Rassenov. Je jedna teória, že hneď krátko po skončení poslednej doby ľadovej sa vybrali z vnútrozemia Ázie a cez Malú Áziu a Stredomorie prišli asi v 5 či v 4 tisícročí pred n. l. na územie dnešnej Itálie. Ak by to bola pravda (čo si už asi neoverí nik *fňuk*), tak kroch by mohli byť druhou, stratenou veľkou slovanskou vetvou. Rusi a Rasséni...navždy tajomstvo mlčiacej Gaie...

Náhodný okoloidúci

Etruskovia vraj doteraz prežívajú, aj keď iba v genetickom zmysle. Ako taliansky hovoriaci Toskánci.
Tak nejako prežívajú aj Egypťania. Časť ako Kopti, časť ako egyptskí "Arabi". Ale už sú aj tak prevalcovaní prisťahovalcami - Arabmi z Arabského polostrova.

Jojo235

volakde, ze to boli vlastne Slovania, at Russii, Od Ruska , preto Etruskovia a ze ich pismo , je vlastne Slovanske ..

http://vedy.sk/sk/staroslovienska_bukvica.php

Náhodný okoloidúci

Ešte sem pridaj tú o Veľkých Ukroch, ktorí si sami vykopali Čierne more.

Murkoslav

Pismo etruskov nevedeli rozlustit dlhu dobu. Az ruski vedci s lahkostou prelozili starobyle napisy v Taliansku. Zapad ale nikdy neprizna, ze takmer uplne cela (aj zapadna) Europa bola pred starociami obyvana slovanskymi kmenmi.

Zaujimavy je aj preklad tisice rokov stareho artefaktu z Krety.. Pisany v slovanskom jazyku.

http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2011010001

minoo

Staci pozriet na geneticke mapy po otcovskej linii a v Europe prevazuje R1A1, takze urcite neslo o znasilnovanie lahkych slovanskych diev. Historia sa stava zbierkou bachoriek, nezodpovedajucich vedeckym poznatkom. Nasi Madarski susedia, ktori su mozno vasci Slovania ako my su mytologicki (podla nich myticki) prebornici.
Carovne je aj zamlcovanie, kde prevazujuci R1A1 mumii v Tarim Basin pomenoval jedine cinan, ktory viedol vyskum, ostatni ho v citaciach pomenovavaju ako stary europsky genom, pricom podla vzorov latok sa ocakaval R1B.
Pre filmovacku pre NatGeo sa objavili repliky odevov, aj predchodca goralskeho klobuka s muslickami na cervenej stuhe kde su zavesene vertikalne nadol, hoci rozostupy sedia. Dobre som sa zasmial.

baloo

len ináč interpretujem. Keďže sa ohľadne R1A1 bavíme o NEOLITE (podľa niektorých až o paleolite) termíny ako "slovan" alebo "maďar" považujem za zavádzajúce. Ak vychádzame zo zistení o haplogrupe R1a, nezostáva nám nič iné, len konštatovať, že poliaci, slováci, maďari, chorváti, slavóni a pod. sú potomkovia toho istého národa, ergo sú najbližší príbuzní. Zlá správa pre šovinistov... ale spolupráca by sa na tom dala krásne založiť, aj keď to je "iba" mytológia, z ktorej chleba nebude lacnejší.

Keď na týchto územiach (http://haplogroup.narod.ru/Haplogroup-R1a.gif) veľmi zahrabeme do histórie, najstarším známym "etnikom" tu boli skýti. Stredovaké maďarské legendárium o tom vždy vedelo, dokonca aj v západných spisoch často tak píšu. Keď neviem ktorý pápež posielal korunu poľskému kráľovi, dosť jednoznačne ho nazval "kráľom sarmatov"... a pod. Mimochodom rusi si tiež oprašujú svoje skýtske korene, možno sa to aj zabuduje do ideologického fundamentu rysujúceho sa východneho spoločenstva.

Som zvedavý, kedy to admin vymaže, ako provokáciu.

Norman

prečo sa nazaregistruješ a potom nebudú problémy s identitou a to, či si to ty, alebo si tu Grigoriy alebo kto uľavuje zo svojeho ťažkého žitia.
Tvoje oba príspevky sú zachované, ale pôsobili ako zbytočná provokácia, jedno taká lokálna a druhá taka konfrontačná maďarsko-slovenská. V podstate aj sú. Vlastne ani teraz nie je isté, či si to ty, alebo niekto iný.) Istí sú iba registrovaní užívatelia, ktorí majú kreditnú históriu

baloo

prvý komment bol mierený čisto ako fór a zmysel druhého som medzitým vysvetlil. Možno bol ostrejší ako treba, ale fakty sú nepríjemné veci...

Norman

že ja ich oba chápem, keď viem, od koho sú, ok, len si sa priplietol do prestrelky (nie ja, ale v tú noc tu boli vyhodené jeden či dva jedovaté osobné Grišove príspevky) takže ty si bol potom collateral demage danej situácie:)

Ja tu nemienim robiť arbitra, ani sa s nikým hádať, ale ani nechať robiť zlú krv. Sa ti ospravedlňujem, ak si sa musel zlostiť. To vieš, že slovensko-maďarské vzťahy len v dobrom:)

baloo

sajt ma nekce zaregistrovať, údajne kvôli neplatnej mailovej adrese, kt. som kontroloval a bola zaručene správna. Už budem slušný, len ma pusti dnukaj, kosa je tu vonku, fučí studený virtuálny severák.

Co teď?

Norman

vyskúšal som, ide... zadaj tam hocičo, aj falošný email, ten email je nepodstatný, on (zlý zlý počítač) maximálne kontroluje, či to má v sebe zavináč ... nepožaduje potvrdenie na emiali, ako napriklad na sme.

 

Norman

Ide o to, ako mytologia interpretuje Skýtov.
Dnes sa už čoraz viac presadzuje, že to boli príbuzní Iráncov, a teda aj Slovanov. Obávam sa, že maďarská mytológia, ak ich spomína, tak z nich robí maďarské etnikum.

Tu v povodí Dunaja boli tie spomínané kultúry Vinča a podobne, ktoré asi nemožno označit za skýtske.

Ale samozrejme, ja súhlasím s tým, že pokrok v poznaní DNA rozloženia povedie k tomu, že žabomyšie rozdelovanie na národiky prestane byť zaujímavé a minulosť bude posudzovaná podľa relevantných faktov. Najpodstatnejšie ale je, že nebude zamlčovaný rozsah ľudského rodu v minulosti, nebude mrzačený na jahvické stvorenie Adama, ako donedávna a ako ešte dnes otročí kresťanov, ale ani na len o niečo voľnejšiu ale stále rovnako mrzačujúcu variantu "súčasnej vedy", ktorá sa bráni zubami nechtami akceptovať hlbšiu minulosť, a to najmä túto severnú, nordickú.

baloo

hej, aj keď sa pozrieš na mapu R1a, vidíš, že v Iráne je druhý veľký fľak. Nu a kto tam žil ešte okrem "iráncov"? Napr. parthovia. A potom nie je možno úplne nezaujímavé, že už neviem ktorého skorého Árpádovca západniari nazvali kráľom parthov. No je tu plno takých nie príliš zverejnených dokumentov, z ktorých by vyplynuli dosť iné závery ako tie eurokonformné, a to nemyslím teraz iba tie naše lokálne báchorky, ale aj pôvod etruskov, keltov, baskov, dokonca aj bavorov. A to ti nepíšem z nejakej maďarskej vyvýšenosti - práve preto, lebo sme vlastne jeden národ, aj vaše korene sú tam. A nie preto sme jeden národ, lebo sa "maďari úplne preslovanizovali", aby som citoval jeden z bežných umelých mýtov. Prečo máme rozprávky, ľudovú hudbu a pod. skoro rovnaké? Lebo jeden musel preberať od druhého? Určite? A nie je možné, že trebars tie rozprávky sú staršie ako jazykové rozdiely? No každopádne nie sú inšpirované kanibalistickými príbehmi z 30ročnej vojny, ako grimmovky a rádovo lepšie sa ladia s najstaršími mýtmi.

Norman

To, že v maďarskej histórii a kultúre, teda posledného tisícročia, sú zachované mnohé prvky minulosti, prvky ťahajúce sa povedzme k Iránu , alebo aj prvky práve podunajskej lokality.
Ako sú v maďarskej genetike tieto prvky R1 a podobné európske danosti, tak aj reálne v tej kultúre sú či môžu byť prvky podunajskej kultúry Vinča. Podobne, ako vyššie po rieke Hallstattská kultúra a ešte vyšie tá osobitá Bojuvarská (kelti?, germáni?, slovania? ... to nemá zmysel tak určovať podľa súčasnosti, proste to boli lokálne viac ako zaujímavé osobité centrá).

Chápem, že maďari ich nechcú nazývať "slovanské" a slovania ich zas "slovanské" nazývať chcú - aký tu v budúcnosti vznikne kompromis, neviem:)
Na druhej strane je jasný ten komplikujúci vzťah Maďarov k ugrofínskemu jazyku. Len stačí porovnať s Bulharmi - oficiálne a doložene uralský(či aký) národ, ale zabydlila sa slovanská reč, tak sú všetci v pohode. Podobne Chorváti sa možno nie až tak fantazmagoricky hlásia k Iránskemu pôvodu, každopádne v juhoške sídlili Ilíri, dosť dlho a výrazne, ťažko povedať, kto boli oni, ale dnes je tam slovanská reč (možno vždy (3000rokov) bola), a aj keď si so srbmi dokážu rozbíjať hlavy (kvôli náboženstvu)- predsa, situáciu to zjednodušuje.

Samozrejme, nik nemôže chcieť a ani predpokladať, že sa maďarčiny zrieknu, práve Maďari sú poslední, čo by také niečo urobili, ani z ľahostajnosti nie:)

Náhodný okoloidúci

Príspevok v diskusii pod článkom o našej obľúbenej emerickej hovoriacej hlavej Džen Psaki:

http://politikus.ru/events/35485-psaki-nazvala-rossiyu-zamechatelnoy-str...

Норвежские учителя бьют тревогу.
Либеральная миграционная политика норвежских властей привела к тому, что школы в Норвегии стали интернациональными. Однако несмотря на всю европейскую толерантность, обучение пока ведётся не на арабском, не на урду и даже не на английском, а всё ещё на норвежском, и то, что половина учеников не понимает, что говорит учитель, мало кого волнует – дети кучкуются по национальному признаку, и пока черноволосые детишки играют в дальнем углу в свои игрушки или молятся там своему аллаху, белобрысые внимательно слушают учителя.
Всех такое положение устраивало до тех пор, пока во многих норвежских школах не стали появляться русскоязычные дети. Будучи расово европейцами, они, естественно, больше тяготеют к норвежским сверстникам, чем к арабским. Однако далеко не все они к моменту поступления в школу знают норвежский язык. Впрочем, и норвежские дети к своим шести годам не так уж хорошо владеют родным языком, поскольку говорить начинают позже русских – до четырёх лет они ходят в памперсах с соской во рту.
И вот когда встаёт вопрос, на каком языке им общаться, дети безошибочно выбирают именно русский, и уже через неделю пребывания в классе русского первоклассника учителей перестают понимать не только арабчата, но и коренные норвежата, а на задаваемые им вопросы начинают отвечать по-русски, искренне недоумевая, почему их не понимают учителя.
Конечно, родителей русских детей вызывают в школу, отчитывают их за поведение ребёнка, но и сами родители, сказав пару слов по-норвежски, переходят на английский – его в Норвегии знает почти каждый. Ещё большую тревогу вызывает ситуация в детских садах – там, где норвежские дети и произносят свои первые слова. Если в детсадовской группе окажется хоть один русский ребёнок, по-русски будет говорить вся группа.
Феномен перенимания детьми русского языка отмечен не только в школах и детсадах Норвегии, но и в Германии, Бельгии, Канаде и, естественно, в Израиле. Причём в Канаде в районах смешанного проживания квебекцев и англо-канадцев русский в детских коллективах становится зачастую языком межнационального общения чилдренят и гарсонят.

Norman

Je to otázka väčšiny v danej škole.
Ale samozrejme už pár detí cudzincov učí aj domáce deti svoj jazyk a tie potom ho občas použijú. Zmätok - príčina, prečo treba akceptovať jeden domáci jazyk.

To, že by práve ruské deti lepšie presadzovali s ruštinou si rusi len nahovárajú. V Izraeli je to iné - väčšina ich tam je z Ruska.
Toto o nóroch je už len ruský ..no, humor či šovinizmus, nie:) до четырёх лет они ходят в памперсах с соской во рту

Le Bleu

чилдренята и гарсонята.. Srandovný článok.
Každá minca má dva strany. A jednu hranu.
http://www.thelocal.no/20140217/teach-children-norwegian-or-we-take-them...

Náhodný okoloidúci

Internetový plátok ac24.cz je síce zameraný na mystiku a bulvárne podanie a konšpirácie v pravom slova zmysle, ale občas prinesie niečo zaujímavé a my môžeme len hádať, čo z toho je pravda, čo chybný výklad a čo úmyselné zavádzanie.

Tu je niečo o záhadných archeologických objavoch v Rumunsku:
https://ac24.cz/-/v-rumunsku-objevili-divne-veci-a-nasledne-byl-zastaven...

Priamy odkaz na vložené video:
https://www.youtube.com/watch?v=vjV9_-c_yzA

nové