Boj o zdroje 2022

Ceny energií na svetových trhoch vzrástli o stovky percent. Prelialo sa to až na úroveň ceny energií v domácnostiach. Mocenské vrstvy v neurotickom kŕči reagujú klasicky: rozvinutím vojnovej štvanice.

Studená vojna, ktorú rozpútali USA a ich spojenci voči Ruskej federácii, prekrýva v médiách to, čo je samé osebe šokujúce - vzrast cien, aký oficiálna "ekonómia" nedokáže vysvetliť. Ani sa o to ale nepokúša - aby sa zabránilo najhoršej panike, prekrýva sa to vojenským bubnovaním. Tým sa situácia ešte zhoršuje, ale vysvetlite to nahej opici.

 

Oil peak a iné píky

Počuli sme to mnohokrát - výsmech nad tým, že by sme dosiahli nezvratný bod prepadu. Nie, teraz nie. Zatiaľ nie. Niekedy v ďalekej budúcnosti. Vždy niečo vedci vymyslia.
Absurdná iracionalita tohto postoja sa končí. Fosílne palivá končia, aj zemný plyn, ktorého je údajne ešte najviac, začína zrejme ukazovať svoje príliš blízke vyčerpanie. Preto nastáva to, čo nastalo.

Je vojna len takéto zakrývanie reality?

Nie, vojenská nervozita nie je len falošné zakrývanie energetického kolapsu. Agresívne postoje sú dané skutočnými reflexami ľudských spoločenstiev. Keď niečoho nie je dosť, snažia sa to vyrvať svojim susedom. 

 

Energetická chudoba

Rútime sa do stavu energetickej chudoby - to zaznieva už aj z verejnoprávnej televízie. Samozrejme, štát to môže "kompenzovať" len dávkami, a tak teda zrejme aj bez bojov nastúpi tzv. "vojenský komunizmus". Na Slovensku sú ale len malé predpoklady, že to súčasné vládne elity čo len ako-tak zvládnu. A pod elitami nemyslím len vládu, poslancov, ale aj majiteľov korporácií, rýchlokvasných manažérov a iných vplyvných v slovenskej spoločnosti. Títo ľudia sú, ako to už u takýchto od reality odtrhnutých vrstiev býva, neflexibilní, ale na Slovensku sú navyše celkom bez povedomia pre národnú a sociálnu jednotu. Nikdy neprešli procesom zrastu s národom. A teda ak nedôjde k ich razantnej výmene, bude na Slovensku vládnuť chaos.
Ale nedostatok energií nikde nemôžu celkom obísť bez vážnych bolestí. Nikde vo svete nebudú schopní reagovať optimálne, a keby aj urobili všetko, čo je možné, globálny nedostatok energií proste nemôžu nahradiť. Tento problém tu je a ak neudrie teraz, bude to o desať rokov, o dvadsať, či až o sto? Úbohá viera tých, čo nedokážu pozrieť do tváre reality, tých, čo vidia len po primitívny horizont pár rokov, nie viac. A to sú aj ich posledné dúfania márne, pretože nedostatok neudrie až vtedy, keď už naozaj nebude, ale vtedy, keď vznikne šok a panika - a tá môže nastať naozaj zo dňa na deň.

Nové dostatočné zdroje energií v dohľadnej dobe nie sú a nebudú, a tak je jedinou cestou šetrenie. Znižovanie spotreby vo všetkých oblastiach. Na to ale nie je spoločnosť nastavená na konzumné šialenstvo vôbec pripravená, skutočné vplyvné elity o tom ani najmenej nehovoria. Zo zbabelosti sa o tom v lepšej spoločnosti nehovorí - a tak spoločnosť na to nie je pripravená.
Nastáva obdobie prevýchovy narkomana, ťažkého alkoholika, aby sa zaobišiel bez svoje drogy. A to nebude ľahké, to prináša vždy veľa vrešťania aj skutočnej bolesti.

 

Kŕče ľudských spoločností

Ľudia súčasného industriálneho sveta sa nedokážu zaobísť bez abnormálnych dávok svojej energetickej drogy. Bez nej budú mať spoločenstvá abstinenčné kŕče - a vojna je jedna z foriem takých kŕčov. Vojna vo forme, v akej prebieha už roky na Donbase, alebo akej prebiehala v bývalej Juhoslávii, môže vzniknúť kdekoľvek v Európe (o iných dierach sveta ani nehovoriac). Oba spomínané konflikty sú výsledkom rozpadu buď ZSSR, alebo Juhoslávie. Rozpad Európskej únie analogicky prinesie rôzne miltantné aktivity. Pravda, priemerní Európania nie sú také zvery ako Briti a Íri, vraždiaci sa navzájom desaťročia v Severnom Írsku, ale predsa len to ani nie sú žiadni anjeli. Podobne špinavo ako na Ostrovoch to teda môže prebiehať aj inde. Budeme svedkami, ako sa vyschnutá ideológia kozmopolitizmu, antinacionalizmu a infantilnej lásky rozpadne ako domček z karát, a napríklad Katalánsko môže byť svedkom horších krviprelievaní, než aké kedy dokázala vytvoriť baskická ETA. Podobné to môže byť na Korzike, v severnom Taliansku, vo Francúzsku na Korzike, ale aj inde ... Keď nedokáže režim zabezpečiť ani energiu, motroci prestávajú poslúchať a skúsia sa čo najviac lokálne izolovať.

 

Taká je podstata americkej a celoeurópskej militantnej horúčky v januári 2022. Nie je to nič neočakávané, rozumní ľudia to predpovedajú desaťročia. Len teraz je to už tu.

Despota Caucescu svojho času, keď malo Rumunsko problémy s energiou, tvrdil, že teplota v bytoch na tých mrazivých tuším 18 stupňoch, je zdravá, že nedostatok je vlastne dobrý. Výrazný cynizmus a pokus nahovoriť ľuďom, že je im dobre, aj keď zomierajú na podchladenie. A to nielen starí, ako v prípade covidu, ale decká vtedy zomierali na zápaly pľúc - a to sa neodpúšťa. Caucescu hlásal teda bezcitný optimizmus, tak, ako súčasné elity hlásia arogantnú lož o tom, že čierne je biele, ako súčasní režimoví mocní nejavil záujem o realitu. Caucesca, ako vieme, potom opreli o múr a zastrelili ako psa, aj s jeho starou. Jeho stará bola veľká celebrita, ktorú mali predtým všetci radi. Aj teraz majú masy mnohých ľudí radi.

 

0
Dusanbe

Zaujímavé zhrnutie čínskych ekonomických aktivít v tejto časti sveta.

Ide aj o ropu, ale už nie len o ňu - spoločné vyhlásenie Číny a Argentíny o Falklandských ostrovoch poriadne dvíha žlč britským politikom.
Dohoda o výstavbe jadrovej elektrárne, je pre niekoho v USA tiež poriadne horká pilulka.

Olympiáda v Číne zjavne nie je len o prípadnom umiestnení Vlhovej či prepadáku Fialkovej.

https://www.rt.com/op-ed/548560-us-china-deals-argentina-ecuador/