Bude Kábul druhé Alamo?

V Kábule sa údajne nachádza 6000 amerických vojakov, ktorí udržiavajú priestor okolo letiska, Vraj tam budú do 31. augusta, ako bolo dohodnuté s Talibanom.

Dnes vybuchli na letisku nejaké (samovražedné) bomby a došlo zrejme aj k útoku iným spôsobom.  Aj preto napríklad Nemecko vyhlásilo, že s "evakuáciou" skončilo a v Afganistane už nemá jediného vojaka. Nie tak hrdinné Bidenove vojská, ktoré zrejme slepo dôverujú dohodám s Talibanom. Je znova vidno, že americká politika je proste nepoučiteľná a možno smeruje k ďalšej hanbe.

Niekto by mal totiž americkej "elite" vysvetliť, že po akomkoľvek prevrate je situácia v krajine neistá a nik nemá moc na sto percent v rukách. Ozbrojené zložky v Afganistane sú dnes aj radikáli určite horší než jadro Talibanu. Zrejme sa im nepáči víťazstvo, pri ktorom je tolerované letisko plné amerických zabijákov. A možno ich 6000 vojakov priťahuje ako lákavá korisť.

Ako odletí 6000 vojakov? Ak zoberieme 200 vojakov do lietadla, a to som velkorysý, je to stále minimálne 30 plne naložených lietadiel. Kedy odletia? 

Ale aj takéto počty sú zbytočné - koniec (dopravných) letov sa dá dosiahnuť jednou rotou talibancov s protilietadlovými zbraňami. Stačí, ak padne jedno plne naložené lietadlo - a do ďalšieho už ťažko len tak niekto nastúpi. Vojaci zostanú prikovani k zemi ako v Alamo. A potom?

V Kábule hrozí veľký masaker a človek sa pýta, či sú Američania aj vojensky takí slepí, alebo je to cielená obeť amerických vojakov, len aby mali zas nad čím fňukať a prekryli svoju hanbu z hladkého a bleskového triumfu Talibanu. Ak zajtra neodletí posledný americký vojak, tak sú vo Washingtone proste blázni, alebo vrahovia Američanov. Sakrálna obeť vlastných (u nás takú poznáme z prípadu Kuciak, ale aj za tým prípadom stáli ako iniciatori Američania). Na krvi  (vlastných) nezáleži, hlavne že bude nad čím bľačať a obviňovať oponenta z kriveprielvania. Chaldeicka krutosť v priamom prenose.

 

 

 

 

nové