Čaputa zaskučala

Tak práve v RTVS1 si vybrala svojich 10 minút osoba, ktorú všetci poznáme ako Čaputovú. Bývalá prezidentka, ktorá z morálnych dôvodv stratila  svoj mandát.

V predvečer výročia tzv. Sametovej revolúcie neodolala a pripomenula ľuďom, že (vraj) demonštrácie pred 32. rokmi prebehli nenásilne - a tak majú prebehnúť aj tie zajtrajšie a vôbec všetky protesty. 

Pravda je taká, že nikoho Čaputa teraz nenapodobila viac, ako totalitnú byrokratickú svoloč tých čias. Keďže vetdajší (komunistický) režim sa už päť rokov rozpadal, funkcionári strany , politici vrátane prezidenta (Husáka) aj vtedy hovorili o nenásilí, o reforme, ale "vrámci zákona". V tomto sú režimoví pandrláci rovnakí, chveje sa im hlas a kokcú, keď sa začínajú cítiť na strane tých bez moci.

Ale pravda je iná. Nič sa nikdy nezmení, ak nie je k dispozícia sila a ak sa tá sila neprejaví. Nejde o to niečo rozbiť, ide o to tú moc ukázať. Dav, ktorý nie je schopný vrhnúť blesky, môže rovno zostať sedieť doma.

Ja sa zajtra pôjdem prejsť po meste - ale nemienim hádzať hromy blesky za mladých soplákov. Pôjdem sa na nich pozrieť, čo dokážu. Stále len blačať o rúškach a vakcínach? Alebo majú nejaký konkrétny plán k veci? Malý Mussollini sa bude stále len nadúvať ako žabiak, akože sa rozčuluje,  alebo už niečo aj dokáže predviesť? A tí druhí dokážu viac, ako napísať číslo 1488 na múr? A čo pracujúca sociálna demokracia, jej dve odrody - tie zase nič? Ako vidím, idú "zastavovať fašizmus". No, výborne, to sa plutokrati rehocú ako kone. A čo tak zastaviť Džingischána, pán Blaha, to by bolo ešte bezpečnejšie, bojovať proti mongolským votrelcom. Bez náslia, samozrejme.

Ešte aj ta hraná revolúcia skoncujúca s érou komunizmu musela rozbiť niekoľko hláv a jedného (naoko) zabiť. Bez ukážky sily sa nikdy nič nestane.

Nuž, je pre opozíciu a naštvaný ľud je asi ťažké niečo vymysleiť, ja viem, to im nikdy moc nešlo. Čaputovej záhrada je práve zajtra zavretá, aby tadiaľ davy neprenikli cez labilné polorozbité sklenné platne plota priamo do prezidentského paláca a neobjavili tam nejaké tajomstvo, napríklad ďalšiu kozu, ktorá diktuje politiku toho domu. Vláda je za vysokým plotom a parlament vysoko na kopci, kde nie je miesto na cvičenia. Budú demonštrácie zas len do stratena v kotli bývalého gotvalďáku, dnes honosne nazývaného Námestie Slobody, kde aj dnes skončili v prázdne študentíci? Tam ísť demonštrovať je úúúúplne zbytočné. Alebo sa predsa len obsadí aspoň to Námeste SNP, s pridruženým Námestím Nežnej Revolúcie, ktoré je priam posvätné centrum frikulínov? A čo pohanská modla kuciakoviny pri stene kostola?  

Asi sa nič nezmení. Zas zostane len pri rečiach. Je tu už tri desaťročia systém "nechceme násilie" - a oni tomu stále veria. Pretože nikdy ešte neochutnali pravú chuť slobody! Ešte nikdy sa naozaj neoslobodili, ani na okamžik!

Zajtra majú príležitosť. Nie pre štát, nie pre národ, nie pre svoje deti - pre seba. Nie preto, že chcú, ale preto, že tak to musí byť. Nedá sa čakať, že sa zvráti režim - ale chcem vidieť aspoň niekoľkých ľudí, že sa oslobodia.

 

 

 

 

 

 

nové