Čas žitia a čas umierania

Smrť smrdela úplne ináč v Rusku, ako v Afrike. V Afrike, pod ťažkým anglickým ostrelovaním, ležali mŕtvoly medzi líniami tiež často dlho nepochované, ale slnko pracovalo rýchlo. V noci vietor prinášal smrad, sladkastý, lepivý a ťažký - mŕtvi boli nafúknutí plynom a vo svetle cudzích hviezd sa prízračne dvíhali, ako keby ešte raz bojovali, mlčiac, bez nádeje, každý sám za seba - ale už nasledujúci deň sa začali scrvkávať, tlačiť sa k zemi, nekonečne unavení, ako by sa do nej chceli vplaziť - a keď ich neskôr niekto prišiel odniesť, boli mnohé telá už ľahké a zoschnuté, a tie, ktoré sa našli niekde až po týždňoch, boli takmer už len kostry, ktoré voľne hrkali v náhle príliš veľkých uniformách. Bola to suchá smrť, v piesku a vetri. V Rusku to bola mazľavá, smradlavá smrť.

Pršalo už dlhé dni. Sneh sa roztápal. Pred mesiacom ho bolo o dva metre viac. Zničená dedina, ktorá predtým vyzerala akoby pozostávala len zo zuholnatených striech, každú noc mlčky kúsok vyrástla z klesajúceho snehu. Sneh sa topil a topil, a s ním prišli mŕtvi.

Boli to starí mŕtvi. O dedinu sa viackrát bojovalo - v novembri, v decembri, v januári a teraz, v apríli. Bola obsadená a opustená a znova obsadená, prišli snehové búrky a mŕtvoly zaviali behom hodiny tak, že saniťáci mnohých nemohli nájsť - a potom bola každý deň nová vrstva bielosti hodená ponad toto miesto deštrukcie, ako keď zdravotná sestra prehodí plachtu cez zakrvavenú postel.

Prví prišli januároví mrtvi. Ležali najvyššie a prišli začiatkom apríla, keď sa sneh začal kĺzať. Ich telá boli na skalu zmrznuté a tváre mali zo šedého vosku.

 

---

Toto je ukážka zo začiatku románu "Čas žitia a čas umierania" od E.M. Remarque.

Spomenul som si na túto klasiku, keď som v správach videl davy počerných južanov, neustále sa v davoch tlačiacich cez Balkán do Nemecka - vo vlhkom a mazľavom čase. Zabalení v igelite, na topánkach nákupné tašky. Hranice sú zavreté a onedlho bude snežiť .

Chrípkové epidémie, zápal plúc, disentéria, podchladenie...

Ľudstvo je neopoučiteľné a aj títo, podobne ako tí na fronte, budú smrdieť.

A niektorí vylezú až v apríli.

 

aktuálne foto niekde zo Slovinska.

 

 

Ľubov

títo migranti? Toto ja neviem nijako pochopiť ,alebo sa naozaj jedná o tvory s inou anatómiou?

Však by som počkala do jari,alebo by som si povedala,že už je tam (v Nemecku)našich priveľa,lepšie bude zostať doma,ale na zimu sa tam ťahať? Aj decká? Hej,veď čože,urobia si ďalšie,ak tieto zamrznú v blate. Nie,nie je to normálne a navyše, ten pocit,že žijeme v blázninci mám aj z konania všetkých západných politikov.
Rýchlo,potrebujeme niečo zdravé,potrebujeme to ako liek,pretože inak nám reálne hrozí zúfalstvo.

Náhodný okoloidúci

Náš integrovaný Ibi Maiga v jednom rozhovore povedal, že keď prišiel prvýkrát za sestrou do Paríža, tak keď sa na druhý deň ráno zobudil a všetko vonku bolo biele, tak sa strašne zľakol. Dovtedy nikdy nevidel sneh. Černoškovia odkiaľsi od rovníka poznajú iba dve ročné obdobia - prší / neprší. Teplota +20 je pre nich kua že hrozná zima. Značkové handry a ajfóny sú im prd platné, keď sa nekamarátia s mozgom a nevedia si zistiť najzákladnejšie info tak, ako si my zisťujeme info o počasí tam, kde chceme ísť na dovču. Ajfónom mozog nenahradíš. Alebo si všetci mysleli, že keď ich Ajša Merkel tak horlivo do Nemecka a v podstate do Európy pozýva, tak pre každého je prichystaný apartmán v 5-hviezdičkovom hoteli.
O niečo viac to prekvapí u Sýrčanov a Afgáncov, lebo Sýria je síce teplá subtropická, ale v horách tam cez zimu bežne mrzne a sneží a v hornatom Afganistane je viac-menej podobný prebeh počasia ako u nás. Ale praví nefalšovaní Sýrčania sú naozaj na úteku pred vojnou.

Ale je aj taká možnosť, že ten, kto to celé spoza Atlantiku organizuje, si je dobre vedomý toho, aké je u nás počasie a jeho snahou je spôsobiť čo najviac obetí a mať ďalší čo najsilnejší nástroj na ďalšie citové vydieranie Európanov.

Norman

Ranko Ostojic, ministr vnitra Chorvatska: Proud migrantů už nedokáže bez střelby zastavit nikdo

http://pravyprostor.cz/ranko-ostojic-ministr-vnitra-chorvatska-proud-mig...

Luko

Keby E.M.R. dnes žil v na siedmom poschodí v paneláku, pozoroval by podobné bez toho, aby musel do Ruska a Afriky..
Po zime, za prvých jarných lúčov, na miestami bielom snehu, sa psie exkrementy objavujú vo vrstvách na mestkých parkoch, v zime zaviatych, teraz už topiacim sa snehom. Akoby zimné hríbiky rástli. Ešte zmrznuté, no postupne mazľavo smrdiace. V opačnom poradí, po vrstvách vždy ďaľšieho a ďaľšieho nového snehu, sa konečne dočkajú vytúženej zeme, do ktorej sa na jar konečne dostanú a splynú s ňou. Všetky spravodlivo naraz, bez korupčného zvýhodňovania čakacej doby. Prvá zimná naviata vrstva vyrovná všetky hendikepy nespravodlivého zimného času.
Je to iné ako v lete. Vtedy vyschnú rýchlo, sú ľahké a nesmrdia tak dlho, aj keď v čerstvosti leta robia po daždi aj ľahký krok o kilo ťažším.
Je ich stále viac, akoby sa valili v hordách do našich parkov a šťastné tam zostávali.

lebleu

máme tu ďalšieho literáta.

Dusanbe

najvhodnejsie citanie k tejto teme - napisal napriklad aj taku "Noc v Lisabone".
Ked uz hovorime o utecencoch....

Norman

To je zaujímavý postreh - fakt, Remarque. bol sám emigrant. Ale jeho emigrantské knihy zároveň hovoria, že nikto sa nikdy s ilegálnymi votrelcami nemaznal.

Ale všeobecne platí, že trebá ich karty použiť proti nim. Ak by to nebol pacifista Remarque, boli by tamtie texty označené za nechutný morbidný bulvár. Takto je to klasika.)

Dusanbe

stratenej generacie, by bol Remarque na 100% niekde medzi nimi - t.j. tymi co naozaj utekaju prec od vojny.
Taky paradox.

Ľubov

Neviem,ako Vy,ale ja klasiku nečítam už hádam aj dvadsať rokov. Prišli všeliake nové knihy,času bolo málo,tak som klasike bola neverná,pretože tie nové nám všeličo sľubovali,hlavne kopec vedomostí.Je to naozaj tak?

Norman,vďaka tomuto krátkemu úryvku z Remarqua,ale aj Lukyho paródii na biblické "Prach si a v prach sa obrátiš"by sme si možno mohli položiť otázku,čo je viac.Dobre,fyzické telá sú druhotné,iste súhlasíme.Možno ,že pre "dušu" sú oveľa cennejšie práve takéto knihy,ktoré sa od slova bel volajú krásne.No,že nás formujú lepšie a viac pripravujú na to,čo príde potom.Vlastne len chcem povedať,že by sme si mohli prečítať opäť Troch kamarátov.

Norman

Tie knihy sú od slova bel, pravdepodobne, ale mali by sa skôr volať buletria, od slova bulvár.
Opakujem: Remarqua som nevytiahol, aby som ho chválil, ale naopak, aby som ho použil, jeho čiernotu.
Ináč si myslím, že to bol treťotriedny bulvarista. Taký Harry Potterista svojich čias.

lebleu

podľa môjho je tak o triedu-dve vyššie. Vyzerá to ako také nič moc písanie, ale je to sám život. Remarquove politické názory sú pravdaže iná vec.
Takže nič si z toho, Ľubov, nerob, napríklad taký ja mám Troch kamarátov doma a držia ma rovnako ako v mládí.

Norman

vám sa človek všetkým nezavďačí. Nejakých remarqov som prečítal, ale považujem to skôr za chyby mladosti.:)
(Poterra som nečítal, až tak hľbko som nikdy neklesol)

lebleu

A nemôžem celkom vylúčiť, že ten môj pohľad na "Kramera" je sčasti tiež ovplyvnený časom, kedy som tie knihy čítal.
S Harrym P. som tiež nemal tú česť.

Ľubov

že to bolo ovplyvnené časom.Nie je až tak veľa spisovateľov,čo mali vilu pri švajčiarskom jazere ako Kramer.Predávalo sa to,čítalo.....bol to jednoducho súhrn priaznivých okolností. A ten bulvár? Beriem to tak,že Norman ,ako ho ja vnímam,má pravdu 85% .Štatisticky je teda celkom možné,že Kramer bol bulvár:).On nie je moja srdcová záležitosť,takže mi krv nezovrie-nie je to Ľudovít,ani Kráľ.Ale pozrime sa na to trochu z iného uhla.

Traja kamaráti,pri tých sa tak nabalil.Aj ja si ich asi znova prečítam.Ľudia radi čítajú o priateľstve troch mužov.Majú z toho dobrý pocit,pretože je to ...také dobré. Napokon,aj úspech Medenej veže (minule ju dávali na jednotke)stojí na tom istom princípe. Myslím si,že to nejako súvisí s číslom tri.Tolstoj napísal kratučkú poviedku O troch starcoch.Ale pointa je od Pythagora,je to veľmi stará pointa.Traja negramotní starci žili na malom ostrove a povesť o nich sa rozšírila tak,že ich navštívil nejaký cirkevný macho.Pýtal sa ich,ako sa modlia,keď nepoznajú knihy.Odpovedali,že ich jedinou modlitbou sú tieto slová:"My dole sme traja,vy hore ste traja. Zmiluj sa nad nad nami.Tolstoj ,alebo skôr tá stará povesť naznačuje,že na úrovni múdrosti sa naučíme používať intuíciu,vďaka ktorej môže aj "hlupák",ktorý sa spolieha na pocity a rôzne zhody okolností vyriešiť aj neriešitelné.
Toľko moje malé zamyslenie k číslu tri a k názvu románu Traja kamaráti. Traja kamaráti sú v každom z nás,to je predsa jasné.

Dusanbe

mile filmove spracovanie tej poviedky.

https://www.youtube.com/watch?v=CsN12_DqM_I

myslim, ze stoji za to vydrzat uplne do konca - tam je ta pointa.

Nie slova su to podstatne, nie ich mnozstvo ci "odbornost".
Ak si pouzila slovo "hlupak" /aj ked v uvodzovkach/ - hlupaci v tej poviedke su prave vsetci ti ostatni - okrem troch dedkov. Vsetci ti co poznaju tisice mudrych a odbornych slov
a napriek tomu, ci prave preto ? - nevedia/nedokazu/nechcu spravit krok smerom, ktorym
sa pozeraju.

Z Troch kamaratov si ja osobne pametam nieco ine - samozrejme boli traja a boli kamarati,
ale uprimne povedane - ani neviem ich mena.
Zato meno Pat, si pametam velmi dobre. Aj zaverecnu cestu hlavneho hrdinu za nou do vysokohorskeho penzionu, kde sa Pat liecila. Motor auta - nevolali ten automobil Karl ? - striedavo priadol a zavyjal v prudkych zakrutach a stupaniach, ale v poslednych pretekoch Karl nesklamal. Doviezol ho vcas, aby sa s Pat este stretol. Posledny krat. Potom bola noc - stravena na balkone, myslim ze to bol rum, cim sa ohrieval.
A rano, ked uz bolo po vsetkom.
Takze kamaratstvo tiez, ale hlavne laska. A smrt.

Ách, velice romantičné, :-)

Ked sme uz pisali o slovach - aj toto je o tom - "Slová, slová":
https://www.youtube.com/watch?v=_ifJapuqYiU

Norman

Tak ma napadlo, ako vysvetliť môj postoj:
Vôbec nemienim zhadzovať Remarqua, ani nikho iného zo spisovatelov tvrdenim, že ich diela nie sú dobré. Naopak, chcem povedať, že beletriu dokáže písať v podstate každý a teda zákonite aj ich diela sú dobré. Rovnako dobré, ak hocktoré iné.
:-)

Je mi to smiešne, ale v podstate to myslím úplne vážne.

Ľubov

toto je práve tých 15 %,keď sa podľa mňa mýliš. Vďakabohu za ne.-).

Dusanbe

ale si ho ohodnotil.
Vysoko si postavil laťku, :-)
A to sa stavim o flasu konaku, ze nieco ako "Vábive horizonty" ci "Kútik snov" ti vobec nic
nehovori.
To su jeho uplne prve knihy, ak by si ich cital, resp. poznal - precitat sa to da len s urcitou davkou masochizmu, to by si mu nedoprial ani tu tretiu triedu...
Ale kazdy nejako zacina.
Precital som od neho vsetko, co bolo prelozene - nejakych 9 ci 10 romanov + ciastocne aj tie 2 vyssie uvedene.
Myslim, ze teda tak trochu viem pochopit, ako to myslis.
Napriek tomu - mam rad jeho knihy. Zobrazenie pocitov stratenej generacie - ktora tu realne bola, jeho podanie pribehov lasky a smrti - nie je vobec zle.
Samozrejme, chyti za srdce najme v ranej mladosti, ale da sa k tomu vratit aj pozdejsie. Osobne som mal najradsej Cierny obelisk.

Norman

ja sa nehrám na literárneho kritika :-)
Mali sme doma Víťazný oblúk, možno aj iné, vtedy to bolo in, skoro ako Angelika, nie? :-)
Tie jeho klasiky z Prvej vojny som ale nečítal, povinné čítanie, tak to teda nie :-)
Posledné, čo som dal boli Tiene raja - a to bolo o ničom.
No, to boli časy, ešte pred Internetom :-)))
Vtedy sa tie veci, knihy, ešte fakt čítali. Dokonca aj buletria.

lebleu

dokonca práve čítam, v ruštine. Teda pokúšam sa o to; so slovníkom a odhodlaním.

Sinuhe

za bývalého režimu v televízii sa dali vidieť všakovakí politruci, ktorý s meravou tvárou (skrátka bolo im na ksichtoch vidno, že neveria tomu, čo tárajú) hovorili rôzne nezmysly a presviedčali ľudí a tom, že volovina je skvelá vec.
Za bývalého režimu však boli politrukmi väčšinou ľudia nejako postihnutí a občania ich nejako prehliadali. Nebolo ich veľa, bývalý režim sa usiloval, aby väčšina ľudí mala nejaké zmysluplné a praktické vzdelanie. Súčasný režim to nevie regulovať a vykotil stovky ba tisícky nemakačenkov, ľudí, ktorí nemali mentálnu kapacitu na to, aby vyštudovali stavebnú, lekársku, elektrotechnickú či strojnícku fakultu a podobné a považovali (oni, alebo ich rodičia) za pod ich úroveň, aby sa vyučili za inštalatérov . Vyštudovali všelijaké obskurné politológie, sociálnepráce, masmediálne komunikácie a podobné vysoké školy pre leňochov a retardov a po ich vyštudovaní sa ich absolventi domnievajú, že majú rovnocenné vysokoškolské vzdelanie s vyššie menovanými odbormi. Takíto ľudia sa stali novodobými politrukmi, nakoľko sa normálnou, zmysluplnou prácou nevedia uživiť. A tak trepú ako "papierové hlavy" z bývalého režimu. Typickým reprezentantom je "marxistický teológ" HVRN. Ale sú tu aj nové postavičky,...
Príklady: včera na TA3 akýsi Kračmar (alebo tak akosi) z nejakého obskurného Euroatlantického centra (už názov napovedá, že ide o bandu zmrdov) trepal o užitočnosti votrelcov a dnes akýsi Milan Nič (nomen est omen!) z akéhosi obskurného Stredoeurópskeho ústavu trepal podobne. Je zábavné pozorovať ich meravé až kŕčovité ksichty keď rečnia a deklamujú a deklarujú to, čomu ani sami neveria, ale nakoľko boli leniví aby sa vyučili za inštalatérov, tak musia takto.... Treba si ich pamätať. keď príde k zmene (čo bude dúfam onedlho), tak budú užitoční: pri výstavbe dopravne infraštruktúry. Na prácu s krompáčom a lopatou sú ich vzdelanie a inteligencia dostatočné. A pri práci budú môcť aj plamenne rečniť.

Norman

Nebol to Káčer? (Alebo Korčok?)
V poslednom čase zapájaju do vyjadrovania v TV hlavne priamych platených zamestnancov atlantických (čítaj anglosionistických) organizácií, ako CEPI, CEA, CENAA, SAC ... nasekali ich hodne, ale ľudí v nich majú blbých a blbších.

Znova pripomínam náš datavid http://nadhlad.com/content/agenti ,
kde vidno ich sieť.

Sinuhe

toto bol celkom mladý človek a nevedel som o ňom nič vygúgliť. Zdá sa, že už musia nasadzovať do boja "Modrú proUS Juged", starým harcovníkom ako Káčer či Korčok sa na tomto poli zjavne nechce bojovať (asi šípia, že by to pre nich nemuselo dobre vypáliť). Preto museli do TA dať ako "mienkotvorcu" bezvýznamného eléva...

Norman

Na US Jugend sa vždy spoliehali, keď bolo najhoršie. Mladých debilov si ľahko kúpia za misu šošovice - respektíve tak to bolo donedávna. V tom veku väčšine kreténov stačia sluby a nádej. A prípadne nejaké drobné "kariérne miesto" v nejakom podobnom "thinktanku".

Umrtnosť tých spermií je veľká (prirodzene, politická úmrtnosť).

Ľubov

To je naozaj pravda.Hej potešilo,hlavne radosť,že existujú takéto prirodzené,milé ,pekné dievčatá mám.Možno sa nájdu aj u nás také.
No a z celostného nadhľadu je jasné,že je to symbol nádeje.

baloo

http://www.ta3.com/clanok/1071330/mlady-slovak-znasilnil-moslimku-ma-si-...

"Mladý Slovák znásilnil moslimku, má si odsedieť 20 rokov"
"žena prežila len vďaka tomu, že mala na hlave kapucňu a hidžáb"
"polícii sa ho podarilo vypátrať na základe záberov z kamery"

Odkaz správy:
1, bieli - ale ako vidno aj takí lúzeri ako slováci - znásilňujú moslimky (a nie naopak)
2, moslimka je vzácnejšia a zákonom chránená, keďže za znásilnenie bielej ženy by určite nedostal 20 rokov, a keby bol on moslim resp. naša menšina, tak max. pár rokov na podmienku
3, hidžáb is good, odporúča sa vlastne aj nemoslimským ženám a moslimským sa musí povoliť, veď hľa, vono je vlastne ochranný odev pred násilníkmi
4, kamery sú good, ináč by sa nikdy neodhalil ani tento zločin

5, a čo zas polkorektne zabudli kurvy zrzaví? Iba, že ten slovák je tento borec:

Norman

dva zápory po znásobení dávajú pozitívny výsledok.
Ale 20 rokov za znásilnenie - to je naozaj hodne vyspelá demokraci, humanita a pluralita, toľká krutosť. U nás by dostal za dvojnásobnú vraždu 4 roky - ovšem to by zabil bielych, to je samozrejme tiež polahčujúca okolnosť.

Ergo, k tomu neutralizačnému procesu - treba ich všetkých nasypať do jednej nádoby.
Ide len o to, nájsť vhodný reaktor, kde ten proces bude prebiehať.

A keďže je reč o Británii ... tam už vyťažili všetko nerastné bohatstvo, čo mali, vyhubili všetky veľké zvery, ktoré tam mali, a jediné zvery, ktoré sa tam vyskytujú sú ovce domáce a kreténi robustnoidní z rodu opoidov, takže je to jasné. Všetkých zločincov treba posielať do Británie.
A do tunela umiestniť automatické gulomety, reagujúce na akýkoľvek pohyb (niet nad inšpiráciu korektnými a humanitnými počítačovými hrami).

Čo sa týka toho označenia, že "Slovák" ... nuž, nevadí, nech nenávidia, len nech sa boja.
Nech nechodia pod Tatry.

nové