Čo zasadíš, to budeš žať

STRATENE.
Pozitívne video na nedeľu o tom, že základný problém sa zákonite sám vyrieši.
S českými titulkami.

Autor: 
Náhodný okoloidúci

Všetci majú plné huby eko, základom však je, aby im z toho niečo kvaplo, napríklad vo forme dotácií, čím viac, tým lepšie.

Tu je jeden článok, ktorý by bol zábavný, keby nebol na zaplakanie. Kam to zelená tuposť dotiahla...
http://www.osel.cz/9247-dovezena-drevni-hmota-nahrazuje-uhli-nejen-v-dan...

Norman

Vikernes nie je "zelený". Je to o inom. To, že väčšina zelených dnes sú politické prostitútky ešte neznamená, že v pozadí celej spoločnosti nie je problém.

K tomu linku na článok na osol.cz:
To, že navrhnuté opatrenie sú nefunkčné predsa neznamená, že je lepšie nič nerobiť. Ani tie opatrenia nenavrhli "zelení" - ak by naozaj nebolo nevyhnutné niečo robiť, korporácie by nepristúpili na žiadne vládne návrhy nehovoriac o návrhoch vrieskajúcich polohipies na ulici. Korporácie neustupujú, ak nemusia. Ako sa píše v tom článku, opatrenia nefungujú. Bionafta nie je riešenie, spaľovanie biomasy nie je riešenie ... veď dobre, ale súčasný vývoj prirodzene tiež nie je riešenie (preštudovať matematiku pre 8. ročných - exponenciálny rast).
Preto som sem dal toto ironicky "pozitívne" videjko, aby bolo jasné, aké bude "riešenie", ak sa iné nenájde.

Ja viem, že politických problémov vnútri spoločnosti je dosť, ale aj tieto "externé" tu sú a občas ich treba pripomenúť - aby nás tie nikdy nekončiace žabomyšie vojny menej trápili.

Náhodný okoloidúci

Mňa ani len nenapadlo obviňovať Vikernesa zo zelenosti, a ani slovom som ho nezmienil. S jeho názormi väčšinou súhlasím.

Ten odkaz, ktorý som dal, ale tiež súvisí s preľudnením. Čím viac ľudí, tým väčšia spotreba zdrojov, tým rýchlejšie vyčerpanie zdrojov. A to platí zvlášť v našom pásme, kde veľa zdrojov minieme na udržanie tepla cez zimu a taktiež to platí v našej civilizácii, pričom v článku ide práve o udržanie technológie výroby a s tým súvisiacej spotreby elektriny a zdrojov na jej výrobu.
Domov dreva z amerického kontinentu do Európy, aby sa mohlo "ekologicky" spáliť, to už je za hranicou šialenstva. Zelení plánovači prestrelili. A riadne.

Píšeš o riešeniach. Riešením v prípade výroby elektriny sú práve jadrové elektrárne, ktoré ale zelené mozgy doslova nenávidia a broja proti nim na každom fronte. Ak si to dáme do súvislosti s demografickým vývojom v západnej Európe, tak v prípade namnoženia sa Kalergiho detí tam nebude nikto dostatočne intelektuálne vyspelý na to, aby bol schopný pracovať v jadrovej elektrárni.
Bionafta z repky alebo palmového oleja je tiež šialenosť, neviem, koľko nafty sa minie na obrábanie repkového poľa určeného na výrobu bionafty, ale asi to nebudem málo. A ničiť pralesy v tropickom dažďovom pásme len kvôli tomu, aby západoeurópan mohol jazdiť na bionaftu z palmového oleja namiesto benzínu vyrobeného z ropy, je ekologická katastrofa globálneho dosahu, v dlhodobom meradle.

Podľa mňa príčinou preľudnenia je chýbajúca regulácia vzťahu medzi pôrodnosťou a úmrtnosťou, čím sa zasa vraciame k porovnaniu medzi r-stratégiou a K-stratégiou. Kedysi dávno boli zrejme takmer všetky ľudské populácie r-stratégmi, ale prírastok populácie bol výrazne regulovaný chorobami a parazitmi. Preľudnenie v súčasnom svete sa týka v drvivej väčšine práve r-stratégov, ktorí, ak sa dostanú k neobmedzeným zdrojom, v krátkom čase ich doslova vyžerú.

Vezmime si taký Egypt. Pred 100 rokmi tam žili možno 3 milióny ľudí. Nastal rozmach pyramídového a prímorského turizmu, obyvatelia Egypta získali množstvo peňazí, mohli začať dovážať potraviny a populácia začala stúpať na súčasnú úroveň, čo je takmer 95 miliónov ľudí. Čo by sa stalo, keby Egypt úplne prišiel o príjmy z cestovného ruchu? Ja to vidím na hladomor a takú vlnu vysťahovalectva, akú Blízky východ ešte nezažil. Takže kým bol Egypt odkázaný len na potraviny dorobené na vlastnom území, populácia sa držala na únosnej úrovni. Rovnováhu narúša práve možnosť dovozu a vývozu potravín, či už s cieľom zarobiť alebo s cieľom uspokojiť svoj spasiteľský komplex kŕmením všetkého okolo seba a nielen okolo seba, ale aj na druhom konci sveta.

V prípade západnej civilizácie treba ešte vziať do úvahy spotrebu umelo zvýšenú na brutálnu úroveň možnosťou žiť na dlh, na pôžičku, pričom sa využívajú nekryté peniaze. Keby teoreticky boli zakázané nekryté peniaze, prípadne keby boli zakázané pôžičky, svet by vyzeral výrazne inak. Ja viem, kebylógia nefunguje, ale ukazuje nám iné a nevyužité scenáre vývoja.

Norman

Energia - veru, sú to ťažké problémy, a nielen že ich tu nevyriešime, ale skôr nemajú riešenie.

Čo je dôvodom preľudnenia ... nuž, dá sa to nazvať rôzne ... ale podstatné je, že sme preľudnení. V podstate to ale zas najstručnejšie vyjadril Vikernes - pretože dávame technológiu do rúk tým, ktorým nepatrí. Akákoľvek technológia môže byť myslená - motor, penicilín, hnojivá, sapíky, sekery ...
(ja len upozorním, že medzi tých, ktorým nepatrí niečo do rúk, patríme zrejme aj my všetci, celé ľudstvo)

Vango Tango

Klasická zámena príčin a následkov. Lebo príčinou nie je preľudnenie, ale zle pochopená Sloboda a Solidarita (SaS ;-D) !

Sloboda ako právo parazitovať na práci druhých!
Solidarita, ktorá vychováva takýchto paraztitov v konenčnom dôsledku ničí darcu aj obdarovaného!

Týka sa to celej škály parazitov - od tých bielych v bielych košeliach až po čiernych oblečených v špinavých handrách.

Buheh

problémov v princípe JE preľudnenie. Ale pravdu máš v tom, že väčším problémom ako samotný počet ľudí je ich nevhodné správanie.

Je to situácia, ktorú by som prirovnal k chrípke a jej nesprávnej liečbe, npríklad skalpelom či dynamitom.

frooyo

mam nejake fakticke poznamky k videu
Tento Hippie styl zivota nejak nemusim ani zelenych diktatorov, ked uz chcel hladat vinnika mohol radsej hovorit o kapitalizme a ludskej nenazranosti ako ho hladat v nabozenstve.
myslienky Chestertona:
"Dıvame-li se na prırodu jako na matku, zjistıme brzy, ze je to macecha."

"Hlavni zasadou krestanstvı vzdy bylo, ze prıroda neni nase matka, nybrž naše sestra. Muzeme byt hrdi na jejı krasu,ponevadz mame spolecneho otce; prıroda vsak pro nas nema rodicovskou autoritu; mame ji obdivovat, ale ne napodobit".

Tak mozme cakat na kolaps systemu a dufat ,ze obetou nebudeme my.

V jednej relacii infovojny spominali Gatesa ako hovori o redukcii populacie. Ako si to vysvetlit bud je preludnenie realne alebo potrebujeme strašit ludi. Prečo chce tento problem riešit niekto kto je už za vodou a preludnenie sa ho netýka.

Aman Againsttime

Vikernes spomína kresťanstvo (a i judaizmus), pretože korene antropocentrického vnímania sveta, ktorý vníma prírodu, t.j. rastliny a zvieratá stvorené len preto, aby ich človek využíval možno vystopovať až k Starému zákonu. Boli to židia, ktorí medzi prvými prišli s doktrínou o nadradenosti človeka nad stvorením. Človek bol stvorený na obraz boží a Boh mu dal do rúk vládu nad prírodou, ktorú smie vykorisťovať. Modernita s jej kapitalizmom a liberalizmom síce odmietla biblickú vieru, avšak uchovala si tento starozákonný antropocentrizmus. Vikernes dobre vie o čom hovorí.

Buheh

Preľudnenie je nerovnováha medzi človekom a prírodou. Čím väčšie preľudnenie, tým väčšia nerovnováha, tým väčší tlak musí prekonávať technológia, ktorá túto nerovnováhu spôsobila, aby ju udržala. Lenže je vždy len otázkou času, kedy artista z lana spadne: môže tam vydržať hodinu, dve, ale určite nie rok alebo milión rokov. Je len otázkou času, kedy už nebude vládať dávať pozor a gravitácia ho dobehne.

Teda civilizáciu, kde vývoj technológie nedrží krok s prísnou kontrolou populácie (a funkčnými pravidlami pre udržiavanie jednotlivých populácií v pevne dohodnutých hraniciach) je zákonite odsúdená k bolestnému kolapsu. Je iba otázkou okolností, či ten kolaps nebude aj kompletným zánikom.

nové