Demokracia zatvára krám - deň otvorených dverí do Národnej Rady 1. septembra (zas) nebude

Tento rok zas nebude deň otvorených dverí, keď sa návštevníci mohli pozrieť do budovy parlamentu a prípadne osobne stretnúť s poslancami. Je tu použité zaklínadlo o pandémii - a to v čase, keď sú už otvrené všetky kaviarne a kiná.

Tu je bez preháňania vidno, že slovenská vládna garnitúra sa ľudí bojí. A že s nimi nechce viesť žiaden dialóg. Ani ten jeden deň v roku. Pri porovnaní s minulosťou sme teraz niekde na úrovni normalizačnej vlády Husáka, možno aj horšie. Nedajme sa mýliť tým, že pred 40 rokmi formálne komunisti porušovali viac "humanitárnych zásad" - súčasný režim je len viac prefíkaný a pokrytecký, tak to naivným amatérom nebije tak do očí.

Ale je tu možnosť, že otvorené dvere predsa len budú. Pretože 1. septembra sa vraj zíde dav -dúfam, že na námestí SNP, nie v uzavrenom kotli námesia Slobody - a zo SNP sa dá ísť ľahko pred parlament. A to bližšie, než ako dovolí šarha svojemu psovi, teda bližšie, ako 50 metrov. Ono pomery sú tam stiesnené, ale to zťažuje aj prácu režimu, drábom v brnení. A tá budova má viacej vchodov, vrátane tunela z hradu.

Ja viem a pripomínam - na ulici sa žiadne prevraty neurobia. Ide vždy maximálne o demonštrovanie - tentoraz napríklad o ukážku sily a odhodlania.

Osobne som bol zvedavý na budovu, ktorú postavili ešte boľševici. Budovu malú a nevhodnú na svoje poslanie - je to len zle navrhnutá malá rokovacia sála a potkanie chodby a diery naokolo. Podľa zákona má občan právo zúčastniť sa rokovania Národnej Rady na balkóne - bez nahlásenia a bez povolenia. Len s jednou podmienkou - ak je miesto. Ale spýtajte sa znalých a každý vám povie, že tam miesto na balkóne prakticky vždy je - ale oni ľudí aj tak nevpúšťajú. Porušujú tak  opakovane a dlhodobo zákon.

Podarí sa 1. septembra vziať si aspoň toto právo späť? Urobí ľud svoj deň otvorených dverí? Vojde na prvé poschodie do rokovacej sály a nechá tam veľké pripomenute "My sme národ, vy ste len sprostí bíreši"? Netreba inde do budovy - ale rokovací priestor patrí ľudu.

A odpoveď je jasná - nie, neurobí, lebo politici ako Mazurek, Kotleba, Pellegrini ale aj Fico na to nemajú. Vedia, ako koalícia, tiež len otvárať papule, ale obsah je mizerný, až nulový.

Tak čo vlastne chce 1. septembra opozícia svojím protestom dosiahnuť. Nový Prvý máj? No to je sakramentsky málo. Čo vykotí Blaha - zas nič?  Až dodatočne urobí humoristický status na FB? Zas mu treba poradiť? Nuž dobre - nech sa zamyslí, čo by spravil jeho archetypový hrdina Che Guevara. Azda ho niečo napadne.
 
 
 
Truhlík

Tento režim je najhorší za posledných sto rokov.
Preto potrebujú brainee-mankurtov.

nové