Dieťa v čase

Všetko už tu bolo. Iné, oveľa mocnejšie sily hýbali svetom dávno pred dnešnými chabými pologendermi. Pred polstoročím, pred tisícročím, pred miléniami.

Každý si ale mohol vyskúšať, aké to je, padnúť do mlynčeka. Môže si aj dnes. Len do toho, nech neváhajú. Už to tam na nich čaká.

Autor: 
téma: 
Sociálny patologista

Nie som nejakým extra fanúšikom Deep Purple, ale túto pieseň mám naozaj rád. Dík, Norman. Ak ide o 70-te roky, tak osobne nedám dopustiť na Black Sabbath (no, ja som bol už od mojich 5-tich rokov veľkým fanúšikom "madmana", pána čarodejníka - magora Ozzyho. Nuž nedalo sa nezamilovať nielen do tej muziky, ale i perfektného imidžu :-)).

Norman

ani ja nie som nejakým osobitým fanúšikom zrovna deep purple.
Ale toto dielo, okrem niektorých iných podobných z tej doby, je výborná ukážka či prinajmenšom pripomenutie tej hlbky, do akej sa do psychiky norila vtedajšia generácia - a to je ešte pred mojou, teda v tomto živote.
Nielen tento song sám to evokuje, ale spomenutie si na všetko, čo o tej dobe vieme. Tí sa vtedy s tým nehrali ale naplno sa do toho položili. Terajší, naproti tomu, to len ustráchane napodobňujú.

Vtedy to bol reálny experiment. A ... neuspeli, lebo uspieť sa nedá. S takou hlbkou už nie.

Tu sme dali to video "Unleash hell" a gen pprokurátor Čižnár nás asi číta, lebo o dva dni spomenul, že "rozpúta peklo" ... ale peklo naozaj rozpútavajú dnešni farební revolucionári, a v tom songu deep purple toho pekla dosť je (nepochybujem o osobných skúsenostiach hudobníkov). Dnešní farební revolucionári chcú z pekla len to dobré, ostatné nie, a ako sú rozmaznaní, tak naozaj veria, že keď povedia "dosť", tak to peklo bude rešpektovať. Fatálny omyl :-)

Aby sa niekto nemýlil, v týchto úvhách a pojmoch nie je nič iracionálne, práve naopak, je to taká vyššia abstrakcia, len človek musí mať ochotu ju akceptovať (v čo dúfam).

Aman Againsttime

No, ja osobne nedám dopustiť na 80-te roky a zač. 90-tych rokov. To boli popravde posledné skutočne kreatívne obdobia v ľudských dejinách. V modernej hudbe obzvlášť 80-te roky predstavujú pomyselný vrchol, hudba mala v sebe neuveriteľnú mágiu (počúval som nedávno Hysteriu od mojich obľúbených Deff Leppard a je fascinujúce ako dnes už viac ako 30 rokov staré album dokáže mne, v danej dobe ešte nenarodenému, vyraziť dych- parádny moderný, nadupaný zvuk a ohromné dramatické melódie a silné emócie - neviem si ani predstaviť, čo to muselo robiť s mládežou v danej dobe :-)).

Potom v 90-tych rokoch začal postupný úpadok, hoci stále tu boli nejaké zaujímavé vlny ako grunge, indie a pod., ale nakoniec to celé skončilo pri generickej odpadovej nude typu Bieber, Ariana Grande, atď. Skutočne by ma viac zaujímalo, čo počúvajú a sledujú dnešné decká, lebo trochu som už z tohto vypadol, ako sa neustále vraciam k mojim starým obľúbencom. Nedávno som napr. oplakal smrť Chestera Bennigtona z Linkin Park - to bola jednoducho (správne naštvaná, že?) hudba mojej generácie, tam nostalgia nepustí. Určite aj teraz sa v populárnej hudbe nájdu nejaké dobré veci (napr. Florence and the Machine a možno aj Taylor Swift, hoci tá je pre mňa skôr zaujímavá z iných dôvodov než je hudba :-))

Norman

ja sa v hudbe moc nerýpem, lebo koľko ľudí, toľko názorov. Hovorím o kultúre, o hlbkovej psychológii a svetonázore, z ktorých je hudba potom len viac či menej verný odtlačok.
Vôbec ti neberiem teda názor, že tá hudba v 80 tych či 90 tych je taká či onaká. Ja len hovorím, že v dobe, ktorá aj mňa pedchádzala, teda nie v mojej dobe, snažím sa byť v tom neutrálny, boli tieto veci oveľa hlbšie, bol to jedinečný pokus - ale potom v 70 tych, 80 tych, 90tych až doteraz už žiadne svetonázorové a naozaj trocha hlbšie hnutie nebolo. Potom to už bola len "hudba", len póza, len technika, len povrch. Alebo len jednotlivci, samozrejme, tí sa vždy nejakí nájdu.

Aman Againsttime

Nechceš to rozviť ešte konkrétnejšie? Vieme, že v 60-tych rokoch nám začína "kvetinová" generácia, ale to bol podľa mňa skôr ideologický úpadok - jednoznačne dôsledok tragédie prehratej vojny, hoci nepopieram, že hudobne sa diali revolučné veci, ale nebolo to podľa mňa ono.

IMHO, práve v 70-tych rokoch, dochádza k akémusi pnutia a prichádzajú zaujímavejšie veci - aj ideologicky podfarbené...

Čo napr. taký David Bowie a jeho flirtácia s fašizmom, resp. fašistickou estetikou? Aj spomínaný Black Sabbath predstavovali odklon od "kvetín" k niečomu autentickejšiemu - k "temnote, bolesti a strachu." A čo taká gotická subkultúra začínajúca v 80-tych rokoch? Ďalej, tu máme Depeche Mode a ich sexy "fašistickú estetiku, atď. A aj Kurt Cobain, hlas mojej generácie, hoci sa politicky nedá nikam zaradiť, stelesňoval niečo jedinečné a nám blízke, často (ako keby bol prívržencom titánskeho romantizmu) kritizoval pomery dnešného sveta a jeho pesimizmus a zatrpknutosť, vyjadrená jeho hudbou a textami, boli jednoducho reakciou jeho citlivej, melancholickej duše na tento chorý svet (ako to raz pekne vyjadril" nenávidí ľudí práve preto, že ich miluje") - som mu veľmi podobný, pretože to pociťujem podobne ako on (ale vyjadrujem iným spôsobom, samozrejme).

Pochopiteľne, všetci sme deťmi svojej doby a svojho prostredia. Ani nebudem veľmi popierať, že som v týchto veciach výsostne subjektívny.

Norman

Napísal som to narýchlo, ale zdá sa, že si pochopil, ako som to myslel. Išlo mi o tieto hlbšie či temnejšie aspekty kultúry. A nie o hudbu samú, tá je u mňa len určitým odrazom, nie zdrojom.

Ani som nechcel až tak jednoznačne definovať nejaký gradient, že to hladanie len ubúdalo - v princípe. Ale v tých 60-tych až 70-tych to bolo masové. Ja nehovorím, že to bolo dobré, ale bolo to odvážne experimentovanie. Ale chcem aj dodať, že to neboli (len) flower power, (flower power bolo len také krytie pre pupúšov, to boli prvé pokusy slniečkárov, ale to nebola všeobecná charakteristika tej doby).

Neskôr nevidím reálne sociálno kultúrne hnutia, len teda hudbu. Neskôr to bol proste viac manierizmus, len napodobovanie (Depeche Mode, Bowie ). A ak aj niečo autentické bolo, napríklad ten Cobain, tak to nemalo taký dosah a bolo oveľa rýchlejšie skomercionalizované. Ale hlavne - podnety mali byť inde v spoločnosti, hudba mala byť len následok.

No ale to je už moc rozprávania.

Náhodný okoloidúci

Zaujímavé historické zábery z čias, keď bol západ biely.

Ešte viac ten kontrast vynikne po prečítaní tohto článku:
https://www.hlavnespravy.sk/aktivisti-plagatoch-filmov-nahradili-bielych...

nové