Divoké témy, sloboda prejavu a horúčava

V poslednom čase sa sem dali nejaké ostrejšie témy (Jadro Európy, zastrelený 17 ročný na úteku) a prišli aj nejakí neskúsení ľudia. Strhla sa tu ostrejšia výmena názorov, ktorá patrí k životu. V podstate sa to takmer vykryštalizovalo do toho, ako to má byť - "Vy sa pýtate, my odpovedáme" :-)

Žiaľ, situácia, mentálna slabosť a teploty zrejme spôsobili, že jednému účastníkovi konfliktu naozaj preskočilo a začal tu portál doslovne zahlcovať vulgárnymi nadávkami. Veľmi ma to mrzí, lebo si viem predstaviť, ako dotyčný pri tom trpí. A viem si predstaviť, že ešte viac trpí, keď to nefunguje a keď sa mu nakoniec ceľkom zamedzí čokoľvek sem dať. Dúfam len, že ho nedrblo celkom, pretože  aj po technickej stopke ešte dve hodiny zakladal nové kontá, či mu to náhodou predsa len neprejde, a potom náhle prestal. Tomu sa povie zúfalstvo, ach jaj, mám ho na svedomí.:)

Toto píšem ako vysvetlenie, že znovuzavedenie komentovania len pre prihlásených užívatelov bolo zavedené nie pre názorové rozpory a hádky, ale len kvôli jednému technickému útoku. Veď vidíte, že ja som za slobodu slova a diskutujem s kýmkoľvek rád, až do krvi.

 

Nuž ale realita sveta je teraz takáto. Situácia tam vonku sa bude zhoršovať a mnohým, naozaj mnohým začnú tiecť nervy a budú sa vyvršovať všade naokolo, na svojich nevinných spoluobčanoch a podobne. Treba s tým rátať, že slniečkári zahodia masky (viď aj prípad Bránik), ale aj mnohí iní si budú ventilovať frustráciu. Nuž, netreba dať pijavici ľahkú šancu.

Konieckoncov, hovorím už pomaly rok, že prúd udalosti už tečie divoko. Z tohto portálu sa stal taký záchranný čln, kde si možno uchovať zdravý rozum a chladnú hlavu. Teraz sa bude mnoho topiacich chytať okraja člna a hladať záchranu aj tu, podobne ako africké bomogá budú hladať záchranu na okrajoch Európy, ale jediná možnosť je ich odstrčiť a nechať ich ich osudu. Bez váhania a bez akýchkoľvek výčitiek.

V zmysle: Pevnosť Európa :)

Takže teraz, ak ešte nie ste registrovaní, sa treba pre komentovanie najprv zaregistrovať. A ešte prípadne počkať na schválenie - to podľa aktuálnych okolností.

Pre starých členov sa nič nemení.

 

 

 
Rudo

Na tom čo sa stalo nesieš hlavnú zodpovednosť ty, lebo vyhrocuješ emócie a zhadzuješ ľudí.

Ty ako aj Ema máte grobiansky slovník, na ktorý nie je každý zvyknutý a tak bola len otázka času, kedy niekomu rupnú nervy.

Napísať jednej slušnej a rozumnej diskutérke "zavri hubu" a "odpáľ odtiaľto", to je aká úroveň?
Teraz to už neviem nájsť, zrejme zmazané, ale včera to tu bolo. Prípadne toto:
http://nadhlad.com/comment/25238#comment-25238
Asi ti ešte nedošlo, že útočiť druhému na jeho deti (je jedno či verbálne alebo inak) je pre človeka tá najcitlivejšia struna.

Ľudia sem prichádzajú, lebo chcú niečo viac ako sú stoky typu sme alebo N. Ale sloboda vyjadrovania je tu podobná. Len jedna názorová línia a ostatní môžu vypadnúť. Máš tu svoje teliatka, ktoré ti pritakávajú, tých si tu držíš a kto začne oponovať, dostane nálepku provokatér, troll a deptáš ho psychicky, pokiaľ neodíde.

Jednoznačne nevieš pracovať s ľuďmi.

Norman

Sloboda vyjadrovania je tu väčšia, ako v N či Sme.
Naša sloboda.

Toto nie je experimentálny priestor majúci dokázať výhody liberálnej absolútnej slobody slova - ako vidíš, ten mýtus aj tak nefunguje. Toto je priestor na prezentovanie určitých názorov. Ak ich niekto nezdiela, nik ho nenúti.
Nech si nik nemyslí, že oni si budú u seba hlásiť svoje názory (napríklad o dobrom komunizme, kapitalizme, konzumizme ..) a sem prídu špiniť na tie naše, provokovať a nadávať nám osobne. Chápeš, že by to bola blbosť, robiť zo seba ovcu? Samozrejme, že tu máme svoje názory a tie budeme presadzovať, niektoré iné budeme tolerovať ale niektoré ďalšie budeme tvrdo odmietať a dokopávať. A čo si si PREBOHA MYSLEL???

Jedna otázka - k tebe keď prídu domov návštevníci - a začnú ťa dokonca urážať - tiež ich nechaš v obývačke bez patričnej odpovede? Napríklad teraz ty - nazývaš kohosi "teliatka" - to má byť akože tvoja slušnosť?

Implicitným účelom portálu bolo aj to, aby si ľudia zvykli na realitu, vrátane presných formulácii a nezakrytého slovníka.

A ak som niekoho z tých, ktorých som kritizoval, ako píšeš, "trafil na najcitlivejšiu strunu" - treba povedať, je to len dobre a som rád.

Kolodej

to sú slniečkári, prezliekajúci kabáty - len ono akosi len "hrať" slušného je dosť ťažké. Aspoň mne to tak príde. Ale to som potom asi teľce, už ti nič nenapíšem heche - ale aspoň tu máš veselo :D

Kolodej

že by mal vedieť pracovať s ľuďmi. On to opakuje do nekonečna. Tematická stránka. A diskusia tu je asi celkom slobodná - podrobne to nesledujem - ale tá ukážka čo si dal - hrá viac do kariet Normanovi. Dokonca si myslím, že prvú reakciu mal Norman dosť slušnú. Ja by som mu hneď šplechol niečo v zmysle - "myslieť si, že tu niekto schvaľuje vraždu" môže len hlúpy k...t. Myslíš, že by to bolo takto jemnejšie? A tiež by som nikomu nenadával.

Norman

A to väčšina z vás nevidela a teraz samozrejme už neuvidí to, čo sme zmazali, v rôznych threadoch.A ako píšeš, samozrejme že nepodliehame ilúzii, že sa cez web vytvorí uzavretý overený a navzájom si dôverujúci kolektív. Tak to nikdy nebude fungovať a investovať do toho by bola škoda námahy. Ha ha, na to sme na webe už dlho, aby sme vedeli, ako to chodí, ak by sme boli tak naivní, boli by sme smiešni. Ny vytvorenie skutočnej dôvery web nestačí.
A na webe sa vždy nájde dostatok trolov, čo sa chcú predviesť. A keďže ja, ako jeden z adminov stránky, sa tu aj zúčastňujem debaty - to je pre nich špeciálna ľahôdka, to vedomie, že ich provokácie a nadávky budú videné a že sa na ne reaguje.

Ale aj toto rozoberanie je takmer zbytočné, v podstate som proste chcel len v článočku vysvetliť a zaznamenať, že sa zas prešlo na komentovanie len cez registráciu, ako je to väčšinou po webe. Ja naozaj rád diskutujem, aj s cudzími náhodnými okoloidúcimi, ale žiaľ to nie je v kombinácii s administrovaním tak celkom možné.

Ako si aj ty povedal - chceme tu formulovať určitú platformu, určitý naratív - nechceme hľadať a prevalovať sa a "pochybovať" a "dávať priestor". Moje odpovede nie sú budovaním kolektívu a už vôbec nie lákaním davov - moje reakcie sú pokusom o ukážku, ako reagovať na protiargumenty oponentov. Oponentov, nepriateľov.
A poučiť priateľov, podobne zmýšlajúcich.

Kolodej

Áno, najväčším problémom sa javí kognitívna kolektívna disonancia. Vôbec pripustiť si tú možnosť - áno, je to tak, v takom väzení žijeme a takto sme ovládaní, áno, až tak. Potom už môže nastať fáza hľadania reálnych riešení v reálnom živote. Ale ľudia spohodlneli. Vymenili slobodu rozhodovania za pár pochybných "istôt". Ľudia nechcú prevziať zodpovednosť. Dokonca ani za zdravie svojich detí a ich vzdelanie. Veď za to môže zdravotníctvo/škola, to nie ja. Len neniesť za nič zodpovednosť a nech mám možnosť si 2 x týždenne nadrbať do hlavy 5-8 pív a možno nejaké poldeci a pred tým dáme futbal - aby sme sa necítili tak zle. Prípadne aspoň pozrieme, veď to vlastne fandíme. Heh. Na zdravie.

sandro

Ktora diskuterka to schytala?:)
Inak diskutovat sa da. Ja som to uz od Normana tiez schytal par krat, ale vyhecovat sa nedam. Ak ma raz vyrazi za nazory dverami, vratim sa oknom:) Napriek tomu, ze nesuhlasim v posl.dobe s vela vecami(Jadro EU, strelba na auto), tak si uvedomujem, ze sily dobra sa nemozu stiepit. Toto je oddavna nas najvacsi problem. Ked sa narod ocisti od skodcov, potom mozme zacat riesit vlastne spory a pohlady.

Kolodej

málo ľudí, ktorí dokážu prekonať názorové rozdiely v snahe o spoločný cieľ. Držím palce. Tu síce o nič nejde, ale v miestnej angažovanosti áno :)

Norman

Niektoré názorové rozdiely nemožno vôbec prekonať nejakým kompromisom, pretože sú doslovne svetonázorové. Niektoré veci sú proste základom.

Ale nepovedal by som, že tu o nič nejde - tu ide o to nájsť vyjadrenie a preto je práve dôležité udržať si profil. Naopak, ak sa len stretne skupina chlapov pri pive, alebo v práci, tam o nič nejde len o to chvílu spolu vydržať - musia sa akceptovať a tolerovať. Tam má zmysel robiť nejaké kompromisy.
Tu ide o iné - o jasné vyjadrenie vecí, ktorými trpí spoločnosť. Spoločnosti trpia tým, že sa boja povedať pravdu a chýbajú jej ako soľ miesta, kde je dovolené povedať iný názor. Tento portál je jedno také dôležité miesto.

Tu sa hovorí iný konkrétny názor, ideológia, naratív. Sú tu jasné tézy o európskej (germánskej) tradícii a o stredoeurópskej kontinentálnej jednote - na rozdiel od tej oceánskej pirátskej deformity alebo anglosionistického gen a mem paternu.

Ak pre to niekto nemá pochopenie, nik ho tu určite k tomu nemôže nútiť. Ale otravovať či špiniť to tu takisto nik nebude.

Takisto si dovolím pripomenúť, že v relite nikoho technicky nevyhadzujem (iba jasné technické útoky a jeden dva prípady, keď bolo všetko povedané a akýkoľvek ďalší dialóg je zbytočný). Vždy som si to s oponentami s radosťou vydiskutoval a dokázal som im našu prevahu slovne - oni utekajú sami. Že máme pri tom výhodu domácich? Nuž taký je život, MY SME TU DOMA platí vo všetkých slova zmyseloch a nie je dôvod dať si túto výhodu zobrať. A, musím dodať, nie je dôvod nenechať votrelcov trpieť. Tieto slovné bitky sú aspoň malý predobraz vonkajšej reality ( až veľmi jemný), takže aj v tom sú trocha poučné.

(Píšem to sem, ale ty si prejavil pre tieto veci pochopenie, Kolodej, takže to poučovanie samozrejme nie je pre teba)

sandro

Samozrejme, treba si vediet urcit, kde uz to zacina byt principialny rozkol na svetonazore a kde je to rozdiel nazorov, ktory je jednoducho este akceptovatelny v zmysle jednoty. Ono to nie je vzdy lahke, kazdy moze mat tu svoju latku niekde inde. Ale sudny clovek by mal byt schopny to vyhodnotit.

nové