Doba jedu

Tu minule dala Luba link na zaujímavý blog, http://dobajedu.cz/

Zaujímavú má aj túto definíciu prístupu:

 

1. Budou smazané komentáře,  které uráží autora přímo a to do jakékoliv míry.

2. Budou smazané komentáře, které uráží jiné komentátoři, ve stylu „jste hlupáci, fakt jsem se zasmál“.

3. Budou smazané komentáře, které neudávají žádné spolehlivé zdroje, zpochybňující fakta v článku uvedená.

4. Budou smazané komentáře, které se přímo netýkají článku.

 

Myslím, že tato čtyři jednoduchá pravidla jsou logická a patří k dobrému vychování. 
Mnozí se domnívají, že se zde mohou odvolávat na "svobodu slova", zde to ale neplatí, je to můj blog a žádné úražky a internet trotling tady tolerovat nebudu. Děkují za pochopení


---

Nič viac nie je treba pridávať. Ale my sme benevolentnejší, bod 4 o príspevkoch mimo témy vynecháme, to tu nie je problém, a azda aj bod 3 nemusí byť - názory a slovo človeka sú dôležitejšie, ako nejaké linky.  Ale body 1. a 2. sa budú drodržovať. Dnes tu bol prípad urážania jedného z vás, komentátorov, tak som to zmazal. Nie sme ani malé deti ani starí dementi, aby sme takto komunikovali. 

 

 
Grigoriy-Ilmoran

Samozrejme, že každý ma právo vymazávať príspevky, dokonca zamedzovať prístup na stránku ľudom, ktorí nedodržujú pravidlá. Každý štáb ma svoju kultúru, ktorú si sám vypracuje aj obhospodaruje.
Mňa už vyhodili takmer zo všetkých stránok, kde som kedykoľvek prispieval.
V denníku SME už asi päťkrát, a nijako som sa tomu nebránil, nikdy som sa nesťažoval. Dokonca, aj keď mi ľudia nadávajú, nehnevám sa na nich. Rovnako, keď ma chvália, úplne to ignorujem.
Neznásilňujem veci: keď vymazali alebo vyhodili, určite k tomu mali svoje dôvody.
Už keď píšem príspevok, je mi jasné, že ho môžu vymazať, alebo dokonca zrušiť môj účet.
To je také, ako obchodovanie na burze: vždy človek ide do rizika, skúša limity. Bez toho by veciam v živote chybala tá správna príchuť, všetko by bola len chladná nemastná-neslaná kalerabová polievka.

Raz som stretol jedného človeka, a ten mi v prvých dvoch minútach rozhovoru, úplne mimo tému a mimo konceptu asi trikrát spomenul, že on je z Prahy. Keď som nereagoval, a tváril som sa, že som to prepočul, spomenul, že sa tam aj narodil. Keď som nespadol od úžasu na zem, skúsil to s pripomienkou, že aj obaja jeho rodičia sú rodení Pražáci. Nič sa nestalo. Potom to skúsil s povolaním, a asi päťkrát v rozhovore, úplne mimo tému, spomenul, že on je lekár. Normálne som zostal stať na nohách, a neodpadol som od ohromenia. Začal byt veľmi neistý, a očividne znepokojený a sklamaný.
Hovorím mu:
- Počúvajte pane, ešte sa poznáme len asi desať minút, a už ste desaťkrát spomenuli, že ste z Prahy, a asi päťkrát, že ste lekárom. Ja som jednoduchý človek, a neviem čo mám v takýchto situáciách robiť. Viem, že to nerobíte len náhodou, že odomňa očakávate nejakú reakciu, možno chcete, aby som vám pobozkal ruku, ale ja sa tak hanbím na verejnosti bozkávať chlapovi ruky, že to jednoducho nedokážem.
- Já tak blbýho clověka, jak ste vy, ještě v životě nestřetl, povedal, a nechal ma tam stáť.

Doteraz nechápem, o čo mu išlo, načo mi tie veci rozprával. Len viem, že mi to nikdy neodpustil, že keby mal k takej veci prílezitost aj po desiatich rokoch, určite by sa mi nejako pomstil. Ambiciózny človek je vždy extrémne pomstychtivý - plytký. A ešte k tomu aj zákerný.
Ja však nehodnotím nových neznámych ludí podľa toho, odkiaľ sú, alebo ako si zarábajú na živobytie, ale len podľa toho, čo rozprávajú, a ako to rozprávajú.

Aman Againsttime

Vyjadrím sa iba k tým linkom. Ja ich relatívne často vo svojich príspevkoch uvádzam - práve z dôvodu zvýšenia dôveryhodnosti tvrdení, ktoré prezentujem, prípadne ako odvolanie sa na nejakú autoritu (a samozrejme veľakrát iba pre upozornenie na nejaké zaujímavé video či text). Osobne mi tiež niekedy vadí, keď niekto prezentuje nejaké tvrdenia ako fakty, pričom pôsobia úplne nepodložene, akoby boli vycucané z prstu. Mám teraz na mysli vyslovene taký prejav aký mal napr. náš svarga. Toho som tiež raz vyzval, aby svoje tvrdenia nejako podložil. Rovnako bol takto párkrát vyzvaný i propistom. Chcem povedať, že treba rozlišovať medzi názorom alebo postojom k niečomu a prezentovaním niečoho ako fakt. Napr. niekto môže nesúhlasiť s mojim záverom, že odlišné rasy by mali byť od seba oddelené, ktorý vyslovím v článku o rozdieloch medzi rasami (pochopiteľne, že budem požadovať od neho vysvetlenie pre takýto názor). Ak však napr. začne spochybňovať v článku uvedené rozdiely v IQ, tak je adekvátne od neho požadovať, aby svoje tvrdenie podložil nejakým zdrojom, nejakou štúdiou, názorom odborníka, atď., ktoré spochybňujú uvedený fakt.

Norman

Cielom je chrániť prostredie a zúčastnených.

Ale významnou súčasťou prostredia tu - na rozdiel od blogu Doba jedu - sú konkrétne pracovné a konfrontačné diskusie, dialogy, a preto treba povedať, že tam platí naozaj sloboda slova a tvorby. Kedže sa sám do nich zapájam naozaj nechcem, aby ani podvedome neboli nejaké autocenzúry voči tomu, čo tam ktokoľvek v dialógu dá. Určite tu nik nemieni dosahovať ideologickú zhodu násilím, mazaním iných názorv. Nie sme blbí. Proste by to nemalo zmysel.
Toto prevzatie zásad z Dobyjedu.cz je reakcie na jednu konkrétnu malú hádku, v ktorej som ja ani nebol zapletený - určite nie na diskusie či hádky, aké tu vediem naposledy s Amanom či Buhehom. Konieckoncov, máme tu nedostatok opozičníkov, takže musíme byť voči sebe sami kritickí.

balu

"Mnozí se domnívají, že se zde mohou odvolávat na "svobodu slova", zde to ale neplatí, je to můj blog a žádné úražky a internet trotling tady tolerovat nebudu. "

Hej. Internet mi to umožňuje, premňe zamňa si aj ty založ svoj blog, ja tam chodiť nebudem, ale ak sa ti nepáči, ty nechoď sem. Uvedom si ale to, že toto je moje "kráľovstvo" a platia tu teda MOJE pravidlá, pokiaľ to priamo nenarazí na ostrie zákona (ktorý je aký je, ale to je jedno). Zákon mi rovnako umožňuje moderovať môj vlastný blog na základe toho istého zákona (sloboda slova - teda vlastne ústava). Isto: poprosím vážených návštevníkov môjho blogu aby otvorene nerobili také veci, z ktorých ja, "vlastník" blogu budem mať problém.

Asi taký je odkaz. A má pravdu.

nové