Ekologický summit COP26 v Glasgowe

V Glasgowe prebieha ekologický summit. Na rozdiel od predošlých, tento začína dosť pesimisticky. A rovnako zrejme aj skončí.

Zdá sa, že je rozhodnuté. Ekologický summit síce prebieha, ale účastníci akoby nevedeli predložiť ani formálne optimistické modely. Čosi kamsi ešte desať či tak rokov, ale vraj sa svet posúva nezadržateľne tam, kam nemá. Generálny tajomník OSN Guteres hovorí, že treba "zachrániť ľudstvo a planétu" a že si "kopeme vlastné hroby". Britský premiér Johnson zas hovoril čosi o Jamesovi Bondovi - to je britská úroveň.

Americký prezident Biden sa ospravedlnil za to, že americká vláda odstúpila od parížskej dohody. A deklamoval, čo všetko vraj USA urobia. Skončil ale so slovami, "nech Boh pomôže zachrániť túto planétu".
Nuž ... ak "najmocnejší muž sveta" sa nedokáže k veci postaviť inak, než doprosovať sa externej metafyzickej entity, tak je ľudstvo na tom naozaj veľmi zle. To sa potom nemožno čudovať, že sa s planétou deje to, čo sa deje.

 

 

 

 

 

 

Dusanbe

príslevok k zníženiu spotreby fosílnych palív a produkcie CO2 poslal na konferenciu Putin:

https://www.ta3.com/clanok/216769/dodavky-ruskeho-plynu-cez-plynovod-jam...

Ema

Škoda len, že Bielorusko dnes vypočulo chochlie škemranie a poslalo 500 mega na odvrátenie kolapsu.

Dusanbe

ukrajinských politických lokajov prekvapil nečakaný príchod teplej jesene ?
Ale už sa hlásia u Nemcov o svoj podiel na Severnom prúde 2 - vraj im patrí výpalné, lebo veď je to ruský plyn.

Ema

Zatiaľ dostali 100 megawatov.

Ktovie, či s tým nejako súvisí náhle odstúpenie chochlieho ministra obrany :) Obáva sa, že sa nepodarí zaistiť osvetlenie kasární NATO a americkí inštruktori ho obesia?

Luko

Nedá mi, aby som neupozornil na:
https://www.badatel.net/nasa-pripusta-ze-zmenu-klimy-sposobuje-obezna-dr...

Tiež na Marse sa otepluje a na jeho póloch bielej ubúda a tam veru emisie riešiť nemusia:
https://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/oteplovani-marsu-zpusobuji-mi...

Za zmienku stojí aj stará mapa Antarktídy:
https://silavedomia.sk/objav-500-rokov-starej-mapy-v-zakladoch-otriasol-...

Ema

...a ešte všeličím možným prejde.
Každopádne blbá holá premnožená opica, ktorá si naduto hovorí sapient, nebude toho súčasťou. Jej výskyt tvorí taký mizivý zlomok histórie Zeme, že v podstate ani nestojí za zmienku. Nedokázala si táto zbastardená, žravá, agresívna zabijácka a drzá prašina zabezpečiť ani takú udržateľnosť svojej existencie ako neandertálci. O vyšších ambíciách ani nehovoriac.
Mimochodom, na Zemi prudko ubúda bielej nielen na póloch a aj to tak vyzerá.

Norman

No, s tým piri reisom si to teda prehnal :-)))
Tá už bola zneužívana všeliak, ale ako dôkaz toho, že bola antarktida (dokonca pred 500 rokmi, ale aj kedykoľvek ) bez ľadu, to je príliš veselé:)

Hej, to, že svet ovládajú malé skupiny idiotov, to je pravda, ale to je jedna strana mince - fakt nemôžete všetkému veriť. Silavedomia.sk - ach jaj.

Luko

Ten Turek nebol podstatou toho, na čom poukazoval. A že Silavedomia? Nuž, dal som link na prvé (v Googli), kde o tom bolo písané, ale tých článkov je spústa aj inde. A nie je to o tom, že Antarktída bola bez ľadu len pred 500 r. Z tej doby je len tá mapa (bez ľadu mala byť pred 6000 r.).
Za dôležitejšie som však v tejto veci pokladal vyjadrenie NASA a to, že otepľovanie nemusí byť spôsobené vinou ľudí.
Aspoň si sa pobavil, aj to je užitočné (a Ema zasa pobavila mňa).

Norman

od najmenej podstatného:
vzdychol som si len preto, že ten názov "sila vedomia", je tak dobrý, ale ten obsah veru smutne slabý, o akýchsi iných témach. Ale to nebol argument do našej debaty, to som len tak bokom, pre seba.
Piri reis je klasika, kto z oblasti alternatívnej histórie by to nepoznal - len je to pre iné veci, je to príliš neistý, naozaj príliš chabý argument pri debatách o stave súčasnosti, veľmi zlý smer. Neodporúčam.

K samotnému oteplovaniu z iných, ako ľudských dôvodov,
ako sme tu už viackrát povedali:
áno, tvrdenie, že sú zmeny či nebezpečenstvá (len) z ľudských dôvodov, je podivné. Oteplovanie možno nastáva, ako hovoríš, z kozmických dôvodov. Ale potom je to ešte horšie. Do oblasti "antropogénnosti", teda že na vine je (len) ľudstvo, to tlačia optimisti - v takom prípade by sa to dalo (možno) relatívne "ľahko" zvrátiť. Ak je dôvod iný - sme na tom ešte horšie.
Preto som na toto nereagoval, lebo, čoby NIE naivný optimista, neodmietam tvrdenia, že problémy klímy sú aj z iného dôvodu, nie (len) to posvätné CO2.
Ba tvrdím samozrejme nielen ja, že by sa nemalo hovoriť len o problémoch "klímy", lebo je to celé spojené s problémami energie, materiálov, zašpinenia a vyčerpania pôdy či morí ... a tak podobne, do jedného veľkého problému.

Heh, aby sme nepôsobili (len) tak tragicky, teraz ma napadlo, vlastne by sme to mohli zhrnúť pod jedno slovo - problémy "polúcie". Anglicky poznáme to známe "polution", teda priamo preložené "zašpinenie" (životného prostredia), ale tieto globálne problémy sú dôsledok "polúcie" v jednom z úžených významov - teda "problémy nekontrolovaného či nevedomého výlučku semena" - presne to sa vlastne ľudstvu stáročia deje :-). Hlavne v Afrike, Indii , Číne ... absolútne nadmerná polúcia do materníc ... to je základ všetkých týchto problémov.

Dusanbe

nové