End of the game

Keby voľby niečo mohli zmeniť, tak by ich zrušili.

Túto nepochybnú pravdu si znova a znova pripomínam. Hovorí o tom, že mocní sa nikdy dobrovoľne nevzdajú svojej moci. Žiadní mocní to nikdy neurobili, nikdy. Nevzdajú sa moci ani v nejakej hre, nech už by jej názov a pravidlá boli akékoľvek - ak by prehrávali, nakoniec sa minimálne pokúsia prevrhnúť hraciu dosku s figúrkami. Napríklad najznámejší prípad "dobrovoľného vzdania sa moci", zánik sovietskeho systému v Kremli, mal svoje možno menej viditeľné, ale ocelové dôvody. Gorbiho strana mala na výber, čo si ponechá: vlastnú moc, alebo formálnu ideológiu. Nezahodila moc, naopak, tej sa držala do konca a zahodila pre ňu aj ideológiu. Tí ľudia sa teda nevzdali moci, naopak, obetovali všetko, aby si ju zachovali - len sa im to nepodarilo.

Rovnako to bude vždy, a preto voľby nie sú boj o moc. Sú ale súčasťou systému a majú svoju časť vplyvu. Sú rituál na klamanie dušičiek voličov, ale sú zároveň rituál na opľutie systému. Účasť, alebo naopak neúčasť na nich má svoj symbolický význam - aj keď bohužiaľ dosť neistý a pre každého iný.

Toto samozrejme nie je agitka na účasť. Teraz je už aj tak neskoro. Ja už som sa vyjadril, že voliť určite idem. Ale upresňujem, že samotné voľby takmer nič nezmenia. Samotný výsledok nič nezmení. Ktokoľvek sa dostane do parlamentu, spôsobí síce možno infarktovanie starých svíň a dostane možnosť prezentovať tam nebývalé myšlienky, čo síce nie je málo a stojí to za volenie, ale nič zásadné nepohne. Tieto voľby, podobne ako takmer všetky predošlé, nie sú samé o sebe prelomové.

Ale tieto voľby sú v čase, ktorý je prelomový. Úplne symbolicky sa dejú na začiatku jari, ale hlavne sa dejú v dobe, keď spadla krycia plachta z korby nákladiaku a ovečky na ňom natlačené vidia jasne budovu s nápisom Bitúnok. End of the game.

Koniec hry a koniec zábavy. Tieto voľby sú obyčajnou náhodou práve v čase zmeny, a preto sa môžu stať bodom, vyznačujúcim inflexný bod v histórii. Žiaden zlom, dokonca ani nie zmena smeru, len nenápadná zmena zakrivenia. Zmena derivácie.

Tak prebiehajú podstatné deje v histórii. Nikto nič nepocíti. A predsa je všetko naopak.

Dosť bolo zábavy.

 

 

 

Náhodný okoloidúci

Priamu demokraciu, kedy by ľudia priamo v referendách rozhodovali o ďalšom smerovaní Slovenska, môžeme pri súčasnom politickom povedomí národa a pri súčasnom manipulačnom masmediálnom prostredí prirovnať k ruskej rulete, pri ktorej bude vo valci so šiestimi otvormi 5 nábojov. Alebo aj všetkých 6. Rád by som sa mýlil. Ale 5. kolóna má priveľa zdrojov na rýchlu mobilizáciu aj na účinnú manipuláciu.

Netrúfam si hádať, kto vyhrá voľby a kto bude schopný zostaviť vládu. Jedno mi je ale isté - ako soľ potrebujeme zákon o zahraničných agentoch, podľa vzoru zákona platného v USA. Ak je dobrý im, bude dobrý aj nám.

prasiatko Mlsko

Európska komisia koncom roka 2015 začala proti SR konanie v súvislosti s ústavným zákazom vývozu pitnej vody u nás, ktorý vstúpil do platnosti po hlasovaní v parlamente. Cezhraničný vývoz vody je na Slovensku zakázaný od r. 2014. SR avizovala, že v spore neustúpi.
Je irelevantné, kto je predseda vlády ktorý háji skutočnosť, že pitná voda je národné dedičstvo, strategická surovina a národné bohatstvo. Naprieč politickým spektrom je svätá povinnosť, aby ľubovoľná budúca vláda zastávala súčasné postoje na obranu SR a jej bohatstva - pitnej vody, ktorá sa nesmie vyvážať, pretože to NIE JE TOVAR ANI SLUŽBA, milí tupci z Bruselu. Iný postoj by bol šialenstvo a vlastizrada, ktorá by končila smädom a drahotou toho, bez čoho nie je život!
Poľská žaloba, ktorá tento súdny spor rozpútala môže skončiť len dvoma spôsobmi. Alebo vyhráme a uchránime životodarnú podmienku našej existencie, mierovou cestou - právne. Ak by súdny medzinárodný dvor v Luxemburgu rozhodol proti nám, neostane uvedomelej časti populácie iné, ako sa brániť násilím. Verme, že zvíťazí zdraví rozum, a Slovensko sa vyhne osudu Iraqu, Líbie či Vietnamu. Nepochybujem, že ľudí schopných pokúsiť sa zbohatnúť za cenu prípadnej kolaborácie a vlastizrady je dosť, ale viem, že tých čo sa na to nebudeme pasívne prizerať je rovnako veľa ba i viac. Ako povedal súčasný premiér, a v tejto výnimočnej veci resp. situácii je morálnou, mravnou a občianskou povinnosťou akéhokoľvek nového premiéra brániť zvyšok suverenity Slovenska a bezpečnosť ústavoprávnou ochranou našej strategickej suroviny za každú cenu. Teda, ak by sa všetci postavili proti nám, aj vystúpením z EÚ, či pozvaním hoci aj cudzích pomocných zborov, ak by NATO dostalo chuť a odvahu nám tu kradnúť prírodné zdroje tak, ako to robí v arabských a afrických krajinách. Toto je za nás, občanov SR chladné racionálne prehlásenie bez akýchkoľvek pravicových, ľavicových, proamerických či proruských emócií. Ak nám skúsia násilne siahnuť na pitnú vodu, prehovoria zbrane a spojíme sa s kýmkoľvek.

Na koniec chcem ako čestný občan SR i chlievika v kocúrkove vyjadriť nádej, že nebudeme zahraničím dohnaní k tomu ísť na horeuvedenú hranu.

Dusanbe

volieb v skratke:

00.11: Richarda Sulíka odviezli na pohotovosť. Šabľou jeden z členov SaS otváral víno a porezal pri tom Sulíkovi ruku. Zranenie údajne nie je vážne.

Uz to zacina...

Norman

ožrani a babráci.

Sulíka volili hlavne kvôli jeho aktivite proti utečencom.

Náhodný okoloidúci

Nebudú z nafetovaných Sulíkov Mečiari...

Ema

...predvádzal Sulíkovi islamské právo šaríja.
"Ty *****!", reval, až sa mu okuláre zahmlievali. "Ukradol si nám multikulturistom hlasy tvojím odmietaním Fluechtlingov". A sek zlodejovi po paprčke.

Čím to je, že fetom načichlý mamrd Poliačik vyzerá čoraz viac ako trockista. To si sám volí imidž, či mu ho ordinujú tí, čo dúhového pajáca poťahujú za šnúrky od hipsterských gatí?

nové