Euronaivita Červených čiapočiek

Sergej Chelemendik

Článok Sergeja Chelemendika z  Parlamentních Listov:

 

Prečo sú títo noví „postkomunistickí“ Európania tak beznádejne naivní? Prečo sa správajú ako kŕdeľ nechápavých Červených čiapočiek, ktoré sa ustavične pýtajú vlka prezlečeného za starú mamu: „A prečo máš také veľké zuby?“ Vlk pred ich očami týmito zubami žerie jednu sestru za druhou, ale Červené čiapočky to akosi nevidia. Keď prichádza reč na geopolitiku, naivní Európania čoraz viac pripomínajú beznádejných lochov – pripomeniem, že slovo loch v minulosti znamenalo „osobu oklamanú podvodníkom“.Prečo napríklad Chorvátov nepoučí smutná skúsenosť Slovincov, ktorí sa ako prví ozlomkrky vrhli do EÚ, ako prví na sebe okúsili všetky krásy meny zvanej euro a teraz sa už niekoľko rokov zvíjajú v kŕčoch a nevedia, ako majú ďalej žiť. Hoci východiskové pozície Slovinska boli vynikajúce – pre hŕstku ľudí z bývalého Rakúsko-Uhorska, neskôr Juhoslávie, odrazu vznikla pôsobivá, pekná krajina s horami, morom, s vyspelým priemyslom, navyše ležiaca na kľúčovej križovatke obchodných ciest. Slovinci si mohli žiť, radovať sa, ale namiesto toho majú nekonečnú krízu s nepochopiteľnou – pre Slovincov - podstatou.

Táto kríza však susedných Chorvátov nijako nezastavuje – vrhajú sa do EÚ, prakticky sa tam už vrhli. Aj ich zapriahnu do zóny skomierajúceho eura, tak ako zapriahli chudobných Poblatov, aj výsledky budú mať oveľa horšie než susední Slovinci žijúci hneď za rohom, štvrť hodiny jazdy autom - a Chorvát môže pozorovať celú tú krásu euroatlantickej integrácie, skúšať všetky jej chute. Môže, no nepozoruje. Je mierne nasleplý tak ako ukrajinský stavebný robotník v Prahe, ktorý sníva o európskom raji pre rodné Mukačevo, ale nevidí rastúci priamo pred očami rozpad českej spoločnosti. Ukrajinsky robotník vidí iba majestátne Hradčany, kde bol raz na výlete a pil pivo z plastového pohára.

Chorvátov čaká všetko to, čo už okúsili nováčikovia EÚ, počínajúc Pobaltskom až po Bulharsko. Zničia priemysel, spustošia poľnohospodárstvo. Pýcha národa, balkánska sýpka Slavónia schudobnie a spustne, tak ako sa to stalo všade. Namiesto svojich kvalitných potravín Chorváti budú „ako všetci civilizovaní ľudia“ jesť odpadky európskych obchodných sietí, to, čo nedojedli španielski nezamestnaní. Pokazené mäso a zvädnutú zeleninu, vypestovanú na chemickej vode.

Najhoršie pre Chorvátov však nie je toto - viac než tisíce kilometrov chorvátskeho pobrežia, najkrajšie a v Európe zatiaľ najčistejšie more postupne, ale iste prejde do cudzích rúk. Rovnako ako strategicky dôležité námorné prístavy. A Chorváti budú navždy chudobní.

Striktne povedané, toto pobrežie dávno prechádza do cudzích rúk. Kolonizátormi sú hlavne Nemci, ktorí už dvadsať rokov metodicky preberajú do rúk chorvátsky turistický biznis, vybudovaný ešte za vlády totalitného maršala Tita, nie zle vybudovaný. No so vstupom do EÚ sa zmocnenie tohto národného bohatstva zavŕši a podloží zákonom. Chorváti budú vytlačení hore do malebných nehostinných hôr a iba niektorým vyvoleným dovolia stať sa chyžnými a čašníkmi – tieto miesta v Taliansku alebo Španielsku už dávno obsadili nelegálni imigranti z Ukrajiny a Moldavska. Napriek veľkej nezamestnanosti a nekonečným zrážkam miestnych obyvateľov s políciou, v turistickom stredozemnomorskom servise pracujú usilovní Ukrajinci – sú lacnejší a poddajnejší než miestni obyvatelia. Postupne obsadia tieto miesta aj v Chorvátsku.

Prečo naivní Chorváti nevidia nič pod nosom a kopú si jamu? Veď ani netreba nič robiť, stačí nedať pobrežie a hotovo. Pretože Chorváti vidia len to, čo im ukazuje chorvátska televízia, ktorú už dávno majú v svojich rukách kolonizátori. Slovincov chorvátska televízia Chorvátom neukazuje – televízia vedie Chorvátov iba do EÚ, viac nikam. Vedie a privádza.

Týka sa vyššie uvedené iba Chorvátov? Bohužiaľ, týka sa už prakticky všetkých.

Pre krajiny južnej Európy bola z nejakých dôvodov nedostupná skúsenosť Grékov, pre Bulharov a Rumunov skúsenosť Čechov a Slovákov, pre pobaltské národy nie je žiadna skúsenosť smerodajná, kráčajú poľskou cestou a chcú sa navždy stať európskymi inštalatérmi v anglickom odľahlom zapadákove.
Všetko sa všade opakuje. Pracuje totiž jeden a ten istý stroj, pracuje systém, ktorí niektorí progresívne zmýšľajúci ľudia v Čechách už napríklad otvorene a presne nazývajú neokolonializmom.

Presne tak: metropola lúpi kolónie, rozdiel je iba v tom, že metropola so silno zarytými prstami drží v rukách politický a mediálny mainstream a kolóniám servíruje lúpež ako ušľachtilú činnosť. Čo je táto metropola, je otázka veľmi mútna. Záhadná. Priam konšpirologická. Brusel, eurobyrokrati, Bilderberský a Rímsky klub, svetová finančná oligarchia, Rothschildovci a Rockefellerovci – môžeme dlho vymenovávať, ale kolóniám z toho nebude ľahšie.
Okrádajú ich a zdierajú čoraz surovejšie a bezočivejšie. Pritom, kým na začiatku procesu sa zdalo, že krajiny ako Taliansko a Španielsko patria k metropole, zdanlivo akoby ich nelúpili, akoby sa aj ony zúčastňovali na kolonizácii, dnes je jasné, že aj ony sa zmenili na kolónie a zaobchádza sa s nimi rovnako, ako s Gréckom, Rumunskom alebo Litovskom. Lúpia, lúpia a ešte raz lúpia. A ich miestne talianske a španielske televízie sa správajú rovnako ako Ivan Susanin – do močiara vedú nie nepriateľov, ale svojich.

Svet je v súčasnosti usporiadaný tak zložito a záhadne, že vypátrať konkrétne do akých rúk prechádza odobraný majetok kolónií, je prakticky nemožné. Bulhari sa napríklad nedávno vzbúrili proti „českej“ energetickej spoločnosti, neuvedomujúc si, že česká je v tomto prípade akurát právna adresa.
Naozaj je pre okradnutých tak veľmi dôležité, ktorému priekupníkovi sa odniesol ich odobraný majetok?

S naivitou Európanov je načase začať zápasiť - teda vysvetľovať podstatu.Neokoloniálna éra v Európe sa začala podmaňovaním a „trávením“ krajín bývalého sovietskeho bloku – proces trval viac ako dve desaťročia a umožnil starej Európe a Amerike ukojiť ich vampírske potreby, dosýta sa napiť čerstvej krvi svojich obetí, čulo prekvitať, vychutnávať si život podstatne dlhšie než sa predpokladalo.

Kolonizácia prebiehala v duchu najlepších anglosaských tradícií – korumpovala sa a stavala pod totálnu kontrolu "elita" kolonizovaných krajín a národov. Rovnako ako v minulosti v Indii alebo Afrike. S bývalými „totalitnými“ krajinami sa naložilo presne tak ako s Papuáncami: vodcom sa podhodili pestré handry a sud rumu – vodcovia poslúchajú kolonizátorov, národ poslúcha vodcov.

Len absolútnou kontrolou elít postkomunistických štátov sa vysvetľuje fenomenálna úspešnosť olúpenia. Keď vyspelé a prosperujúce Česko a Maďarsko za nejakých desať rokov prišli takmer o všetko, keď Juhosláviu jednoducho zbombardovali.

V tichosti, bez zbytočných rečí bolo odobraté obrovské vlastníctvo krajín s „totalitnou minulosťou“, prebehli miestne privatizácie, v dôsledku ktorých novými „privátnymi“ vlastníkmi sa stali, ktovie prečo, výlučne nie miestni vlastníci. Nič to, že sa privatizácia občas označuje za zločin storočia, veď lúpež sa už stala.
Opäť zdôrazním: hlavným, jednoduchým a efektívnym nástrojom toho, čo sa deje – je pod kontrolu postavená, riadená, skorumpovaná elita miestnych národov. Tá teraz uviazla v slepej uličke a v strachu pre budúcnosťou. Tento strach je oprávnený.

 


A tak naivní Európania stále častejšie začínajú hľadieť na Rusko so sympatiami a nádejou. Od Ruska mnohí očakávajú – ani viac ani menej - východisko zo slepej uličky, záchranu. Pretože Rusko už zachraňovalo Slovanov, Európu a svet – pred útlakom Rakúsko-Uhorska, pred Hitlerom. Nech teda znova zachraňuje, veď taký má osud.

Ešte nedávno záchranu čakali od Západu a dočkali sa. Od NATO, EÚ a eura očakávali éru blahobytu, slobody, života plného radosti a pôžitku.
Dočkali sa presného opaku – lúpeže, pričom jej rozsah sa nedá utajiť. A teraz nech Rusko zachraňuje? A kto bude zachraňovať Rusko?

Rusko bolo zničené, rozdrvené v takzvanej studenej vojne. Utrpelo obrovské straty, bolo zradené liberálno-perestrojkovou elitou, ktorá bola postavená pod čiastočnú kontrolu. Rusko sa iba dvíha na nohy a vraj, poďte zachraňovať Európanov, najprv bývalých spojencov, potom Španielov a Portugalčanov, keď ich definitívne okradnú.

Nikdy si nezvyknem na naivné posmešky českej a slovenskej mládeže – títo temní totalitní Rusi sami zle žijú, ale majú hromadu zbraní, rakety a vodíkové bomby. Čo by bolo s vami, drahí bratia Slovania, keby sa Rusi nestihli vyzbrojiť a Západ by ich zničil niekedy začiatkom päťdesiatych rokov?
Rusko nebude zachraňovať Európu, ale naozaj môže pomôcť. Takéto myšlienky by bolo užitočné oznámiť popleteným naivným Európanom, ktorí sa stali obeťami démonizácie Ruska. Teraz je pravý čas podrobne Európanom vysvetliť, že Rusko nie je koloniálne impérium a nikdy také nebolo, nemá skúsenosti s korumpovaním cudzích elít, je to iná nie lúpežná, nie dobyvateľská civilizácia, ktorá má s Európou veľa spoločného. Vrátane spoločného osudu.

Rusko má napriek všetkému rozsiahle zdroje – prírodné, ľudské, duchovné, vojenské, vedecké, intelektuálne. Rusko nie je infikované agresívnym rasizmom, ktorý bol a zostáva hlavným motorom koloniálnych výdobytkov. Rusko nikdy nevnímalo a nebude vnímať Európu ako korisť. Máme iné tradície, vľúdnejšie, bez napoleonov a hitlerov. Rusko môže dať Európanom – mladým aj starým - reálne partnerské vzťahy, ktoré starnúcej dožívajúcej Európe už nikto viac neponúkne. Teda správať sa k Európanom ako rovnocenným, nie tak ako sa správali Angličania k Papuáncom, ktorí v dôsledku takéhoto správania už takmer nezostali na Zemi. Pre Rusko sú takéto vzťahy s Európou výhodné, výhodné strategicky a dlhodobo. Rusko má však aj iné cesty.

Kým Európa iné cesty nemá – túto tézu by som sa Európanom dokonca ani nesnažil dokazovať: kto rozumie, ten je hlavička. A kto nie, ten nech si počká na veľkú vojnu na Blízkom východe, ktorú, ako vždy začnú Yankeeovia a do ktorej, ako vždy, zatiahnu Európanov. Čakanie nepotrvá dlho a potom príde aj pochopenie.

Európania to všetko môžu pochopiť a vstúpiť do súťaže, kto sa rýchlejšie a na najlepších podmienkach stane partnerom Ruska. Je potrebné postaviť pred nich takýto cieľ - dobrý cieľ, dosiahnuteľný. Preto občas zvláštne pôsobí správanie Ruska v niektorých európskych štátoch – bojazlivé, ostražité, neisté. Keď prišli západní kolonizátori, hneď povedali: berieme si všetko a zobrali. Rusko sa teraz iba začalo zviechať z kolien, do Európy ťahá surovinové tepny, vkladá peniaze, ale správa sa akosi placho a miestnej elite kontrolovanej Západom vysiela podivné signály: môžeme sa tuto na krajíčku trošku chytiť? My ani nič nechceme. Len nám dovoľte kúpiť tento maličký kúsok, peňazí máme veľa.

Takéto ponížené správanie sa dá vysvetliť, je však veľmi neefektívne. Elity kolonizovaných štátov – a, opäť zopakujem, kolonizovaná sa môže ukázať takmer celá Európa – sú zmätené takouto ruskou plachosťou, neveria, dokonca začínajú panikáriť. Je načase, aby Rusko pochopilo, že dohodnúť sa o veľkých a dôležitých veciach v Európe sa môže iba z pozície sily, ktorú Rusko má. Osobitne je potrebné hovoriť o našich bratoch Ukrajincoch, Bielorusoch a Srboch, medzi ktorými mnohí túžia po tom, aby aj ich kolonizovali. Teda prebývajú v rovnakom bode, v akom sa pred štvrťstoročím nachádzalo bývalé Československo.

Zbytočne po tom túžite, drahí bratia. Celá tá euroatlantická epopeja sa vás nemôže dotknúť z prostého dôvodu – neokolonizátori potrebujú naozaj poslušnú „kvalitnú“ elitu, ktorú je možné dobre riadiť a rukami ktorej sa dá vykonávať lúpež. A vy, naši drahí bratia, touto elitou nie ste, nie ste kvalitní, nie ste poslušní, a preto sa vás nedá kolonizovať.

Akokoľvek by ste sa pretvarovali, nikdy nebudete rovnako poslušní ako Česi, Maďari alebo Estónci. Ste pre nich takí istí Rusi, čokoľvek by ste si o sebe mysleli.

Sergej Chelemendik, ruský spisovateľ, zakladateľ hnutia Dobrá sila

 

Ilustračný obrázok: kúpna sila (poštových) regiónov Európy (metodika neistá)

 

 
slaven1

Chelemendik mal tuto peknu myšlienku na svojom fb:

Diana Anna Dudinská

Politické strany v SR po r.1989 nebudú nikdy proruské,pretože za svoj blahobyt vďačia USA- následnej privatizácii a potom demokratickému obohacovaniu pomocou deravých zákonov,čo do r.1989 prakticky bolo nemožné.Politickým rozhodnutím vznikli u nás miliardári,multimilionári a spoločenské vrstvy žijúce v porovnaní pred rokom 1989 v úžasnom blahobyte....Preto rýchlo do NATO,EÚ a orientácia na Brusel....Toto je zárukou udržania ich bohatstva.Zabudli ale,že raz dôjde k zúčtovaniu-buď silnejšími klanmi,alebo revolúciou....Dejiny sa opakujú.Majetok ju prílišné lákadlo a vždy bude niekto,kto ich oň bude chcieť pripraviť....A samozrejme raz kasa vyschne-potom možno nastúpia tí,čo nebudú mať inú možnosť ako skúmať majetok v súkromnom vlastníctve-lebo inak by mi pre vládnutie ostali iba povinnosti....Toto protirečenie má v sebe zakódovaný KONFLIKT a ten má podstatu spoločensko-ekonomickú...

slaven1

Mainstreamová média ve většině vysílají lež. To je zbraň, kterou používají k tomu, aby přinutila ne jednotlivce, ale celé sociální vrstvy a dokonce národy chovat se k jejich prospěchu. Myslím, že v souvislosti s Havlem je lží velmi mnoho, neboť se ignorují podstatné události spojené s jeho činností.

Jde především o dvě podstatné věci. Havel byl jedním z nástrojů na rozložení československé federace. Nejúčinnějším nástrojem. Názory na federaci jsou různé, ale stále víc lidí se bude vracet k myšlence, že Češi a Slováci jsou odsouzeni k tomu, aby spolupracovali. Je to jejich osud, stalo se to několikrát v dějinách a stane se to znovu. Tím pádem rozklad federace byl do velké míry nevyhnutelným neštěstím a byl vyvolaný tím, že vítězové studené války nechtěli tak velký kus strávit naráz. Museli ho rozkrájet.

Osobní úloha Havla je nezastupitelná, protože on přišel s velkou lží, která vypadá až scestně a směšně, že války skončily, přichází světový mír a jak Češi a Slováci mohou vyrábět zbraně, nástroje na vraždění? Proto prý musel být zrušen zbrojní průmysl.

Velká část zbrojního průmyslu se nacházela na Slovensku, tak toto předurčilo základ pro rozklad federace a předurčilo to i vývoj na Slovensku, kde Havel populární vůbec není. Zůstaly po něm krajiny, které jsou stále hladové. Jde o celé střední Slovensko. Celé generace lidí se tam živily z výroby tanků, které se celkem dobře prodávaly. Přišel „mírumilovný“ Václav Havel a řekl, jak to, že si my troufáme vyrábět tanky.

Druhá z Havlových úloh, která je dost ignorovaná, je prosazení falešné ideologie liberalismu, jejíž stoupenci jsou v Česku označováni jako pravdoláskaři. Český národ Havlovi uvěřil a po revoluci se z něho stvořil hrdina. Pokud se český národ bude podle této liberální ideologie řídit, je odsouzený k zániku.

Zdroj

 
ccc
V Európskom parlamente žiadali verejnú rozpravu k obžalobe Slovenska pre Benešove dekréty http://aktualne.atlas.sk/v-europskom-parlamente-ziadali-verejnu-rozpravu...
Norman

zosmolia zločin, Beneš to podpíše, a pomaly sto rokov potom sú Slováci, teda aj ja, obžalovaní.

Výborne :-) Tomu sa povie spravodlivosť víťazov.

 

Keď už si to Češi v mene svojho dedka podpísali, nech sa aj zodpovedajú a ospravedlňujú. Slovenská republika by sa od tamtých zmlúv mala ideovo dištancovať a brať ich ako nevhnutné zlo, ktoré právne zdedila po predošlom štátnom útvare - ale to je tak všetko.

V každom prípade, je to problém toho štátu s bieločervenou zástavou s modrým trojuholníkom. To je Benešov štát.

 

 

slaven1

Vysvetli to "zločin" - však vtedajšie maďarsko nás napadlo. Odsun pohraničných Maďarov je pre mňa pochopiteľný čin.

Norman

a hlavne prevedenie. Hovorím o hlavnom objekte Benešových dekrétov, o Nemcoch. Na nich tie zámery bolu šité, a na nich aj boli naozaj nechutne a zločinne aplikované.

O Maďaroch toho moc neviem, ale ani nepotrebujem - o nich nič netvrdím, ani za nič nie som zodpovedný, ani nik z tejto republiky. Je možné, že sa aj tam stali zločiny - ale s tým nikto z nás nič nemá. Ak sa stali aj pričinením Benšových dekrétov - čo je určite pravda, že Benešove dekréty tvorili priam návod na zločiny -nech si za ne zodpovedajú tí, čo boli za ne zodpovední. Ak teda nielen Češi, tak teda národy troch spomínaných vojvodcov-diktátorov - ak sa nemýlim, Rusi, Angličania, Američania. Hlásia sa ešte k Benešovi, alebo už nie?

Nechápem, prečo sa nad tým Slováci vzrušujú čo len minútu. Je to úplne jasné.

 
N

Velkoobchodní ceny plynu v Británii dnes vyskočily o 50 procent, neboť k chladnému počasí se nečekaně přidaly technické problémy, které uzavřely plynovod z Belgie. Ten je pro Británii jedním z nejdůležitějších zdrojů dodávek plynu. Norsko mezitím oznámilo, že na svém plynovodu směřujícím do Británie hodlá v dubnu provést opravy, a proto bude muset omezit jeho kapacitu. Za těchto okolností se Spojené království může stát závislým na drahých dovozech.

Minulý týden dal Londýn najevo, že je připraven o dodávkách plynu jednat s Ruskem. Stalo se tak při vůbec prvním společném setkání ministrů zahraničí a obrany obou zemí, které bylo oficiálně označeno za „strategické“. Ministři přitom probírali mimo jiné možnost prodloužení ruského plynovodu Nord Stream až do Británie.

http://www.literarky.cz/politika/svet/13965-britanie-me-bhem-dvou-dn-zst...

Grigoriy

Volakedy bolo človeku naozaj ťažko, lebo bol ponechany sám na seba, nanajvýš na svojich blíznych. Dnes je to oveľa lepšie, lebo o všetko sa za nás postará stat; za poplatok vo forme daňového otroctva. Stat naozaj potrebuje veľa zobrat od cloveka, aby potom mohol platit drahých úradníkov, vysluhove dôchodky, ciganov, a ešte zachraňovať Grékov. Čo zostane, ak zostane, opravia v Snine vytlky - € 652 + DPH za meter štvorcový.

Vymysla ten stat všelijaké triky, aby nám ulahcili život, aby sme raz uz nemuseli naozaj nic robit - ani rozmýšľať. Dnes nám uz dokonca pomáha rozhodovat sa aj o tom, čo nás má trápiť. 

A tak chodi cloviecik po svete a trápi ho mnoho veci: Kto bude papezom, aky bude jeho postoj k celibatu aj k manželstvam homosexuálov, ktory Zid dostane Oskara alebo Nobelovu cenu. To sú veľké veci.

Ked človek mysli na veľké veci, nema čas mysliet na maličkosti.

Ja však som maly človek, a trápia má maličkosti. Rozmýšľal som v poslednom čase nad globalizáciu.

To je niečo úžasné. Myslím si, že hned po internete je globalizácia ta najfascinujucejsia vec, ktora prišla na svet počas života našej generácie. Rádio, telefón, auto, lietadlo aj TV, to tu bolo aj predtým.

Predstavte si internet a globalizáciu. Sedíte v New Yorku v mrakodrape vo svojom office, pozriete na obrazovku, a vidíte, že náklad tankera, ktory dnes ráno vyplaval z Bahrajnu a smeruje do pristavu niekde v Luisiane, je na predaj - celý. Kliknite na tlačítko "BUY", a idete hrať golf. Popoludní, po sprche a po obede vás znovu čaká office a internet. Kým ste hrali golf, CNN premyvala mozgy hlupakom o nebezpecenstve z Teheranu, a váš náklad stúpol na cene o päť percent. Nie ste chamtivy, päť percent Vám stačí, stlacite "SELL", a máte svoj zisk $ 156 000. Máte dvojité občianstvo, dobreho uctovnika, company je registrovana na Kajmanskych ostrovoch, ale aj tak musíte zaplatiť daň $ 342. 

Vedeli ste o tom, že obyčajným klikanim na obrazovku zmeni náklad ropy počas svojej cesty do Luisiany aj päťkrát majitela, a vždy na tom niekto zarobi? Vedeli ste, ze viac ako polovica ceny benzinu je poplatok, ktory platíte tomu pánovi, ktory hra golf?  Povedali Vám niekedy, že deväť z desiatich veľkých finančných transakcii v globalizovanom svete sú len špekulatívne? Počuli ste niekedy o tom, že len na NASDAQ prebehne denne milióny transakcii - všetko špekulácie?

Globalizacia je vraj dobrá aj pre vás. Zatialco ste však vy travili čas rozmyslanim o tom, ake sú výhody multikulturalizmu, kedy povolia manželstva homosexuálov na Slovensu, a koľko bodov potrebuju futbalisti získať, aby zviditelnili Slovákov na MS, ušlo Vám veľmi veľa veci.

Vedeli ste, že v rámci globalizácie stojí auto vyrobené v Nemecku dvakrát toľko na Slovensku, ako v USA alebo v Kanade? Vedeli ste, že stvorkolesova kosacka na trávu od firmy Husquarna, ktora na Slovensku stojí 7 000 €, stojí v Kanade $ 3 100? Že výborný drevoobrabaci stroj od nemeckej firmy Bosh stojí na Slovensku € 1650, a v Kanade $ 710?

Vedeli ste o tom, že keby ste si kúpili to nemecké auto v USA, a chceli by ste ho doniest na Slovensko, tak by vás zdanili a spoplatnili, že by ste sa posrali.

Globalizacia nie je pre každého.

 

nové