Film Bratři - skučanie špinavých vrahov

Svet smeruje pokojne a jednoznačne ku svetovej vojne a možno až sebazničeniu - tak sa netreba venovať sledovaniu tohto pohybu, ale možno si spraviť čas na kultúru.

Český film Bratři bol menovaný Českou filmovou a televizní akademiou (ČFTA) v septembri 2023 hrde do boja o Oscara (kategória zahraničný film). Nie je síce "holocaust related" , ale politiky a antikomunizmu je v ňom toľko, že by predsa, "dáli to búh", nejaká cena zas mohla připadnout aj hovádkam to českým, zas nohy americké bozkávajúcim.

Ale nepripadla - film neprešiel ani do užšieho výberu, nebol nominovaný. No nedalo sa, proste taká veľká je to filmárska aj politická chujina, že ani Američania toto nemohli. A možno by aj mohli - ale na stole sú horúcejší kandidáti, napríklad film Mariupol o ukroradikáloch z toho mesta - a súčasná protiruská propaganda má prednosť pred plesnivými zločincami z 50-tych rokov.

Príbeh Mašínových v princípe asi každý našinec pozná. Starý Jozef Mašín robil sabotáže po boku komunistov proti Nemcom za Protektorátu. Bol chytený a popravený (1941). Rodine napísal dopis (moták?), aby vždy bojovali proti ich večným nepriateľom -Nemcom. No áno, bol na nich nasratý, že ho tak dostali.

Rodina sa odkazu držala, jeho brat i žena boli členmi Komunistickej strany a po víťaznej vojne by boli žili šťastne až na veky, keby sa komunistom nezačal akosi obracať žalúdok a mocenské vrstvy, a tí, čo boli hore, sa nezačali ocitať dole. Starí komunisti aj bojovníci proti Nemecku z anglickej strany končili v base alebo ako pomocní robotníci - no to nie je žiadna perspektíva. A tak paní Mašínová, chytro chytro, odovzdáva stranícku knižku (a odchádza radšej na vidiek), aby bolo jasné, že sa nijak politicky neangažuje a nič nechce (okrem klavíra, viď film).

Jej synovia boli odchovaní na krvavej indianskej storke, ako bol ich tato hrdina a oni sami dokonca dostali po vojne od Beneša vyznamenie za údajnú odbojovú činnosť (Beneš mal talent na odmeňovanie zločincov, aj keď vtedy ešte len budúcich). Boli učení, ako treba bojovať proti každému, kto s tebou nesúhlasí, a ak to len trocha pomôže, tak ho treba aj zabiť, ba boli by možno veľkými funkcionármi či komunistickými generálmi - ak by sa história teda tak nezamotala. A tak sa rozhodli viac dramaticky, ako ich matka, rozhodli sa nezostať schovaní, ale spolu s rovnako múdrymi pubertiakmi sa rozhodli odísť na lepšie. Bránili im v tom nejaké formality a úrady, a tak zabili zopár ľudí. Aj zviazaných aj takých, čo pred nimi stáli bezbranní s rukami hore. Jedného podrezali, keď ležal omámený v bezvedomí. To je kapitálny zločin aj podľa najliberálnejších definícii vojny. Na lúpež používajú Mašínovi ulúpenú sanitku prvej pomoci - také niečo nerobili ani najhoršie svine. Ten najhorší zločin (zabitie pokladníka pri lúpeži pre peniaze) nie je vo filme ani zobrazený, nechali tam zaznieť len výpoveď svedka - tak zbabelí sú autori filmu.

Tak si teda sopláci nakradli relatívne veľké peniaze, kúpili si motorku a iné fajné veci - a rozhodli sa odísť na Západ. Ctirad za prípravu ilegálneho odchodu dostal 2 a pol roka - ale dostal amnestiu pri nástupe Zápotockého (komunisti tiež napodobovali tieto monarchystické nzmysly) . Ani on ani statní neboli podozrievaní. ale rozhodli sa definitívne, že odcestujú do Berlína - kde tá strašná, strašná ale zrejme hlúpa naivná komunistická totalita stále ešte mala úplne otvorené hranice do Západného Berlína.

Samozrejme, plán zlyhal, pätica tupcov tam nedokázala normálne docestovať. Po prekročaní hraníc s NDR sa pokúsili ulúpiť auto, neúspešne, potom boli na želežničnej stanici zaistení a odvedení nabok. NDR ale vtedy ešte nevedela, s kým má tu česť, a tak na lokálnych policistov Česi vytiahli pištole, viacerých z nich priamo na stanici zabila a ušli do lesov.

V lesoch začalo to romantické až neuveriteľné na tomto príbehu a lá Butch Cassidi a Sundance Kid - pred masovým hľadaním sa tam skrývala skupinka takmer mesiac. Prišla pritom o dvoch mužov, žili zahrabaní v suchých krovinách a potom niekde v maštali. Hladanie bolo masové - treba si ale uvedomiť, že Nemecko malo vtedy povolených len tzv. Volkspolizei - určitý druh ľudovej milície, ktorá nemala ani dobrý výcvik, ani dobré zbrane. Pomáhali vraj aj Rusi - ale ich armáda nebola tiež na takéto akcie stavaná a boli v úplne cudzom prostredí, ktoré nepoznali. Volspolizei sa v tme a hmle postrielali aj medzi sebou (asi 3 mrtvi) - čo tiež svedčí nie o šikovnosti skupiny Mašínových, ale naopak, len o vtedajšej absurdnej slabosti týchto nemeckých zložiek.
V maštali teroristom pomohla miestna dedinská rodina, takmer dobrovoľne, pred natiahnutými zbraňami, jedlom a podobne. Napokon, keď hľadanie asi mierne upadlo, im rodina rada ukázala, kde majú naskočiť na nejaký vhodný nákladný vlak a odísť už konečne do tej diery Západného Berlína. Ani ich neudali - pretože vedeli, že by im dodatočné udanie moc nepomohlo pred obvinením zo spoluviny.

A tak bratia Mašínoví a ten tretí, Paumer, ktorí cestou zabili prinajmenšom 7 DDR polocivilných Volkspolizajtov, boli napokon v Berlíne privítaní okupačnými americkými zložkami ako hrdinovia.

Tam film končí.

Príbeh ako z najhoršej komunistickej propagandy. Konečne, tú tvorili Česi, a tvoria aj túto, preto v tom nie je takmer žiaden rozdiel. Nezlepšuje sa to, skôr naopak, pretože viete, americké publikum si pýta svoju subkvalitu.

Dva režimy sa tu teda stretajú v ideologickej vojne a vylučujú to najhoršie, čo je v nich. Vo filme obete z radov policajtov, ani tie v Čechách, nemajú meno - sú to proste asi neľudia.

Malou perliíčkou a unikátnosťou tohto filmu je vytvorenie fiktívnej postavy "vyšetrovatela Kollera". Filmári vo filme naznačujú neschopnosť vtedajšej StB - a tak sa zrejme rozhodli to zhodiť na akéhosi polorakúskeho kriminalistu, kolaboranta s Kripo, ktorý ani nevedel dobre po česky. Lebo Česi sú dokonalí, na oboch stranách. A aby to nebolo dosť, scénarista posiela Kollera do Nemecka pomáhať v polovačke na hrdinov - a tam už protinemecké honenie filmu dosahuje orgazmus. Starý popravený Mašín by bol spokojný. Ale stále to nie je dosť - vymyslená vyšetrovateľ Koller na konci filmu sám uteká k Američanom a vstupuje do ich služieb. To už azda autori trocha prepískli, to už príliš odráža práve ich české archetypy - liezť každému do zadku. Do filmu to prepašoval asi nejaký sabotér. Alebo sa autori tak trocha poistili, ak príde k moci nový, tenoraz zas protiamerický režim?

K prípadu Mašínových je teda už za tie roky povedané asi všetko. Ale nové filmy sú elementy odrážajúce súčasnosť - a je to súčasnosť akoby čoraz úbohejšia. Takže o nich treba hovoriť.

Na titulnej fotke vrahovia po rokov v USA, bratia Mašínoví. Web mi nenašiel žiadne fotky ich obetí - nevylučujem, že som slabo hľadal - ale aj tak to o niečom svedčí.

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/bratri-masinove-film-realita-josef-...
https://www.csfd.cz/film/756201-bratri/galerie/plakaty/

https://datoid.cz/P0p3J0/30-pripadu-majora-zemana-8-strach-cely-film-cz-...

0
Jozef Novak

Ďakujem za skvelé zhodnotenie tohto ideologického komixu povinnej bolševickej literatúry Demokratismu! Ako to tu niekde v diskúsii už dávnejšie k týmto dvom bojovníkom za európske hodnoty, slobodu a demokratizmus už zaznelo, že by: "Nad ich obdivuhodným výkonom aj moslimácka teroristická organizácia Ál-Káída ozelenela od závisti". Skvele zhrnuté aj tu: tatíček statočných bojovníkov za demokratismus v komúnistickom odboji proti fašízmu a jeho sparchantelé potomstvo na krvi kriminalite odkojené v antikomúnistickom odboji. To nevymyslíš, to sú Češi! A ešte si to natočia na film a pošlú na ocenenie. To však neni sú jediné perly ich ducha. Natočia si Švejka s posmeškami na svoju spoločnú - Rakúskouhorskú armádu a potom si nakrútia film: Trankový prápor, kde si robia πču z vlastnej armády, však z ktorej by aj, keď tú spoločnú rozbili a z toho svojho dezertérskeho lejna bič síce uplietli, ale zapráskať ním už nevedeli. Teraz si teda upatlali akúsi náhražku V4 a dumajú nad spoločnou európskou armádou:-).