Hanba prezidentke

Držiteľ Európskej ceny pre novinárov, informátorov a ochrancov práva na informácie, ktorú rok pred ním získal Ján Kuciak, je o krok bližšie k trestu 175 rokov vo väzení. Ak by jeho vydanie  do basy žiadal napríklad Vladimir Putin, bol by označený za krvavého diktátora, boli by bojkotované olympíjské hry, celé Rusko. Ale ide o Juliana Assangea a jeho vydanie žiadajú USA - takže všetci držia hubu.

V tomto zmysle sa vyjadrila ľudskoprávna Krempaská v Pravde.

Žiaľ, Weisenbacherov Inštitút, prípadne Chmelár, sú jedni z mála, ktorí o veci naozaj hovoria v správnom tóne. Jediní z kontrolovanej opozície. Taká reálnejšia opozícia - tá v podstate mlčí, stará sa o vložky či rúška, kaviarne, skáče po detských preliezačkách (Mazurek) a podobne. Blaha dáva nadšené statusy o tom, že v Prahe behajú turisti po uliciach, Pellegriniho nevidno a nepočuť.

 

Popisovať znova osud Assangea je zbytočné. Človek vyrastený mimo režim, stal sa tvárou hnutia, ktoré dokázalo dať ľudstvu dôkazy o zločinoch, najmä o vojenských zločinoch USA. Takže ho Američania štvali, chceli ho zabiť, obklúčili ho na veľvyslanectve v Londýne a teraz ho chcú na veky zavrieť do lochu v Amerike.

Ale písať o tom, že USA sú zločinnecký štát, je tiež takmer zbytočné, to už každý vie. Zmysel má skôr upozorniť na to faktické mlčanie takmer všetkých tých mimovládok a ľudskoprávnych úderiek. Sem-tam sa niekto formálne ozve, ale ináč nič, mlčia, držia zobák, a to už roky.

Sama Krempaská nakoniec končí tým, že aj prezidentka Čaputa, ktorá chodí na summity pre demokraciu, a ktorá ide puknúť od starosti o údajných chudákov v Bielorusku, Číne a kdekoľvek inde, zaryto a hanebne mlčí, keď ide o taký explicitný zločin, aký páchajú Američania na Assangeovi. Vraj je dobre, ak sa prezidentka stará o zahraničie, ale mala by sa starať aj o veci "doma", v režime, ktorého je súčasťou. Ja by som to upresnil, že v prvom rade a priam výhradne by sa mali aktivisti starať o pomery nášho režimu, pretože tam ukážu svoju nezávislosť a odvahu.

Žiadať ale niečo také od agentky Čaputovej - to je fakt márne. Veľký brat Amerika je pre ňu svätá vec, vec nedotknuteľná, Čaputová padá v paláci na špinavý koberec a modlí sa k tejto modle.

 

čaputa a imperium 

Čaputová nedávno s predstaviteľmi impéria. Že by niečo povedala za vec vraždeného novinára Assangea? Ani náhodou. Ľudskoprávna aktivistka, za ktorú sa hanbia už aj jej "kolegyne".

 
Idril

Prípad Assange je určite jeden z najočividnejších príkladov americkej despocie. Krásny demokratický paradox: - človek ktorý odhalil verejnosti vojnové zločiny je väznený a odstupujúci americký prezident v 2020 omilostil odsúdených zamestnancov Blackwater za vojnové zločiny v Afganistane.
Na diskusii v SME ma ale prekvapilo, koľko ľudí (ak sa ich tak dá nazvať) želá Assangeovi aby zhnil vo väzení. Keďže naša hradná dáma sedí v prezidentskom paláci len vďaka smrti slovenského novinára, veľmi by ma zaujímalo či o Assangeovi ešte nikdy nepočula alebo jej tak nenápadne jej poradca (napr. Oľga Gyárfášová), či náš statočný minister Korčok alebo priamo sponzori z USA povedali že ma držať hubu ?
Klobúk dolu pred osobnosťami ako bol napr. Rafael Correa, exprezident Ekvádoru, ktorý mu ako jediný ponúkol pomoc a na veľvyslanectve v Londýne mu poskytol dočasné útočisko.

sandro

Mna to neprekvapilo. To je to, co tu cely cas tvrdime. Musime mysliet aj na tento odpad, musim ich mat na pamati a nenechat ich zo dna na den prezliect nazorovy kabat. Ja ''svojich'' ludi poznam a budem tvrdo trvat na zverejneni ich nazoroveho portfolia v tomto case. Je to ta najhorsia luza, ktora si mysli, ze proste len tak preplava. Toto vsak nie je len otazka politickeho nazoru, je to vec, s ktorou sme konfrontovani v kazdodennom zivote. Je to aj vec elementarnej spravodlivosti a niecoho, co ma clovek bud dane alebo nie. Taketo pokrivene charaktery su skutocne domenou poslednych uboziakov a poddanstva. Mame pred sebou este vela roboty.

Ema

"Julian Assange is one of the longest-serving political prisoners in the western world. Every level of the case against him has been shot through with corruption and abuse of process. People justify it by reciting memes to demonstrate their allegiance. This is dystopia."

Ten je rád, že zmizol do nedemokracie.

Zrovna včera korporátne médiá smoklili, že bieloruský "bloger" Sergej Tichanovský dostal 18 rokov basy za šírenie nepravdy. Kolíková je nadšená, vidí svoju vlastnú legislatívu v praxi. A vy. novinárske štetky, ktoré ste tej choromyseľnej legislatíve tlieskali, vidíte svoju vlastnú budúcnosť.

Možno na Tichanovského časom nejaká Švédka vytiahne aj znásilnenie.

nové