Hlavne správy - prípad eugeniky?

Som si pozrel článok na neobvyklú tému na Hlavných správach. Jedná sa o prípad amerického páru  Erica a Amy, ktorým úrady vzali ich deti, pretože sa o ne nedostatočne starali. Dotyčný pár a ich advokátka ale tvrdia, že im úrady odobrali ich obe deti preto, lebo rodičia majú nízke IQ (Amy má koeficient 72 a Eric dokonca len 66).

Pravdupovediac, nedokážem si predstaviť, ako takí ľudia vôbec dokážu ako tak samostatne žiť. Zrejme ani nežijú a aj oni sami dostávajú nejakú asistenciu, aj o nich sa treba starať. Ale nechcem sa vyjadrovať priamo - zrejme úrady môžu vidieť najlepšie, čo sa deje s deťmi - tak, ako aj u iných rodičov, kde musia zasiahnuť. Naozaj sa na konkrétny problém nedá robiť presný záver podľa tak málo informácii, ako poskytuje článok - konieckoncov, nech sa o mladych starajú tak, ako vedia, nie som principiálne proti.

 

Chcem sa ale vyjadraiť hlavne k poslednému odstavcu v danom článku  HS. Ten znie presne:

Tento prípad ilustruje eugenetické zmýšľanie v praxi. Štát jednoducho prehlási, že ľudia s obmedzenou inteligenciou nemôžu byť rodičmi. Ďalším krokom bude pravdepodobne násilná sterilizácia takýchto ľudí

Kedže sú HS považované aj podľa mňa za alternatívu, treba k tomu dodať:

Áno, milé HS, správnym krokom by bola sterilizácia takýchto ľudí.  

Nie je síce jasné, čo si predstavujete pod prívlastkom "násilná", typickým to termínom lacnej a hlúpej propagandy slniečkárov ( štýl "nechceme násilie"). Samozrjme, že sterilizácia by bola nenásilná, podobne ako je nenásilná akákoľvek nutná operácia. Podobne nenásilná, ako je napríklad takým ľuďom nenásilne nedovolené sadnúť za volant automobilu  a ohrozovať iných. 

Ja chápem, že témy ohľadne eugeniky sú mimo politický aj svetonázorový dosah Hlavných správ. Mimo, takže je škoda, že sa do podobných tém vôbec púšťajú oboznámení  len s biblickou metodikou.  Ale aj v tom sa vlastne mýlia, biblia nemá nič proti eugenike, ani jedinú vetu proti nej tam nenájdete. Skôr naopak (dosť často tam hospodin prikazuje explicitne, ako treba naložiť so semenom toho či oného národa).

Nuž, teológia a hermeneutizmus bokom, isté je jedno - pri eugenike sme očividne narazili na hranice akejkoľvek slovenskej alternatívy.

Bohužiaľ.

 

zdroj: menovaný článok HS

 

 

 

 

 

 
Aman Againsttime

Dobre, že si upozornil na túto žumpu (btw, poznám osobne človeka, ktorému bolo namerané IQ 68. Takýto ľudia sú za dnešných podmienok prakticky nezamestnateľní, resp. môžu robiť len tú najjednoduchšiu manuálnu prácu, ktorej v skutočnosti veľa nie je. Vedia samostatne robiť jednoduché práce, úkony typu nákup, cestovanie, návšteva doktora a pod., ale určite nie sú schopní samostatne sa postarať o dieťa. To je vylúčené). Práve takéto správy sú dôvodom, prečo mám problém brať Hlavné správy vážne. Nejaké tie hoaxy by som im vedel odpustiť ako obyčajnú záležitosť ľudskej omylnosti (aj mne sa párkrát stalo, že som zdieľal hoax. Niekedy jednoducho nie je čas a možnosť všetko dôkladne overiť), ale ideologická zaslepenosť a predsudky sú už iná kategória. A súhlasím, že to veľa má čo robiť s fundamentálnym kresťanstvom.

Musíme zmeniť slovenskú alternatívu. To naozaj sem píšem ako istú výzvu. Treba začať pretláčať iné témy a iný prístup.Treba ju nejako viac racionalizovať a tým i skvalitniť.

Norman

sa samozrjeme musí a bude meniť, tak ako všetko.
Ale aj v tomto platí, že treba začať od seba. Ich nezmeníme ináč, než príkladom. HS zostanú tam, kde sú, to isté už ťažko zafixovaná do svojich kolají Infovojna, nemá zmysel priamo ich vyzývať či ťahať, zmysel ma vyzvať ľudí, aby neboli spokojní s málom.
Netreba zabúdať, že alternatíva je dnes zabalovaná a získavaná systemovou mocou, a že dokonca mnohá "alternatíva" je rovno mainstream robený (bývalými) mainstreamovými novinármi, konateľmi.

K Hlavným správam ešte: dnes zas bojujú spolu s proamerickými agentami proti čínskej výstave plastinovanej anatómie.
http://www.hlavnespravy.sk/kdh-ziada-zrusit-vystavu-ludskych-tiel-je-pod...

Nejde mi o tému danej výstavy, ale o to, že poslušne skáču tam, kam zavelí KDH (a to zas tam, kam velia anglosionisti). Neviem, ako sa bude HS vyvíjať, ale momentálne to s nimi ide evidentne dole vodou.

Aby sa náhodou nezdalo, že len kritizujem, musím si pomôcť českým príkladom. Nie že by som sa zaň mohol zaručiť, nie že by som to všetko stíhal sledovať a mal nejaký presný prehlad, ale oveľa lepšia kvalita je napríklad táto ukážka inteligentného presného prednesu-rozhovoru na rádiu. Nie že by som to počúval pravideľne, toto je prvé, čo od VK počujem (poznám ale samozrejme AEnews), nie že by som so všetkým súhlasil, ani náhodou, ale dobrý prístup, dobré vyjadrenia, dobrý tón.
https://www.youtube.com/watch?v=AmgN4ZMnrno

Ale opakujem, česká alternatíva je jedna vec, my potrebujeme vlastný slovenský život, vlastné slovenské možnosti, vlastné sily. Hlavne vlastné reálne sily.

Truhlík

Nesúhlasím s tebou.
HS nie sú vo vleku KDH. To začiatku tuším dávali rozhovory s Figeľom či Palkom ale také už dávno nerobia.
Michelko, Fábry či Mohorita nie sú pod kádeháckym vplyvom.
S hodnotením KDH súhlasím. Hlina to je len ďalší Čarnogurský, Figeľ, Dzurinda, Mikloš, Procházka, Mikloško, Bugár, Hrušovský.
Jediné čo neviem v HS pochopiť, načo tam dávajú Hrabka. Na to som alergický.

Kolodej

ale ten VK je ako odvar leva-netu. Vydržal som to zatiaľ počúvať do 32 min. - len v kuse opakuje tézu o šachoch a pištoliach a ako sa vraj Putin s Lavrovom nezhodli - lebo Lavrov - podľa jeho "tajných zdrojov" - chcel od Putina tvrdú reakciu - prerušenie všetkých diplomatických vzťahov. a keď Putin netresne po stole, s Ruskom bude zle.
Alebo si mal na mysli vyslovene len ten tón? Či?

Norman

To je nevýhoda tých rádii, že to trvá dlho a potom sa to opakuje ... a nik nemá čas to počúvať celé, ani ja som to celé nedal (len poslednú časť a prvú polovicu).
Ale kedže som tu kritizoval aj Infovojnu (a počúval som čosi aj minule a zas som bol dosť otráveno znechutený), pripadalo mi toto prekvapivo o kus koncentrovanejšie a viac zamerané na politickú analýzu (teda nie len štýl
"predstav si, oni tí sionisti hovoria, že sú dobráci, ale klamú a podvádzajú nas, hehe, aký sme dobrí, sme ich prekukli. Ľudia, nedajte sa, ste sprostí, čo sa nebránite").
Vidím v tom VK bystrosť a aj ten hlasový prejav sa mi zdal menej otravný.
Ale opakujem, je to len prejav mojej snahy o pozitívnosť, ja to samozrejme nestíham sledovať počúvať a dávať za nikoho ruku do ohňa. V príncipe je to ale tak, že Češi sú prirodzene v technike slova a písme zbehlejší ako my, to je dané ich dlhšou akou-takou národnou slobodou, aj v stredoveku, a ak sa máme poučiť od niekoho, ak je to nevyhnutné, tak ich vývoj je pre nás poučnejší (ako napríklad vývoj u amíkov).

Čo sa týka samého obsahu, čo VK hovoril - prirovnaie k šachu, kde oponent už nedodržiava pravidlá, mi pripadá tiež aktuálne a dôležité. Nemyslím, že by Putin bol až taký naivný, ako ho tam staval - ale určitý rozdieľ v politike Putin - Lavrov môže byť. Takže ten obsah sa mi zdal tiež ok. V každom prípade som počúval, čo ešte povie - na rozdieľ od iných rádii, kde sa skôr každú minútu obávam: panebože, takéto trápenie nemá zmysel.

Kolodej

všetky svoje teórie na svojom "tajnom" zdroji - že Lavrov sa s Putinom nepohodol v tej konkrétnej veci. Ti poviem, má chlapec informácie: Neviem prečo mi to silne pripomína whatdoesitmean ... ale možno sa mýlim.
Akurát si tu čítam keď už sme nakusli tú históriu. Toto mi príde zaujímavé. Ako dostavovali Palmyru. Aj aktuálne vzhľadom na Sýriu :))
http://gorojanin-iz-b.livejournal.com/81937.html

Norman

Hm, "všetky teórie"? Ako dlho si to počúval? :)
A fakt neviem, prečo ti to niečo pripomína nejaké negatívne stránky, to musíš ty vedieť. Mne to pripomína vcelku serióznu racionálnu snahu o analýzu politických síl. Hlavne tú snahu o racionalitu, aby to bola naozaj teória a nie len reagovanie na nejaké aktuálne udalosti, to oceňujem.

Čo sa týka Palmyry a jej dostavania: všetky staré lokality boli rekonštruované, doteraz sa to robí, to nie je nič neobvyklé. To by Rusi mohli vedieť.
Hovorím, sú tie tvoje zdroje akési šedé, bez fantázie.) Aby sme zostali pri ruských zdrojoch, tak aspoň takéto niečo - aby si mal nejaké záhady na riešenie.

https://www.youtube.com/watch?v=HrBs5Jcq0Pk
(sorry, originál ruskú verziu nemám)

Kolodej

že ten záver - čo si si vypočul Ty - tak ten som už nepočúval. Došiel som do nejakej 40 min. a to trápenie ukončil. Ja viem, že asi nie som štandardný koncový počúvateľ - ale aj tak - mne prišiel hlavne ukecaný.
A, tak to bolo len tak, na úvod. Neviem kde máš mieru znášateľnosti, skenujem :)))) A ja radšej čítam ako pozerám - či počúvam. Videá mi prídu príliš pomalé na prenos info.

Norman

už som tu viackrát napísal, aj tu hore, že sa tie rádia zle počúvajú, že je to dlhé, neefektívne, nik nemá naozaj čas a vôľu to počúvať .... Video buď krátke, alebo najlepšie texty - tie sa najlepšie dajú pochopiť.
Akú mieru znášanlivosti? Ja oponujem len ideologickým protinázorom a tuposti. Ja som rád, že som aspoň čosi na webe mohol pochváliť - žiaľ, nie na slovenskom webe (i keď to bola pobočka Slobodného rádia - a ten ich moderátor, ten to myslí asi tiež dobre, ale na toho už platí klasická kritika, nie, to už zas nie je ono).

Kolodej

Čítanie a miera znášanlivosti bolo ku linkom - videám. Čo si dal ty a ja. Tým mojim linkom skenujem mieru znášanslivosti. Keďže u teba, ako jedného z mála vidím, že si ochotný zmeniť názor na základe nových faktov. To sa dnes často nevidí :)

frooyo

ten clanok som cital, tajne som dufal ,ze sem pridate reakciu. V diskusii ma trochu zjazdili, ked som spomenul ,ze kazdy by nemal mat pravo vychovavat deti. Vacsina tuto temu neznasa, ale na druhej strane je to komplikovane. Kto tomu urci hranice ? Nuz aj inteligentom sa mozu narodit menej chytre deti. Zrejme aj zdravy clovek moze neskor ochoriet no je to zlozite. HS citaju skor taki nekorektni krestania, odtial je to vnimanie zivota ako daru. Pokial clovek vyslovenie netyra svoje deti tak ma pravo sa o nich starat. Na tuto temu nemam nejaky konecny nazor, diskusia tomu ani nie je otvorena vzdy to vedie k Reductio ad Hitlerum. Vsak vy viete svoje

Aman Againsttime

Frooyo, najviac túto tému neznášajú práve takýto konšpiratívni kresťania. A nie je to vôbec také komplikované, ako píšeš. Čo má byť na eugenike preboha komplikované? Všetky anti-eugenické tézy sme už vyvrátili - či už tu alebo na prope, v článkoch i diskusiách.
Samozrejme, že aj inteligentom sa môžu narodiť hlúpe deti - ale ide o pravdepodobnosť. A akosi mi uniká, ako kontruješ eugenike vetou, že "aj zdravý človek môže neskôr ochorieť".

Ďalej, nesúhlasím, že jedinou hranicou by malo byť týranie dieťaťa. Nie, chudoba a nedostatočne podnetné prostredie sú tiež dôležité faktory. Ja neviem, vy naozaj neviete o tom ako trpia deti z chudobnejších rodín? Aké je to ponižujúce a frustrujúce? Ja by som nikdy nepriviedol na svet dieťa, pokiaľ by som nemal dostatočnú istotu, že mu budem vedieť zabezpečiť kvalitný život - a je jasné, že tým nemyslím nejaký základ, akými sú strava a ošatenie. Ide práve o ten nadštandard, ktorí inteligentní ľudia chcú odovzdať potomstvu a na ktorý "šúdrovia" vôbec nemyslia.

IQ 72 a 66 sú príšerne nízke čísla. Skutočnosť, že títo dvaja Američania neboli sterilizovaní je pre mňa jednoducho ukážka absolútneho zlyhania liberálnej demokracie. Podľa mňa by deti nemali mať už ľudia s IQ pod 85 alebo dokonca 90. Mal som tu nedávno video od profesora Petersona, kde demonštroval ako je v súčasnej kapitalistickej a pre-automatizovanej spoločnosti orientovanej na zisk a úspech v podstate nemožné pre človeka s IQ nižším ako 85 pracovať. Ide teda o vážny problém, ktorý treba riešiť.

frooyo

Aman este dovysvetlim, eugenika ma dobre umysli ale nikto nechce nic prehanat. To moze vytvorit precedens k temam ako eutanazia. Dalej bohatstvo automaticky neznamena stastie. Poznam ludi co pochadzaju z viacerych surodencov, boli chudobni a napriek tomu mali stastne detstvo. Niektore argumenty mozu vyznievat naozaj ako proti slobode. Podme od teorie k praxi: Co poviete ludom, ti co mate menej ako 500€ nezakladajte si rodinu?

Náhodný okoloidúci
Neuškodí opäť pripomenúť výrok známeho Ronnieho Reagana, istého času prezidenta najsamdemokratickejšieho štátu sveta, ktorý povedal Nepodporuje chudobu, lebo sa rozmnoží.   Myslím, že tento výrok môžeme do ľudského jazyka preložiť tak, že treba podporovať strednú vrstvu, ktorá je hlavnou tvorkyňou hodnôt spoločnosti, ale zároveň každý z nižších spoločenských vrstiev by mal mať možnosť vyšvihnúť sa vlastnou prácou na úroveň strednej vrstvy. Čiže sociálny systém by ma byť viac zásluhový a menej solidárny, lenže náš súčasný je taký soidárny, až by bol hriech nezneužívať ho. Zásluhovosťou nemyslím iba to, kto odvedie najviac daní a odvodov, ale prdovšetkým význam profesie pre spoločnosť. Murár, cestár alebo roľník sú pre spoločnosť určite užitočnejší ako metroseksuálny trtkoš, čo sa vo svetle laserov a za hlučného elektornického rachotu natriasa na javisku.
Norman

Ale to ste sa dosť odklonili do sociálnych tém. Lenže ono je to o tom, že sú ešte fatálnejšie faktory, ako sociálna nerovnosť a že kým si spoločnosť toto neprizná, tak sa bude stále prepadať. Tým faktorom je biologická determinácia, ktorú ľudstvo neoklame. Môže oklamať len seba.

Je evidentné, že prvé tabu je neschopnosť vydať príkaz

"Množte sa menej"

Nie je schopné to vydať voči geometricky rastúcej nekonečnej množine Afričanov, Bangladéžanov ale ani Číňanov(tam ten príkaz síce vydali, ale nie moc efektívne).

Nie je schopné takto modifikovať komunity európskych, amerických  a ruských  asociálov.

A spoločnosť nie je schopná vydať taký príkaz ani voči naozaj chorým prípadom.

Aj tu s radosťou napíše ktokoľvek červeným perom: "treba zvyšovať koeficient rodenia" - lebo to je bez rizika, to je také humánne, zvyšovať, to sa to vyzýva, hľadte, aký som ja dobrák. Ale problém je, že treba NIEKTORYM prikázať : nemôžete sa množiť.

To už vlastne takmer nik nenapíše, iba ak my tu. 

A to je ten problém. Tam sú ťažké hranice mozgu homo sapiens, túto guličku už tento hovnivál ako druh evidentne nie je schopný prevaliť. 

Ľubov

"Množte sa menej". Okrem toho,je ich už tak veľa,že musí padnúť aj druhé tabu,znížiť ich počet inak.
Nie,nie,preboha,ja vôbec nemyslím na ich fyzické odstránenie,jest aj iné riešenie,ako hovorila Vilma Jamnická. Toto riešenie navrhla moja dcéra,keď mala asi 6 rokov,čiže vo veku,keď kráľ je nahý.
Pred poštou ich bolo neskutočne veľa,bola tam tlačenica ,chodili takto pre peniaze.
Niečo som znechutene zašomrala,asi že "Bože,kedy toto skončí".
No a malá lakonicky : "Nikdy.Najskôr musíme vymrieť my,až potom oni"

Po rokoch musím uznať,že to malo logiku aj nadhľad ,čo povedala.

Norman

by to mohol vyriešiť ten portál v Puma Punku.
Už v septembri ... tam sa toho zmestí ...

Kolodej

čudovala ako by to začalo fičať, keby bola vôľa zaviesť zásluhový sociálny systém. Nič zadarmo. Chceš jesť? Zametaj. Aspoň by sme čisto mali.

Julo78

Nijak ti nejdem protirečiť, len pripomínam, že iq 72 a 66 alebo ešte nižšie sú úplne bežné hodnoty bežného cigáňa na Slovensku. A takým súčasný systém vôbec nebráni mať 10-15 detí, naopak, ešte ich v tom podporuje. Majú neskutočný zoznam výhod. Ich deti majú zadarmo cestovné do školy, všetky školské pomôcky, ošatenie, stravu, lieky a finančný bonus, že vôbec chodia do školy. A tieto nehorázne peniaze vyhadzujeme na decká, ktoré málokedy prekročia hranicu IQ 75. Normatív na žiaka pre školy je niečo vyše 1000 eur, ale na rómskeho vyše 2000! Ktorý šialenec toto vymyslel? A ešte nedávno trepal analytik Baránek, že bez pozitívnej diskriminácie sa rómsky problém nedá vyriešiť.

Takže zamerať sa v prvom rade treba na vyriešenie extrémneho populačného nárastu duševne zmrzačenej populácie hnedých. Fico o tom chvíľu hovoril v roku 2001 - dokonca použil slovné spojenie "regulácia ich pôrodnosti", ale odvtedy je ticho a nezrealizovalo sa nič.

Norman

Ale je fakt, že rozptyl 30 bodov sa označuje za hranicu 2% populácie normálneho ľudského rozloženia iq, čiže každý 50 človek na ulici je taký, iq pod 70. To je viac, ako by človek predpokladal.
Tieto nízke iq, pod 80, by mali byť považované za diagnózu.

Aman Againsttime

Áno, ľudí s IQ nižším ako 75 je viac než si ľudia bežne myslia. Predovšetkým ľudia zvyknú vo všeobecnosti veľmi nadhodnocovať IQ. Vivo tu spomínal, že má IQ 140, čomu je celkom ťažké veriť. Tu sa už bavíme o úrovni génia, ktorú štatisticky dosahuje veľmi málo ľudí (cca 2 % populácie. Vivovu hodnotu skôr odhadujem niekde medzi 110 - 120. Navyše s pribúdajúcim vekom IQ klesá. V mladosti, niekde medzi 20. a 30. vekom, sa dosahuje vrchol, a potom nastáva pokles). Človek s IQ viac ako 140 by chrlil zo seba fakty, vedel by sa naučiť, namemorovať takmer všetko a robil by "hĺbkový výskum" v rozmanitých oblastiach.

V súvislosti s IQ mi príde veľmi zaujímavé ako isté typy osobností dokážu predstierať vyššiu inteligenciu. Predovšetkým mám na mysli extrovertné typy s istými špecifickými vlastnosťami (výrečnosť, ukecanosť...). Dobre to vidno napr. na kdejakých celebritách. Napr. taká Lucie Bílá má podľa mňa IQ okolo 90, ale jej extroverzia, výrečnosť, výnimočný talent či celkovo "charizma" spôsobujú, že ľudia skôr prehliadnu jej "jednoduchosť". A myslím, že podobných prípadov by vás napadlo celkom dosť.

Rushton mal tiež o tomto fenoméne jeden zaujímavý text, kde spomínal práve tento faktor - skutočnosť ako zvyšená extroverzia dokáže u čiernych "zamaskovať" ich nižšie IQ.

Norman

Je naozaj rozdiel medzi IQ a určitou reálnou bystrosťou - neviem, mne pripadá Lucie Bíla dosť bystrá ( čo mala nejaké protirasistické reči, keď ju spomínaš? :) . Čo sa týka Viva-Morozova, aj keď som ho nedávno hypoteticky zaradil za schopného nám nadávať, ale jeho iq 140 je úplne plausibilné, podla jeho vyjadrovania a tendencií. Ty spomínaš "namemorovať" - ale veď to je úplné iná kvalita, a "hlbkový výskum" - to je čo? "Chrchliť fakty" ? Veď Morozov stále čosi chrchlil, aj keď to tiež nie je podstatné.
Ale takých ľudí je
http://www.hollywood.com/celebrities/celebrities-with-surprisingly-high-...
heh.
Podstatnejšia je ta dolná škála, tam by sa malo prelomiť tabu a naozaj, pod 80 to definovať ako chorobu, objektívny handicap a nebezpečenstvo pre budúcnosť.

Aman Againsttime

Veď ja netvrdím, že nie je (takým tým ľuďovým spôsobom) "bystrá" (inak, keď už sme u tých jej postojov, tak sú skôr dobré:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Utok-na-Lucii-Bilou-za-vyzv...), ale rozhodne to nie je ani nejaká "intelektuálka". Chcem povedať, že keď ju človek pozornejšie analyzuje, tak si všimne tú "jednoduchosť" (pokiaľ viem, tak je to vyučená krajčírka bez maturity. Navyše ma napadla i preto, že má (z časti) cigánsky pôvod). V podstate som chcel načať práve tému IQ a jeho vzťahu k celkovej osobnosti a ako človek s vysokým IQ nemusí byť nevyhnutne "múdry" a naopak.

Zdôrazňujem, že v skutočnosti "neviem". Ok? Netvrdím, že sa nemôžem mýliť. Píšem len o svojich odhadoch na základe pozorovania. Možno nebola zrovna najlepším príkladom (chcel som nájsť niekoho, kto mi zapadne do škatuľky "nižšie IQ, bystrejší prejav) . Nechcel som spomínať také jasné prípady ako Rytmus alebo bývalá súperstáristka Berkyová (tá nebola schopná bez znemožnenia robiť ani štandardné rozhovory kvôli svojmu obmedzeniu), prípadne i taká Ivana Christová, kde to (samozrejme relatívne) nižšie IQ naozaj celkom ľahko detekovať. :-D

Vivo tvrdil, že mu namerali tých 140, keď bol na strednej, takže dnes už by to číslo mohlo byť nižšie. Žiaľ nespomenul o aký test presne malo ísť (čo je celkom podstatná informácia). Určite bol veľmi inteligentný, hoci jeho príspevky imho neboli také, že by som pri nich povedal "wau!". Naozaj to nie je žiaden Stefan Molyneux alebo Phillipe Rushton (keď už mám spomenúť niekoho, kto rozhodne má/mal nad 130). Na druhej strane vykazoval vo svojom prejave isté rysy, ktoré by sme asociovali práve s mimoriadne inteligentnými ľuďmi. Každopádne uznávam, že posudzovať niekoho IQ len na základe komentárov na nete je dosť mimo. Bolo to z mojej strany dosť povrchné (holt, chcel som začať práve túto tému a napadol ma pri nej zrovna on). Je jasné, že by som potreboval Viva i počuť, vidieť napr. nejaké rozhovory a pod., jednoducho ho bližšie spoznať, aby som mohol robiť takéto odhady. Dávam ti teda za pravdu a beriem späť, čo som k jeho IQ napísal.

Kolodej

kedysi behala po tatranských hoteloch a spievala papalášom - taká cigánečka, radodajka ... nemyslím že by mi ten človek klamal hehe. Ale názory má správne a ľahké to ani v tej dobe určite nemala. Takže sa mi páči, názorovo. Aj spieva pekne. Aj fešanda bola. A na svoj vek stále je.
Hej? Morozov tu mával IQ? Čo si mám počať ja, s mojimi cez 160, všade samý debil muhehe. Nehovoriac že to prináša hlavne asi smútok. No .. a preto nie IQ je dôležité, ale zvedavosť a analýza ... tzv. zasnívanie sa. Podporujte kde môžte, hlavne tú zvedavosť. Keď ju stratíte - vlastne začínate zomierať. A samostatné premýšľanie sa vidí málokde. Poznám len pár ľudí - osobne len troch. U Normana ju vidno. Zriedkavá vec. A pritom je tu za policajta :)) Ltm. Norman - na Google Earth si si tú zemičku guličku poobracal? Vieš, ten sivo-žltý pásik od Himalájí cez afriku po ameriku :) ... urob to pre mňa, pokrúť si ju trošičku. Ak nemáš tablet - môžeš v android mobile. Minútka - dve - žiadne video :))

Aman Againsttime

Hej, o Bílej sa celkom vie, že za mladi rozťahovala nohy jak žeravá. Nie je to zrovna typ "trad wife", takže muži to s ňou nemajú ľahké - je príliš "silná", "výrazná" a máloktorý chlap takú ženu zvládne. Ale tiež ju mám celkom rád (najmä jej ranú tvorbu, ktorá bola viac sofistikovaná, nekomerčná). Vokálne naozaj nemá konkurenciu.

Ale nesúhlasím, že IQ nie je dôležité. To sú práve tie mýty, ktoré treba vyvracať. Ono málokto vie, že IQ je v podstate index osobnostných čŕt a napovie o človeku naozaj dosť veľa. Samozrejme, že problematika IQ je o dosť komplexnejšia než to neraz prezentujem, ale jeho význam netreba zľahčovať.

Norman

neviem, čo z tvojho komentára mám brať vážne. Ten kameň sa zásadne nezlučuje s tým číslom.

Ani to o policajtovi celkom nerozumiem - myslíš to, že tu musím robiť dozor a cenzúru, alebo že ty sa stále obávaš akejsi provokácie? Ani jedno samozrejme nie je pravda, naopak sa správam až príliš ohľaduplne a otvorene.

 

 

 

 

 

Ľubov

To je naozaj iba nedorozumenie. V podstate ale neviem,kto si :-). Pre mňa jednoducho živý duch-ako aj ostatní odtiaľto. Nie je čas to komplikovať.Sme partička živých duchov.

Ja sa tu stretávam s toleranciou,za ktorú ďakujem .
Musím ale povedať,že mi chýba Baloo,dosť.Keby som mala IQ 140,nebola by som zbytočne emotívna. Koho sa ja teraz mám opýtať,prečo má Štefan Bočkaj sochu na Námestí hrdinov,keď podľa mňa to bol zradca Uhorska.Veru nikoho:(.

Kolodej

A kde zmizol Baloo?

Kolodej

Vážny je kameň - takže to tam vidíš hehe.
A číslo - asi aktuálne nie je až tak dôležité. To už je len môj osobný dojem na základe čítania stoviek rôznych článkov. A snažím sa ho spresniť ďalším čítaním.
Policajt = dozor - cenzúra. Pričom si práve ten ktorý vie zmeniť názor na základe zmeny vstupov. Paradox. To som mal na mysli.
Nie, nemám obavy z provokácie. Z toho naozaj nemám obavy.

nové