Iniciatíva 2016 - stretnutie proslovenských síl v Bratislave

Včera bola v Hoteli Bratislava konferencia Iniciatíva 2016 pod názvom Obrana a bezpečnosť štátu. Všetko podľa programu, traja hlavní rečníci a debata.

Iniciatíva 2016 je občasné stretnutie pronárodných síl, rôznych drobných organizácií. Netrúfam si hodnotiť jej minulosť a odhadnúť budúcnosť - ale pôsobí dobre, určite nezaškodí.

Ako prvý rozprával Mečiar. Ten, napriek tomu, že má 75 rokov, pôsobil veľmi zdravo a dynamicky. Dokonca ani nerozprával tak rozvláčne a donekonečna a nielen o sebe, ako to mal zvykom za starých čias. Očividne, pobyt mimo vládu robí ľuďom dobre. Povedal aj zopár veľmi správnych vecí, hlavne túto, čo akoby opísal z Nadhľadu:

"Nie je tu subjekt, ktorý by bol v opozícii schopný vytvoriť program národnej obrody Slovenskej republiky na hodnotách národných, kresťanských a sociálnych. Ak sa takýto subjekt nevytvorí, nebude tu nositeľ zmeny”.

( táto jeho myšlienka sa nedala prepočuť, zvlášť keď s ňou človek súhlasí, ale citát som opísal z Hlavných správ )

Ako druhý rečník bol bezpečnostný analytik František Škvrnda. Téma bola zaujímavá, obsah sa ale veľmi kĺzal po povrchu a všeobecne známych veciach a nebola na ňu správna nálada (a ani vysokoškolský prednes nebol najvhodnejší). Ale Škvrndove postoje sú správne a určite by dokázal viac.

Do tretice vystúpil šéf Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. Ten bol stručnejší, predviedol, že vie výborne deklamovať ostré mobilizačné heslá. To samozrejme nestačí - ale aj to treba ... na začiatok.

 

Potom bola diskusia, na ktorú som bol najviac zvedavý. 

Hneď na začiatok bol mikrofón podaný (do hľadiska) poslankyni ĽSNS Natálii Grausovej. Tá sa v dlhšom príhovore obrátila práve na Šveca, že čo by jeho hnutie robilo inak, ako ĽSNS (zrejme narážala na nejakú kritiku). A vymenovala pozitívne aktivity Kotlebovcov, ich určité zákonné iniciatívy, posťažovala si na to, že sú mediálne absolútne obchádzaní. Švec odpovedal v zmysle, že on s Kotlebom nemá či nemal problém, ale proste musia chcieť obe strany - a tá druhá nechce. Je jasné, že tieto dve strany majú medzi sebou ťažký egokonflikt. Je takisto zrejmé, že Grausová je rozumná osoba hľadajúca kompromis, ale zrejme je to v ĽSNS výnimka.

K téme sa vyjadril neskôr aj Mečiar s tým, že ĽSNS nie je síce fašistická, ale je radikálna a má voličský potenciál len 5 až 10 percent - ľudia na to reagovali nesúhlasným mlčaním, ale má pravdu. Dodajme, že ĽSNS hlavne nemá koaličný potenciál. A že riešenie by bolo, aby sa vytvoril ten nový subjekt, kde by sa Kotleba už nehral na žiadneho vodcu, ale tvoril len jedno krídlo.

Žiaľ, toto Kotleba nebude zrejme nikdy akceptovať, vedome či podvedome chce hrať stále zlého chlapca, nechce si priznať svoje objektívne omyly mladosti (smiešne pošťácke uniformy, detinské odznačiky, pubertálne samoúčelné provokovanie, zmäkčilý sentiment a podobne).

A žiaľ, žiadna dobrá rada nezaznela ani včera, lebo moderátorka Zelenayová, nič proti nej, to viedla absolútne voľne zrejme podľa vzoru starých dlhotrvajúcich sebaoslavných mítingov HZDS.  K mikrofónu sa teda dostávali rad radom rôzni dedkovia, ktorí dlho spomínali na svoje boje v Chujave, alebo svoje úradovanie kedysi s Mečiarom, alebo jeden mladý, čo spomenul otcove boje v Chujave, alebo jeho poslancovanie s Mečiarom .... už neviem, lebo v tom naozaj nemožno vidieť rozdiel. Žiadne skutočné otázky a dialóg sa nerozvinul, bolo to naozaj slobodné kecanie každého, kto chcel a čo chcel - a väčšina rozprávala najmä o sebe.

Azda nepoviem nič tajné, ale Mečiar sa zrejme dáva nahovoriť na zakladanie novej strany. Nuž, ako som ho po rokoch videl, oceňujem jeho schopnosť sedieť také dlhé štyri hodiny a bez zachvenia počúvať to, čo počúval. Aj s ohľadom na jeho šediny mu dám radu: pre živého boha, len nech nič nezakladá a nejde do volieb, treba si užiť to, že je mimo a že môže do tých teliat v politike kopať z vonku bez akejkoľvek brzdy. Neviem, kto ho chce zatiahnuť do volieb, ale musí to byť jeho najhorší nepriateľ. 

Záver: 

Organizátori by si mali premysleiť, či chú robiť veselé stretnutia dôchodcov, alebo sa chcú venovať tak trocha reálnej aktuálnej politike. Súčasná situácia na Slovensku je tak výnimočná, že by si pri takejto príležitosti zaslúžila viac pozornosti, to je môj názor. Trocha zmeniť program, trocha tu tému dať do hovoru. Odhlasovalo sa tam síce akési prehlásenie k situácii, ale som si istý, že ak by sa venovali viac súčasnosti a realite, prišlo by im tam viac mladých ľudí - čo určite chcú.

Možno by dokonca prišli aj na to, že mediálny priestor im nik nedá, ale musia si ho buď kúpiť, alebo krvopotne vytvoriť. A že to má byť prvá vec, čo musí akékoľvek hnutie spraviť. Aj ĽSNS.

 

Ďalšia konferencia Iniciatívy 2016 bude v polovici apríla v Nitre, mal by tam prisť minimálne Harabin a Mečiar. Dúfam, že nám odtiaľ potom niekto tiež napíše svoje dojmy.

 

 iný článok o akcii Na palete

 

 
 
Sociálny patologista

Zrovna sa ku mne dostal rozhovor s Mečiarom v Novom čase, v ktorom volá po odstúpení Fica a dokonca vyjadruje isté sympatie s terajšou revolučnou lúzou. Neviem či je za tým začínajúca starecká demencia, neschopnosť povzniesť sa nad niektorými udalosťami z minulosti, keď bol s Ficom vo vláde alebo len snaha nejako zaujať či povedať druhému len to, čo chce počuť, avšak opäť mi z toho vychádza, že akékoľvek paktovanie s Mečiarom môže byť pre dnešné pronárodné sily kontraproduktívne.

Mečiar ako politik a symbol stál na tej lepšej strane v slovenských dejinách. Bohužiaľ pre nás všetkých jeho osobnosť bola naozaj už príliš "temná", príliš patologická. Tieto typy ľudí (na škále bližšie k sociopatii) sú určite potrebné (pretože skôr dokážu ultimátne zlikvidovať nepriateľa. Občas treba spraviť rázny sek a nie každý na to má), ale ich celková nevypočitateľnosť z nich môže spraviť dvojsečnú zbraň. Médiá milujú povrchné prirovnávanie Fica k Mečiarovi, ale mimo obsahovej podobnosti ich politiky sú to dve odlišné osobnosti. Fico mi jednoducho z nich dvoch vychádza lepšie (hoci samozrejme i na ňom je veľa čo kritizovať. Koniec koncov politicky som predsa i ja niekde inde než on). Má bližšie k mojej predstave ideálneho vodcu - a z veľkej časti je to i pre jeho normálnosť a vyrovnanosť, ktorá Mečiarovi (a mnohým iným) chýbala/chýba.

slaven1

Dávať sem informáciu od nich ako bernú mincu je smiešne. Isto ten rozhovor nebol autorizovaný a celý dokrútený ako to zvyknú presstitúti robiť. V ktorom čísle bol ten rozhovor?

Aman Againsttime

Čítal som ho v dnešnom vydaní (rýchlo prelistoval v obchode, takúto žumpu samozrejme nekupujem :-)) a mal som dojem, že skôr čítam rozhovor s Matovičom ako s Mečiarom.:-D
Mečiar v ňom pôsobil ako malicherný a zatrpknutý starec, ktorý sa nevie vyrovnať s tým, že je - na rozdiel od Fica - už kompletne irrelevantný. :-)

A Nový čas je síce primitívny bulvár, ale stále je to lepšie ako Nko a Smečko. A to myslím smrteľne vážne! :-)

Norman

nepôsobil vôbec zatrpknuto. Naopak, keď ho tam akosi podpichovali, aby on kandidoval za prezidenta, smial sa, že dvakrát kandidoval a s akým výsledkom, a že pri posledných parlamentných voľbách dopadlo HZDS už ani neviem, ako to nazval - ale podľa mňa uvoľneným tónom, to bolo dávno a s mocenskou irelevantnosťou sa už zrejme zmieril (veď nik nie je pri moci večne, má vlastne šťastie, že to prežil:).

Samozrejme, ak by sa do toho ponoril, zas by ho to začalo brať a nervovať.
Ale na druhej strane - pre zdravie je lepšie byť aktívny, ako sa zožierať bezmocnosťou, heh. :)

Aman Againsttime

Ok, však ja netvrdím, že Nový čas je nejaká berná minca. Možno sa Mečiar v čase rozhovoru zle vyspal alebo mu začíná nejaká starecká schizofrénia, čo ja viem. :-)

Truhlík

Neviem.
Tu je ten Mečiarov názor s iným významom.
https://www.hlavnespravy.sk/premierovi-robertovi-ficovi-nedochadza-vyvoj...
Fico financuje Serešbandu 500.000 eurami ročne. To Mečiar nerobil.
Fico vykrikuje o Slovákoch, že sú fašisti a o šiestej ráno na nich posiela NAKAgestapo aby im mierili laserovým zameriavačom do čela. Ficov MZV Lajčák zavádza homofašizmus. Fico nás ženie do jadra Berlínskeho kaganátu. Ficove buzerantské duo Maďarič-Mika zaviedli v Ertévédvojbodka LGBTI propagandu.
Fico je neprijateľný a nech ide preč. S tým, že tí potom budú ešte horší, súhlasím. V Slovensku je to tak.
No a Kaliňák je katastrofa. Ten ozaj manipuluje justíciou od Najvyššieho súdu, Policajnou akadémiou, prokuretúrou, políciou.

Norman

že potom to bude ešte horšie?
To, čo píšeš je formálna pravda, ale taká bola a je situácia. Dávať dotácie mimovládkam sa dalo odmietnuť? NAKA je na zastrašovanie a totalitu - ale aspoň si ľud naozaj uvedomí, že nežije v slobode. LGBTI propagandu zaviedli buzeranti umelci, a okrem toho Maďarič aj Mika SÚ už v prdeli.

Súhlasíš teda s tým, aby to bolo horšie, teda takto:
LBGTI bude taká, ako v Nórsku či Švédsku.
Ustúpi sa kvótam, explicitne, aby aj zvyšok V4 musel. Negri ťa budú otravovať na ulici každý deň.
A hlavne:
Slovensko bude naozaj probruselské, začne pichať do Orbánovho Maďarska, nepokoje, zopár ďalších sakrálnych vrážd a nové Kosovo ako vyšité. A vôbec nie je isté, koho potom budú hnUSáci bombardovať, Maďari majú svoje komúny v zahraničí, Slováci sa zapierajú. Allepo z Bratislavy - hm, Trnavy, Košíc...

Dnes mal mimochodom Kotleba tlačovku. Aj na Hlavných správach v komentároch ľudia píšu, že je to idiot, ktorý na politiku nemá.
Vieš, aj voliči Smeru sú Sloveni. Ak teraz necháte padnúť Ficovu vládu, práve pod tlakom anglosionistických svíň, tak ti poviem, že považujem občanov Slovenska nielen z veľkej časti za buzerantských kozmopolitných úchylov (slniečkári), ale z druhej väčšej časti za vôľovo a koncentrácie neschopných -- takže niet im pomoci.

Nie že by som to hovoril v nejakom hneve, alebo v nejakom znechutení, prekvapení či márnosti - nie, sme tu, aby sme zistili, ako na tom sme a podľa toho jednali. Ešte stále sa pohybujeme v predpovedaných odhadoch, nikdy sme neboli čo sa týka zanedbanej populácie veľkí optimisti, vždy sme vedeli, že to nie je dobré. Je to ako so zubmi - ak to je moc zlé, budete sa musieť poučiť na vlastnej extrakcii. Svet nieje čiernobiely a ako hovoril ujo Darwin, ak na to nemáte bunky, tak skap(e)te.

Ľubov

vedela som,že sa zastavíš. Z Nitry určite tiež niekto napíše,len si bude musieť dať pozor a vynechať niektoré svoje dojmy,napr.o dobrých duchoch :-).

Aman,aj ja som bola s mojou mamou na Pasienkoch,neviem prečo,ale bola tam naozaj šťastná,nebolo to o politike,ale ani dodnes,takmer po 30 tich rokoch,neviem,čo to vlastne bolo,ale opakujem,nebolo to o politike.Možno niečo renesančné,a to,čoho dnes absolútne niet:viera,nádej,láska.
Ech,veľmi dúfam,že V.Mečiar sa do politiky nevráti,jeho miesto je za oponou.Ale tam by byť mal.

Norman

bola to zaujímavá príležitosť a vhzľadom na revolučnú situáciu sa tam nedalo neísť.

Norman

Pre masochistov, respektíve pre psychiatrov profesionálov, bez srandy, ešte raz Magda Vašáry v českej DVtv
https://video.aktualne.cz/dvtv/milion-eur-na-stole-to-je-mafie-fico-nema...

Čo je toto za nemožný systém, že toto necháva behať po ulici a nestrčí to okamžite do blázinca?

(a to som to nepočúval celé, ale od 20 minúty to stojí za to )

Ľubov

Nebude to ten neoliberalizmus?

Hej,je očividne šialená.Ale rovnako strašná je aj tá potkanica Nicholson.Aj politológ Horský prejavil svoje znechutenie nad ňou.Tiež,zdravý systém by okamžite zatkol pár osôb a tí už mali sedieť v base.Už od septembra .

Aman Againsttime

Ako fanúšik komédií som samozrejme neodolal a rozhovor si celý pozrel. No, písať niečo na adresu toho chorého hoviadka je už naozaj zbytočné - je to jednoducho Magda :-). Skôr by som vypichol odpornú Drtinovú, ktorá sa opäť vyfarbila ako neobjektívna a neschopná moderátorka. Moderátor, ktorý by mal v sebe aspoň elementárnu dávku zdravého náhľadu by s takýmto tupelom ľahko vytrel podlahu - nie však Drtinová, inokedy "veľká drsnáčka" (záleží od toho s kým robí interview, že?), ktorá však teraz viac menej len pritakávala. To akí ľudia pracujú v médiách je vskutku národná tragédia, niečo čo musí spadať pod prioritnú zmenu.

Norman

No kým prestárnuté teľa Vašáry spôsobovalo utrpenie u každého, kto náhodou nemá rad pohľad na ropuchy pripichnuté nožom ku dlážke, tak Drtinovú som si vychutnal. Počúvať tie doslovne debiliny, tie triviálnosti a nezmysly, čo tam hlúpa herečka hádzala, to musela aj Drtinová pociťovať ako urážku jej profesie a vlastnej osoby. Doslovne bolo na nej to utrpenie vidieť, jej výraz jasne kričal - "bože, kto mi sem dal tú babu, tak za toto niekoho zabijem".
Nuž, karma :-))

nové