Kedy sa strany dohodnú na koexistencii?

Už bolo, zdá sa, všetko povedané. Napríklad to, že Smer je tam dlho a možno by nebolo ani zdravé, aby zasa viedol, lebo tí malomešťania, čo ho neznášajú, by sa utvrdzovali vo svojom detinskom debilnom omyle, že kapitalzmus funguje, len zopár sociálnodemokratických neprajníkov to kazí.

Ale ...

Ako vieme, strany sa navzájom dištancovali, že ten a onen s tým a oným do koalície nepôjde. Zdá sa, že sa každý dištancoval od každého. Je to predvolebný chaos.

Po voľbách bude všetko inak. Bude proste, vzhľadom na výsledky volieb (chápte, ja neviem, aké budú výsledky, ale nech budú akékoľvek) bude "nutné" robiť veci, o ktorých sa pred voľbami mlčalo, alebo sa vylučovali.

Bude po voľbách, občan, drž papuľu! Demokracia. Hodil si si lístoček, tak teraz v dobrom či zlom, nik na teba nebude viac brať ohľad.

To si treba pripomenúť, že všetko, ale doslovne všetko je možné.

A teraz  otázka:

Ako bude povolebné správanie sa Smeru závisieť od ich sily? Ku komu sa pridajú, ak budú silní? Budú sa snažiť vytvoriť nejakú menšinovú vládu, teda sami a s nejakou tichou podporou strany ĽSNS?  Alebo sa spoja s niektorými z progresívcov?

Odpoveď je jednoznačná - čím väčšiu silu bude mať Nový Smer, tým pravdepodobnejšie sa spojí s globalistami.

Je mi ľúto, že to tak je, ľúto pre krajinu, ale nič iné sa nedá predpokladať.

Podobná otázka môže byť položená aj voči ĽSNS. Ak budú mať viac hasov, je pravdepodobnejšie zostavenie globalistickej vlády?

Nie, práve naopak  - čím viac sily bude mať ĽSNS, tým viac bude situácia patová.

No, buďme úprimní - ak bude ĽSNS silná, budú mať malomeštiaci o to silnejší argument, že "proti radikálom sa treba zomknúť do jednotného frontu" a uzavrú tiež tú "veľkú koalíciu" Smer-globalisti. To áno. Ale, ak bude mať ĽSNS málo hlasov, budú globalisti vládnuť sami, bez kompromisov.

Nie že by som si myslel, že vláda globalistov so Smerom by sa až tak líšila od samovlády globalistov - ale predsa len by im to všetkým kalilo pohodu.

Nie, Fico pred rokom a pol odstúpil, a tým skončil. Špekuloval, ale prešpekuloval. Našinec mu nemôže dať svoj hlas. Nový Smer mohol presvedčiť, ak by sa dvíhal z opozície. Mohol by dokonca presvedčiť aj teraz, ak by nedeklaroval verejne, že mieni nemalú časť populácie vylúčiť z demokratickej hry. Mohol to hrať do volieb na obe strany - ale nechcel, respektíve sa ukázalo, že ľudia v jeho vedení stále ešte dávajú prednosť pohladkaniu od globalistov, ako ťažkej, ale reálnej politke. Smer sa prejavil zase raz ako poslušný pudlík - a to je ten najodpornejší prístup, aký môže byť. To je to, čo ho strháva dole od roku 2012.

Samozrejme, niet koho voliť. Niet komu dôverovať, ani mať pred kým úctu. Ale vieme, ako vraziť klin do úpírej hrude, ako vyvolať pat a paniku. Oni sa boja, tak im treba umožniť, aby sa ich najhoršie politické nočné mory stali realitou.  

 

 
Roland Edvardsen

Povedané už bolo takmer všetko, ale ešte nejaké upresnenia:

S LSNS by nešli ostatné strany ani v akejkoľvek inej krajine. Ruky by dával od nich preč aj Putin, aj Orbán, aj Salvini, vidíme, že nemajú kontakt ani s takou Lepen, AfD, ani taký Okamura s nimi nič nemá a ani nechce mať, napríklad. Takže čo potom chcieť od Smeru a SNS? Ruky sa dávajú od nich preč nielen kvôli ich minulosti, ale aj prítomnosti.

Kotleba posunul za tie 4 roky v parlamente stranu minimálne. Stále sa to pohybuje v štýle "kurvahoši", ako raz trefne poznamenali iní. Áno, mnohým ľuďom, najmä mladým mimo BA a mimo gymnázii, sa toto "kurvahoši" páči, ale tento štýl odpudzuje ostatné strany, obzvlášť, ak je stále prepojený s nostalgiou z medzivojnového obdobia (čo v prípade kotlieb stále je). Pred úplným personálnym prepadákom ich ako tak zachránilo len zlúčenie s inými stranami.

A to nie je o tom, že by ten koaličný potenciál nemohli získať - tu je situácia iná ako na Západe. Mohli, ale Kotleba to zanedbal, aj zámerne, resp. robil kroky, ktoré tomu bránili (o tom hovoril aj ten Špánik a iní odídenci, že LSNS sa priam až zľakla toho, že by mohla byť viac akceptovanou stranou, mať potenciál ísť aj do vlády). Tak možno po týchto voľbách...

Ďalej k patu: nikto samozrejme nemôže vedieť aké budú presné čísla, ako to nakoniec vo voľbách vystrelí. Všetko môže byť nakoniec úplne inak, než predpokladáme. Dá sa vychádzať len z tých publikovaných prieskumov, ktoré teda tiež nemôžu byť bernou mincou, nuž ale iné nám veľmi nezostáva. A vec sa má tak, že dlhodobo to vychádza tak, že Smer by nezložil väčšinu ani s LSNS + SNS (nehovoriac o tom, že Danko patrí k najväčším odporcom Kotlebu - takže aj tak nereálne). Potrebujú tam ešte štvrtú stranu. To by mohol byť Harabin, možno Drucker (ale to je divný, pochybný projekt od začiatku), event. niektorú z terajších opozičných strán, najvhodnejšie z nich Sme rodina. Toto je však veľmi veľmi nepravdepodobný scenár.

To nebude o tom, že Smer bude mať 25% a Kotleba 20%, alebo tak dajako. Pat s veľkou pravdepodobnosťou nebude, ak neprejde SNS. S vypadnutou SNS (+ žiaden Harabin) zloží vládu globo opozícia. Takto to aspoň dlhodobo vychádza v tých prieskumoch. Ak chce teda niekto zvýšiť pravdepodobnosť patu, logicky, nech to hodí SNS.

A k Smeru: oni už predpokladajú, že skončia v opozícii. Tie čísla im dlhodobo neprajú. A henten alternatívou dookola propagovaný scenár Pellegrini + Kiska asi nateraz nebude. Globalisti naozaj Smer úprimne nechcú, celá ich aktivita posledné 2 roky bola o tom zlikvidovať túto stranu, aj na úkor nárastu takých ako Kotleba, aby sa tu zamedzilo vývoju ako v Maďarsku a Poľsku. Opäť, nevieme aké budú čísla, ale asi by tam nateraz potrebovali viac strán. A Matovič a Sulík sú takí brutálni antiSmer fanatici, že to proste nie je reálne. A Hlinovo KDH je tiež dosť fanatické. A aj PS a Kiska by týmto strašne riskovali. To, že si dali do zmluvy, že žiaden Smer, a žiadna SNS, váhu má. Takže v prípade patu najskôr hrozia predčasné voľby. Ale nikto nemôže tvrdiť nič na isto, samozrejme.

Ono možno je to v skutočnosti všetko inak, než sa mnohým zdá. Smer možno naozaj už na to kašle a pripravuje sa na opozíciu. Však si len vezmi tú ich "mámvásfpiči"kampaň. Hanus (Postoj) mal teraz trefný text, že Pellegrini dlabe na predvolebnú kampaň, vrchol jeho kampaňovej aktivity je PR interview v magazíne na vlhnutie dochôdkýň. Vôbec akýsi je iný posledné obdobie. Niečo sa zmenilo. A to to, že on už kalkuluje s tým, že Smer bude v opozícii a so žiadnym žaľudom sa nateraz nepôjde. Tak načo sa nejako extra snažiť a načo robiť nejaké "maďaričovské" signály smerom k žaľudom. (A Smer si robí aj interné prieskumy. Bohvie, či tie jeho čísla nie sú ešte aj horšie, ako ukazujú oficiálne prieskumy - vieme ako Smer dopadol v eurovoľbách).

Ono ak už, tak je to skôr Fico, ktorému by malo záležať na tom, aby bol Smer vo vláde. Dnešná opozícia veľmi otvorene hovorí o tom, že ak sa chopí moci, Fico a spol. budú kriminalizovaní (stačilo počúvať Sulíka na Aktualitách: "Fico musí ísť pred súd"!). Naopak, Pellegrinimu to môže byť jedno, aj tak bol len "bábkový premiér", a hrozí, že aj naďalej bude v prípade, že Smer zloží vládu, takže neúspech Smeru mu môže aj vyhovovať. V opozícii bude mať viac času hádzať siete a nejako Fica decentne vyšachovať. A tým, že opozícia plánuje kriminalizáciu Fica po voľbách...

Fico zúril, keď sa dozvedel, že kiskoidi uzavreli tú zmluvu o vylúčení Smeru, zúril, pretože sa musel toľko toho vzdať, vrátane toho, že išiel do úzadia a ako lídra vysunul Pelleho, ktorý mal byť akousi volavkou pre opozíciu. A zúril aj nedávno ohľadne SNS (lebo ak neprejde SNS, Smer s najväčšou pravdepodobnosťou nemá šancu tú vládu zložiť).

Takto, aj Fico, aj Pellegrini sú zmierení s tým, že ich čaká opozícia. Ale Fico má opodstatnený strach z toho, ak nebude nejako krytý vládnou mocou. Bohvie aké sračky sa ešte budú púšťať z Kočnerových nahrávok a pod.. A ak sa niečo nevykutrá, tak sa môže aj vymyslieť. Ak to tu po februári teda naozaj ovládnu matovičovci, ako hovoria posledné prieskumy, tak terajšie vyčínanie NAKA sa bude javiť ako čajíček oproti tomu, čo spustia títo anarchistickí psychopati. Máme sa na čo "tešiť".

Norman

nemožno brať úplne vážne, čo počuť od zahraničných subjektov.
Za prvé je to zväčša len interpretácia médií, za druhé a podstatné - tie subjekty reagujú len na informácie, ktoré dostanú od nejakého slovenského subjektu. A vieme, kto a ako popisuje slovenské pomery v zahraničí.

Západní LePen a Liga nemajú ani šajnu o pomeroch, nechali sa oklamať Smerodinou - už to je dôkaz, že sa mýlia. Okamura, odkedy sa dostal do politiky, zrazu zahodil klasicky svoje myšlienky a snaží so seba spraviť to, proti čomu bojoval. Neviem, ako presne sa dištancoval od LSNS, ale to je u takých prípadov už klasická forma - nahor zohýňať chrbát a nadol šlapať. Śplhať sa nahor obetovaním konkurencie.
A je vôbec klasický prístup, že strana bez moci a doteraz v izolácii je odmietaná inými stranami - politické strany hľadajú moc a seberovných. A to, že je ĽSNS očiernená v Rusku- to je jeden z výkonov Danka, jeden z tých jeho nie nepodarených, ale z jeho podlých činov. Podlých nie že voči ĽSNS, ale voči celej krajine (pretože zas, aby zničil svoju konkurenciu, ohovoril priam kiskoidným spôsobom celú krajinu, spôsobil prúser celej krajine.

Zlúčenie ĽSNS sa s inými stranami, o ktorom sám píšeš, najmä s tou Národnou koalíciou, ukazuje, že proces dozrievania normálne pokračuje. Vôbec sa neobávam, že by kotlebovci zostali na nejakom stupni "kurva hoši", pretože to sa zákonite obrusuje.

Ale o ĽSNS teraz nejde - smaozrejme, už sme tu ix krát skonštatovali ich slabosti a deformitu. Teraz ide o dilemu:
- na jednej strane horkoťažko do vlády prepchatý Smer v dnešnom stave s akýmisi pozostatkami, a s podporou neistých subjektov ( pozor, všetci, aj Sme rodina, už deklarovali, že so Smerom koalíciu neuzatvoria, rovnako ako voči ĽSNS, takže Smer ani v tomto na tom nie je lepšie - je síce viac salonfähig, ale zas chce viac moci v koalícii, takže ho o to viac nechú)
- na druhej strane PAT
- globalistický zlepenec
- (ostatné verzie zavrhol sám Smer)

Dávam prednosť patu a všeobecnému preskupeniu politickej scény.
Ak bude globalistický zlepenec, je to dielo slovenských voličov a sami si za to môžu. Voľba Zlepenca nie je ovplyvnená našou témou - dilemou medzi Smerom a ĹSNS, ale celkovým súčtom hlasov. Prirodzene, ovplyvnia to aj okrajové strany, či sa dostanú do parlamentu, ale kvôli tejto matematike by som neodporúčal voliť dôchodcu Harabína, ktorý aj tak len odoberá hlasy a asi by tiež so Smerom ani nešiel. So SNS je to podobné.

Dilema teda je len - Smerácky dobitý pes na čele s Pellegrinim, ktorý nie je najhorší, ale národnú silu v sebe očividne bez nejakej volebnej porážky neobjaví, a Fico takisto nie, už mal stovky možností a nič, alebo PAT.
Jednoznačne PAT.

Podme na nich - znie heslo porgresívcov. Presne tak, treba voliť nových politikov. Globalisti sa už rozbehli do útoku, treba si chytiť halapartne a v správny moment im palicu vopchať do kolesa. Zvyšok sa vykoná sám.

------
A ešte dva fakty:
Prípad sopliak Radačovský svedčí, že aj fašista a rasista môže byť zobraný do spoločnosti. Ak upraví svoj slovník. To platí aj o celej strane.

Prípad volieb v Durínsku zas ukazuje, že môžeš byť akokoľvek uhľadený a inteligentný, keď ide o moc, aj tak z teba spravia hrubozrnného nacistu. Tak, ako robia nacistov z AfD. Tomuto ver - je to overené, ale je to aj vnútorná logika veci. Viď, že fašistu či radikála už spravili nielen z modela Rostasa, z bnaibritha Daňa, ale aj z Fica aj z Blahu (čo naozaj marxistického intelektuála prekvapilo, asi predsa len nie je všetko v jeho knihách, alebo ich zle pochopil).

A ešte to podstatné: nevolíme náš ideál, nevolíme ani pápeža, ani miss Slovensko, ani nedávame nobelovku za výkony na poli inetelektuálnom - volíme NASTROJ. A tých nástrojov máme len limitovaný počet. Keď sa rúti voz a hrozí rozpučiť krajinu zoberiem prvú palicu, čo niekde vyrástla, bez ohľadu na jej krivosť - a vopchám ju do toho kolesa, aby som voz zastavil. Áno, treba si dať pozor,čo sa bude diať. Ale to je práve tá naša zodpovednosť , že treba konať napriek riziku. Čim viac sa budú veci odkladať, tým to bude horšie.

afinabul

Bezpečnosť Slovenskej republiky. Hosť: Ing. Peter Švec, plk. gen
https://www.youtube.com/watch?v=rZCcmhcvyXk

Ľubov

volieb v spol.krajine Durínsko. Zatial je akési ticho.
Pridávam tento komentár https://www.teraz.sk/publicistika/komentar-krajna-pravica-a-hlavybol/445... , pretože je to podrobnejšia informácia.

Som zvedavá,ako budú túto delikátnu udalosť,tri týždne pred volbami,komentovať slovensky píšuci liberáli.
Ja to komentujem takto: Už len polovica z nás je ešte normálna. Demokracia už nemá masku,je to čisté zlo.

Norman

Presne o tom je tento prípad.
Zaslúžilo by si to separátny článok, ale ... keď už o tomhovoríme:
- najlepšia je reakcia Merkelky
- celé to bol skôr určitý vtip. AfD chcelo s tým Kemmerichom (FDP, liberál) spoluprácu, ale ten to, ako sa patrí, odmietol. Ale AfD poslanci ho napriek tomu zvolili. :) Ale aj na to sú dobré hlasy v parlamente - dokáže rozbúriť a odhaliť mocenské pomery tam.

Teraz Kemmerich odstúpil (bočné info - za jeden deň vo funkcii dostane 93 000 Euro - musí dostávať odstupné, nejaké tri mesiace plný plat a potom nejakú polovicu, do roka. Veď hospodárstvo prekvitá, všetci máme blahobyt, systém je veľkodušný - voči svojim sluhom.) Vlastne budú musieť byť druhé voľby, CDU bude musieť hlasovať za nedôveru .... a potom zas môže AfD rozhodnúť. Pripomína to situáciu na Slovensku. Aj kotlebovci budú môcť rozhodovať hlasovania, a to výrazne.

vrbovčan

samozrejme. Keby tu bola strana, ktorá by ju vedela nahradiť, nepoviem. Ale nie je. Ešte jedine SNS. Pichnúť palicu do kolesa nie je dobrý nápad. Stranu Smer by to mohlo položiť zvnútra, ak by padla príliš hlboko. Mám podozrenie, že Fico to aj tak po voľbách chce zabaliť. Má toho na pleciach už dosť. Všetko sa ukladá v tele. Fico už niekedy v 2011 tvrdil, že sú nezávislí a nepotrebujú žiadny sponzoring, lebo majú dostatočné dávky z rozpočtu. Aj tak si myslím, že sponzori z pronárodnej podnikateľskej sféry (aby som ich nenazval tak hanlivo - oligarchia), prešli na iného koňa. Drucker?

Roland Edvardsen

Ja som Smer odmietal dlho voliť, či už pre ich kauzy, lavírovanie alebo istých ľudí (Lajčák, napr.), ale zrovna teraz, keď už končia, sa stali celkom voliteľnými. Veľmi sa mi páči ich kampaň, suverénne najlepšia zo všetkých: na jednej strane minimalistická (netreba ani žiaden program, žiadne celebrity, pódia a obdobné zbytočnosti, že áno :-)), na druhej celkom i "alt right (prudko "anti-hnedoidná", je tam inšpirácia Orbánom a ako poznamenal jeden prestitút, ak by v 30-tych rokoch malo NS FB, ich kampaň by vyzerala obdobne :-)) a celkom vtipná a správne sa vysmievajúca z tých všetkých globoopozičných debilkov. V podstate je to taká príprava na ich opozičnú prestávku. Podľa mňa dnes lepšia voľba než pózeri ako Kotleba či Harabin (niežeby som tiež od Smeru niečo extra čakal).

Fico samozrejme skončil už v r. 2018, jeho pôsobenie je už len také vyhnívanie, nech už ho Blaha balzamuje ako Lenina akokoľvek. Tí jeho oligarchickí sponzori nepresadli ani tak na Druckera, ale na Pellegriniho. Drucker mal zabezpečiť len podklad, pričom jeden z plánov bol, že by k nemu prešiel Pellegrini, že by sa v podstate opakoval Ficov scenár, kedy, ako jeden z najpopulárnejších politikov toho času, vystúpil z ľavicovej (a upadajúcej) SDĽ a vytvoril Smer - v tom čase tzv. tretiu cestu. Tak aj Pellegrini, ako v súčasnosti najpopulárnejší slovenský politik majúci potenciál pritiahnúť veľa hlasov, mal urobiť podobný krok a prísť do centristickej Dobrej voľby. Nestalo sa tak, takže z projektu Dobrá voľba asi nič (extra veľké) zatiaľ nebude (a hentie ženské čo si tam Drucker naťahal, ako napr. tá ťapa z Hídu, smeráckych voličov až tak nenalákajú).

Náhodný okoloidúci

Takže ak ĽSNS podporí vládu na čele s hlavným žaluďom Kiskom, tak ten by podľa bruselskej a nemeckej logiky mal okamžite odstúpiť :)

Norman

Kisku zrovna nie, ale povedzme že podporia Kolára, ktorý je členom nacionalistickej internacionály ...
Alebo podporia Matoviča - ktorý si v poslednom čase tak dobre s Kotlebom rozumie.
Alebo KDH, ktoré je tiež za Boha a národ, nie?

Bez prehnaného humoru, takto sa dá rozbiť dôvera v beztak slabom zlepenci. Podporou.

nové