Klausove osvetlenie reality

Zmena geopolitickej situácie nastala. V očicach oficiálnej ideológie tú zmenu vykonalo Rusko a Putin. Zásadne detinský nezmyselný názor! Tú zmenu situácie vyvolal európsky Západ a Spojené štáty americké, ktoré chceli nezmyselným spôsobom konfrontáciu s Ruskom a ktorí použili Ukrajinu ako nešťastný smutný nástroj pre tento cieľ.

Rozoštvanie Ukrainy, rozohranie tejto ukrajinskej karty v žiadnom prípade nespôsobil Putin. To spôsobili naši súdruhovia v Európe a v Spojených štátoch amerických.

Varovali sme pred tým od začiatku, bolo to naprosté nešťastie, proste takto rozoštvať Ukrajinu a organizovať tie revolučné majdany - to bola cestička, ako Ukrajinu rozbiť a ako vyvolať všetky tie procesy, ktoré tam teraz prebiehajú.

Nešťastná ukrajina je obeť tohoto procesu, Ukrajina je ale aj sama v mnohom vinná. Ukrajina nezvládla transformačný proces po páde komunizmu, ani v rovine politickej, ani v rovine ekonomickej. Mala samozrejme nepríjemnú geografickú rozpoltenosť v sebe.  Ale vina ukrajinských politikov je obrovská.

Ja som stopercentne presvedčený, že to bolo nešťastne rozohrané, rovnako ako bola rovnakými silami nešťastne rozohraná drama a kríza na Ukrajine už o dve dekády skôr. Takže musím povedať - nie je dôvod, aby sme nejak velebili Rusko či Putina, ale ja si myslím že v tomto, v tomto je Rusko a Putin nevinne, som stopercentne presvedčený, že je Putin nešťastný z toho, do čoho bol zavlečený, že v šachovej terminológii to, čo sa tam odohrava, je nutený ťah. Putin by bol šťastný, keby po veľkom úspechu olympiády v Soči mal kľud a mier, ale bol navlečený do tejto situácie, ktorá je nešťastím pre Rusko, nešťastím pre Putina, a samozrejme, hlavnou obeťou je Ukrajina, ľudia v nej. Západná Európa Európa a Amerika  hrajú s Ukrajinou svoje hrátky a niektorí neprezieraví ľudia v našej zemi to proste nechcú pochopiť.

To ja musím povedať takto tvrdo, veľmi nemilosrdne.

 

 

Václav Klaus na prednáške, okolo 1. marca 2022

 

 

nové