Koniec vojny, oslava režimov a historické revízie
V tieto dni prebiehajú oslavy konca Druhej svetovej vojny (v Európe, v Ázii skončila 2. septembra). V Európe je to teda 8. alebo 9. máj - príznačné je, že sa víťazné mocnosti nevedeli dohodnúť ani na dátume, kedy to skončilo.
Oslavy, ak sa to oslavami dá nazvať, sú tento rok ešte slabšie, ako minulé roky. Od prevratu 1989 vôbec došlo k zníženiu intenzity pripomínania konca vojny, pretože sa stredná Európa ocitla v okruhu moci Washingtonu, ale "oslobodená" bola Rusmi, a to navyše komunistickými Rusmi. To je proste dilema, schiza, ktorá doteraz nevypršala, ale sa ešte zhoršuje, pretože Rusko sa stáva znova objektom nenávisti Západného režimu.
Takže tieto 8. či 9. máje, ktoré sa stali pretekmi režimov o pozornosť obyvateľstva, sú na Slovensku, Čechách a asi aj v iných krajinách špeciál pikantné - takmer vôbec sa nespomenú Rusi, len akýsi abstraktný boj proti tisíchlavému draku chrchliacemu oheň holokaustu - fašizmu. Kto bojuje, prečo bojuje, odkiaľ sa ten hrozný drak berie a skade má silu - o tom sa nedozvieme.
Ale fašizmus je porazená minulosť, ten dnes predsa nie je problém. Pre proamerickú polítiku a ich média je to Rusko. Je zaujímavé, ako sa z tej krajiny stáva nepriateľ. Ba možno povedať, že ešte aj za komunizmu bola s ním Amerika v priateľských vzťahoch. Teraz, keď sa Rusi a ich bratské národy zbavili komunizmu, a zbavili sa aj ťažkých chýb v otvorenejšej spoločnosti (90-te roky za Jelcina), tak práve teraz sa Rusko stalo nepriateľom číslo jedna pre korporátny globalistický Západ.
Paradox? Určite nie. Západ neznáša konkurenciu, svetu dochádzajú zdroje ale tie sú v Rusku ešte nemalé. Rusko je aj konkurencia svojou civilizáciou. Je špecifická, má samozrejme svoje chyby v efektivite a ako každá aj v morálke - ale je očividne neuveriteľne húževnatá. Západ, vrátane ľudí na Slovensku, často Rusov podceňuje. A tak si z neho zas urobil objekt svojich záujmov. Rusko je zlé, my sme dobrí. Pri výročí spoločného víťazstva je teraz boj o to, ktorému režimu patrí oslava. A ktorý režim je nový fašizmus? Ktorý je odsúdený na historické odsúdenie? Ten ruský, alebo ten americký? Alebo obidve?
Za zaznamenanie stojí ale aj to negatívum, že tento konflikt spôsobuje aj v Rusku snahu vracať sa do minulosti, do časov otvorenej konfrontácie. Dochádza k historickému revizionizmu, vyťahuje sa stalinistická totalita a ospevuje sa, ako ten lepší čas. Ako podstatný a jediný parameter sa berie, koľko kilometrov štvorcových zeme dokázala vtedy dobyť Červená armáda. Lenže týmto revizionizmom sa doslovne podhadzuje vhodný materiál pre proamerických ideológov. Z toho majú "dôkazy", ako je Rusko "militantné".
Rusko je dnes iné, ako za Stalina a Brežneva. Je doslovne jeho opak, nielen formálne. Akýkoľvek historický revizionizmus znamená doslovne návrat do minulosti. Aj do prázdnych obchodov, do naozaj prázdnych, popri ktorých vyzerali naše socialistické ako výkvet blahobytu. A to hovorím nie o látkach či elektronike, ale prázdnych obchodoch s potravinami - videl som na vlastné oči v prvej polovičke osemdesiatych rokov.
Ale obchody povedzme nie sú všetko. Za Brežneva pod červenou zástavou bola sovietska armáda doslovne stelesnenie rozpadu. Ich armáda a armády varšavskej zmluvy boli slabé - to je tiež dobre doložené. A táto slabosť je zrejme najzákladnejší dôvod, prečo to Východný blok musel v tých časoch zabaliť. Situáciu zachránil Putin v prvej dekáde tohto storočia. Ak by sa ale Rusko začalo vracať ku komunizmu, znamenalo by to zvrat Putinovej politiky, znamenalo by to nové oslabenie Ruska. Treba dúfať, že k revizionistickému návratu minulosti nedôjde - ani nejakému fašistickému, ani americkému, ale ani komunistickému.
Tento jav už nabral obludné rozmery. Ak by naň tzv. demokratické štáty aplikovali svoju vlastnú legislatívu proti nenávisti, polovica ich vlád a parlamentov by nadlho drepela v base.
Rusofóbi u nás na Slovensku nie sú schopní pochopiť, že zatiaľ čo Rusi nás aj napriek diplomatickým aj ľudským prešľapom (spôsobeným našou kolonizáciou) stále vnímajú ako bratský národ, pre kolektívny Západ sme vždy boli, sme a navždy budeme len korisť.
Rusi nás nikdy nebrali za bratský národ ale len za geografický pojem ktorým chcú oživiť svoju veľkosť. Panslavizmom iba kamuflujú svoje mocenské ambície, rovnako ako západ ich kamufluje demokraciou a liberalizmom. Ich akože trpezlivosť neni ničím iným iba vyčkávaním kedy západ vedený USA oslabí natolko aby zaujali ich pozíciu mocenského hegemóna vo svete. Toto je zákonité správanie každej velmoci naprieč históriu a všetky tie žvasty o bratskosti neni ničím iným len ospravedlnenie vlastného pätolizačstva a oportunizmu prameniacej z našej vlastnej malosti, ktorého sa tento náš národ nie a nie sa zbaviť. Ak treba krotiť až fanatickú rusofobiu globalistov, rovnako tak treba urobiť aj pri prehnanej rusofilii našich tzv národovcov.
Čo píšeš, je projekcia globálneho korporátneho turbokapitalizmu na Rusko, ktoré ale existuje v odlišnej paradigme.
Momentálne musí Rusko robiť všetko pre to, aby sa v rámci svojich hraníc nestalo korisťou žravých korporátnych štruktúr ovládajúcich celé štáty, ktorým nepríjemne rýchlo dochádzajú zdroje. A hasiť zradné konflikty vo svojich bývalých satelitoch - najnovšie mlátenie sa o vodu medzi Kirgizmi a Tadžikmi - aby sa nerozhoreli vo väčšie vojny. Sme im pri tom úplne ľahostajní, vrátane našich uslintaných rusofilov. Tí za nich umierať nepôjdu.
To, že Rusko musí čeliť v súčasnosti iným, lokálnejším, blízkym problémom, neznamená, že Kali nemá pravdu o objektívnych zákonoch, ktoré platia na všetkých veľkých psov na scéne. Zranený pes, keď si líže rany, je iný, ako keď je pri sile. A to, že Rusko nedokázalo usporiadať či si udržať pomery v Kazachstane a okoli, na Ukraine a okolí, a musí ich teraz v pote tváre riešiť, to nie je ich pozitívna vlastnosť, ale ich slabosť a pre nás skôr zbytočné nebezpečenstvo.
Tu treba asi pripomenúť ešte jednu vecL:
Aj keď prozápadní globalisti teraz hlásajú smiešne historky o ruskej hrozbe, ktorá nás ovplyvňuje a zožerie, teda ktoré sú nezmyslom, je tu aj ovela reálnejšia hrozba. Tá je v tom, že Rusko sa s radosťou dohodne s Amerikou. To hrozí reálne a veľmi rýchlo. Dohodnú sa s USA, alebo Ćínou, alebo Tureckom, alebo s Izraelskou sektou - na náš úkor. Rusko tu na Slovensko v najbližšom čase veru nebude nejak expandovať, ani politicky, ani propagandou ba ani kapitálom, toho sa netreba báť, ani keby sa to dialo tak to nie je to najhoršie - ale budú expandovať do globálnych korporácii a ten globalizmus, o ktorom hovoríme, sa bude a už sa aj ťahá aj z Moskvy.
A ako určitá dohoda medzi veľmocami môže byť chápaná aj ich hra na novú studenú vojnu. Tá vyhovuje ako Washingtonu, tak Moskve.
Dohoda s kýmkoľvek iným zo Západu nie je možná. Nie sú a nebudú schopní brať Rusko ako rovnocenného partnera.
Ja ti neviem, či už na náš úkor môže byť ešte niečo horšie než sa tu postávalo za posledné desaťročia.
Rusko nebudú brať ako rovnocenného partnera. Ale ruskú "kapitálovú vrstvu" - tú akceptovali vždy, ešte aj za Brežneva.
V tomto sa treba poučiť z toho na slovensku obľúbeného marxizmu: ľudia sa vždy správajú podľa svojej "triednej" príslušnosti (teda podľa zdroja prachov). Ostatné je druhoradé.
Kapitálová vrstva, teda v našom pojmovom aparáte korporátna plutokracia, je v Rusku v princípe rovnaká, ako inde. Rozumie si so sebe podobnými vo svete viac, ako so svojimi krajanmi.
A čo sa týka toho, ako už nemôže byť horšie - boh sa už teraz rehoce.
To hej. Ale tomu natĺkli žravý pysk samotní Rusi.
Keď nás tunajší americkí poskoci odstrihnú od ruskej ropy a plynu, budeme si môcť kúriť učebnicami marxizmu. A potom zoťať zvyšky stromov, vykúkajúc pri tom na more, či už prichádza americká loď s LNG a pýtať sa, či sme dosť poslúchali, že furt nie je na obzore.
Nikdy v histórii ľudstva tu nebolo také kvantum antropomasy s takými obrovskými požiadavkami na energie a s takou absolútnou neochotou zredukovať ich. Toto si marxisti nevedeli ani predstaviť.
Kým tu, v Európe - najpreľudnenejšom kontinente - ľudia nedoznajú rozumu a neklesne ich počet, bude Rusko jedinou zárukou že si podkarpatské výhonky korporátnej plutokracie nebudú musieť kúriť v office kreslami zo zasadačiek.
Pre Rusko je to samozrejme obchod. Tak ako ním bol uplynulých 30 rokov neprerušený tok ropy - bez toho, aby nás ako sprievodný jav dodávok politicky dodrbávali a vydierali, ako je typické pre USA. To zas nie je žiadna maličkosť.
Západniari "ruskú kapitálovú vrstvu" berú iba ako jeden z nástrojov na rozkladanie Ruska zvnútra, ale nikdy nikoho z tejto ruskej spoločenskej vrstvy nebudú pokladať za seberovného, dokonca ani spomedzi ruských židov/Židov. Ešte aj tých západniari majú iba za užitočných idiotov - použiť, odkopnúť, a ak frfle a dožaduje sa rovnoprávnosti, tak zlikvidovať a obviniť z toho ruskú FSB. Napríklad taký Berezovskij.
Ruská mentalita (myslím tým etnických Rusov), aj keď je Rusko veľmoc, je výrazne odlišná od mentality západniarov alebo Číňanov. Rus uvažuje ako pomôcť (samozrejme ak sa dá, tak popri tom aj čestne zarobiť), západniar uvažuje, ako vycicať.
Takže dovolím si nesúhlasiť s Kalim a jeho príspevkami k tomuto článku vyššie. Vzťahovať na Rusko a Rusov to, čo platí pre nenažraný koristnícky Západ, je krivdenie Rusom.
Keby sa západniari dostali k plnej kontrole nad ruskou ropou a plynom, o niekoľko málo rokov by boli ložiská dosucha vyťažené a potom po nás potopa.
máš tam tieto konkrétne chyby:
1. "nebudú pokladať za seberovného". Toto je tu na východe rozšírený strach, ale "seberovnosť" je chiméra. Ľudí berú podľa toho, nakoľko sa zhodnú s ich hodnotami a kvalitami. To zahrňuje aj národnú príslušnosť, určite, ale "hodnoty" zahrňujú aj sprosté bohatstvo - takže bohatí Rusi na Západe si nemusia sťažovať.
2. "výrazne odlišná od mentality" To je ilúzia. Toto je základný bod tejto debaty, ale toto je proste ilúzia, ako povedal aj Kali. Vzniklo to na základe podobnosti Slovákov s ruskými postavami (v umení), na podobnosti zas viac "triednej", teda podobnej "chudoby", ako na podobnosti nejakej metafyzickej či genetickej. Samozrejme, do akej miery je podobná genetika a história, do takej sú podobní aj ľudia - ale tvrdenie, že Rusi sú principiálne odlišni od mentality Západniarov je idealizácia a rádoby-sa-chcelo-myslenie (wishful thinking).
napríklad ja schalujem, že Rusom patrí Sibír - a mali by byť prezentní aj v Strednej Ázii, aj na Kaukaze, ako boli donedávna - ale myslíš, že tam sa dostali a zabrali to za svoje modré oči a preto, že nie sú korístnícki?
Čo sa týka ropných ložísk, sú vyčerpávané na plné pecky aj dnes a áno, po nás potopa. Msokva v tomto nie je ani za mak iná. Iba ak to, že si asi nepremyslene predáva svoje rodinné striebro a raz sa možno budú čudovať, ako mohli byť v Moskve tieto desaťročia tak naivní. No ale potrebujú tie prachy. Nám skôr hrozí, že keď budú už zásoby labilné, tak dostane Západ prednostne pred Východnou Európou. Teraz sa síce Amerika ide roztrhať od zlosti kvôli Nord Streamu 2, je zdá sa ochotná rozpútať studenú vojnu - ale na druhej strane je pravda, že je to plynovod z Ruska obchádzajúci Východnú Európu a idúci priamo do Nemecka - takže je to jeden taký príklad.
Rusi sa proste kvôli východoeurópanom neutrhnú, ich najbližší partner je Nemecko. Slováci, Poliaci, a samozrejme Češi, sú pre nich už dávno podobne problematické čosi, ako Ukrainci. Východná Európa stratila pre Rusov hodnotu, odkedy prišla o svoj akýsi predstih (povedzme osemdesiate roky) a stala sa z nej v tých 80tych rokoch vyčerpaná kolónia (vyčerpaná Sovietskym zväzom), a kedže kolóniou aj potom zostala, Rusi sa ňou už nezaoberajú - stála ich príliš moc a teraz by z nej mali príliš málo.
Niekoľko storočí sme ako národ boli súčasťou Uhorska, v ktorom vládli predovšetkým Maďari. Potom sme zasa boli súčasťou Česko-Slovenska, ktoré si Čehúňy prerobili na unitárne Československo, čiže Česko zväčšené o kolonizované Slovensko. Takže ešte stále sa len učíme sami si vládnuť a potrvá nám to dlho, lebo nám stále podrážajú nohy kadejakí pohrobkovia čechoslovakizmu, Serešove mimovládky, oplotená ambasáda a Brusel a nenechajú nás na pokoji. Takže naozaj musíme ešte politicky a štátnicky podrásť a dospieť, aby sme sa zbavili malosti. Ale najskôr musíme nájsť spôsob, ako sa raz a navždy zbaviť podrazákov a podrážačov nôh. Na to ľuďom chýba nielen odvaha, chýba im aj samotné povedomie o existencii tohto problému. Voľby na to asi nestačia. Nemusia byť cinknuté výsledky pri sčítaní hlasov, stačí cinknutá kampaň.
S rusofilstvom si vedľa. Aj ja som rusofil a napriek tomu nepožadujem, aby sa Slovensko stalo súčasťou Ruska. Ani Rusi nás nepotrebujú kolonizovať ani ovládať, im celkom postačí, keď im od nás nebude hroziť nebezpečenstvo a keď sa nimi budeme jednať priateľsky, úprimne, slušne a čestne. Ale ťažko ich presvedčíme o priateľstve, keď národ zvolil rusofóbnu vládu.
A toto je tá naivná a nebezpečná predstava prameniaca z nepochopenia logiky dejin. Veľmoc sa nikdy nechce priateliť ale len ovládať a rozkazovať ku svojmu prospechu, preto je to velmoc v opačnom prípade by ňou nikdy nebola. Pozícia USA vo svete od nástupu Putina oslabila, naopak tá Ruská sa zvýšila. Pomer síl vo svete je vždy dynamický a mení sa a je zjavné, že trend je taký, že západ stráca svoje mocenské pozície na úkor východu. A Norman správne naznačil, ono to už neni o dobývaní územia konvenčnými zbraňami ale kapitálom. Čina si to o niečo skôr uvedomila a už zbiera svoje prvé úspechy. Ako už tu bolo spomenuté Rusko je momentálne v akejsi defenzíve ale rastie a táto pozícia sa časom zmení a bude expandovať tam kde uvidí prvé príležitosti, ale aj keď sa to bude tváriť priatelsky alebo bratsky nebude to nič iné iba taktický manéver ako ešte viac posilniť svoju vlastné mocenské postavenie na úkor malých a slabých a tak isto naivných ktorí nepochopili to, že keď velmoc chce existovať musí rásť a získavať kontrolu.
Nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane ZSSR krátko pred polnocou 8. mája 1945. Nadobudnúť mala platnosť od 23:01 stredoeurópskeho času. V tej dobe bol na území hlavného mesta ZSSR v Moskve už iný deň – 9. máj. Preto tie rôzne dátumy.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/05/09/ktory-datum-je-ten-spravny-osn-pr...
U nás na Slovensku to ale súvisí skôr s tým, že Slovensko bolo oficiálne oslobodené o deň skôr ak Praha, preto sa po vyhlásení samostatnej Slovenskej republiky dátum zmenil z českého pragocentrického 9. května na slovenský 8. máj.
Videá síce majú dva roky, ale aj tak potešia.
https://www.youtube.com/watch?v=QSXxa6YznwI
https://www.youtube.com/watch?v=KPwhPF-gDsM
Rusky dobyli Berlin a vsetky bohatsie mesta zapadneho sveta hned po spadnuti toho Muru, na ktorom doteraz stoji jeden symbol okupacie Nemecka - Checkpoint Charlie(ocenujem vyber miesta pre ten 2. klip). Takze je jasne, kto to tam skutocne dobyl a vlastni a kto len saskuje:) Ale velmi pekne sprijemnenie rana, dik za to. Mimochodom, mesto Berlin v r.2019, teda chvilku po natoceni videa, zakazalo tie uniformy. Lokalni herci v US uniformach otravovali vsetkych okoloiducich kvoli foteniu a kto odmietol, casto schytal zopar vulgarizmov.
Pekna historicka foto : https://rarehistoricalphotos.com/standoff-checkpoint-charlie-1961/