Kotleba zasvätil seba a stranu Panne Márii

Včera v Bazilike Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou sa po svätej omši konala malá ceremónia, ktorou poslanec NR SR Marian Kotleba zasvätil seba aj celé Slovensko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

http://www.hlavnespravy.sk/marian-kotleba-verejne-zasvatil-seba-politick...

Tu treba povedať, že ĽSNS je pre mňa najreprezentatívnejším predstaviteľom politického katolicizmu na Slovensku. Cirkev je jedna vec, ale z katolíckych politických síl odumrelo KDH a podobné straničky, a ich miesto zabrala strana ĽSNS. Nejde len o stratu preferencií KDH, ale najmä o ľudské zdroje, o stratu myšlienok a hodnôt. ĽSNS v tomto nemá žiadnu konkurenciu a naozaj reprezentuje slovenský katolicizmus.

Ak budem chcieť vedieť, čo chcú katolíci, pozriem sa na ĽSNS, na nikoho iného, ostatní sú len typickí politickí paraziti na náboženstve, jeho ničitelia.

 

 

 

 

 
Buheh

že ja, ateista, musím voliť katolíkov, lebo nikto iný voliteľný tu už nie je...

sandro

Volebnu ucast v dalsich volbach po zakazani LSNS ocakavam po 50% .
Potom uz len prijat zakon o povinnej ucasti vo volbach a bude dokonane:))

Truhlík

Schlosser je pravoslávny.

Aman Againsttime

A Mazurek pre zmenu nie je ani kresťan: https://dennikn.sk/blog/milan-mazurek-opora-krestanskeho-piliera-kotlebo...

Neviem, ale v zásade platí, že je chybou budovať hnutie, kde ľudia nemôžu byť samými sebou a musia niečo prestierať. Je to dokonalý recept na pritiahnutie pokryteckých, farizejských typov. Na takýto prístup doplatilo KDH i americkí republikáni.

Norman

každé hnutie má nejakú ideológiu ktorej sa prísnejšie či menejprísne drží. U ĽSNS sa to čoraz jednoznačnejšie stáva kresťanstvo.
Kresťanstvo je ideologická sila a tradícia. Už sme to tu riešili a teda je nám už jasné, že kresťanstvo je (politická) sila, ktorá priam leží bez pána na ulici. Nie je príliš konzistentné, pevné, ale zas je ho relatívne dosť. A dalo by sa z neho niečo vybudovať.
Nemyslím, že by ĽSNS vyžadovalo do svojich členov v tomto nejaké zvláštne pokrytectvo. U Mazoureka sú tie prejavy len bežná dilema medzi kresťanským a "germánskym" "nacionalizmom" (dávam do úvodzoviek, pretože stále nemáme lepšie termíny pre tieto veci). Klasická dilema, ktorú sme aj tu už riešili x krát a pre vonkajšieho pozorovateľa aj my sme sa vyjadrili už viackrát rôzne.

Ja nepotrebujem žiadne pokrytectvo, ale ako sme už povedali: kresťanstvo v politickom a spoločenskom boji bráni ľuďom sa naozaj rozbehnúť, lebo sa potknú o rôzne šnúrky z neho visiace, tak sa už povedalo, že kresťanstvo je naozaj lokálna (európska) forma objektívne jestvujúcej duchovnosti, ktorá znamenala a znamená pre mnohých ľudí pozitívnu cestu.

Ergo: podľa mňa nie je chybou, že sa Kotleba explicite krestanizuje, ako naznačil už článok, naopak, mne to pripadá dobre, práveže sa zbavuje nejakej rádoby všetko zahrňujúcej formy (aj kresťanskej, aj nekresťanskej). On hypotézu boha vo svojom svete potrebuje. Chybou je, že tu nejestvuje iná alternatíva aj voči nim - podobná, ale tradičná racionálna (germánska) politická štruktúra ... ba trúfam si povedať niet ani society, z ktorej by sa tá štruktúra mohla sformovať.
Proste jej tu je (zatiaľ) málo, tak sa to aspoň (zatiaľ) javí.

Takže k Mazurekovi: je to jeho spôsob hľadania cesty a kompromisov. Je najmladší poslanec, má najmenej životných skúseností, ale ak bude chodiť napríklad na Nadhľad, bude aj najmúdrejší :-)

Aman Againsttime

Hmm...mne sa to veľmi nepozdáva. Nemyslím si, že zrovna takýto silný príklon ku kresťanstvu strane nejako pomôže. Na druhej strane jej však môže celkom uškodiť a to z 2 dôvodov":

1. znechutenie a odpudenie nekatolíkov/nekresťanov, ktorí rozhodne dnes netvoria nejakú marginálnu skupinu - ani na Slovensku. Dokonca i tzv. "vlažní katolíci" nemajú radi prílišné prejavy zbožnosti, prílišnú náboženskú vyhrotenosť (poznám i z vlastnej skúsenosti. Moja veriaca babička často zvykla mať reči typu "tá a tá moja známa to už preháňa" :-)). Slovensko možno je kresťanská krajina - ale skôr umiernená.

2. posilnenie odporu cirkvi, ktorá sa ešte viac bude snažiť voči nim vyhradiť (na popud médií a mimovládok, ktorým nikdy jej poníženie nepostačuje a ktoré budú volať po dôkladnom dištancovaní a poučení ovečiek). Kotleba a spol. sú neskutočne naivní, ak si myslia, že cirkev bude na ich strane. Naopak, bude im hádzať polená pod nohy a štvať svoje ovečky voči nim ešte viac než predtým.

Ďalší aspekt spočíva v tom, že hlboko veriaci ľudia v skutočnosti netvoria voličský pilier tejto strany:https://www.postoj.sk/24231/kotleba-ako-obusok-na-cirkev

Typický volič Kotlebu nie je zbožný kresťan, ani dôchodca či sociálne odkázaný prípad. Je to skôr niekto ako Mazurek: mladší muž, skôr manuálne pracujúci, s maturitou, žiaden intelektuál, ale ani nejaký obmedzenec bez rozhľadu (veľa času strávi na nete) a prevažne neveriaci alebo vlažne veriaci.

Strana by mala sledovať štatistiky, mať aký-taký prehľad o tom, akých ľudí priťahuje a podľa toho i nejako korigovať svoju podobu. Zároveň by si mala vypracovať stratégiu ako pritiahnuť ostatné skupiny. Určite by sa mala snažiť pritiahnuť solventnejšiu strednú vrstvu (podnikatelia, biznismani a pod.). Nemyslím si, že zrovna "panbíčkarenie" je niečo, na čo sa takéto vrstvy chytajú.

Predovšetkým takí tí typickí "hlbokí katolíci" strany kotlebovho typu aj tak nikdy voliť nebudú (u týchto katolíkov typu Tutková je inak celkom rozšírený anti-rasizmus. Radi pomáhajú "Rómom", černoškom v Afrike a iným "trpiacim". O odmietaní eugeniky radšej ani nehovorím). Strany, ktoré preferujú sú jednoznačne KDH a Oľano (prípadne v minulosti i taká OKS). Nacionalisti v rámci "hlbokého katolicizmu" sú menšina a tých sa už kotlebvcom určite podarilo získať. Preto je nejaká snaha "o získanie veriaceho voliča" z ich strany skôr zbytočná.

Môj názor je taký, že úspešná slovenská strana, ktorá chce "spájať a zjednocovať Slovač" by si mala v náboženských otázkach zachovať istú mieru neutrality a umiernenosti. Boli/sú snáď HZDS a SMER - 2 historicky najúspešnejšie slovenské strany - nejako explicitne kresťanské? Nie. Samozrejme, že ich lídri sa snažili o dobré vzťahy s cirkvou, samozrejme, že v stranách sú i silne veriaci a samozrejme, že formálne sa hlásia ku "kultúrnemu kresťanstvu" či "kresťanskej Európe", ale to sú len také "povinné jazdy", "formalitky" a je jasné, že podstata strán bola či je v niečom inom - určite nie v kresťanstve.

Navyše podľa mňa je celkovo vplyv cirkvi i tu na Slovensku preceňovaný. Bežné celevrity, moderátori, herci, raperi typu Majk Spirit či kdejakí "pupušácki" youtuberi (https://www.youtube.com/watch?v=LvmeImhdr5s) tu majú väčší vplyv než nejaká cirkev. Prioritou by skôr malo byť sústredenie sa na "sekulárnu kultúru".

Takže aby som to zhrnul: to, čo predvádzajú kotlebovci je v najlepšom prípade zbytočné a v najhoršom ich to môže nejako poškodiť. Najlepšia stratégia je zachovať v otázke kresťanstva neutralitu a sústrediť sa viac na iné témy. Náboženstvo je zbytočne rozdeľujúce a konzervatívne či tzv. tradičné hodnoty sa dobre dajú brániť aj bez neho. Toť môj skromný názor.

Norman

V tom je jadro: Kotleba predpokladá, že "hlbokí katolíci" ho budú voliť - to je ten útok, to otvorenie, ktoré spravil.

Nie je isté, či by nejaka strana mala "spájať a zjednocovať" (prosím ťa, ten výraz "slovač" používaš odkedy? Nečítaš moc N a iné stránky "židače" a "maďariče"?) A naozaj nemyslím, že by na to zjednocovanie mala Kotlebova strana. Jej úlohy a prospešnosť sú v niečom inom a zjednocovanie by bolo nad jej sily. Preto mi nie je ľúto, že sa viac profiluje. Oni sú a zostanú jeden z pólov politického spektra. A sekulárna kultúra proste nie je ich parketa.

On to nehrá a nie j eto kalkul, je naozaj presvedčený o týchto hodnotách, a je nimi naozaj determinovaný a preto je prospešné, že sa to vyjasňuje. Aj tie veci čo spomínaš, povedzme z našeho pohľadu politické negatíva, v ňom tak či tak už sú.

Aman Againsttime

Výraz "slovač"nezvyknem používať, ale ho ani nepovažujem za problematické v prípade, že ho použije niekto ako ja v neutrálnom kontexte. Výraz "slovač" sa bežne používa i v nehanlivom, neutrálnom kontexte a s týmto slovom nemali problém ani národovci: http://jozeftiso.sk/jt/ludovy-kultus/vo-versoch/264-jan-dominik-dozrela-... Čudujem sa, že cítiš potrebu sa zaoberať nejakým slovíčkom, o ktorom dotyčný ani veľmi nepremýšľal, keď ho písal, ale je jasné, že ho rozhodne nemyslel dehonestujúco. A áno, Denník N čítam často. Nemal by som? :-)

No veď práve v tom je pointa: že sa zdá, akoby kotlebovci ani nemali nejaké vyššie ambície a veľa toho nezmenia. Potom načo sa nimi až toľko zaoberať, že? Mne je vlastne tiež celkom fuk, ako sa profilujú. Akurát som cítil potrebu vyjadriť, ako si to v ideálnom prípade predstavujem. Ako by som postupoval ja.

A práveže nie som veľmi presvedčený, že to nehrá, že nejde o nejaký kalkul (na základe toho, čo som sa o ňom dozvedel). Ale myslím, že by som ich už mal nechať tak. Písal som ti, že nerád útočím na slabých a oni sú naozaj slabí (a to hneď z niekoľkých aspektov). Dám im už pokoj.

Norman

Minule tu slovo "slovač" použil jeden náš kamarát vyložene ako nadávku. Ja to považujem za nadávku, všetko záleží od kontextu, ale aj keď viem, že to tak nemyslíš, ja odporúčam ľuďom dať si bacha na podobné slová a radšej byť precitlivelý, ako nechať an seba kydať (židovská metóda:)

Neviem, aké majú ambície kotlebovci, ale ja proste s nimi už moc ambícií nespájam:).Veď práve, ako píšeš, oni nie sú ideálny prípad. Samozrejme, že ty ale ani ja by sme sa do rúk Panny Márie nodovzdávali, to určite nie.
Oni sa musia dostať z imagu mladistvých extrémistov, lebo mnohí z nich sú už naozaj pupkatí mešťania, takže tento pokus azda vecí vyjasní. :)
Ja myslím, že tu teraz nik na nich neútočí, a súhlasím, že sú na konci so svojimi možnosťami - len bohužiaľ stále nevidím na politickej scéne tých silných a hlavne inteligentných. Lebo triviálna hrubosť ak pomaly nebude stačiť pre voličstvo, tak už určite bude primálo pre mňa.

Ľubov

ako ja .Nejde mi o Kotlebu,budem ho voliť tak,alebo tak,pokial sa neobjaví niekto,kto bude vhodnejší.Mne ide vážne o Pannu Máriu.o Tie Sily,ktoré nechápeme,a predsa sme s nimi spojení.

afinabul

Sú búrky a nešiel mi net, tak som na Petra a Pavla hral hru http://www.slovackemuzeum.cz/doc/860/, a to že to Kotleba urobil, je symbolizmus hrubého zrna, slniečkari nepoznajú históriu, preto sa do toho ešte neopreli plnou silou, pre tých čo vedia to, iba vylúdilo úsmev.
http://imgur.com/a/H2Xf5

afinabul
Ľubov

Ty vieš stále prekvapiť,Norman.Túto informáciu som zaregistrovala okamžite a mala som z nej dobrý pocit. Logicky som čakala,že sa k nej prvý vyjadrí Petr Hájek,ale asi si to nevšimol. Tak dík,myslím si,že je to veľmi dôležité.
Tiež sa pýtam,čo k tomu M.K. viedlo a ja si myslím,že zúfalstvo.Samozrejme,už sa ozvali niektorí,že je to iba politický ťah.Reklama.Dobre,nech tak rozmýšľajú,špinavému všetko špinavé.Ja tak rozmýšľať nechcem.
Možno si poviete ako ja,že idem tento rok na púť.Bratislavskí to majú na skok do Šaštína a do Topolčianok.Aj keď nad nami visí Damoklov meč tých falošných chemických,hackerských a ktovie,akých ešte útokov,takže díky za každé nové ráno,nikdy nie je neskoro na nové optimistické myšlienky.Že idem na púť,napr:).
https://www.youtube.com/watch?v=vsholO9uhjc

Buheh

tento rok šaštínsku púť hackli ruskí chekery.

Aman Againsttime

Prepáč Ľubov, ale naozaj ide s veľko pravdepodobnosťou len o politický akt. Podľa mojich kuloárnych informácii nie je Kotleba v skutočnosti nejako extra veriaci. Dokonca som už i čítal, že má mať nejakú tajnú dohodu s cirkvou, a preto takéto teátro a vytláčanie nekatolíkov zo strany.

A neviem, prečo by mal byť niekto "špinavý" len preto, že rozumie situácii. Je to jednoducho tradičné politické klišé. Aj Obama pred voľbami šaškoval v kostoloch. A taký Trudeau dokonca i v mešite. :-D Politici toto robia neustále a ťažko sa vyhnúť uvažovaniu, že je to neúprimný bullshit.

Teraz čítam, že i Merkelbaba sa ide velice hrať na tradicionalistku a hlasovala proti homomanželstvám. Pochopiteľne, že je to len pózerina slúžiacia na pritiahnutie hlasov moslimov a niektorých konzervatívnejších Nemcov. Je to všetko len slizký politický marketing. Neverím im.

Ľubov

Možno divadlo,ale pokial mu prospeje,nevadí mi to. Druhí robia oveľa horšie veci,tými špinavými som mala na mysli skutočných pokrytcov,prvú ligu slizu,tak povediac.

Z toho racionálnejšieho,čo by som mohla povedať,je môj názor,že vlastne ani nevieme,či katolícka cirkev má ešte potenciál,ktorý by nám pomohol .Možno má,len spí.(ten potenciál)A práve takéto,dosť nápadné netypické konanie,zasvätenie strany Panne Márii, katolíkov môže trochu prebudiť z pasivity. Dúfam.

Všetko ostatné je už v podstate iracionálne,však ma poznáš:).Jedna bodka vo mne verí,že Panna Mária nám naozaj pomôže. V týchto otázkach viery a náboženstva som čítala,že je veľmi dobré používať tzv."hmlistú hierarchiu".Nevie sa,kto je učiteľ,kto žiak,kto je smiešny,kto nie.Preto sa na Teba ani nemôžem hnevať.Naopak,vďaka za názor.

nové