Kotlebov súd uzavretý - 6 mesačná podmienka

Najvyšší súd SR (NS SR) dnes v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil šéfovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marianovi Kotlebovi Špecializovaný trestný súd.

NS SR opozičného poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu však nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Dnešné rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Odsúdil ho podľa paragrafu 422, teda za prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. 

Špecializovaný trestný súd Kotlebu pôvodne potrestal za prísnejší paragraf 421, teda za založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
 

Podivné rozhodnutie.

Odsúdiť lídra opozičnej politickej strany na roky do vezenia bol škandál. Ale takýto úspech na Najvyššom súde je dosť nečakaný. Je pravda, čo sa hovorí roky, že je Kotleba chránený? Že procesy a šikana jeho osoby sú v podstate len na oko? Že režimu vyhovuje práve taký, aký je?

 

Alebo sa režim fakt zľakol, že zašiel priďaleko? V podstate došlo k tomu, že bol daný trest, akýmal byť daný už predtým, než do toho vstúpil príliš aktívny prokurátor? Takže sa dospelo zas len ku kompromisu - vy sa tvárite, že ste radikáli, a my sa tvárime, že vás prenasledujeme.  Musel Kotleba vyhodiť skoro celé vedenie zo strany, lebo mu príliš videlo na prsty?

V každom prípade je lepšie, že Kotleba nedostal ostrý trest, a k tomu mu gratulujeme.  Ale pachuť zostáva.

 

Pripomínam, že súdne procesy sa vedú ešte napríklad aj proti Petrovi Marčekovi a hrozí mu vezenie, a to len za covidovské "prestupy" opatrení. Dúfame, že aj tam režim nastúpi cestu humanizmu a väčšej tolerancie - veď covid už nie je považovaný za aktívnu hrozbu. Lenže Marček je vo vedení hnutia Republika, a je navyše výrazne v minulosti spojený s Ruskom. Bude tento súčasný režim tak prvoplánovo sprostý, že odsúdi už staršieho človeka len pre ideologické dôvody? To by bol vrchol hnusu.

Je čoraz väčšia pravdepodobnosť, že režim na Slovensku pred voľbami bude skúšať zakázať aj celé politické strany - Republika, Smer, ĽSNS a možno aj iné. Američania už zahodili hru na demokraciu a slobodu.

 

 

 

 

 

 

 
kali

Ak by Kotleba išiel sedieť znamenalo by to koniec ĽSNS. Jeho voliči by sa s najväčšou pravdepodobnosťou potom preliali do Republiky čím by mohla kludne mať aj takých 12-13%, čo by z nej robilo tretiu možno aj druhú najsilnejšiu stranu. Myslím si, že režim konal prezieravo vo svoj prospech a Kotlebu v podstate pustil nech môže kandidovať a tým aj oslabovať momentálne najsilnejšiu národnú stranu teda Republiku. Nejednodnosť týchto ľudových a národných zoskupení im náramne vyhovuje.

sandro

Ano, toto napadlo aj mna(dava to perfektnu logiku), ale nemyslim si, ze rezim akokolvek ochranuje Kotlebu. Ved konanie statu dlhe roky ukazuje presny opak. To, ze ta prorezimovo aktivna Ruzena nadkvalifikovala cin (ved aj Honz kvalifikoval cin len tak, ako teraz NS) bolo zjavne a zrejme neobhajitelne este aj v tejto blaznivej dobe. Naozaj nechapem, ako sa tam dalo nasit to zosnovanie zlocineckej skupiny.
A ako sme tu uz konstatovali, Kotleba je blb, ze sa nechal nachytat na takejto totalne stupidite. Nehodnotim absurditu, ze bol odsudeny za cislo, ale poznajuc protivnika to bola z jeho strany naozaj detinskost.

kali

To som ani nepovedal, že by ho režim ochraňoval, len mu momentálne vyhovuje, že bude na slobode. Ak by mal väčší politický výtlak ako Uhrikovci a atakoval by nejakých 10% je dosť možné, že by ho zavreli.

Norman

No to je na tom smutné, že fungovanie takejto figúry režimu vlastne do veľkej miery nevadí, ak nepovieme, že vyhovuje. Teraz, ale aj v minulosti. Samozrejme, väčšina bežnej prorežimnej vrstvy to tak nevníma a odbavuje si na kotlebovi svoju dennú polhodinku antifašistickej nenávisti, aktivisti ako Honz sa snažia na ňom urobiť nejakú svoju kariéru ... ale dostatočne vysoko niekto vždy zakročí. Oni potrebujú svojho fašistu.

Nehovorím, že to Kotleba robí vedome. On má proste svoju agendu, po ktorej ide a prináša mu to, čo mu prináša - úspech, karieru, poslanie a na druhej strane určité otravovanie a nepríjemnosti. Pomer týchto vecí je pre neho pozitívny, takže to robí ďalej. On nabúrava vedome a úprimne určité dogmy režimu, ale niektoré iné, dôležitejšie, vlastne nie. V niektorých oblastiach mal svoju silu, ale už sú jasné aj jeho hranice, za ktorými sa ho režim naozaj nemusí báť.

Aj teraz, keďže ešte aj Igor Daniš v Pravde píše, ako Kotleba bude prispievať k rozbitiu národovcov, teda ako konkurencia voči Republike, a ako sme sa aj my tu zhodli - bolo by najlepšie, keby Kotleba do budúcich volieb ani nešiel. Obdobie takejto naivne cirkusovej politiky naozaj skončilo. Existencia radikálov ako vystrihnutých z obrázkov čítanky pre mladého pocikaného antifašistu, to len naháňa hlasy do košiara "štandardných" a "antifašistických" strán.
Národná agenda nie je žiaden extrém, naopak, je to základný prúd, podstatné normálne hnutie.

sandro

Inak toto sa deje v krajine, kde prezidentka verejne verbalne hajluje.

nové