Kriticky o socialismu

Docela často poslouchám, že za socialismu bylo špatně a dnes jsou úplně jiné možnosti. Je to pravda a není to pravda. Většina lidí si plete technický a vědecký pokrok se společenským zřízením a ekonomickým systémem.Že se zlepšila medicína, rozpletla DNA, socialistická Čína zaplavila počítači svět a amícký šmíráci připojili internet do každý vísky, to je prostě jen technický vývoj a ona platí ještě jedna zákonitost, že čím je civilizace větší, tím větší výsledky ve vědeckém a technickém vývoji má, prostě má větší nabídku mozků a zdrojů atd.

Tedy vždy, když se někdo vysmívá Severní Koreji nebo Kubě za zaostalost, tak by si měl uvědomit, co dokáže jejich vesnice nebo okresní město, pokud je izoluju. Nic. Budou rádi, když nevychcípají hlady. Ale úplně stejné to bude všude. No to jsem odbočil.

Ale je fakt, že za socialismu bylo mnohem méně možností než dnes.

Socialismus byl hrozně seriózní ..

Ke všemu jste museli mít kvalifikaci, všechno bylo podle tabulek, neustále vás někdo hodnotil, přezkušoval, známkoval, určoval váš život, vše se odvíjelo od toho, jak jste působili na lidi kolem sebe a co vám pak napsali do kádrových materiálů.

Za socialismu byl bych konstruktér někde ve fabrice, možná bych měl vejšku a ještě bych byl ochočenej a ubili by ve mě všechnu hravost (což se ale snadno člověku stane i dnes) a možná bych dostal byt na sídlišti, když bych byl zapálenej straník nebo šel dělat do Rožnova integrovaný obvody, o kterých mi někdo direktivně rozhodl, že protože jsem z konce abecedy, tak radiotechnika už je obsazená a půjdu na mikroelektroniku, nicméně rozhodně bych furt musel řešit, zda vycházím se všema všude jakš takš a někde jsem nějakého zasloužilého soudruha nebo domovní bábu nenaštval.

Za socialismu bych si nemohl hrát ..

Ani bych si nemohl psát co by mne napadlo.

Oni by mi nedali šanci ..

Ne doktor Husák, ten by mi určitě šanci dal, byl myslící a měl smysl pro humor, jak pravil Karel Gott .. a neustále nadával na střední kádry, které napáchají nejvíce škody a úplně zbytečně.

Ano, to jsou právě ti, kteří dnes tolik řvou o demokracii a našem zaoceánském vzoru a každého by okřikovali, tak úplně stejní tehdy povykovali o straně a památce soudruhů, kteří za naši svobodu položili životy a kdo si toho neváží, nezaslouží si dýchat a se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.

Jsou to pořád stejní snaživí Jasánkovští kašpaři, ale za socialismu měli moc mnohem větší, protože dnes když máte kdy bydlet a minimum peněz na teplo a žrádlo, tak se jim můžete vysmát a poslat je kam patří a nemůžou vám nic, pokud se budete nějak protloukat sami a nenecháte se přijmout do práce, kde se tihle vyskytují vždy a všude a snaží se dělat důležité a dusit ostatní a každá záminka a každý režim je jim dobrý.

Bylo to tehdy ale právě o těhlech lidech, o těch sociálních dovednostech a zároveň zastrašování na tom nejnižším levelu. To co na socialismu všichni nenáviděli byli tyhle malí škodiči, co chtěli být důležití a všechny prudit a socialismu a sovětského svazu měli vždy plnou hubu, ale ne proto, že by to mysleli vážně, ale prostě pro sovoje ego. Aby je někdo musel poslouchat nebo se jich bát. Se socialismem to nemělo vlastně nic společného, byli to spíše ideoví paraziti, jen se tomu systém nedokázal efektivně bránit a podcenil nasranost na to, že tyhle kurvy byly všude a pokaždé měly plnou hubu socialismu .. ale vůbec jim o něj nešlo .. ale nasraly nesmírný množství lidí.

Proto tohle chtěli všichni pryč. Protože každý znal nějakou svou soudružku Str.nadovou, která nutí děti psát slohovky z životopisu Gustáva Husáka a povinně si kupovat neprodejné komunistické knihy a dává pětky těm, kdo je nesehnali a nemají při hodině snaživkou doporučenou povinnou četbu, která ale v žádných osnovách povinně nebyla. Papežštější než papež.

Ne, tohle jí nedala za úkol strana ani vláda. Jen byla blbka iniciativní a snaživá a asi nějakej mindráček a prostě bude zastrašovat a na to jí byl socialismus dobrej.

Každopádně dneska, když přežiješ za svý, tak si můžeš dělat co chceš a nechaj tě bejt .. třeba nemáš ženskou a uznání, ale není to až tak zlý aby tě buzerovaly úplný nuly a hodnotila tě domovní důvěrnice a místní retard na tebe na povinné schůzi ukazoval, že se málo zajímáš o kolektiv a že tě neviděl na akci Z.

Tehdy tě snaživci být nenechali .. furt tě někdo hodnotil ..

Většinou úplní blbci ..

Kteří veškerou energii věnovali tomu, aby byli důležití ..


Tahle doba je taky děsná ..

Ale aspoň má trochu logiku a úplní dementi jsou většinou z kola venku. Nebo pro smích.

Zato hajzlíci mají navrch.

Tehdy vedli blbci. Hajzlíci a kariéristi byli až druzí.

Člověk si nevybere.

 
 
zdroj aj so zaujímavou diskusiou:
koxo
Neviem, koľko máš rokov. Ak si starší ako 45, potom sa musím spýtať či náhodou ťa tie klapky na očiach neomínajú. Ale, zrejme si rád, že ješ samé podradné potraviny zo supermarketov, že tvoju krajinu zatiahli do vojny, že ju takmer úplne rozkradli a čo nerozkradli tak zničili-rozbili, že zotročili ľudí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu, že sa nevieš dovolať spravodlivosti, že denne ti vymývajú mozog hlúpymi seriálmi , násilnymi "detektívnymi" seriálmi (made in USA), stupídnymi reklamami, neomaleným poangličťovaním, presadzovaním nemorálnej homosexuality atd. Nuž takých "dobre vychovaných" ovčanov uvíta každý zlodejský politik!
vrbovčan
Tomu, kto svojim naturelom nemá rešpekt voči autoritám sa dýcha lepšie. Tí "hajzlíci" síce žijú ďalej medzi nami, prispôsobili sa, kľaňajú sa iným autoritám, ale podstatné je, že ich môžeš poslať do prdele s oveľa menšou obavou, ako pred tým. Nemusíš sa obávať o svoj nasledujúci profesný a civilný život a životy svojej rodiny toľko ako pred tým. Prinajhoršom Ťa vysankujú z práce. A nechajú Ťa na pokoji. Už tento fakt, keď opúšťaš firmu s takýmito hajzlíkmi tam pevne usadenými je pre Ťeba vyslobodením.
Anonym Bojazlivý
Myslím, páni, že netušíte, že na Slovensku sa rozbíjajú hlavy, vybíjajú zuby, podpaľujú autá za názory. A polícia to kryje ak neorganizuje. Aký je rozdiel medzi zavretím za protikomunistickú propagandu a za popretie holokaustu ?  
vrbovčan
Moji starí rodičia boli dosť pobožní. A ja, len aby som zadosťučinil ako malý chlapec chodil som miništrovať. Dávno dávno som na tie časy už zabudol. Starí rodičia už boli po smrti, už som bol vo firme ako tak usadený, budoval si akú takú autoritu. Už dokonale poznal všetkých tých hajzlíkov, čo na svoju profesiu nestačili a doháňali to na tých ich straníckych omšiach. Zrazu sa  jeden z nich ozval. Že veď oni o mne vedia. Mám to v kádrových materiáloch. A veru neodohralo sa to medzi štyrmi očami. Fuj.Čo som tým chcel povedať. Že ak dnes máš nejaký spor, zostane to medzi Tebou a spornou stranou. Obchodný partner, zamestnávateľ, polícia atd. Tamto ale bol spor inštituciovaný ako spor so štátom a išlo to s Tebou všade, všade. Tie kádrové materiály si čítali v škole, u armády, zamestnávateľ. Fuj, fuj. 
Le Bleu
Veľká vďaka redakcii za objav tohto blogu, to je počítaníčko..

nové