Ľudstvo fatálne zlyhalo - pácha skutočnú genocídu

Ľudstvo zlyhalo v jednej zo základných povinností - v zachovávaní a rozvoji variability a bohatstva života na Zemi.

Svetový fond na ochranu zvierat vydal svoj Living Planet Index, v ktorom sleduje okoľo 3200  najznámejších druhov živočíchov - cicavcov, vtákov, obojživelníkov a rýb.

Zo správy vyplýva, že za posledných 40 rokov, teda za menej ako dve ľudské generácie, populácia obratlovcov klesla o 52%, teda prakticky na polovicu.

Samotná populácia sladkovodných rýb dopadla ešte horšie, má stratu 76%.

Najhoršie sú azda na tom tigre. Ich populácia za posledných sto rokov klesla z počtu 100 000 na 3000. Za storočie sme zabili 97% ich populácie.

tiger

 

Tento trend je neustále rovnaký.

Zobrazenie počtu v sledovaných druhoch:

 

Príčinou je priame zabíjanie z rôznych primitívnych dôvodov, plus ničenie prostredia, ekosystému, v ktorom zvieratá žijú.

 

Ľudstvo ako celok sa správa ako špinaví brutálni cigáni. Ako vedomie, ktoré nie je schopné chápať seba a svoje miesto vo svete.

Toto nie je o nejakej astenickej estetike, ani o nejakej romantickej naivnej túžbe po pôvodnej prírode. Biologické formy na Zemi sú výsledkom zložitého a zriedkavého procesu, ktorého hĺbka a hodnota je pre človeka zatiaľ neznáma, ba očividne si ju nevie ani predstaviť, pochopiť jej úroveň.

To nie je ani len o priamom nebezpečenstve pre ľudstvo, vyplývajúcom z miznutia organizmov a nabúravania ekosystémov. Je totiž viac ako pravdepodobné, že si takýmto ničením ľudstvo  privodí aj vlastnú záhubu – ale ani to nie je to podstatné v tejto problematike.

Podstatné je to, že ak aj by ľudstvo toto ničenie prežilo, aj tak je to jeho morálny koniec. Lebo akú hodnotu by mal tento druh po takom zločine? Ako by sa mohol pozrieť smerom do kozmu a povedať: „som inteligentný druh, veľa dokážem a priniesol som svetu veľa dobrého“?

 

Ľudstvu preto nie je najväčším nepriateľom to, že si

1. nedokáže udržať čistotu vo vlastnom domove a množia sa mu tam rôzne psychopatické poddruhy, ktoré parazitujú na svojich súkmeňovcoch.

2. spotrebúva ako šialené všetky nenahraditeľné zdroje energie a ušľachtilých materiálov.

Jeho najväčším problémom je ničenie výsledkov evolúcie tohto sveta, ničenie štruktúr a pokladov vývoja. A ak používate iný slovník, tak vedzte, že je to ničenie božieho tvorstva a odpor voči vyššej vôli.

 

Z nadhľadu človek pôsobí ako barbar, ktorý sa ocitol v galérii plnej klasických obrazov, starobylého vypracovaného nábytku, vzácneho skla. Tento homo sapiens  tam pre vlastné teplo a vlastné žrádlo už nielen že spálil takmer všetok ten nábytok a obrazy, on  ešte aj ten zvyšok ničí a rozbíja, len tak pre svoju zábavu.

 gorila LPI

Toto prirovnanie má len jednu nepresnosť- tie fiktívne obrazy a vázy pri tom netrpia, reálne tvory áno.

 

Ako hovorí klasika: ecce homo.

Kým dochádza k tomuto nevratnému ničeniu, tak samotná biomasa ľudstva sa za posledných cirka sto rokov zväčšila z 1 miliardy na vyše 7 miliárd. Niektorí prirovnávajú ľudstvo k zhubnému nádoru, nekontrolovane rastúcemu a ničiacemu všetko naokolo, ničiacemu svojho nositeľa.

 

černoškovia LPI

Z dokumentu Living Planet Index: Skákanie do budúcnosti.

Táto forma života mieni zaplaviť celý svet. Nemá zábrany, nemá súcit, nemá ani najmenšiu predstavu, prečo by nemala všetko zožrať a zničiť, nemá žiadne výčitky svedomia.

 

 

zdroj: Living Planet Report
BBC

celý report  LPI

Ľubov

ďakujem za tento článok aj za odvahu napísať to,čo je medzi riadkami. Vlastne dokument o gorilách ,ale nie tento http://www.youtube.com/watch?v=XEldxJJBSY4 ,druhý,oni ich tam žrali,bolo to o gorilách z nížin,tak vtedy som si to na plno uvedomila. Čo sa týka samotnej Diany Fosseyovej,ktorej po 18 rokoch života s gorilami niekto rozťal hlavu mačetou,si myslím,že ona človek bola.Nechce sa mi teraz ani o Rwande hovoriť,aj tak to všetci vieme.

baloo

"Ľudstvo zlyhalo v jednej zo základných povinností "
Akorát, že "ľudstvo" touto úlohou nikto nepoveril, systém bol vymyslený dobre, "ľudstvo" sa do toho iba zvnoka namontovalo a pokazilo čo mu prišlo pod ruku. Podotýkam ale, že používanie výrazu "ľudstvo" je tiež dosť zavádzajúce, pretože 99% toho "ľudstva" by dokázalo žiť v krásnej harmónii s prírodou a za dnešný stav nemôže. Človek žijúci v prírode / s prírodou dobre vie, že prírodu nemôže používať ako bezodnú studnicu, nie je to "zdroj" odkiaľ môže len beztrestne brať, ale treba aj vrátiť, starať sa o ňu a nechať ju sa zregenerovať. Zase ide o to, že si niekto usral v autobuse, všetci sa v tom moríme a zvyčajne práve ten, ktorý to bol, kričí, že sa v autobuse nemá prdieť, všetci sme vinní a za prdenie sa má platiť pokuta paušálne.

Norman

je to priama reakcia na hroznú a jasnú pravdu. Môže byť, že sa nejaký termín dá vyložiť rôzne, ale možno je problém nie v detaile, ale niekde inde.

"Povinnosť" v zmysle limitov - každý element má svoje limity, ktoré nemôže prekročiť bez toho, aby nedošlo ku tragédii. Ako sám píšeš: "ľudstvo sa do toho namontovalo". Nemalo sa montovať, to je samovražda.

Mierne ma prekvapuje tvoj optimizmus, že 99% ľudstva by dokázalo žiť v harmónii s prírodou. To určite nie. Dnes je to skôr naopak. Ani o "prírodných národoch" si nerobme ilúzie. Nie že by ľudstvo čo sa týka globálneho svedomia mentálne celkom upadlo, je na určitej úrovni - povedzme na úrovni potkanov. Preto s tými hlodavcami žijeme v takej symbióze.

K tomu prdeniu v autobuse: Neviem, možno nemáš rád tých zelených aktivistov, ktorí kričia v autobuse, a ktovie, kto ich manipuluje. Je ale otázka, kto tých "aktivistov", ako nám ich spodobujú média, vrieskajúcich, odporných, špinavých a anarchistických, naozaj priam pestuje v takejto forme. Nie je to podobné, ako s pestovaním holohlavých brutálnych "fašistov"? Systém vytvára špinavú anarchiu, aby sa slušní ľudia báli do témy zapojiť, aby ich niekto neobvinil, že sú tiež špinaví anarchisti.
Ja už som bol všetko, ja sa už nebojím.

baloo

ale bolo myslené tak, že KEBY sa vtedy neboli montovali rabovačským spôsobom, tak by sa nič hrozné nedialo. Neverím tomu, že môj pradedo, ktorý pestoval pšenicu a melóny pri Szolnoku by zásadným spôsobom ohrozoval prírodu. Nedochádzalo ani k masovému výrubu lesov, pričom z dreva stavali skoro všetko, kúrili ním, nástroje a nábytky vyrábali ... a lesy v pohode. Keď starí gréci zrazu začali stavať tú svoju slávnu flotilu, vlastne až vtedy vyrúbali svoje lesy a len odvtedy Grécko vyzerá ako vyzerá.

Normane, ja mám k tomu asi taký postoj, že keď niekoho táto dnešná tichá cenzúra pustí k slovu, nebodaj podporuje, tak od toho momentu je to propaganda. Niečoho - ale zvyčajne niečoho takého, čo je pre nejakých konkrétnych jednotlivcov cieľom. Carbon Tax je známa vec, očkovania, protifajčiarsky ošiaľ, hystéria okolo globálneho oteplovania atď. sú niekym zámerne generované tematické prúdy. Zaujímavé je, že popritom sa celoplošne mlčí o vplyve elektromagnetického ožarovania, čo dnes dostaneš od rána do večera prakticky v smrteľných dávkach, len na to neumreš hneď ale až vtedy, keď už máš ísť do dôchodku (a zaraďuješ do skupiny, ktorú nositeľ nobelovej ceny, Henry Kissinger nazval "useless eater"), alebo že okolo 1500 či koľko jadrových pokusov bolo celosvetovo urobených a veškeré cézium sa nám tu točí v ovzduší. Takže keď kvôli niečomu kričia, tak je to v záujme niekoho, kričať by sa dalo aj za hocičo iné.

Norman

Ako hovoríš, dedovia, veď práve, ešte nedávno to nebolo také zlé, vyzeralo to priam idilicky, to je tá pasca, to rastie geometrickým rádom, to je vývoj v poslednom období, ktorý je fatálny.
I keď, tiež ako hovoríš, nábeh na to bol vždy. Gréci a vôbec mediteránci si vyklčovali lesy, ešte predtým to stihli v Mezopotámii a určite aj v Egypte. Už vtedy nepoznali hranice a tak aj dopadli, tí blbci - a to boli tiež naši dedovia. Aj maďarská Pusta vysychá ako Aralské more.
Ale aj to je stále trocha o inom. Tu nejde o účelnosť, tu ide o princíp, ktorý ľudstvo nie je očividne schopné pochopiť, lebo má kopu problémov so sebou.

Všade sa samozrejme napoja hysterici, paraziti a masmediálni manipulátori, preto sa nestarám o chemtrails, očkovanie, protifajčiarstvo a uhlíkovú daň považujem za domotanú politickú vojnu. Ale toto sú jednoduché fakty, jasné počty. Mňa neserie, koho Kissinger ožaruje - majú ísť, a obesiť ho. Ak to nedokážu, nech sa nečudujú, nech skapú. Majú len dve možnosti - ten potkan, alebo ich decká. Kričať by sa dalo za hocičo, ale kde je to ožarovanie a cézium, keď ľudstva bude za chvílu desať miliárd?

Ináč, ja nejaké kričanie O globálnej GENETIKE nepočujem, naopak, je ticho po pešine.
Ani ja nekričím, len ticho a kľudne hovorím, že to ľudstvo - celé ľudstvo - fatálne posralo. Uvedom si, človek nie je ani výkvet sveta, ani koniec vývoja, je to len jedna priemerná forma, ešte k tomu výrazne neflexibilná, jednoducho a na rovinu povedané, sprostá.

To nie je pesimizmus. Tento celý vývoj sa môže obrátiť a možno aj k tomu dôjde, ale, očividne nie z podnetu ľudí a nie na ich profit. Nie, ani nie z podnetu nejakých bohov, fantomov, demonov a iných chujovín. Ale prírodné zákony sa proste nedajú obísť, to je ako matematika, a tá má na to dosť vlastnej inteligencie, tomu sa dá veriť.

Samozrejme, že keby nemalo ľudstvo vnútorné problémy so svojimi parazitmi, tak by to možno dokázalo. Ale už, zas jednoduché počty, nebude mať čas slušne a v pohode vyliečiť si virózu slintavky a prídu dôležitejšie problémy.

baloo

je to ale podľa mňa tak, že je to veľmi hrubé zovšeobecnenie. Nie "ľudstvo" ako také nevie žiť v harmónii s prírodou, len tá stále - a dnes obzvlášť - prítomná psychopatická kasta, ktorá kvôli svojej psychopatii nedokáže súcitiť ani s ostatnými ľuďmi, nieže s prírodou. A ktorá - tiež kvôli svojej psychopatii - je vo vedúcich pozíciach.

Norman

Čo píšeš, je pravda, ale rozumej: nie je podstatné, aké sú vnútorné príčiny. To je druhoradé, to sa rieši celý čas, kto za čo môže.

Ale ešte raz, proste, keď sa na to pozrieš ako celok, tak je to veľmi biedny až katastrofický výsledok. To je podstatné.

baloo

a z nich vyplývajú dosť odlišné cesty riešenia. Keď niekomu hnije noha, nezabiješ ho celého ale mu amputuješ iba tú chorú nohu... Akurát, že v našom prípade by tá noha nikomu nechýbala.

Ten "veľmi biedny výsledok" - samozrejme - nemôžeš riešiť cez detaily. Keď nadľudským úsilím zachrániš tygra, medzitým bez povšimnutia vykape 10 iných druhov. Tyger je pekné, ikonické zviera, ale koho nadhcneš s dákym posratým pavúčikom z Amazónky alebo mrňavou bezmennou rybičkou v Arktickom oceáne? Zachrániš jeden les na Horehroní, vyrúbu druhý pri Levoči, zakážeš jednu skládku, otvoria tri menšie na čierno. Nikam to takto nevedie.

Koncept je taký, že "od hlavy smrdí ryba"...

Idril

Je pekne ze nadhlad.com upozornuje aj na tuto smutnu temu. Ale to, ze si tu budete vypisovat kto za co moze a kto je vacsi vynnik nikomu nepomoze.
Zoberte si si priklad z Juraja Lukaca, ktory sa uz roky snazi zachranovat slov. lesy.
Aj vy mate moznost nieco spravit, mudrlanti:
http://www.wolf.sk/files/Biomasaker_peticia.pdf
http://mariohudak.blog.sme.sk/c/363278/noznicovoruke-kvinteto.html

Norman

Nuž, nič v zlom, ale to radšej urob figúrky tých piatich otváračov spalovne a napichaj do nich woodoo špendlíky. To má asi rovnakú šancu zabrať.

Alebo už má niektorý z tých piatich rozbitú papulu? Nie? Ani ináč nie sú potrestaní, evolučne zaradení?

Lesy ale zachraňujte. Každý máme svoje.

mino

a ako vzor a priklad uz vobec. Je tu podpisany na zozname podporovatelov Majdanu, takze treti sektor, piata, siesta kolona-zahranicny agent. Uloha-rozvrat a chaos.
Vysledky jeho prace vidno na na sprave TANAP Javorina, v celej Bockej doline, Nefcerka, okolie Krivana, cele Tatry a byvale lesy nalavo od Podbanska. Vsetko lesy nezasiahnute veternou kalamitou r.2004, ale po ich obstrukciach zasiahnute a oslabene podkornikovou kalamitou. Tejto padli za obet aj niekolkostorocne limby, povodne porasty na hornej hranici lesa a nedostupne porasty, dokonca som videl foto z Rovnej hole kde plosne hynie kosodrevina. Koniec, to najvzacnejsie je fuc. Myslienka od jedneho Cinana> Pre nich je najvzacnejsi stary strom, pretoze vsetko ostatne sa da postavit a nadobudnut za jeden ludsky zivot.
Dalsie veterne a podkornikove kalamity dorazia zubozeny zvysok za cca 2-4 roky.
V 2004 sa to este dalo zachytit, dnes uz nie, ide to hyperbolickou fciou.
Lesnici poznajuci problem skor uznavaju Kravcika, ma vysledky a povodne, erozia, neschopnost zadrzat vodu bude velmi horuci problem.
Ak fesaci od Vlka chceli nechat drevnu hmotu v terene, tak mali od sponzora Sorosa, zariadit peniaze na odskodnenie.
Ja by som ich nepustil do obchodu s potravinami, nech vyziju z toho co narastie po priekopach samovyvojom, bez zasahu cloveka.

Idril

mino, neviem ci tvojou ulohou je tu provokovat, ale pises absolutne nezmysly. Tu citovat Kravcika, ktory slape ako prostitutka s lesnikmi je bud absolutna neznalost problematiky, alebo je v tvojom zaujme obhajovat arogantnu tazbu dreva v SR.

Jedine s cim suhlasim, ze Lukac ma naklonene k tretiemu sektoru, ale uznaj ze ziaden clovek (teda aj Lukac) nema prehlad vo vsetkych oboroch, tak ako napr. aj ty - coho dokazom je aj tvoj prispevok !

Jojo123

jediny kto tu trepe, si akurat ty ... Lukac a hlavne henten Balaz, boh nas ochranuj pred nimi ochranarmi fuserm

Náhodný okoloidúci

Lukáč a Baláž sa snažia o to, aby národný park plnil tie úlohy, kvôli ktorým vznikol - to znamená ochranu prírody pred civilizáciou a zachovanie celého komplexu na seba nadväzujúcich prírodných procesov. Na druhej strane lesníci sa snažia vytrieskať z každej plochy čo najviac peňazí v štýle "po nás potopa". Dobre vidím, čo sa deje v lesoch, ako vzniká mesačná krajina. Lesníkom sa perfektne hodí lykožrútová kalamita ako skvelá zámienka na ťažbu holorubom.
V prírode čas nehrá úlohu, v hľadiska prírodných procesov je jedno, či sa na nejakej ploche obnoví les samovýsevom za 10 alebo za 50 rokov. Práve prírodné procesy by mali vyselektovať tie najvhodnejšie dreviny do určitých podmienok.
A aby sa predišo demagogickým útokom, tak pokladám za vhodné a potrebné napísať, že Lukáč a Baláž nepretláčajú samoobnovu prírody na celom zemí Slovenska, ale iba vo vybraných bezzásahových rezerváciách.

mino

Bezzasahova rezervacia, je na SK a asi vsade v Europe nezmysel. To si este mozu dovolit v USA, CAN samozrejme RU ze nechaju zaujimave plochy na samovyvoj. U nas je v 5. stupni pas mozno niekolko 100m porastov a dole je hospodarsky-umely les. Dokonca aj ta kosodrevina bola masivne vysadzovana za komancov. Nasi predkovia tam starocia pasli ovce, jalovinu.
Lukac s Balazom zariadili obstrukciami ohniska mnozenia podkornika a ten robi na co ma podmienky-mnozi sa a nalietava do dalsich porastov a dalej a dalej.
Podla ochranarov je najkrajsi les hnedy.
Takychto kalamit tu uz bolo neurekom a lesnici si vzdy vedeli poradit, minimalne olupat koru z spadnutych stromov.
Vzapati dojde k masivnemu ubytku zveri a rastlinnych druhov.
Ak nemali peniaze na odkupenie, odskodnenie tak do toho nemali kafrat a ani nikto iny. Cervenych bolsevikov sme prezili, zeleni su este horsi. Ich experimenty nas ako obyvatelov a danovych poplatnikov budu stat vela. Zaujimave je ze za bolsevika boli Tatry vykladnou skrinou, ale slobodu a demokraciu uz nepreziju a tak je to so vsetkym....
Ano aj vtedy boli ochranari a pokutovali nas na bivakoch, zakazovali, prikazovali. Ale oni funguju systemom Enem pre mna a moju rodzinu. Horari v N.Tatarach to okomentovali, ze ich vidia len pred dozrievanim a po dozreti cucoriedok.

mino

https://www.youtube.com/watch?v=txoabzW9HVM

Oni budu poukazovat na holoruby, ktore vidno. Vsetko to bol hosp. les, ktory je sakra pod zakonom a niekomu patri. Rozhodovat o cudzom, za jeho peniaze a neniest zodpovednost je bolsevizmus. Aj v polnohosp. aj v lesnictve sa tvoria postupy udrzatelneho rozvoja, ale ponechat polnohosp. na samovyvoj znamena hlad, ponechat les na samovyvoj znamena, ze nebude, alebo bude hnedy( vdnesnom stave ziv. prostredia).
Inak ich obstrukcie na Podbanskom boli nacvik na Majdany, podla priruciek. Ked sa tam primotali mladi studenti lesnici, tak sa udajne dozvedeli za maju prist protestovat, zobrat baby a ubytovanie-Permon,Krivan, strava, cestovne a vreckove zaistene.
Medialna podpora absolutna a ked zostrihali prejav a vyjadrenia lesnikov, tak aby vyzerali ako hulvati a idioti.

Náhodný okoloidúci

"... ale ponechat polnohosp. na samovyvoj znamena hlad, ponechat les na samovyvoj znamena, ze nebude, alebo bude hnedy( vdnesnom stave ziv. prostredia)..."

Tomuto sa hovorí ťažká demagógia. Lesy rástli na Zemi stovky mliónov rokov bez lesníkov, obnovovali sa samovýsevom, prežili aj lykožrútové katastrofy, aj po požiaroch sa dokázali samé obnoviť. Chceš tvrdiť, že dnešné stromy nie sú schopné množiť sa a rozširovať sa? Stačí sa pozrieť, ako opustené polia zarastajú drevinami - krovinami, stromami. Hovorí sa tomu cudzím slovom sukcesia.
Takže to na videu je len prechodný stav. O pár rokov tam bude množstvo semenáčikov. Alebo už tam aj sú a spokojne si rastú, lebo pomedzi napadané kmene a konáre sa zle chodí zveri, ktorá by ich inak mohla poohrýzať. Teda ak ich nezničia traktory.
Vôbec sa nečudujem, že sa lykožrútovi darí, keď mu práve lesníci s ich smrekovými monokultúrami, v ktorých sú všetky stromy rovnako staré, geneticky jednotvárne bez potrebnej rozmanitosti (lebo sú dopestované z niekoľko málo semenných stromov), pripravili skvelé podmienky.
V druhovo rozmanitom mozaikovitom lese tvorenom stromami všetkých vekových kategórií od semenáčikov po staré prirodzene odumierajúce stromy by lykožrút nemal šancu.
Podľa tvojej logiky by Škandinávia mala byť bezlesá, lebo keď sa na konci doby ľadovej roztopil pevninský ľadovec, nemal tam kto nasadiť stromy.

Idril

Jojo123, precitaj si este raz Normanov clanok a pozri si fotku toho tigra. Snad si nemyslis ze generacia tigrov poklesla preto ze ich Jozef Majsky s ost. polovnikmi vystrielali a zjedli ... :)
Ubytok celosvetovej fauny suvisí hlavne so stratov zivotneho priestranstva a to je v pripade cicavcov - najma lesnate porasty.
Aj ked mam narodnu hrdost, ja si teda nemyslim ze Slovensko si moze len tak povedat: my za to nemozeme !
Ale cas nam ukaze, ci sa dokazu nasi vlci, rysy, medvede, zubry... prisposobit holorubom.
( A este co sa tyka Lukaca, podla mna si zasluzi jedine obdiv, tak ako aj mozno Norman a Ema, ci iní ktorí sa snazia jedno akym sposobom, bez ohladu na sobeckost spravit zo SR nieco krajsie a spravodlivejsie ako zazivame moment. teraz !

Ľubov

Pre mňa je pointa článku trochu inde. Upozorňuje na to,že na úkor niečoho,čoho je stále viac musí ubúdať niečo iné,pre túto planétu Zem dôležitejšie. Nedalo mi to
http://pixgood.com/tiger-cubs-with-mother.html stále si prezerám encyklopédie.Za svoju debilitu človek zaplatí a je to už len otázka času.

nick88
nick88
Náhodný okoloidúci

Tu je zoznam druhov zvierat, ktoré dokázateľne vyhubili ľudia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Holocene_extinction_event

nové