Malý veľký muž

Malý veľký muž je názov známeho amerického filmu ešte z roku 1970. Názov je parafráza na meno riečky Little Big Horn, pri ktorej sa udiala fatálna porážka jednotiek generála Custera. Akoby paradoxný názov sa ale zrejme snaží vyjadriť spodnú myšlienku filmu o tom, že byť malý alebo veľký je často nerozlíšiteľné, že človek obsahuje aspekty oboch. Film patrí k lepšej polovici americkej produkcie, aj keď pri dnešnom pozretí by sme v ňom určite našli aj zárodky tých myšlienok, ktoré dostali Ameriku na kolená. 

Ale nechcem sa zamyslieť nad filmom, ani nad Amerikou, ale nad jedným malým veľkým národom v srdci Európy. Pretože problémy definície malosti a veľkosti je to, čo ho charakterizuje a neustále sprevádza. To je ten problém, s ktorým sa nevie vyrovnať. Nevie sa zbaviť komplexov menejcennosti, nevie nájsť svoju skutočnú minulosť, nevie so sebou samým zaobchádzať ako s dospelým subjektom. Výsledky vidno na jeho politike, ako vnútornej, tak aj vonkajšej.

Ja tieto prejavy považujem za príznaky detinskej neskúsenosti, ktoré časom samé od seba vymiznú. Aj preto som sa nikdy nemienil nimi strácať čas, lebo je zbytočné pubertiakovi ukazovať, že jeho výstrelky sú prejavom jeho strachu, jeho nedostatkov. Ak, tak naopak je lepšie ho povzbudiť, aby si veril, ukázať mu jeho reálne silné stránky a potom sa aj jeho dočasná neuróza stratí a vyraste z neho chlap. Tento portál sa od začiatku nemienil venovať kocúrkovskej slovenskej pseudopolitike, ale svetovému názoru, bez úzkoprsých hraníc politicky korektnej despocie, ale aj bez hraníc vyplývajúcich z lokálnej neznalosti a strachu. Slovenský parlamentný cirkus nebol definovaný ani v témach, ale kedže sa mu nedalo zabrániť, aby sem prenikal, je teraz odsunutý explicitne do poslednej kolónky. Pretože nosná myšlienka tohto portálu je, aby nám všetkým pomohol sa odosobniť od tunelového videnia a od prkotinových strachov bežného dňa, od spomínaných kocúrkovských dogiem, ktoré tak ťažko zväzujú ruky a mysle mnohých Slovenov.

 

Aby sme sa presne chápali, pozrime sa na to z inej strany.

Ak by tu niekto chcel dávať rady, ako zhodnotiť osobný život, spomínali by sa tu niektoré z mnohých ciest, ako sa duchovne oslobodiť, upokojiť víry a nechať sa niesť hĺbkou. Nebolo by to vôbec ťažké. Ale to sa tu nerobí, pretože skutočné hodnoty sa takto nešíria.

Ak by sa tu chceli dávať rady, ako mať bohatý život, hovorilo by sa tu o tom, ako osobne získať peniaze a moc, kde konkrétne našinec môže získať kontá, dom, bazén, autá a všetko ostatné. Ale to sa tu nerobí, lebo učiť ľudí hrabivosti je nešťastie.

Ak by sme chceli dávať rady, ako najlepšie geneticky prežiť pravdepodobné budúce časy, radili by sme tu, ako sa usídliť aj s rodinou či klanom v odľahlej dedine, ako rozbehnúť udržateľné hospodárstvo, ako sa zásobiť zbranami. Ako sa odsťahovať do Kanady či na Sibír. Ale to sa tu nerobí, lebo také snaženia sú duchovne tiež len egoizmus.

Ak by sme chceli radiť slovenskému národu, tak by sme tu písali ako si vyčistiť kultúru, ako sa zbaviť otrávených cudzích elementov pri moci, ako zosilniť a zušlachtiť národ, ako sa zbaviť hlúpych falošných mýtov o sebe, aj slovanských utópií a slabostí. Ale ani to sa tu nejako cielene nerobí, pretože každý národ si toto musí najskôr nájsť vo svojej krvi, potom zaplatiť za to krvou a zas si to zušlachtené uložiť do svojej krvi. Ináč to nejde, bez utrpenia niet pokroku.

Tento portál sa preto od začiatku venuje poznaniu globálnych a univerzálnych problémov. Nik sa nesnaží poučiť Jožka, ako zarobiť, ani Jurka, ako si zachrániť kožu. Aj tak by si nedali poradiť.  Jediné, čo sa dá, to je Jožkovi aj Jurkovi vysvetliť, čo sa vlastne deje. Jediné, čo sa dá, je poskytnúť poznanie o tom, aké sily hýbu svetom. Veď konfrontácia  hnedoidných južanských rás so severským svetom nie je záležitosť posledných rokov, ani desaťroči, ani stáročí - je to záležitosť tisícročí, takže jej obrana určite nie je v rukách Tatrancov, ktorí, popravde, ak chytia do ruky samopal, tak sa strelia v prvom rade do vlastnej nohy (to nehovorím ja, viď história).  

Popravde, mne príde triviálna otázka, ako by mal nejaký malý národik čo najlepšie zefektívniť svoje egoistické pechorenie. Naopak, zaujíma ma, ako sa s týmto rasovým problémom vysporiada celý biely svet, a to predovšetkým biely európsky svet, ktorý je pod najväčším útokom. Nemám pochopenie pre tých, čo vyhlasujú, že treba z boja utiecť. Nemám pochopenie pre tých, čo hovoria, že my, osobne, alebo my, ako kmeň, či my, ako národ, máme zaliezť do diery a nestarať sa, čo je o sto kilometrov ďalej. Možno by som našiel zhovievavosť, keď je niekto slabý a také niečo spraví - ja sa naozaj nechcem vysmievať ľudským slabostiam a ľudskej hlúposti, lebo to by som sa musel smiať od rána do večera. Ale nemožno mať pochopenie pre to, ak niekto vydáva zápecníctvo a pštrosiu metódu za ideálne riešenie. Okrem toho, že je to nedôstojná cesta, je to aj cesta nič neriešiaca, cesta do pekla. 

Špeciál na Slovensku by mali ľudia z minulosti už vedieť, kam taká cesta vedie.

Ľubov

Dobrý článok,však tradične .Záver vašej debaty s Menkaurem mi to potvrdil. Nie vonkajšia sila je prvá,ale tá druhá,vnútorná.

"Tak poďme skúmať veci bez predsudkov,s túžbou po pravde v duši" L.Štúr (1815-1856)

Ale veľkí,malí muži majú aj celkom neznáme mená.Napríklad viete ,kto bol Juraj-Ďurko Langsfeld? 23 ročný chlapec,dobrovolník v Hurbanovom vojsku,chytili ho a obesili.
To sa stáva,ide o iné,o slová,ktoré povedal pred smrťou:" Teraz ma súdia nepriatelia,ale raz ma budú súdiť Slováci,na tom mi záleží."Keď niekedy chceme zlomiť palicu nad tým,čo sa z nás stalo,rozožratí,leniví zbabelci,prosím,nerobme to ! Aj kvôli tomuto chlapcovi to neurobím.
Momentálne sme naozaj v patovej situácii.Nevieme,čo ďalej,ohľadom Ficovej politiky atď.
Ako nám hovorí inštinkt,poslednou baštou je vždy ľudská dôstojnosť. O tú nesmieme prísť.

sandro

Langsfeld je dokonalym prikladom k tomuto Normanovmu clanku. Najma to, ze ho standardne zradili vlastni, tu dokonca vlastna rodina, za par zlatych. Ale suhlasim, nikdy uz nemozeme rezignovat, presne kvoli ludom ako boli Langsfeld, Holuby, Sulek a dalsi.

nové