Medzičas Medzičasu

Textov je na webe veľa, aj keď slovenských pomenej. Myslím slovenských angažovaných textov. Textov, ktoré by mali hlavu aj pätu. 

V poslednom roku dvoch vznikli nejaké špecifické portále - a určite ani nemám o všetkých prehľad. Ale asi všetci poznáme Medzičas, ktorý mal niektoré výborné veci (napríklad Mariusz Malinowski). Ako tak teraz pozerám, aj Medzičas si vybral medzičas (rozpadu) a už nejako moc nepridáva.

Holt, nie je to vôbec jednoduché. Bude tento portál, pri všetkej svojej skromnosti, nielen najautentickejší a najinteligentnejší klub, ale aj najstarší slovenský portál venujúci sa kritike anglosionistického monštra? To je naozaj smutné, bol by to dôkaz, že ľudia pod Tatrami si nielen neveria, čo sa týka vlastnej bystrosti a racionality, ale ani nemajú potrebnú vôľu jednoducho šlapať ďalej a ďalej. Chýba Slovákom húževnatosť, padajú pri prvých prekážkach a prehrách? Keď sa potknú, nevedia vstať?

Neviem, nie som expert na etnológiu a lokálne kmene. Ja viem, že všetci žijeme v prostredí, kde žili titáni minulosti ( hm, azda najlepšie začať až odtialto:  Pavlovská kultúra ) - to všetko tu vytvorilo tradíciu, z ktorej bohato a pohodlne čerpáme silu. Ale dnes už im asi došlo sebavedomie, alebo sa do doliny naozaj prihnalo privela uralcov.

Ale to som odbočil.

Len sa pýam: kde jestvujú autentické slovenské antisionistické texty - okrem zopár reflexov na fejsbúku? Okrem Zem a vek, Infovojny a Slob. vysielača (i keď aj tie nie sú asi ani antisionistické, ani moc autentické). Stratil som kontakt, nič nevidím. Ukážte mi, čo Slováci robia na webe pre svoju slobodu.

A nehovorte mi, že nič.

 

Aman Againsttime

Nič nevidíš, pretože tu naozaj nič nie je (a to si sa snažím sledovať toho naozaj veľa).

Dobre, ako presne definuješ "anti-sionistické" weby? Ako veľmi otvorené a radikálne by mali byť? Ak sa bavíme naozaj o otvorene pro-belošských, pro-európskych weboch, tak jediné, čo tu máme je fakt iba Nadhľad a Prop. To je naozaj všetko. V minulosti tu ešte bolo Beo, ale to postupne nejako zmäklo, bolo čoraz menej aktívne a nakoniec definitívne skončilo. Zvyšok tvoria nejaké FB stránky, ktoré aj tak výrazne preberajú z cudziny a ani sa veľmi nepúšťajú do nejakých hlbších analýz (zväčša si vystačia s meme obrázkami a odkazmi).

Potom tu máš zopár katolíckych, ultrakonzervatívnych webov ako Nové slobodné Slovensko, Lifenews, Stopautogenocíde a pod., ale tu sú aj tak weby, ktoré sa nedajú brať veľmi vážne a nebudú mať nejaký masovejší dosah. Škoda ich vôbec spomínať.

A z takých tých "komerčnejších" anti-systémových webov, okrem tých, ktoré si už spomenul v článku, možno ešte menovať Konzervatívny výber a Hlavné správy, pričom práve druhé menované médium je často kritizované za svoj nedbanlivý prístup k faktom a i ja som bol párkrát zaskočený tým, aké hovadiny dokázali niekedy zdielať.

Za seba hovorím: nie je to dobré. Je toho málo a i to, čo sa nájde je často nedostatočné - či už z ideologického alebo kvalitatívneho hľadiska.

Norman

lebo web je naozaj veľký a určite všetko nevidíme - či náhodou niekto o niečom nevie.

Pojem antisionistický nemienim nejako presne vymedziť, proste nechcem používať pojem "alternatíva" - ktorý je priširoký a zmestí sa do neho rôzne haraburdie. Podstatné je to, či niekto vyjadrí jasne, že na nahom cisárovi visia sionisti, alebo sa tvári, že o tom nič nevie, že to tak nie je alebo že to nie je podstatné. To je dosť zásadné kritérium aj na rozpoznanie, kto chce niečo naozaj povedať alebo kto sa chce len tak do luftu predvádzať (respektíve alternatívu zvádzať nabok do kanálu). Ja to teda nechcem posudzovať, kto je aký, ale chcem, aby sa každý portál jasne vyjadril - už je na to pomaly čas. Všelijaké tanečky a poskakovanie okolo horúcej kaše mohlo byť vtipné pred desiatimi rokmi, ale nie dnes.

Prop som vo vojom kritickom menovaní nespomenul, pretože ten nechcem kritizovať. Hlavné správy podobne, sú efektný informačný kanál, ale predsa len s primálo zaujímavým potenciálom - aj keď tam nejakí ľudia píšu (azda) zaujímavé blogy. Konzervatívny denník skončil pred pár mesiacmi, čo som tu už spomínal a tiež som sa čudoval (a tešil, lebo vieme, kto ho viedol).

Samozrejme, na moju implicitnú a rečnícku otázku "prečo končia?" jestvuje jedna jasná odpoveď - tento biznis zatiaľ naozaj na Slovensku neprináša peniaze. Ale taká odpoveď je proste primálo, keď si zoberieme celý národ.

Druhá vec je, že kopa ľudí je zvedená do ozaj alternatívnych blbostí, alternatívnych aj voči alternatíve. To je naozaj ďalší zločin, čo masmediálne prevládaúca sionistická kaviareň pácha na tomto národe - zas bude posledná stíhať či skôr nestíhať historické trendy (v tomto prípade odporúčam sledovať českú scénu a výnimočne sa naozaj bičovať, že sme neschopní).

A ešte spomenme tvoju oblúbenú tému - a to mediálnu aktivitu jednej parlamentnej strany. Zhrniem to do jednej vety - po vyše roku je to naozaj už pod úroveň. Ak by do nich nerýpali kreténski poskoci sionistov, tak o ĽSNS vlastne ani nevieme. Ono semtam nejaké tie reči v parlamente sú predsa len bezcenné hádzanie hrachu na stenu, tu to chce viac a ľudia od nich čakajú viac.

Hovorím, aj keď tamtí prosionisti pištia od strachu, a vhzľadom na svetové procesy by som povedal že pištia oprávnene, ja sa pýtam naozaj - čo sa deje tu? A kde presne? Tento národ je politický mladý, ale už to nie je decko - už je načase sa postaviť a udrieť. Už je načase si vedieť sám upratať svoju izbu, to nie je žiadna veda.

Aman Againsttime

Nie, neviem o ničom novom a zaujímavom v rámci Slovensko. Ako som písal, je tu zopár lepších, humorne ladených, FB skupín typu PAH, Konzervy, Alternatívna pravica Slovensko, ale inak som si nevšimol, že by tu vzniklo niečo výrazne zaujímavejšie.

Za zmienku možno ešte stoja ešte skupinky typu Slovenské hnutie obrody, Slovenské národné noviny, bývalé "hzdsácke" Extra Plus a ešte zopár pro-slovenských webov, ktoré však v zásade nič nové neprinášajú a aj ich kvalita je dosť pofidérna.

V podstate Zem a Vek spolu so Slobodným vysielačom, Infovojnou a Hlavnými správami sú takými "vlajkonosičmi" slovenskej "alternatívy" a nič čo by im nejako výrazne konkurovalo sa zatiaľ nevytvorilo.

Aman Againsttime

Ale ešte som chcel dodať, že možno toho ani nie je málo. Musíme samozrejme zobrať do úvahy i početnosť Slovákov. Je pochopiteľné, že takí Češi alebo Američania toho budú mať viac, pretože ich je viac. :-)
Na druhej strane takí Estónci sú ešte menší národ a majú tam celkom silné nacionalistické "alternatívy": https://www.youtube.com/watch?v=0AkqRUpoO20&t=100s

Neviem, proste Slováci sú taká pasívna mentalita. Asi sa treba zmieriť s tým, že nebudeme veľmi aktívni a skôr počkáme na druhých.

Norman

No, to že je nás polovica (ako Čechov) som ani nepísal, pretože je samozrejme, že som bral zretel aj na tento počet - ale početnosť ľudí je 1:2, ale porovnanie práce je 1:10, prinajlepšom, skôr 1:25 (na vine je síce práve naše viazanie na Čechov, akoby sme nepotrebovali vlastné cesty a vlastný rozum).

Počkať na druhých ... tá realita visí vo vzduchu, ale je to tá najNEefektívnejšia voľba. Jasne, ako bolo spomenuté, Slováci neboli samostatní takže sú politicky detinskí, ale predsa len jestvuje nejaký prirodzený inštinkt, ktorý by tu mal byť. Ktorý tu určite je, len mu zrejme málokto verí - "veď to je len náš, vlastný inštinkt, ten nemôže byť dobrý".

Norman

Nechcem byť moc kritický, ale aj tu platí to, čo som dnes spomenul o parodovaní. Tieto deti zrejme videli len kreslené filmy s Hitlerom a tak tie napodobňujú. Nič v zlom, ale to je skôr paródia :)

Je síce pravda, že v minulom storoči boli trocha iné rečnícke nástroje, ako sú dnes, boli miere viac dramatickí ako dnes, ako v divadle, tak aj vo filme či pri rečníckom pulte, ale aj nám známi nacionalisti tej doby rečnili vecne a kľudne - možno viac kľudne, ako príslušníci iných politických svetonázorov.
Dráma má prichádzať až z hľadiska, treba ju zdvihnúť ako cunami. Tento Ruuben je ale ako komik, čo sa sám a jediný smeje na svojich vtipoch :-)

Keby v 1930 začal nejaký politik napodobňovať Napoleona, kam by to dotiahol a komu by tým pomohol?

Aman Againsttime

Áno, ten prejav je zbytočne silený, ale aj tak ten chlapec z Estónska pôsobí sympaticky. Ja len, že Estónsko je ešte menšia a bezvýznamnejšia krajina ako Slovensko a zároveň podľa mojich informácií má celkom silnú a zaujímavú nacionalistickú scénu (napr. celkom dosť ľudí sa tam zaujíma o paganizmus a pod.), ktorá sa teší podpore obyčajných ľudí a krajina je na tom v zásade ideologicky a demograficky (na európske pomery) veľmi dobre (btw, vedeli ste napr. že Estónsko dosahuje najlepšie PISA skóre zo všetkých belošských krajín a má najväčší podiel modeliek per capita? Sú to inteligentní a fyzicky veľmi krásni ľudia). Ale tak každý národ má iný historický vývoj a na Slovensku sú predsa len iné pomery. Estónci napr. nemajú asociálov typu cigáni. Ale aj tak máme veľa čo zlepšovať. Maďari a Poliaci môžu tiež slúžiť ako vzorové príklady.

Aman Againsttime

Len ešte dodám, že Estónsko nie je na tom až tak dobre z hľadiska pôrodnosti (podobne ako v ostatných východoeurópskych krajinách, i tu si mladí nechcú alebo nemôžu založiť rodiny a často utekajú na Západ), ale rasového zloženia, rasovej homogenity - čiže niečo ako Japonsko :-).

Truhlík

Odkedy sa Slovenská pospolitosť videla v revolúcii na Majdane tak tam skapal pes.
No a raz som čítal správu o antisemitizme a bola tam spomenutá aj Kultúra.
http://www.kultura-fb.sk/new/index.php

Náhodný okoloidúci

Beo.sk sa nedávno premenovalo na priezor.com, ale posledný príspevok tam je z 26. októbra 2016.

Čo sa týka Medzičasu, nemám pocit, že by bol antisionistický. Taká kontrolovaná opozícia.

Aman Againsttime

Veď hovorím, Beo už nefunguje. Popravde, aj ich texty bývali kvalitatívne na rôznej úrovni... ani Beo nebolo úplne ono a niektoré články zaváňali škaredou banalitou, povrchnosťou.
Medzičas bol proti-moslimský a pro-izraelský web. Relatívne dosť umiernený. Ale jeho výrazným plusom bola istá serióznosť a zakotvenosť v realite, čiže niečo, čo často chýba alternatívnym webom.

frooyo

pridam do diskusie http://www.protiprud.sk/ , je to slovenska kopia Hajekovho webu.
Dolezite.sk je to taka zmes vselicoho s anonymnimi autormi.
http://alianciazanedelu.sk/ vyhraneny krestansky portal, zrejme bez podpory KBS.

Norman

tiež pozerám, že je tam posledný článok z marca.
Ináč nepochopím, prečo taký skúsený (a povedal by som seriózny) autor dovoli vytvoriť web takéhoto výzoru (aj obsahu) (to sa týka aj jeho českej verzie, s ktorou samozrejme začali)..

Aman Againsttime

Hájek je seriózny autor? Čítal si od neho niečo? Podľa mňa je to celkom blázon, od ktorého by som dal ruky preč. To už fakt i Rostas s jeho narcistickým "modelingom" je lepšia voľba. Predovšetkým jeho neschopnosť porozumieť evolúcii je vskutku iritujúca a pekne ukazuje ako dokáže ideológia (náboženstvo) pripraviť i inak rozumného a vzdelaného človeka o schopnosť racionálneho uvažovania.

Norman

A videl som jedno dlhé interview, z tej doby, kde po ňom ťažko išli ale dokázal ich výborne uzemniť. Snažil sa pôsobiť seriózne a vyšli mu aj pokračovania tej knihy... o tie som už nemal záujem, ale Smrt ve sředu je vcelku seriózna (som ju našiel a listujem tu na stole ... 2009 ... a mám v tom vpísané aj prepisy názvov jednotlivých kapitol mojím kjazykom: 1. Mediokracia. 2 Americká nadutosť 3 Pravo ľavé zlúčenie 4 Mediálny AIDS
5 Európske zlúčenie :) Vtedy bol ešte ako tak seriózny.

Ale zrejme sa medzičasom zvrhol ... to sa ľuďom v opozícii stáva a ten web je toho indikátorom.
Ale preto som to napísal, že si medzi dvoma imidžmi vybral pre ten menej seriózny až bulvárny.

Aman Againsttime

Dobre, on má celkom dobrý verbálny prejav a vie pôsobiť presvedčivo, autenticky. Ale spôsob akým on nazerá na svet mi je naozaj cudzí (a imho i mylný), takže preferujem iných ľudí. Každopádne hodnotné mi prišli najmä jeho pohľady na Havla a oceňujem i jeho prívetivý vzťah k Slovákom. To aby sa nepovedalo, že som príliš negativistický a len kritizujem. :-)

Norman

že som začal z kritikou jeho stránky a jeho (bývalú) serióznosť som dal do zátvoriek a akéhosi podmieňovacieho tvaru. Ja ho nesledujem, ani tú jeho stránku, je to predsa jasne za čiarou. Ale všimol som si dnes, že tam spomína aj "satana" a podobné veci - proste zas jeden vymietač diabla, ... to nečudo, že tým ľuďom z toho potom začne preskakovať, stres je zrejme priveľký, vidieť všade satana či démona, hech.

Ľubov

by som chcela len toľko,že založil časopis Rexlex,v roku 2002 stál za projektom Klaus na hrad a on sa na hrad dostal dnes má mimochodom Klaus tiež blog,(Vaclav Klaus cz ),Hájek sa stal šéfom jeho kancelárie a myslím,že ako autor vydal trilógiu o Smrti(střed,samet a věž)

Jeho súčasný blog PP mi nevyhovuje,nemá diskusiu,resp.je spoplatnená,čiže ju nechce.
Pravdu povediac,zaujímam sa o neho odvtedy,čo s ním mal infovojnu N.Lichtner,tam povedal aj prečo je "za čiarou". Osobná skúsenosť.

Norman

Ano, Hajek je osoba spojená kedysi s Klausom. teda žiaden nímand.
A kto povedal, prečo je za čiarou - sám Hájek? A prečo je?

Aman Againsttime

No veď práve. Hájek je typický predstaviteľ "katolíckej konšpirológie", takže si pri ňom dosť užiješ slovník plný pekla, satana, plameňov, apokalypsy, hriešnych sodomitov a bezbožných pohanov, atď. Plus do toho odmietanie evolúcie a názory typu "fajčenie je úplne neškodné" a je u mňa vymaľované. Nie, naozaj neberiem.

 

A ešte dodám, že sledujem a uznávam niektorých kresťanských tradicionalistov, ktorých názory považujem za prinajmenšom hodné pozornosti. Čiže to naozaj nie je o tom, že by som automaticky zavrhol všetko kresťanské. Hájek je však už príliš fundamentalistický, iracionálny a absolutistický, skrátka za hranou. :-)

Norman

Hej, to nie je o nejakých predsudkoch voči religióznemu naratívu samému o sebe, ale o tom, že termíny ako "peklo", "satan" , "apokalypsa" a podobné mentálne vzorce zavádzajú často týchto ľudí do slepej uličky.

V každom prípade, aby som pripomenul začiatok či pointu článku:
nejde tu o hodnotenie cudzích osobností - pretože Češi sú už cudzí, nejde tu o hľadanie inšpirácie a vzoru - ide tu o otázku, či na Slovensku niečo ešte dýcha alebo je to už či ešte stále je zavalené haldami cudzej hlušiny. Samozrejme, v Čechách by sa našlo kopa dobrých vecí, ale Slovensko sa nemôže stále spoliehať na cudzie osobnosti.

sandro

Hajek tomu jednoducho prepadol. Zacal skakat na vyslovene vyfabrikovane hluposti. Je to skoda, sluzil potom ako klasicky pripad ukazky blazniveho ''konspiratora''.
npr. http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1548-rok-od-tragedie-mh-3...
Po tomto som sa s nim uz npr. nadobro rozlucil ja.

Sinuhe

stránku Mordechaja Kapustu. Kedysi to bolo také rozprávanie na pokračovanie, kde autor(autori?) vtipne glosovali dianie na Slovensku, v ostatných rokoch skôr iba v skratke upozorňujú na rôzne zaujímavosti .

Buheh

Tu vyvstáva otázka, koľko alternatívnych médií je na Slovensku tak akurát. Sto alebo dve? Príliš roztrieštená alternatíva, to je to najhoršie, čo môže byť. To je poloha, do ktorej to ONI chcú dostať, a to je aj tradične najväčšia bolesť alternatívy. No a príliš málo, to zas je nebezpečné, lebo to potom je príliš o jednotlivcoch a ich obmedzeniach. A tiež o možnosti podchytenia viemekým.

Ja si myslím, že počet by aj mohol ostať, problémom je kvalita. Dobre ste to rozanalyzovali, pokiaľ ide o jednotlivé kanály a ich limity, ale čo s tým? Lepšie to tak hneď, spakruky nebude... ale zmysel má o tom hovoriť, tak ako práve teraz a tu beží táto debata. Pretože nepochybne sa alternatívci na Slovensku (z času na čas) navzájom čítajú a môžu sa takto pozitívne ovplyvniť.

Problémy, ktoré ste spomenuli, majú spoločný menovateľ: tí ľudia sú prebudení, ale nie vždy dostatočne v tom zmysle, že nie vždy si uvedomujú, čo je dôležité. Svet je v riadnom prúseri a každé odbiehanie od podstatných tém k pochybnej ezoterike, starodávnej symbolike, ľudáckym nostalgiám či iným skompromitovaným ideológiám a iným nepodstatným hovadinám celú vec len kazí. Samozrejme, ONI sa tomu tešia a zámerne mútia vodu. Zoberte si taký mustwatch: na začiatku, potom ako sa tam obaevilo zopár podstatných vecí, postupne to zahmyzili kadejakými nezmyslami, ktoré rozmýšľajúci človek naozaj nemôže brať vážne (neviem v akom stave je to teraz, už som tam sto rokov nebol). Len chcem poukázať, že to je ich jasná a osvedčená stratégia: pomiešať pravdu s gebuzinou, aby hľadajúceho poplietli a odradili. A presne toho by si mali "alternatívci" byť vedomí a držať jasné línie.

Lebo tu už nejde o tú či onú senzáciu, ale o vytváranie celkového obrazu. Ten je pre hľadajúceho podstatnejší než jednotlivosti, a to je najväčšia hodnota, ktorú mu od systému nezávislí myslitelia môžu ponúknuť.

Norman

nepýtam ani tak, či veľa či málo, pýtam , kde vôbec ... nikde nič nevidím.

Ináč máš pravdu, že "odbiehanie" dosť často zavádza do bačoriny, ale opakovane: ľudia potrebujú nejaký svetonázorový základ a tak si ho hľadajú, kde vedia. Toto je svetonázorová vojna, hovoril raz jeden filozof, alebo politik, na meno si už nepamätám ... ergo ľudia musia najsť pevnú pôdu pod nohami a zdroj sily a nejaké zbrane. Ono ... keď sa veci kazia nie vždy je k dispozícii poznanie, čo je na vine a tak ľudia proste niečo zmenia, čokoľvek.
Lebo tie spomínané "jasné línie" ... vieš ako, to je čo, ktoré?

Buheh

Jasné línie – tým som nemyslel nič iné, než to, čo si Ty napísal: kritika anglosionistického monštra, autentické slovenské antisionistické texty.

Čo si pod tým predstavujem. Vidím takto po ránu zhruba šesť položiek:

1. Filozofická nadstavba.

2. Ostrý obraz. Necenzúrovaný nesionistický obraz sveta. Relevantné čriepky informácií z celkového obrazu o tom, ako sa veci naozaj majú.

3. Pasívna inštrumentálna zložka "ideologického boja", teda obrana. Cielená demaskácia globálnej ideologickej mašinérie, vrátane postupného systematického rozoberania jej mýtov a základných stavebných kameňov, čiže zavádzajúcich a systémom ukradnutých pojmov.

4. Aktívna inštrumentálna zložka "ideologického boja", teda útok. Alternatívny pojmový aparát, šírenie posolstiev, sieťovanie, vytváranie „mentálnych vírusov“, vytváranie silných alternatívnych konceptov... a áno, až po organizovanie aktívneho odporu.

5. Spravodajstvo. Samozrejme, živé médium musí byť aktuálne – web, kde posledný príspevok má štvrť roka, je nielenže mŕtvy, ale už dávno aj spráchnivený a rozsypaný na prách. Stránka žije vtedy, keď si ju človek každý deň otvorí s istotou, že tam nájde niečo nové, zaujímavé. Teda v prípade naozaj fungujúceho alternatívneho webu nesmie chýbať komentované spravodajstvo z kľúčových medzinárodných dejov.

6. Vízia. Čiže plány, návrhy, riešenia, východiská. Veci sa vždy dajú vidieť optimisticky – aj keby zajtra mal byť koniec sveta, aj ten jeden deň sa dá využiť zle alebo dobre, je to len na rozhodnutí jedinca.

A to je aj dosť, ba viac než dosť na jedného človeka, hoc by tomu venoval aj všetku svoju energiu. Možno som na niečo dôležité zabudol, ale v zásade mám pocit, že všetko ďalšie už iba rozrieďuje podstatu.

Ale aby si si nemyslel, toto, čo píšem, nie je kritika nadhľadu – presne naopak, pretože tento portál zatiaľ ako jediný slovenský spĺňa tieto moje predstavy.

Buheh

preboha Vás všetkých budúcich tvorcov alternatívnych stránok prosím, nerobte to v bielych písmenkách na čiernom pozadí! Neviem ako iným ľuďom, ale mne sa to nedá čítať, robí mi to vyslovene zle na oči. Rád by som chodil napríklad na taký afinabul, ale nemôžem to čítať – a všelijako si to invertovať, to sa mi zas nechce. Všetky slušné stránky sú dnes písané tmavými písmenkami na svetlom pozadí, tak to, prosím, akceptujte...

senkjú veri mjač.

Kolodej

Kedysi veľmi dávno som mu to aj písal v dikusii - napr. vo web biznise je táto kombinácia nono práve kvoli veľmi zlému a nepríjemnému čítaniu. Čiže nie je to o subjektívnom pocite, ale objektívne biele na čiernom pozadí veľmi namáha zrak.
Neviem aký browser používaš - ale vieš si napr. v mozille nastaviť prehodenie farieb len na jeho stránke.
Ale inak Afinabul . dík za články, inak všetko fasa :)

Norman

nuž, neber to zas ty ako kritiku ... sú tam dobré prvky, to hej, v podstate určite hej, tak po ránu ... ale nejak jasné či jednoduché či samozrejmé mi to nepripadá.

nové