Michal Havran čelí ďalšiemu trestnému oznámeniu

Po obrovskej vlne rozhorčenia v odbornej aj širokej verejnosti, ktorú spôsobila Havranova reakcia na článok T. E. Rostasa volajúceho po obnovení štúrovských ideálov všeslovanskej vzájomnosti najnovšie Havran čelí aj trestnému oznámeniu. Tento človek ešte stále pôsobí vo verejnoprávnej RTVS, čo je vzhľadom na poslanie tejto inštitúcie šokujúcim faktom. Aj preto pribúdajú výzvy na okamžité ukončenie spolupráce s Havranom hanobiacim najväčších slovenských dejateľov symbolizujúcich zápas nášho ľudu o vlastné národné sebaurčenie.

Páni Igor Jurečka a Milan Lavrinec podali včera vo večerných hodinách žalobu na Michala Havrana, pre podozrenie z hanobenie národa podľa zákona č. 300/2005 (§ 423). Rozhodli sa tak na základe článku http://www.zemavek.sk/articles/view/rtvs-poskytuje-priestor-ludom-ktori-hanobia-narodnych-dejatelovpublikovanom na našej webovej stránke 13. mája.

 
Autor: 
téma: 
Aman Againsttime

Samozrejme, že tá žaloba neprejde, ale v zásade som celkom rád, že sa otvorila debata o význame národných buditeľov a postoji, ktorý si k nim treba osvojiť.

Havran argumentuje, že by sa z nich nemali robiť modly, objekty nekritického uctievania, pretože tí ľudia predsa mali tiež svoje chyby, svoje ľudské poklesky: https://komentare.sme.sk/c/20534917/listy-od-novych-sturovcov.html#axzz4...

Ja by som možno argumentoval i celkom opačne. Samozrejme, že neboli dokonalí (btw, to je ďalšia Havranova lož, keď podsúva, že si ľudia myslia, že to boli nejakí supermani bez prehreškov - nie, to si nikto nemyslí), ale národ potrebuje mýty a hrdinov pre udržanie svojho zdravia a bytia. Každá zdravá spoločnosť potrebuje nejaký svoj špecifický stmeľujúci mýtus a iracionálnu, metafyzickú auru, z ktorej čerpá oprávnenosť. Tá prirodzená úcta jednoducho má svoj význam. A podľa mňa sa to nemusí nevyhnutne biť s nejakými faktami ohľadne týchto osobností. Podstatný je najmä prínos a stmeľujúca hodnota, zvyšok je už len balast pre fajnšmekrov.

Norman

Samozrejme, každá kultúra potrebuje mýty, ba kultúra je synonymom mýtov. O tom je zbytočné aj hovoriť, to musí byť jasné bez rečí.

Je jasné aj to, že jedna strana si mýty zobrala na svoju podporu a druhá strana, Hvn, sa rozhodol do mýtov kopať. Lenže mýty by mali byť ako vysoké napätie, mali by strestať jeho hybris. A možno sa tak aj stane.

Táto žaloba neprejde, hovoríš. Zrejme nie. Právo má ten, kto má silu, ešte stále až na veky vekov. Ale keď bude mať niekto väčšiu lopatu, ako tento exhibicionista, tak ňou zatlčie trpajzlíka Hvn do zeme, až na placku.
Samozrejme, obrazne:)
Já to stále opakujem, stačí počkať, tik tak, tik tak. Nie vždy to vyjde, nie vždy, ale byť takým trpajzíkom, tak to neriskujem.

A čo ten druhý trpajzík, Hvrck? Ten sa k Hvn nepridá? Nechajú ho v tom samého?

nové