Mimoriadna situácia

Slovenská vláda plánuje vyhlásiť stav, ktorý má názov  "mimoriadna "situácia".

V Taliansku planuje vláda niečo ešte tvrdšie, ľudia už nesmú ani cestovať z vlastného mesta bez povolenia a kopu iného.

To všetko pod tlakom výnimočnej situácie, ktorá panuje.

Za prvé musím zdôrazniť, že robiť tieto opatrenia je správne. Naozaj je nutné niečo robiť, ak by sa ponechal voľný režim, vyvinie sa tragédia.

Ale chcem pripomenúť situáciu, ktorá vládla po prvej svetovej vojny. Mocnosti, ktoré udržiavali autoritu zákona, popadali. Všade sa vyrojili zločinné spolky anarchistov, fanatikov a mafií. Privalili sa cudzinci. Hospodárstvo upadlo a inflácia stúpala do nekonečna. A kosila aj skutočná pandémia, španielska chrípka, miliony a milióny ľudí.

V tejto situácii urobili vlády v Rusku, Nemecku ale v podstate v každej europskej krajine to nevyhnutné, čo sa chystá vyhlásiť Pellegrini aj u nás: vylásili mimoriadnu situáciu.

Nezaviedli totalitu, nerobili to z túžby po despocii, nerobili to zo šialenstva - proste urobili to minimum, čo sa urobiť muselo. Zaviedli prísnejšiu disciplínu, poriadok a čistotu.

Dnes sa im za to nadáva a robia z nich príklad najhorších zločincov.

História je proste nespravodlivá a píšu jú víťazi.

Lenže aj víťazom je každý len do času. Ideológia utopickej ľahostajnosti a detinského slniečkarstva priviedla (nielen západný) svet zas ku kolapsu. Teraz posadnutým liberálom nezostane tiež nič iné, len nasadiť aj tak chorobne nezodpovedným ľuďom okovy. Zaviesť totalitné zákazy, samozrejme "dočasne".

A celý ten cyklus sa môže začať odznova.

 

 
Roland Edvardsen

No, ide už do tuhého. WHO už hovorí o globálnej pandémii. Ale tak na týchto krízových situáciach sa aspoň pekne demaskuje debilita a bezohľadnosť u iných. Som zvedavý na ďalší článok náboženského tmára na HS, kde sa bude sťažovať, že sa mu bráni v možnom rozširovaní pandémie.

A Drucker teraz na FB kladie dôležitú otázku: Kde je Matovič? Prečo sa pán budúci premiér absolútne nezaujíma o túto krízu? Tento prístup budúcej vládnej garnitúry, tak to je niečo strašné. Matovič, vo svojej šialenosti, si možno už myslí, že je na povestnom koni a uveril tomu, ako to hravo zvládne. No, ja by som veru v tomto období vyhrať voľby a následne vládnuť nechcel. :-) Smeráci im to žezlo teraz prenechajú s inou škodoradosťou. :-)

Midnigtcowboy

Priznám sa. Vážne som to začal brat po správe nemeckých a čínskych virologov. Tento náš nový kamarát patrí medzi cyklické virusy. Organizmus si nevytvorí ani po vylieceni imunitu. A nie je k tomu potrebna ani mutácia vírusu. Potvrdene úmrtia (reinfekcia po "vylieceni") mladých pacientov!!!
Mam taky zlý pocit ze ešte nám tento beťarisko chystá nejaké prekvapenia. Kyslá tvar Merkelky o niečom svedčí. Iste vie viac ako my

Náhodný okoloidúci

Drvivá väčšina prípadov u nás je spojená so snobskými lyžiarmi, ktorí MUSIA ísť lyžovať, keď sa nedá u nás doma, tak do Talianska alebo do Rakúska. To by tak bolo, aby prišli o lyžovačku.

mailer

.

Náhodný okoloidúci

Nízka mortalita pod 5 % je abstraktné číslo, ktoré nám nič nehovorí a môžeme ho použiť na zmiernenie paniky, ale len kým sa mortalita priamo nedotkne niekoho z našich blízkych, potom kašleme na všetky štatistiky, lebo smrť sa nedá vrátiť, je navždy.

Dovolím si tvrdiť, že koronavírus sa postupne rozšíri do celej populácie bez ohľadu na počasie. A vtedy karanténa úplne stratí zmysel. Stane sa bežnou chorobou tak ako chrípka.
Teraz ide hlavne o to, že ak sa to už teda šíri a nedá sa to úplne zastaviť, aby priebeh bol pomalší, aby neboli nemocnice zavalené nárazovo tisícmi pacientov, ktorí budú potrebovať umelé pľúca, ale iba desiatkami alebo nanajvýš stovkami. Zároveň to bude príležitosť získavať nové poznatky, skúmať mieru nadobudnutej odolnosti alebo infekčnosť u tých, ktorí sa vyliečili a tak ďalej.
Ak sa to nepodarí zvládnuť, prebehne prirodzená selekcia, čiže evolúcia v praxi.

Tipujem, že v "Cezmínovom lese" už niekto píše scenár nového katastrofického kasového trháku.

Tu je zaujímavý súhrn postrehov a poznámok na túto tému:
http://www.czechfreepress.cz/zdravi/koronavirus-mnoho-povyku-pro-nic-neb...

Norman

v Číne to už naozaj -zatiaľ- prakticky zastavili.
Nuž, možno prebehne selekcia.
Zdochne hlavne plutokratický systém.

Norman

hej, netreba to prehánať s panikou. Veď my, čo máme nad 40, .. hm... možno aj 50 ... už nemôžeme zomrieť predčasne :)
Ale kedže ty si pamätáš aj Stalinove sochy (alebo si mýlim nicky?) ... tak to sa radšej rovno rozlúčme. 70% infikovaných v Nemecku, to bude 90% .... som rád, že som ťa poznal.

mailer

.

slaven1

https://www.hlavnespravy.sk/richnave-doslo-dalsiemu-utoku-obyvatela-osad...

Som zvedavý či o tomto napadnutí bude informovať bratislavská TASR cez portál Teraz.sk. Počkáme a (viem že ne)uvídme (pretože sú odpojení od zvyšku Slovenska).

https://www.hlavnespravy.sk/nove-hlavne-mesto-slovenskej-republiky/2029831

 

slaven1

Prešovská polícia budúcnosti

Slovensko v dôsledku okupácie (kontrola komunikácie zahraničím) a slabosti súcastného vedenia krajiny ma mizerný demografický vývoj. Pôrodnosť v SR v 2019 dosahuje 1.46 pričom 0.7 predstavuje cigánska pôrodnosť.

Zhruba v roku 2030 dosiahne Slovensko pomer obyvateľov Cigáni vs. Slovania 50 na 50 pričom najväčšia koncentrácia cigánskeho plemena bude na východe.

Aby štát udržal kriminalitu Indo-slovákov ako tak na uzde, bude musieť "zvýšiť" úroveň výzbroje radového policajta (viď fotka).

Túto situácia pomáhala zostaviť aj ignorantská TASR, ktorej zamestnanci si odpojení krochtajú v bratislavských problémoch.

K fotke: Nie je úplne presná, medzi polícajtmi Prešovského kraja 2040 bude aj zopár Cigáňov.

Inak zbraňami to nepôjde.

Náhodný okoloidúci

Zatvorené krčmy + zatvorené nočné bary + zatvorené diskotéky + zatvorené lyžiarske strediská + zatvorené kúpele + zatvorené aquaparky + zatvorené školy + zatvorené medzinárodné letiská + zatvorené centrá voľného času + zatvorené kiná = neskutočná nuda.
Čo vyplýva z tejto rovnice? Že na prelome rokov 2020 a 2021 sa na Slovensku MOŽNO o niekoľko % zvýši pôrodnosť.

mailer

.

Náhodný okoloidúci

To si myslí veľa ľudí, ešte raz sem dám odkaz na článok so zhrnutím všetkého podstatného pre túto hypotézu.
Prevzal ho aj Zvedavec.

http://www.czechfreepress.cz/zdravi/koronavirus-mnoho-povyku-pro-nic-neb...

Norman

Veď ti to možno zachráni život.
Ty chceš Ch zasrané nakazenými cudzincami?

mailer

.

Norman

že s tými opatreniami nesúhlasíš.
Ospravedlňovať sa nemusíme, v tomto prípade som ja asi zle čítal, neskoro večer, takže ja sa ospravedlňujem.
Ale som sa len pýtal.:-)

(Tu trolli nie sú, naše argumenty a pravda sú ničivé :)

mirage

tjotka todka kosi v talansku

https://www.youtube.com/watch?v=Pfpu7-JZfRM

mirage

sa drotov na zem dotknutych
citia sa dotknute
a mozu sa vas dotknut
budete dotknuty
bude to dotka.

Náhodný okoloidúci

Dva články o vplyve počasia na nový koronavírus - veľký optimizmus nie je namieste.

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/koronavirus-nema-rad-slnko-teplo...

https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/zastavi-koronavirus-leto-harvard...

Dovolím si tvrdiť, že aj keby po oteplení ustúpil, na jeseň a cez zimu ho tu máme zas a znova, už natrvalo. A budeme sa musieť naučiť žiť s ním.

A ešte jedna hypotéza slovenského vedca :
https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/slovensky-vedec-veri-ze-objavil-...

Ema

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Profesor-epidemiologie-nal...

Ale záver je fajn:
Současná pandemie doposud potvrdila, že klasická, jednoduchá a staletími prověřená protiepidemická opatření mohou velmi efektivně fungovat i nyní. Koronavirus, stejně jako jiné respirační infekce, se přenáší hlavně kontaktem, kdy dávka přenosu je vyšší a doba expozice je podstatně delší než při přenosu vzduchem. „Proto je dobré mýt si ruce mýdlem – ne hystericky, stačí šestkrát za den, a tím se sníží počet virových partikulí na kůži. Mýdlo totiž efektivně ruší obálku viru, a proto se stále používá při vymývání rány po poranění vzteklým zvířetem, proti přenosu vztekliny,“ připomíná profesor.

Veru tak - klasické, jednoduché a storočiami preverené základné protiepidemické pravidlo. Izolovať sa a ku každému cudziemu pristupovať ako keby bol nakazený. Čiže nepristupovať.

Náhodný okoloidúci

Hej, pán profesor spomína antivirotikum vyvíjané v USA.
Spomenul som si na jeden kreslený vtip na root.cz. Ktosi sa pýtal dvoch "ajťákov", na čom pracujú. Prvý odpovedal "Ja píšem antivírus". Druhý odpovedal "No, a ja píšem ten vírus".

Ale inak je to realistický odhad, že to postupne schytáme VŠETCI. Dôležité je, aby to bolo postupne a nie všetci naraz. Zvlášť ak sa nevie, či po prekonaní vôbec vznikne imunita.

Norman

Ak je úmrtnosť 2% a Európa má 500 milionov, zomre 10 milónov ľudí - jedno Česko.?
Za celý svet 140 milionov?
A zvyšok všetci prejdú chorobou? Buď ľahkou, alebo týždňami v nemocnici na respirátore? Ak respirátory nebudú, stúpne úmrtnosť na 10%. U ľudí nad 50 povedzme až 25%?

A ako budú reagovať asociálne menšiny? Tie vymrú všetci alebo naopak? A Afrika? No, ak si to odkáže iba Európa a Amerika... tak to budú mať ľudia iné názory potom.

Nuž, a ako dlho to bude trvať. Päť rokov strachu a odkladnia?
Výborná perspektíva. Udusenie ako pri utopení, len dlhšie.
Hm, to som ešte nezažil.
Aspoň nie v tomto živote:)

Ema

To všetko sú odhady, ale máme predsa dáta. Loď Diamond Princess s 2,666 pasažiermi a 1,045 členmi personálu. Na začiatku februára na ceste z Jokohamy do Hongkongu bol päť dní na lodi muž, ktorý bol šesť dní po odchode z lode pozitívne testovaný na SARS-CoV-2.

Na loď následne uvalili karanténu, ktorá trvala takmer mesiac. Hompáľala sa pri Jokohame, koronavírus mal ideálne podmienky na šírenie, na mape výskytu SARS-CoV-2
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594...
sa Diamon Princess celé týždne držala na peknom druhom mieste hneď za Čínou - a aj tak ochorelo len asi 20 % ľudí. Bez ujmy vyviazla z tohto laboratória aj kopa ľudí v naozaj pokročilom veku.

Dánsko sa odizolovalo naozaj totálne. Len na 4 týždne, samozrejme.
https://svet.sme.sk/c/22358790/dansko-oznamilo-prve-umrtie-na-koronaviru...

Brusel si melie svoje:
"Zatváranie hraníc a cestovné obmedzenia, ktoré v posledných dňoch ohlásili a začali realizovať viaceré krajiny vrátane Slovenska, Českej republiky či USA, pritom podľa mnohých odborníkov vôbec neriešia situáciu. Pochybnosti o takomto prístupe vyslovila v piatok aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Na druhej strane vyzdvihla dôležitosť testovania ľudí na hraniciach."

Samozrejme. Máme kvantá zdravotníckeho personálu a milióny testovacích sád, aby sme nimi posiali hranice a umožnili tak beneluxským buzerantom hasiť pandémiu na bruselský spôsob.

Európska únia skončila. Eurokomisariát a všetky jeho extrémne finančne nákladné prícucky sa ukázali byť nielen totálne neschopné, ale ako ukazuje ich prístup k pandémii s epicentrom v Európe, aj pre Európanov smrteľne nebezpečné.

Norman

po nejakom čase vlády zobrali svojich občanov - a bola to dosť veľká časť.
A práve že na lodi zaviedli určite striktné izolačné podmienky - chorí na zadok, zdravý na provu. Každý v kabíne, jedlo im asi roznášali pred dvere. Asi nemali navzájom žiaden kontakt.

To je v akomkoľvek meste ťažko udržať. Špenielom a Talianom (asi) nakázali zostať doma, ale kým nezavedú aj distribúciu potravín (ako vo Wuhan), tak to nemôže fungovať naozaj.

Lenže na ako dlho?

Ema

a vyše 1000-členný personál tam bol až do konca a o všetkých sa staral. Aj o chorých.

Diamon Princess musela byť napriek akej-takej izolácii infikovaných a zdravých prelezená koronavírusom od hlavy po päty.