Mučenie Assangea pokračuje

Súd v Londýne dnes rozhodol o vydaní Juliana Assangea do USA, konečné rozhodnutie však prijme britský minister vnútra.

Londýnsky najvyšší súd predtým zrušil predchádzajúce rozhodnutie, podľa ktorého by zakladateľ Wikileaks Julian Assange nemal byť vydaný do USA.

Nezávislý spravodajca OSN pre mučenie vtedy toto rozhodnutie ostro kritizoval. Nils Melzer hovoril o "politicky motivovanom rozsudku".

"Je to obžaloba britského súdnictva," povedal vtedy Nils Melzer.

Prof. Nils Melzer minulý rok tiež urobil nasledujúce dôležité vyhlásenie:

"Prípad Assange je príbehom muža, ktorý musí platiť psychickým mučením za to, že prostredníctvom platformy Wikileaks zverejnil špinavé tajomstvá mocných, odhalil vojnové zločiny, mučenie a korupciu.

Je to príbeh najtvrdšej súdnej svojvôle v západných demokraciách, ktoré sa inak radi prezentujú ako vzorové štáty v oblasti ochrany ľudských práv.

(...) Ako osobitný spravodajca OSN som opakovane žiadal všetky štáty, ktoré sú priamo zapojené do prípadu - Veľkú Britániu, Švédsko, Ekvádor a USA - o vysvetlenie a odporúčal konkrétne opatrenia. Žiadna zo štyroch vlád nebola ochotná viesť konštruktívny dialóg.

Ešte horšie je, že prenasledovanie a zlé zaobchádzanie s Assangeom sa počas môjho vyšetrovania zintenzívnilo. Porušovanie jeho procesných práv v Anglicku je čoraz zjavnejšie a dokonca aj moje verejné výzvy úradom, aby dodržiavali ľudské práva, boli ignorované." 

V súvislosti s týmto pripomeniem druhý podobne známy prípad, prípad Snowden, ktorý si zachránil život tým, že ušiel kam? Ušiel do Ruska. Aj to sú fakty o tom, kto je aký "ochranca ľudských práv".

Prípad Assange je ďalší z dôkazov, že anglosaský Západ je totalitný režim. Už by to mal pochopiť každý. A najviac totalitný je vo svojich perifériach, svojich kolóniach, akou je práve Slovensko. 

Ale netreba to vidieť čierne. To, že zahadzuje masku, síce na jednej stranu znamená ostré aktuálne nebezpečenstvo, ale na druhej strane ukazuje jeho slabosť - pretože jeho moc spočíva práve v pokrytectve a doslovne hypnóze teliat. 

Assange je stelesnenie ľudí, ktorí síce veľa vedeli o systéme, ale zrejme boli stále príliš naivní. Je to bezpochyby disident, hlavný disident v systéme, ktorý má síce plnú hubu ochrany "disidentov" inde vo svete, ale u seba ani jedného nepozná.
 
 

nové