Nacistické podtóny v ĽSNS?

Padol tu v rozprave taký pojem "nacistické podtóny v ĽSNS". Bol spomenutý celkom správne, lebo tak sa to akosi na verejnosti pociťuje, hlavne pod tlakom médií, že tá strana má naozaj také podtóny a že obsahuje nejaké prvky tzv. nacizmu. 

Musím pripomenúť, že podobné zovšeobecnenia či tlaky sú prejavom politickej naivity. Čo sa týka svetonázoru ĽSNS - súdiac podľa všetkých ich prejavov, je založený hlavne na identite s Prvou Slovenskou republikou. Je bežným atribútom politických strán, že stavajú na nejakom historickom predchodcovi, že zbierajú silu aj poučenie v minulosti. Jedni tak nadväzujú na povojnové (socialistické) obdobie, iní na medzivojnovú takzvanú Prvú republiku Českoslovenkú, iní dokonca na tradíciu Rakúska, ďalší na obdobie Uhorska a jedna z podstatných období pre slovenský národ je Prvá Slovenská republika. Ak by bolo jej zriadenie akékoľvek, nech by sa za jej existenciu udialo čokoľvek - zostane prvou úspešnou realizáciou samostatného štátu Slovenského národa v modernom období. Zasluhujúca si úctu - podobne, ako Francúzi si uctievajú založenie svojho moderného štátu, to jest svoju Revolúciu - napriek tomu, že bola plná krvi a utrpenia.

Konkrétne dejiny Prvej Slovenskej Republiky neboli v ničom horšie, ako osudy Horthyho Maďarska, či post-Pilsudského Poľska, Rakúska (či už medzivojnového či vojnového), Rumunska či Juhoslávie. Jej problémy sú minimálne v porovnaní s amorálnosťou koloniálnych mocnosti Anglicka či USA, ich krvavosti sa Prvá Slovenská Republika ani nepriblížila, pretože napríklad v celom svojom trvaní, až do obdobia rozvratu v auguste 1944, neaplikovala ani jeden rozsudok smrti.

Toto obdobie, podobne ako akékoľvek iné obdobia v dejinách akéhokoľvek iného národa či štátu, nemožno zámerne a jednostranne odsudzovať a očierňovať. Také niečo je absurdné! Slovenská Republika ani nebola fašistický štát. Bol to relatívne autoritatívny režim, tak ako vtedy celý Západ (vrátane Británie a USA), ale nebola to ani zďaleka taká totalita, ako následná komunistická, ktorá tu potom vládla 45 rokov.

Toto sú historické fakty a politka ĽSNS podľa všetkých ich prejavov sa evidentne pohybuje len v rámci tejto tradície.

 

Prirodzene, pre hysterickú prax dnešných pseudopolitikov a hlavne neoficiálne nevolené "mimovládne" organizácie" je príznačné, že prakticky všetkých svojich oponentov nazývajú fašistami. Už sme aj na týchto stránkach rozoberali, že "fašizmus" sa stal v prvom rade prázdnou politickou nadávkou. Nik z "antifašistov" sa ani len nenamáha obvinenie konkretizovať, špecifikovať, čo vlastne oponentovi vyčíta. Tendencie k totalite? Takzvaný "antisemitizmus"? Aj to sú len rovnako prázdne politické frázy.

 

Ja osobne, ako určite aj väčšina, si nemyslím, že by sa vtedajšie krátkodobé trvanie Republiky malo brať ako nejaký vzor pre súčasnosť. Republika zaznamenala mnoho úspechov, spoločenských aj budovatelských, ale boli - čo sa týka jej zriadenia - boli to samozrejme iné, špecifické časy. Rovnako si nemyslím, že by sa vtedajší politici či aktivisti, vrátane centrálnej postavy, Tisa, mali vykreslovať len ako svätci, či naopak len ako démoni a zločinci. To určite nie. Ale z historického nadhľadu je isté, že vznik Prvej Slovenskej Republiky - 14. marec, je pre nás rovnako historicky významný, ako 14. júl pre Francúzov. A mal by sa aj rovnako oslavovať.


Je úplne absurdné uvaľovať na toto konkrétne obdobie spoločenské tabu, je absurdné trestať za prejav sympatie voči tej republike a voči jej historickým postavám. Je absurdné z jej existencie robiť stelesnenie fašizmu či nacizmu a z vyznavačov jej tradície vyznavačov fašizmu ci nacizmu.

 

 

Dovolím si teda tvrdiť, že ĽSNS a mnohé podobné organizície a strany sú len prejavom sympatií voči minulosti, prameniace z čistej pozitívnej emócie voči vlastnej rodine, vlastnému národu. Ak štvavé "mimovládky", alebo dokonca štát ich bude kriminalizovať, ak toto budú zatláčať do kúta tzv "nacizmu", nedosiahnu nič iné len to, že počet a sila frustrovaných a ukrivdených vrstiev ľudu sa bude rozširovať. Ak si dnešní hurá nadšení neoboľševici, platení a podnecovaní zatiaľ niekde z New Yorku, myslia, že takto zničia národ, tak sa mýlia a tvoria práve opak toho, čo chcú.

 

Emancipáciou a vyrovnaním sa s  Prvou Slovenskou Republikou by naopak došlo k národnému zmiereniu a konečne k toľkokrát spomínanému "vyrovnaniu sa s minulosťou". Treba pripomenúť, že s tou republikou nemá problém žiaden iný štát - pretože, ako som povedal, sami majú svedomie stokrát černejšie, než Slováci. Tisova republika je predmetom nenávisti len pre niektoré menšinové vnútorné sily, pre zopár slovenských občanov, ktorí sú podporovaní a platení určitými zahraničnými  nevládnymi organizáciami. Minulosť je len inštrument na boj proti dnešnému slovenskému národu. Je to ale inštrumentalizácia primitívna, priehľadná, úbohá a je načase s tým skoncovať.

 

Toto sú veci, v ktorých by malo byť jasno, ináč je akýkoľvek diskurz na slovenskej politickej scéne len hádzanie prázdnych slov.

Dekriminalizácia Prvej Slovenskej Republiky a všetkých jej stúpencov je vec, ktorá by mala byť jednoducho už zajtra zákonne stanovená. Žiadne historické obdobie nesmie byť povolené účelovo politicky démonizovať za účelom dehonestácie celého slovenského národa.

Ak by sme mali naozaj samostatný štát a poslanci sa naozaj čo len minimálne venovali jeho záujmom, toto by bolo prvé, čo by urobili.

 

 

 

 

0
Buheh

si to zhrnul. Podpisujem.

Kým veľmoci, bez výnimky každá jedna, bez mihnutia oka prejdú ponad tie najkrvavejšie fakty zo svojich dejín, prvú SR pomaly človek ani nemôže spomenúť, lebo holokaust. Treba tieto veci porovnávať a uvádzať na pravú mieru.

Dobrá práca.

Hlas Predhrobia

„Keď sa ho moderátor relácie O 5 minút 12 jasne spýtal, ako hodnotí deportácie 70-tisíc slovenských Židov do koncentračných táborov, ktoré sa udiali počas Slovenského štátu, zákonodarca nevedel zaujať žiadne stanovisko.“
Je to tragédia, ak poslanec NR SR za LŠ NS nemá jasno v elementárnej terminológii a faktoch z obdobia Slovenského štátu a Slovenskej republiky. Lebo ak by mal, mohol doslovne odstreliť hlúpeho moderátora, ktorý položil tupú otázku.
A teraz k faktom!
1. Kvalifikovaný historik odlišuje od marca do júla 1939 obdobie Slovenského štátu s veľkým „S“. Až po prijatí ústavy v júli 1939 sme sa nazývali Slovenská republika a od tohto okamžiku môžeme používať termín slovenský štát ale s malým „s“.
2. Teda Slovenský štát nedeportoval ani jedného Žida, je mi ľúto – to nie je popieranie holokaustu, ale terminologicky a fakticky presná odpoveď na otázku tupého moderátora. Teda ak by odpovedal nie je mi ľúto, že v tom období nedeportovali Židov bola by to šokujúca, ale morálne správna odpoveď na otázku sprostého novinára.
3. V období iba relatívne samostatného Slovenského štátu sme mali z hľadiska práva dve definície pojmu Žid! Prvá definícia bola vo vládnom nariadení z 18. Apríla 1939. Neskôr sa tento pojem rozšíril v Židovskom kódexe zo septembra 1941.
4. V čase po 1. Viedenskej arbitráži (2. novembra 1938) žilo na autonómnom Slovensku 89.000 Židov, podľa vládneho nariadenia 198/41 bolo Židov 89.053. Počet deportovaných Židov sa nedá presne zistiť, podrobnejšie sa dočítate
http://snn.sk/news/presne-cisla-o-deportovanych-zidoch-zostanu-nezname/ !
Citujem : „Čísla vyvezených sú dosť rozdielne, na Národnom súde uviedli päťdesiatsedemtisíc v roku 1942, ale vychádzali z údajov Slovenských železníc, kde boli započítaní aj grécki Židia.“ Historici nevedia, ale hysterička historička Fialová vie a dokáže zaujať ten správny postoj!

Už sa asi nedokáže rozvášniť inak, ako v politike :
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/relax/milan-bez-nazoru-uhrik-rozvasnil-a... !

Škoda že nik nedokáže uzemniť a ukojiť túto veľkú expertku na našu históriu. Milan Uhrík zlyhal a nie je to iba otázka prípravy na jednu diskusiu. Pre poslanca ĽS NS by znalosť histórie Slovenska mala byť samozrejmosť.

Norman

myslím, že sme im poskytli informácie. Nabudúce to budú ovládať lepšie.

Dík za tvoje doplnenie.

 

Čo sa týka Fialovej a jej rýpania do extrémistov, pripomenme slová jej postavy z divadla:

V ňom herci prednášajú slová plné násilia. „V závere hry odznie: Vy, finančné skupiny, ktoré rozkrádate tento štát, kradnite s mierou, lebo inak vstaneme z kolien, vezmeme kamene, železné tyče a nože, zbúrame vaše múry, zabijeme vaše ženy a deti, ich krvou postriekame vaše mercedesy, rozbijeme sklá vašich úradov a všade nastolíme chaos, krutosť a strach,“

zdroj 


Je to klasická hra židoboľševickej kultúry - ona, ako chránený bastard, môže urážať a vyzývať na najhoršie revolučné násilie. Revolúcie, to je ich spôsob vraždenia.

Naopak, keď sa slušný človek odmietne zapojiť do ich hier, odmietne odpovedať na provokácie, tak ježibabu ide jebnúť od zlosti.  Ale nezostáva jej nič iné, iba sa detinsky odbavovať niekde na twitteri. To môže, až do skonania, ku sliepkam kvokanie patrí a nikoho neprekvapuje.

sandro

Tiez mi trochu vadi, ze nechcu reagovat, ale oni to robia zamerne. Proste neskacu im na tuto temu lebo by sa z toho strhla honba na carodejnice a emocna prestrelka postradajuca zmysel. Je to aktualne globalny pristup strany k tejto teme. Som presvedceny, ze Uhrik vie o danom obdobi dost. A prepac, ale tvoje slovickarenie mi pride trochu pritiahnute za vlasy. Predsa vieme, ze sa jedna o Slovakov a Slovensko, bazirovanie na pismenkach mi pride zbytocne.
Ja by som ale Uhrikovcom poradil aj nieco ine. Okamzite po nastoleni otazky slov.zidov by som vytiahol na moderatora Babij Jar, Volynsky masaker a ziadal by som od neho okamzity distanc od tychto cinov a osob ! Ako vieme, momentalne prebieha na Ukrajine glorifikacia Banderu, faklove pochody su kazdy tyzden, ukrajinska spodina(II.generacia co nezije v zemljankach) prahne po krvi a to vsetko s pozehnanim Kisku.
Ak by sa nedistancoval(som presvedceny ze nie, zacal by sa krutit) nasledovala by na adresu moderatora Strizinca sprska vsetkych dostupnym invektiv a extremistickych oznaceni. A to by som si naozaj vychutnal.
PS : masakre vyssie spomenute, pri ktorych boli na mieste vrazdene male deti s matkami tymi najbrutalnejsimi sposobmi ake si vieme predstavit, sa nijako nedaju porovnavat s premiestnovanim zidov za pracou(teda aspon taka bola vtedy vedomost) zo Slovenska pocas II.WW.

Hlas Predhrobia

je odpoveď na floskulu o "klérofašizme" Slovenskej republiky veľmi jednoduchá!

1. Na Slovensku nevládol klérus, to že farár Tiso bol prezident z hľadiska moci kléru v štáte nič neznamenalo. Naopak sa klérus v otázke deportácie postavil proti Tisovi a odsúdil ich aj Vatikán a pápež. Sú na to dostupné dokumenty!
2. Na to, aby bol štát fašistický, nie sú splnené dve základné podmienky!
2.a. : Pôvodný zámer zavedenia stavovskej spoločnosti, ktorý sa mal zakotviť v siedmej hlave návrhu ústavy, sa nikdy nerealizoval!
2.b. : Vodcovský princíp sa síce deklaroval, ale v praxi nerealizoval. Tuka a Mach robili za chrbtom Tisa vlastnú politiku a samotný Tiso do riadenia štátu nezasahoval do tej miery, ako fašistickí vodcovia.

Je pochopiteľné, že komunista ŠtBák bude drístať o klérofašizme, lebo starého psa novým kúskom nenaučíš a keď ho za tie jeho drísty Kiska dekoruje metálmi a média ho počúvajú, prečo by to ten nechutný starý somár nerobil!

Problematickejšou je otázka nacizmu. Vojtech Tuka a Alexander Mach boli presvedčení nacisti. Tuka v prejave z 21.1.1941 deklaroval 14 bodov programového vyhlásenia slovenského nacionálneho socializmu.

Tiso ale tento program nikdy nepodporil a tu máme najkrajšiu ukážku vnútorného rozporu o klérofašizme na Slovensku - "vodca" Tiso je v opozícii k nacistom Tukovi a Machovi. Slovenská vláda ako celok sa k tomuto programu nikdy naprihlásila.

Norman

je prirodzené, že v dobe, keď v Nemecku vládol systém zvaný nacionálny socializmus, mal tento politický systém autoritu a mnohí ľudia po svete, ak nie väčšina západného sveta, boli nacionálni socialisti. Teda aj niektorí ľudia na Slovensku. To ale, presne ako píšeš, neznamená, že celý slovenský stát bol nacionálne socialistický. Keď sa na to pozrieme fakticky, realisticky, naozaj nebol, som si istý.

Za druhé je tu fakt, že aj komunistami popravená Horáková bola členka českej "nacionálne socialistickej" strany. Tak sa volala - a napriek tomu nebola považovaná za skutočne nacionálne socialistickú, nacistickú. Ergo ani formálne názvy a deklarácie nie sú nejaký jednoznačný faktor.

Čo sa týka "klérofašizmu" - presne ako píšeš - povedal by som že je to len ďalšia prázdna politická nadávka, tentoraz špeciálne urážajúca veriacich, katolíkov. Dnes tento pojem, "klérofašizmus", už nik seriózny nepoužíva.

Aman Againsttime

Ja by som v súvislosti s 1.SR jednoducho hovoril o ľudáckom režime a ďalej to nijako nekomplikoval. Pojem "klérofašizmus" je naozaj nezmysel. Správne by sa malo hovoriť o kresťanskom korporativizme, v ktorom sa Tiso vzhliadol a ktorým bol Slovenský štát silne inšpirovaný. 1.SR určite mala ideovo celkom blízko k režimom Franca či Salazara (katolícka cirkev získala dosť významné postavenie - aj v najvyšších štátnych funkciách a úradoch ako boli snem a Štátna rada pôsobili cirkevní hodnostári), ale s výraznejším nemeckým vplyvom. Hlas Prehrobia má pravdu, že korporativistické chápanie spoločnosti (prevzaté práve z talianskeho fašizmu a zakotvené v ústave) sa v realite nikdy nerealizovalo - a to práve pre rozpor s nemeckým národným socializmom, ktorý sa postupne stával čoraz dominantnejším. Trend bol teda jasný: postupné zatláčanie katolíckeho korporativizmu a presadzovanie nemeckých národnosocialistických ideí.

A pokiaľ ide o kotlebovcov a odpoveď na otázku, čo vlastne sú, tak asi najpresnejšie bude označiť ich za neoľudáckych populistov alebo dokonca možno iba za národných populistov. Pochybujem, že ak by sa reálne dostali k moci, tak by realizovali nejakú radikálnu zmenu a zaviedli režim identický s režimom 1.SR. Takýto radikálny obrat - vzhľadom na dnešné pomery- je nereálny (ale bohvie aké systémy a režimy sa presadia v ďalekej budúcnosti). Skôr hovorme o nejakej forme neliberálnej (ale mnohé prvky liberalizmu samozrejme budú zachované), nacionalistickej demokracie. Niečo k čomu sa viac či menej začína približovať dnešné Orbánovo Maďarsko.

Norman

Myslím, že ani nemožno a netreba ísť až tak do detailov. Slovenský politici tých čias mali plné ruky práce s realitou a určite sa nezameriavali na akademické koncepcie.

To isté platí o dnešnej realite ĽSNS a jej podobných hnutí. Ich inšpirácia minulosťou určite nie je založená na teoretizovaní okolo korporácií, ale jednoducho na tom, že Prvá SR bola prakticky veľmi úspešný projekt. Slovenský národ ňou dostal naozaj potvrdenie, že dokáže samostatne veľmi dobre prežiť, ba že dokáže prežiť samostatne lepšie, ako v spojení s Maďarmi, Rakúšanmi alebo Čechmi. Dnes sa ukazuje, že aj ovela lepšie, ako v spojení s dnešnými anglosionistami.

Ak by sa aj dnes dostal k politickej moci na Slovensku ktokoľvek z alternatívy, určite nemože izolovane robiť žiadne veľké ekonomické experimenty. Politická moc na Slovensku je bohužial len menšia časť skutočnej moci. Slovensko je naozaj malé a nie je ostrov.

A ĽSNS v tomto prakticky nemá a ani nemôže mať nejaký prepracovaný program. Čokoľvek, čo niekde napísala do väčšej hlbky, sú jednoducho odpisy z minulosti a nielen, že aj vtedy už boli dosť neisté a rôzne vyložiteľné, ale dnes sú podobné texty proste už len historickými textami bez zmyslu pre súčasnosť. Ekonomický program ĽSNS a/alebo nacionalistov sa musú orientovať na súčasné pomery (medzinárodné korporácie, sociálna nerovnosť, asociálne vrstvy a podobne), čiže je NEPOROVNATELNY s akýmikoľvek historickými programami NSDAP či talianskych fašistov. Je to porovnávanie v dvoch absolútne odlišných historických etapách, preto je akékoľvek porovnávanie termínov irelevantné. Preto ani nemožno povedať, že by sociálne spoločensky bol "nacistický" či "fašistický".

Súhlasím, že pomery v Prvej SR boli tak osobité, že sa k tomu hodí špeciálny termín, teda bol to proste "ľudácky režim". To je zdá sa najvhodnejšie označenie, akékoľvek iné treba odmietnuť ako historicky nepodložené klamanie. Prirodzene, že mi nik nemôže prikázať, za čo mám považovať bývalé historické režimy. Takisto v tom označení nie je žiadna apriori obhajoba. Prirodzene, len ťažko je možno každého, kto povie, že ľudácky režim Prvej SR bol zločinný, zavrieť do basy za hanobenie národa. Ja by som nikoho za to tak netrestal. Ale rovnako je nemožno trestať niekoho za to, ak povie, že ľudácky režim Prvej SR fungoval podľa neho výborne, efektívne a priniesoľ národu objektívne veľa dobrého.

Hlas Predhrobia

je regulárny politologický pojem. Je ale otázne, či sa niekedy tento politický smer presadil reálne v politike!

Ani v Španielsku a ani za diktatúry Franca sa nedá hovoriť o reálnej moci kléru. Je to podobný problém ako komunizmus v krajinách "reálneho socializmu". Vládla partokracia, ktorá používala komunistickú ideológiu ako figový list.

Norman

Áno, je to pojem, ale na Slovensku naozaj až smiešne napatričný.
Ale dobre poslúži na vysvetlenie:
ako mala Prvá SR málo spoločné s "klérom", teda s organizovanou katolíckou mocou, tak mala málo spoločné aj s "fašizmom" - teda tvrdou a dobre organizovanou politickou stranou.

Veď naozaj, pri úplnej úprimnosti - myslíš, že vtedajší Slováci boli schopní byť "fašistami", v tom negatívnom slova zmysle, teda tvrdými necitlivými radikálmi? Ále kde. Práve tie mnohé a mnohé "Tisove výnimky" ako aj množstvo príbehov, kde Slováci sa starali o Židov a zachraňovali ich po fatálnom kolapse, ktorý bol spôsobený tzv. SNP Povstaním, tie svedčia, že Slováci boli (a sú) apolitickí naivní dobráci.

Ešte aj ten komunizmus sem museli priniesť Češi, Rusi a Židia. Nebyť nich, bol by Husák a jeho skupinka len klubom exotov popíjajúcich víno vo vieche spolu s ľudákmi.

---

Čo sa týka počtu deportovaných máme možnosť dočítať sa na „tej správnej politicky korektnej strane barikády“ rôzne údaje. Naozaj Vám stojí za to, skúmať tieto kabalistické kúzla s počtom deportovaných.

Napríklad som sa dozvedel, že počet deportovaných Židov bol viac ako 90 tisíc. Teda viac ako počet Židov v Slovenskej republike.

Ale najviac ma fascinuje číslo 72 tisíc.

Pozor na mágiu čísiel! 72 = 6 x 12.
6 je v negatívnom význame materialistický a egoistický princíp. 12 = 6 + 6 alebo 72 = 6x6 + 6x6 !!!

Hebrejská literatúra je posadnutá číslom 6 konkrétne počtom 6 miliónov.
Už v roku 1919 bola jasné, že s Európy zúfalo volá 6. Miliónov Židov do Ameriky aby ich zachránili!
http://www.thebirdman.org/Index/Jews/Jews-FilesForHistory&ScripturalOrig...
V Encyclopedia Britannica (1902, str. 482) vedeli, že v Rusku a Rumunsku trpí 6 miliónov Židov.
Nehovoriac o objave rabínov, že v knihe Leviticus 25:10 chýba v hebrejskom texte písmeno „V“. Ak zoberieme slovenský preklad tak text
„Päťdesiaty rok zasväťte! Ohláste slobodu pre všetkých obyvateľov krajiny!“ Chýbajúce V je kabalistické 6 a Ben Weintraub po konzultáciách s rabínmi došiel k záveru, že to znamená „okrem zmiznutých 6 miliónov“!

Na to, aby ste boli politicky korektní, musíte študovať kabalistickú numerológiu a iba antisemiti popierači holokaustu z doby postfaktickej nechcú uznať takéto posvätné zdroje historickej inšpirácie!
Teda číslo 6 je dôležité a to vo forme 72 = 6x6 + 6x6 tisíc alebo 6 miliónov. Proste gojim neuznávajú fakty a ostanú na veky sprostí sluhovia ...

Murkoslav

Netreba zabúdať, že územie Slovenska bolo v čase vládnutia Tisa značne oklieštené - najmä z juhu. Myslím, že sa často do počtov do koncentrákov odvezených slovenských židov započítavajú aj počty odvezených zo Slovenského územia, ktoré bolo vtedy pod správou Maďarska. V jednej knihe som sa dočítal, že z Maďarska vyviezli či zahubili (tam aj priamo zabíjali okrem odvážania) 600 - 800 tisíc židov. Bolo ich tam hodne v Maďarsku. Veď v tom čase bola najväčšia synagóga v Európe (vtedy asi aj na svete) práve v Budapešti.

Hlas Predhrobia

"podľa vládneho nariadenia 198/41 bolo Židov 89.053"

To je číslo, ktoré je relevantné, lebo je oficiálne, berie do úvahy výsledky 1. Viedenskej arbitráže - teda oklieštenie územia a presuny. Tak isto treba konštatovať, že zohľadňuje novú definíciu Žida.

Problém s určením počtu deportovaných je v tom, že v čase prvých perzekúcií podľa Židovského kódexu (oficiálne nariadenie č. 198/1941 Slov. z. o právnom postavení Židov) už začala ilegálna emigrácia, ktorej rozsah vďaka vojnovému chaosu sa nedá odhadnúť.

Idiotia kabalistickej numerológie spočíva v tom, že

AJ KEBY VYVIEZLI JEDNÉHO ŽIDA IBA NA ZÁKLADE PRÍSLUŠNOSTI K RASE, BOLA BY TO AMORÁLNOSŤ.

Ale celý tento holokaustový priemysel nemá za cieľ historickú pravdu. Jeho nositelia sú v skutočnosti fantatici nenávisti a nie sú ochotní odpúšťať, Radi by súdili ale nie sú radi ak niekto súdi ich za ich výčiny. Je v celkom pochopiteľné, že útok na Slovenskú republiku je determinovaný brutálnymi útokmi na katolícku cirkev a hlavne na pápeža Piusa XII.

Pozrite si film:

https://www.youtube.com/watch?v=gYy3Rrx3ctM

a tie tváre plné nanávisti! Ak si takto trúfnu útočiť na Vatikán, prečo by si netrúfli na Slovenskú republiku?

Nedokážu odpustiť a preto nemôžu očakávať, že Palestínci budú odúšťať Židom. Súdia celý svet a nakoniec bude súdiť celý svet ich za výčiny štátu Izrael v Palestíne!

Deportácie Židov riadila hŕstka Slovákov. Mlčky sa prizerala väčšina. Treba sa pátať prečo mlčali a neprotestovali. Ale o tento výskum nemá nikto záujem.

Norman

Násilný presun veľkých skupín obyvatelstva je vždy tragický.

Ale treba si uvedomiť, že tieto presuny majú ako základnú špústiacu silu rozpady štátov, mocenské presuny. Tak, ako tieto presuny, boli aj po prvej svetovej vojne presúvané etniká, to isté po druhej, a vlastne vždy, keď vznikali či rozpadali sa štáty. Treba pripomenúť, že z novej SR boli v 1939 postupne odsunutí aj Češi. To sa tiež neposudzovalo podľa nejakých občianskych preukazov, ale podľa etnicity, pôvodu ) A podobne boli deportovaní Slováci z južných oblastí po Viedenskej arbitráži. Ergo sa nik nečudoval, že Židia chceli odísť tiež do svojej materskej krajiny, Maďarska, alebo museli odísť do svojej inej klasickej domovskej krajiny: Polsko-Ukrajina.
Ty ba si sa čudoval?

Netreba zabúdať, že vtedy nejestvovala televízia a nik nemal predstavu, že by sa dialo niečo neobvyklé. A dialo sa? Bolo to ináč, ako keď predtým sto rokov cestovali rovnako zbedačení Slováci niekam do pekla do Ameriky a často práve cez Osviečim? (celý ten čas dôležitú vlakovú križovatku). Nie, na slovenské pomery sa nedialo nič neobyčajné, len svetová politiky udrela znova na (inú) časť obyvateľstva.
Nebudem tu ani pripomínať, čo sa dialo po vojne s takzvaným nemeckým obyvatelstvom, a nielen v Sudetoch. To dodnes nechcú mnohí ani uznať ako zločin proti ľudskosti, spustený a prikázaný USA a Britániou, samozrejme.

Pravda je taká, opakujem, že presuny obyvatelstva sú vždy tragické a často končia katastrofami - a to je presne to čo sa deje aj dnes, k tomu presne smeruje naháňanie viac ako milóna hnedých ľudí do Európy. To pri tejto príležitosti treba spomenúť, naozaj, lebo to smeruje k tomu istému. Tak, ako ľudia v 1941, ani tí dnešní, aj keď už máme TV a internet, si neuvedomujú, k akému masakru sa zbiehajú mraky.

balu

sa začali až po obsadení Maďarska nemeckou armádou. Podľa niektorých to okupácia nebola, keďže boli ti spojenecké vojská... nevým, výnimočný stav a suspendovanie ústavy podľa mňa znamenajú obsadenie. A to bolo v marci 1944, dovtedy Kállayho vláda tvrdo odolala nemeckému tlaku a pre židov vytvorila "safe haven" kam utekali z okolitých tvrdších režimov, napr. zo Slovenska. Takže časť tých židov, ktorých nakoniec z Maďarska deportovali by sa potom nemali zarátať medzi maďarských židov ale samozrejme ich tam rátajú, len aby vyšlo väčšie číslo. Maďarský národ je ešte hriešniejší, ako slovenský. Dokonca aj po obsadení bolo ešte obdobie pár mesiacov, kým začali s deportáciami. Tí múdrejší odišli včas aj z Maďarska (resp. skôr tí bohatší). Bez židov by ani neboli maďarské tanky (Turán, Zrínyi), všetky vyrábali fabriky Weiss a Ganz...

Dnes už iba druhá najväčšia synagóga Európy - nedávno postavili na Ukrajine (aké prekvapujúce... v neonacistickej krajine...) väčšiu - nie náhodou je v Budapešti. Zákony z 1840 a hlavne potom tzv. emancipačný zákon od 1867 a jeho novely dokorán otvorili dvere pred chazarmi, ktorí z Poľska a Ruska kde vtedy zúrili pogromy proti nim doslova zamorili Uhorsko. A tak v Uhorsku svojho času existovala dokonca aj Krajinná Antisemitská Strana :-) Zamorili samozrejme najprv východ a cobydup sa posunuli do stredu krajiny a do miest, hlavne do Pešti samozrejme ale napr. aj do Blavy.

Pancho Villa

Vsetko spravne sa sice povedalo, ale nespomenula sa ta hlavna chyba, preco prevlada v dnesnej SR totalna konfuzia mysle, preco su ludia nadalej ohlupnuti punkto slov. narodné povedomie, identita, pozitivny vztah k slov. statnosti, nakoniec aj z toho multi-kulti poblaznenia, "fasizmu", "holokaustu" etc. - Jednoznacne preto, lebo 2. januara 1993 sa mala konat, ale sa NEKONALA ideologicka cistka v 2. Slovenskej republike, teda celu bolsevicko-cekoslovakistika garnituru v historiografickych institutoch, seminaroch, instituciach ap. mala presne vtedy slovenska vlada na cele s MP Meciarom poslat do puste = prepustit ju zo statnych sluzieb s poukazom nato, ze jej clenovia su pri konstituovani nového slov. statného povedomenia nevhodni, nepotrebni, nezelateni, aby nadalej pôsobili na svojich dovtedajsich postoch. Uz preto je uplne iluzorné sa nadejat, ze sa za tejto situacie s emancipáciou a vyrovnaním sa s 1. Slovenskou Republikou pohneme co i len o piad a tym padom sa sotva niekedy v dohladnom case dosiahne národné zmierenie a konečne nepride ani k "vyrovnaniu sa s minulosťou".
Narativ 2. Slovenskej republiky sa vyslovne hlasi k odkazu tzv. "slavného" SNP a tym padom ultimativne neguje konstitovanie 1. statnej samostatnosti Slovenska. Ide teda o contradictio in adjecto - Pokial sa ten rozpor nevyriesi, potial bude bohuzial platit v nasej historiografiii imperativ cekoslovakistov, pucistov, partizanov, holokaustérov, ako aj kryptobolsevikov, vsetko to neustupnych nepriatelov nasej statnej samostatnoti. My vsetci danovi poplatnici SR im budeme nadalej platit za ich protistatné provokacie i aktivity !

- Ostatne "nacizmus", "nacista", "nacisticky" ap. su silne pejorativné nazvy, ktorymi castovali nemeckych nacionalnych = narodnych socialistov ich zaryti politicki nepriatelia, teda najmä bolsevici, socialisti, demokrati, liberali atd. Neexistuje nijaky dôvod ich v tom napodobnovat.

Norman

áno, to sme tu písali a treba to opakovať, že slovo "nacizmus" bolo vždy len politická nadávka, pejoratívny konštrukt.

Úplne objektívne si treba ujasniť:
1. Nacionálny socializmus, alebo aj to všeobecnejšie, celkový vývoj prejavený hlavne v prvej polovici 20. storočia, teda takzvaná "germánska renesancia", to je špecifická oblasť, ktorej sai ĽSNS naozaj nevenuje.

2. Venuje sa jej a teda zákonite jej čo len trocha seríozne rozumie vlastne len málo ľudí. Zvyšok to používa buď ako politické strašidlo, alebo na druhej strane ako politickú provokáciu. Nič viac.

3. Slovenská nacionalistická scéna sa maximálne venuje slovenským pomerom, podsúvať im "fašistickú" či "nacistickú" tématiku je naozaj jej preceňovanie, démonizovanie.(to je vlastne obsah článku)

4. Tzv "neonacisti", čiže pôvodne punkrockové hnutie skinheadov, pôvodne nebolo nič iné, než jeden dekadentný prejav britskej degenerácie. Bombery, kanady, tetovania, hranie sa s čísielkami - všetko naivný pubertálny prejav, ktorý bol politický zneužitý na odchytávanie radikálnej rebelujúcej mládeže. Bola to v podstate typická "umelá opozícia" - aj keď samozrejme mladí v nej mysleli svoju rebéliu úprimne. Toto je téma na samostatný článok, ale naozaj samostatný, lebo to nie je téma ĽSNS, lebo na týchto britských hrubostiach a detinskostiach slovenský nacionalizmus nestojí.

Súvislosti

Už si to všimli ľudia,celkom iné typy ako sme tu my,pýtajú sa :"Čo sa to deje,prečo je denno -denne na programe holokaust,tábor v Seredi a zase holokaust,už to trvá viac ako mesiac ,do toho Mečiarove amnestie,ponižujúci cirkus v parlamente...a Kiskov pád."
Nejde o Kisku samozrejme,ako tragickú postavičku,vnímam to ako ďalšiu dehonestáciu slovenskej štátnosti.Pozrite sa Slováci,tí vaši prezidenti za nič nestoja,nepotrebujete ich.

A teraz to druhé,Slovenský majdan .
http://www.teraz.sk/ekonomika/financie-vlani-odtieklo-z-ceska-na-div/252...
Dobre sa pasie v tých Čechách. O Slovensku podobný článok neviem nájsť.Peniaze z Čiech samozrejme tečú do Nemecka predovšetkým.Noví nemci sú dosť nároční.Bohužial,mám obavu a také čosi šípim,že majdan bude smerovať k pripojeniu k Česku a tým k Nemecku,jednak pre celkové zjednodušenie vyberania divident, a tiež definitívny úder voči V4- čo si takí neonacisti iné zaslúžia,všakže )).
No,ako hovorí Petr Hájek v Smrti v zamatu,žiadny plán nikdy nevyjde.

Hlas Predhrobia

premeniť sa na stranu FN, lebo nemá vodcu ako je LePenka. Tá baba má kuráž, zbavila sa neustáleho sa špárania v minulosti, ktoré produkoval jej otec. Oslovuje Francúzov s problémami dneška, má okolo seba team schopných ľudí, reálny ekonomický program a tam sú aj korene jej dobrých volebných výsledkov.

Postav si v mysli vedľa seba vidláka Kotlebu a LePenku. Hneď pochopíš limity ĽS NS.

Pozri si pozorne video, nemusíš vedieť ani reč, stačí tón hlasu a reč tela.

Dokázal by Kotleba vytrieť si riť s presstitútmi na Slovensku v štýle, ako to urobila LePenka s podobnými k.rv.mi snažiacimi sa ju vyprovokovať v problematike islamského fundamnetalizmu?

https://www.youtube.com/watch?v=iN5KBezI_O0

alebo ako odjebala arabského demagóga :

http://nadhlad.com/comment/22928#comment-22928

Inak všimnite si tú blonďavú moderátorku TFI, inteligentná fešanda, kotrá prevideľne odstreľuje v rozhovoroch "mužov" politikov ...

Vzerá to tak, že vo Francii majú nemužov a inteligentné blodýnky. :-D

Vieš si predstaviť, že by Kotleba "odstrelil" skúseného reportéra BBS v štýle
https://www.youtube.com/watch?v=8Sfhc_e5P88 ?

1488

súhlas - LePen nastavuje laťku, ale potenciál tu ?
Dnešné politické strany na Slovensku sú tak zdiskreditované, že ĽSNS pohodlne postačujú ich limity. Podobnú kritiku tu vyslovil Aman o štýle a prejave. Mne to pripadá akoby som prišiel mechanikovi do garáže a vadilo by mi, že je zadrbaný od oleja. Náš ekonomický Detroit je žalostne rozmrdaný, s každoročnými tisíckami ton toxického odpadu z autoskladačkární, ktorý už nezmizne. Logistická záťaž na enviro, import gastarbajtrov, tak to sú len bonusy k tomu čo si spomínal v predchádzajúcich príspevkoch o školstve, zdravotnej starostlivosti atď.
Fakt myslíš, že je dnes potrebná sofistikovaná sila, aby to jednoduchí chlapi nevedeli uchopiť ?

tamara

Ani v USA nikto neriesi ze ich prvy prezident G.Washington a jeho rodina vyuzivali otrokov a az v testamente dal slobodu všetkým svojim 123 otrokom ! Napriektomu ho vytesali do pamätnika Mount Rushmore a je na jednodolarovke.

Oslavuju den nezavislosti a G.Washingtona lebo bol prvy prezident a pricinil sa o vznik ich prvej republiky, zostavil federálnu vládu USA ( podobne ako Tiso u nas ) ... , a nikto neriesi jeho spojenie s otrokmi a otrokarstvom ktore bolo v tedy v USA legalne, a zrusil ho az 16. prezident A.Lincoln.

Norman

Toto je ten druh argumentov, ktorý treba použiť.
Jednoduchý ale triafajúci presne do čierneho.

sandro

Nehorazne,chore a sialene.
..........
TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
Podľa jej slov počas prvého štvrťroka dominujú prejavy pravicového extrémizmu, propagácia fašistickej ideológie, s tým spojených symbolov 3. ríše a Slovenského štátu.
..........
http://www.hlavnespravy.sk/od-zaciatku-roka-stihaju-priblizne-30-extremi...

Policia SR stiha obcanov za propagaciu symbolov Slovenskeho statu.

Hlas Predhrobia

lebo na konštruktívnu agendu, ktorá rieši problémy dneška (nehovoriac o budúcnosti) nemajú.

frooyo

jeden silny argument pre dokazanie nacizmu v lsns , pouzivaju Magata, ktory kandidoval na cisle 88. Napisal nieco pochvalne na Hitlera a patri medzi popieracov holokaustu. Z tohto sa tazko vykrutia. Aj ked Koroni diskutoval na stv , najviac mu vycitali prave to ,ze dal priestor Magatovi v SV.

Aman Againsttime

Ľudia ako Magát môžu byť celkom veľký problém. Fakt už nechcem vyzerať ako nejaký rýpač do "našich", ale Magát a jemu podobní sa musia naučiť, že pravdu treba hovoriť niekedy menej priamočiaro a taktiež, že "niekedy je mlčať zlato".
Kebyže vediem nejaké rádio tiež by som si dvakrát rozmyslel, či dám priestor niekomu ako Magát. Koronimu sa vôbec nedivím - a to som ideologicky bližšie k Magátovi ako k nemu.

Náhodný okoloidúci

Postaviť diskusiu o nejakej téme mimo zákon je oveľa pohodlnejšie ako hľadať argumenty. To je podstata. Rovnako to je s nálepkovaním oponentov, ale to často spomíname.

Norman

Ja zas nechcem vyzerať, že som nejako zmenil názor, ale za prvé tamtí nie sú "naši" - majú naozaj ďaleko od ideálu.
Ale hlavne je tu jeden rozdieľ:
kým ja som napísal článok o tom, že Uhrík - povedzme, že ticho a nevýrazne - pôsobil lepšie, ako keby sa správal opačne,
tak teraz je reč o Magátovi, ktorý naopak je nadmerne nápadný, provokačný a prvoplánový. Nadmerne, ešte aj nad úroveň Ľudovej Strany NS.
Ja osobne nemám záujem obhajovať jeho extempore. Sú ľudia, čo lozia na výškové budovy a keď sa im podarí aj zliesť, cítia sa špičkovo. Alebo takí niektorí horolezci. No dobre, keď im to pumpuje hormóny, nech si to robia,ale nech si to platia zo svojho a nech aj riziko znášajú sami. A nech si potom nesťažujú.

Ale aj na Magáta platí - aj keby citoval čokoľvek provokačné z povestí o tých dobách, aj tak to nie je žiadna politická osoba - je to len (apolitický) provokatér. Niečo, ako tá Sheila s opišaným koránom - nechcem ani jedného z nich urážať, ale ich motívy sú jednoducho nepolitické, určite to nie sú žiadni "fašisti", ale hlavne, zrejme nie sú žiadna politická alternatíva.

Preto som sa o Ľudovej Strane NS špeciál vyjadril, že nie je "nacistická", lebo naozaj myslím, že nie je a dúfam, že by z nej mohol byť seríozny element na slovenskej politickej scéne. Aj z Uhríka osobne. Ale, aj keď ja ich osobne nijako do hlbky nepoznám, ale čo viem - tak do Magáta či Sheily či viacerých iných podobných exotov na scéne nevkladám skoro žiadnu nádej.

Ja som spoznal na webe, za celý čas, iba jednu osobu, čo je nacionálne socialistická - a to je Sitra Ahra. A ten žije v USA.
Je viacej osôb, čo sa venujú historickému (celovojnovému) revizionizmu - ako napríklad David Irving - ale to je špecifická oblasť, a to je politikum len druhotne. Na Slovensku takých ani na webe nepoznám, ale možno nejakí sú. Ale na konkrétnu slovenskú históriu reviziu ani netreba - fakty sú dosť jasné, problém je len ich súčasná falošná politická interpretácia.
A potom sú už len osoby, ktoré sa hrajú buď na guruov, bosorky alebo neonacistov, všetko jedno. Proste exhibicionisti, to je pre nich najvhodnejí názov.

Opakujem, LSNS azda (už) nepatrí do žiadnej z týchto kategórií.

1488

len doplním - LSNS nie je nacistická v zmysle, že nacistická znamená ten národnesociálny robotnícky element z roku 1920. Nateraz vieme porovnať len ich volebné programy a tam je minimálny prienik. Už len pre špecifické politické riešenia tej doby a dnešnou situáciou v našej dedine je to somarina.

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_NSDAP v.s. http://www.naseslovensko.net/wp-contentuploads201501volebny-program-2016...).

 

Preto "nacistická" je naozaj len ten bubák na všetko.

 

P.S.: citácia z wiki - na konci programu NSDAP mali takéto vyhlásenie, ktoré reálne aj splnili

"Vůdcové strany slibují, že budou bezohledně postupovat s cílem realizace předešlých bodů, v případě nutnosti i s nasazením vlastních životů"

Norman

Keď už sme pri tom, ako aj z diskusie trocha vyplýva, poradil by som im, aby si teraz,kým je čas, zmenili meno len na Ľudová strana. Alebo proste na niečo kde je ĽUD.
Žiadne dojnázvy, ako teraz, a žiaden Kotleba v názve - tí, čo cheli Kotlebu, ich už poznajú, ale ako Ľudáci získajú aj tých, ktorí bývalým kotlebizmom nie sú nadšení. A ak si myslí, že je nejaký vodca, tak to musí dokázať bez takýchto formálnych barličiek.

Buheh

a možno by sa mali aj rozdeliť, tak ako SAS a Oľano. Čo je vlastne jedna firma, ale dve udice na voličov.

Tak aj kotlebovci už majú dosť veľa percent na to, aby teraz začali loviť voličov SNS, KDH a ďalších, ktorým niektorým momentálne možno už vadí práve len tá ľudácka príchuť.

Jedni by mohli ostať ako tvrdé ľudácke jadro na hrane slniečkárskeho infarktu, a druhí ako slušňáci, bez hrubých krkov, rovnošiat a akejkoľvek provokačnej symboliky. Keby to urobili rozumne a politicky umne, tak by v najbližších voľbách mohli nahrať spolu aj 25 percent. Takto to bude zase len niečo medzi 10 a 15 a zvyšok poberú korupčníci zo "systémových strán".

Norman

Ja som im dal radu k tomu, ako môžu lepšie reprezentovať tú časť politickej sily, ktorá tu objektívne je a nemá koho voliť. Už dorástli, stále behať v krátkych gaťoch, ťahať káčera a hrať sa na kovbojov sa nedá. Mali by si vybrať svoju odmenu za svoju výhru vo voľbách.

Čo sa týka delenia, no, veď k deleniu dochádza stále, národná scéna je rozdelená už teraz, len sa tá slušnejšia časť do parlamentu nedostala. Rásť a deliť sa teoreticky môžu, ale nepôjde to do nekonečna. Po prvej bariére, ktorú už prekonali, 5% do parlamentu, je tu totiž druhá bariéra, ktorou sa režim bráni skutočnej demokracii, a to je "koaličná bariéra".

Ťažko čakať zmeny v krajine, kde si KDH zvolí za predsedu Hlinu. Sú členovia-funkcionári KDH naozaj idioti?
Ťažko čakať zmeny v krajine, kde si časť ľudí zvolí do parlamenta Matovičaq a jeho príbuzného Viskupiča. Predošlä otázku opakovať nebudem - tu platí, že áno, naozaj je v každej populácii dnešnej dynamickej spoločnosti asi 10% duševne chorých.
Ťažko čakať zmeny v krajine, kde sú ľudia, ktorí sú proti moslimskej a čenošskej invázii, musia zvoliť Sulíka.
Ťažko čakať zmenu v krajine, kde si podobne naladení ľudia musia zvoliť Kollára.
Ťažko čakať zmeny v krajine, kde značku SNS ukradnú špinaví podnikatelia bez záujmu o národ.
A ťažko čakať zmeny v krajine, kde Slováci volia Maďarov.
A ťažko čakať zmeny v krajine, kde najsilnejšia strana zabudne na svoj národný charakter a nedokáže túto politiku presadzovať. Kde najsilnejšia strana je v kŕči keď počuje ten termín, čo jej umožnilo víťažstvo - národne záujmy.

To všetko su vychýlení potencionálni koaliční partneri. Tu naozaj nejde o to, že Ľudová Strana NS si má nejako múdro hladať partnera, lebo to je nemožné - tu ide o to, že CELA parlamentná scéna na Slovensku je fraška politických podvodníkov.
Ale to nie je náhoda, je to zákonitosť, taký je systém.

Púpavová

http://institutvk.cz/clanky/839.html ak by som bola vo vedení tejto strany,určite by som si čítala podobné články.

Už sme im dali toľko dobrých typov,hádam si niečo vyberú.

Hlas Predhrobia

a to na celom svete! Včera v noci prebiehala debata 11 kandidátov. Dobre si všimnite čo dokázali médiá prezentovať verejnosti, tie filtre, nožnice, jednoduché zamlčovanie, nálepkovanie, hodnotiace komentáre. Všetko bez toho, aby sa niekto zaoberal podstatou toho, čo povedali kandidáti. I keď pravdu povediac, často to bolo prázde drístanie, ktorého myšlienku sa nedá zachytiť z dôvodu jej absencie.

To že médiá na Slovensku sú jedna jama plná komposti, smrdiaci septik, žumpa, to nemôže nikoho prekvapiť. Novinári sú ťažký podpriemer, bez rečových schopností, bez všeobecnej inteligencie. Referáty z tejto debaty tomu zodpovedajú. Ale stupeň manipulácie, ktorý predviedli svetové médiá je až zarážajúci.

Pokúsim sa čo mi budú sily stačiť a zdravie dovolí priniesť sem hlavné myšlienky, ktoré prezentovala LePenka, možno budú pre niekoho inšpiráciou. Ale chce to čas ...

Norman

No to by bolo fajn, ak by sme mali myšlienky Frontu National priamo. Je možné, že sa vyskytnú zaujímavosti a poučné veci v tom francúzskom boji.
A okrem toho je to jednečné historické obdobie, udalosť - skutočne tak či onak koniec milénia Francúzska. I keď nie prvý koniec, ale predsa - toto bude určite buď alebo pre celú Európu.

(hm, v podstate frncúzska štátnosť nie je staršia, ako slovenská)

Hlas Predhrobia

je na https://www.youtube.com/watch?v=CkOmnLdHVdY

Nebolo by zlé, keby si tomu venoval samostatný blog. Bude toho veľa, napriek tomu že všetky drísty nebudem komentovať, lebo boli prázdne. Ako perličky chcem uviesť aj kometáre politicky korektných "faktických" :-D médií.

Všimnite si úroveň moderátoriek! Porovnajte to s našimi presstitútkami. Už prvý nástrel stál za to.

Treba upozorniť, že je desynchronizpvaný zvuk a obraz ...

Norman

blog - prirodzene.
založ si nejaký nick a môžeš písať rovno, postrehy. Alebo mi to väčšie pošli na email, alebo na facebook. Ale moc to nerozťahuj, ako máš zvykom :)

Buheh

Voľby v "demokracii" sú vždy o tom, že sklamaní ľudia s naivnou a občas až zúfalou nádejou hľadajú, komu by dali hlas, aby neboli znovu oklamaní. Ale zistia, že nie. Zas to nevyšlo, taká smola. Ale o štyri roky už iste áno.

No politická scéna v SR, to je naozaj veľmi tragikomický pohľad. Ale vždy treba dodať aj to, že inde to nie je lepšie. Veď, preboha, čo to môže byť za retardovaný národ, ktorý si dokáže zvoliť merkelku?! Alebo Hollanda?!

I keď uznávam, Matovič a Kiska, to sa dá len ťažko prekonať. Ako hovoria bratia Ćesi, "to je teda hlína."

Púpavová

by bol Slovenská ľudová strana.A my,jej voliči,by sme mohli byť ľudovci,pretože ľudáci ,to už je vyprchané klišé,mladí sa s tým nikdy nestotožnia.

Norman

To "ľudovci" je ten malý detail, ktorý myšlienke dáva záverečnú pointu.
Áno, taký ten jemný rozdieľ meduzi "ľudákmi" a "ľudovcami", to je veľmi dobrý nápad.

balu

ale trochu je aj tak vysoká lopta pre mienkotvorcov. Tí kvôli podobnosti aj tak budú nazývať ich voličov "ľudákmi" a poukazovať na kontinuitu. Prípadné námietky že to je vlastne rozdiel budú ignorované alebo označené za chytanie za slovíčok. Ináč možno aj časť ináč sympatizujúcej mládeže nebude celkom v obraze. Slovo "ľudáci" má hlavne zastaranú chuť a mladinu preto nebude priťahovať.

Norman

Pokiaľ viem, ľudové strany nie sú zakázané. Aj v EU sú rôzne peoples party.
Či je tento smer zaujímavý a pre koho, to nevie nik naisto, ale je to charakteristické pre ľudí okolo ĽSNS, pre ĽSNS. Oni naozaj sú takí, my nechceme, aby sa prezliekli a zavrhli svoje ideály - naopak, snažime sa, aby boli viac sami sebou, ako sú teraz videní, ako sú teraz vykreslovaní.
A v konečnom dôsledku, nehovoríme ani tak o ĽSNS, ale všeobecne o hnutí, ktoré Slovensko potrebuje.
Či tým hnutím budú títo ĽSNS, alebo to nechajú iným, to už je v ich rukách.

balu

nehádam, ba až súhlasím. Rozmýšľal som iba nahlas z hľadiska PR. Tí, ktorých ĽSNS má teraz okolo seba a sú ich sympatizantmi už netreba "osloviť", stačí nič nepresrať a ich vernosť zostane. Ide o tých ľudí - a najlepšie mladých - ktorým slovo "ľudák" znie staromódne a ktorí ešte nie sú natoľko infomovaní a informácie hltajú z celého okolia aby ich nedokázala smečka "zmiasť". Nech zostanú čím sú a nech robia to, čo robia, to je hlavné. Len pre tých, ktorí majú v hĺbke dušičky inklináciu k základným princípom ĽSNS a sú potenciálne aj voliči termín "ľudáci" môže aj odradiť. V podstate z hľadiska psychologického si myslím, že by sa mohol nájsť termín, ktorý je jednak "modernejší" (-e znejúci) a nie je tak "zraniteľný", lebo akonáhľe v tom máš "lud" sa do toho protistrana okamžite pustí. A hneď bude paralela s ľudákmi, Tisom, Hitlerom a 6 miliónmi. Čo treba zakázať, v mene demokracie.

Aman Againsttime

Balu, dobre si to napísal. Ja už sa inak dlhodobo pohrávam s myšlienkou niečoho ako "alternatívna ľavica" alebo "pravicový/konzervatívny libertarianizmus". Čiže politická strana/hnutie, ktoré by pôsobilo naoko veľmi moderne, progresívne, neotrelo (v rámci slovenskej scény), ale v kľúčových otázkach by bola samozrejme "naša".
Strana by cielila najmä na mladých, vzdelaných ľudí a stredné vrstvy.
Neotvárala by napríklad témy 1.SR či nejaký revizionizmus obecne (pretože za súčasných podmienok ide jednoducho o pascu, z ktorej nie je jednoduché sa vymotať), avšak bola by silne orientovaná na slobodu slova a slobodu prejavu (mohla by argumentovať napr. pomermi v USA).
Kritizovala by islam a moslimskú imigráciu, ale nie z pozície toho, že tu máme nejakú kresťanskú kultúru a pod., ale z pozície liberalizmu či ochrany ľudských práv (islam je bezpečnostné riziko pre ženy, homosexuálov, neveriacich a pod. Práve tento typ kritiky sa vo všeobecnosti veľmi osvedčil i na Západe, pretože "slniečka" nie sú schopné prísť so solídnymi proti-argumentmi, de facto sa nedá proti tomu nič namietať. Koniec koncov aj Le Penka postupuje obdobne a navyše ide na vec tak, že presadzuje (zo slovenského uhľa pohľadu) celkom radikálny sekularizmus - a nie kresťanstvo).
Strana by pomaly začala vnášať do diskurzu eugenické témy spôsobom voči ktorému by nemohol namietať ani mainstream: podpora mladých, vzdelaných ľudí v tom, aby si založili rodiny, antikoncepcia zadarmo pre sociálne odkázané prípady (čiže cigánov a "white trash") a pod. Vyhranila by sa voči pro-life hnutiu (a tým aj v podstate proti typickému "basic bitch" konzervativizmu, ktorý tu reprezentujú takmer všetky politické strany a najviac sionistické OľANO a KDH).
Strana by samozrejme výrazne riešila i ekonomické otázky/témy, ktoré sú síce podružné v porovnaní so sociálno-kultúrnymi otázkami, ale vzhľadom k tomu, že mnohí ľudia - ak nie väčšina - si stále vyberá ideológie najmä z hľadiska ich postoja k ekonomickým otázkam, tak je potrebné, aby strana venovala značnú pozornosť i tejto oblasti (tu treba vyriešiť, či sa bude orientovať viac sociálne alebo libertariánsky. Myslím, že pre mládež je viac príťažlivá skôr tá libertariánska varianta).
Ako bonus by som ešte pridal i dôraz na eko-témy.
Strana by hovorila i o národe, identite, vlastenectve, atď., ale s menej patetickým slovníkom než to robia kotlebovci. Nemôžeme predsa donekonečna len opakovať frázy typu "za Boha a za národ". Naozaj je potrebné, aby slovenskí národovci i nejako filozoficky rozpracovali koncept slovenskej identity pre 21.storočie.
Samozrejme, že popri tejto strane by existovali i kotlebovci a iné tradičnejšie národné strany - každý by si vybral :-)

Sloven

Súhlas nestáva sa mi to často a vždy ma to naštve, ale v podstate nemám s čím nesúhlasiť.

Takže keď si zabezpečíš prachy, popularitu, členov atď. atď., tak môj hlas máš istý v prípade, že by ĽSNS už nejestvovala..

Otázka je ale či na SR ešte jestvuje nejaká stredná vrstva, či program zameraný na chudobu, či presnejšie na ľudí čo odtiaľto ešte nevycestovali z rôznych príčin, aký ma Kotleba, predsalen nieje viac príťažlivý.

Slobodná, Narodná, Pokroková =SNP? hmm to znie dosť komunisticky, nemoderne, ale napr.
3xS - Slobodná Slovenská Strana a ešte je v tom aj podprahová reklama, lebo 3xS vedľa 3xS = 3x SEx

balu

Slovene, kde na takéto chodiš vole? :-D

Nie je to zlé, z hľadiska PR, ale netreba preháňať s tými podprahovkami lebo nás začnú obskakovať LGBTI pupuši. Trochu buďme predsa konzervatívni. Ale tie tri farby trikolóru by sa mohli použiť na tri S-ká. Aj tak, už vidím, ako smečka zavíja, že SSS je vlastne ako SS... Tiso, Hitler, 6 miliónov. Netreba im dávať vysoké lopty. Nech si namáhajú svoje veľmi šedé kôry.

A prečo by nemala ĽSNS existovať? Samozrejme že by existovala ďalej, a keby dačo tak by bol náš najväčší "spojenec" - veď prakticky chcú to isté, len formu majú inú. Nová strana by nevznikala namiesto ĽSNS ale popri.

Voličská báza: no... keď máš v rybníku kapre tak zoberieš takú návnadu a udicu, ak chceš vychytať zubáčov, tak takú. Dostali sme nejakú situáciu a varíme z toho, čo máme. Ak slovenská spoločnosť dnes ukauje takýto obraz aký ukazuje, tak treba osloviť týchto ľudí a nájsť ku nim cestu. A máme brutálny náskok, lebo my tu vlastne SME ten ľud, presne vieme ako ľudia rozmýšľajú, čo ich serie, čoho sa boja a po čom túžia, nepotrebujeme k tomu žiadne štatistiky. Každý z nás vie ako vyzerá lopata a denná drina, nie sme vyvolení synčekovia starých komunistických papalášov. Občania Slovenska v princípe ani nemôžu za to, že sú tam kde sú, oni nerozhodovali o privatizáciach, dotáciach pre poľnohospodárstvo, nízko držaných platoch, ničení fabrík. bežným protiargumentom býva, že "ale môžu za to, veď oni ich zvolili" - ale ja osobne velice pochybujem, že to mohlo dopadnúť ináč. Z tejto situácie je cesta von JEDINE tým, že sa Slovensko vzdiali od Bruselu, na to dávno došiel aj Sulík, ktorého metódy EU tiež vedia dobre nasrať.

Sloven

Kde na to chodím? Som jasnovidec :)

Pozri sa na SaS a nikto Sulíka, ktorý hovorí plynule po nemecky preto neoznačuje za nacistu, lebo slúži tej "správnej" strane.

V podstate je jedno aký dáš tej strane názov, pretože kto chce psa biť ten si už palicu nájde..

K ĽSNS som to myslel tak, že pokiaľ tu sú, tak môj hlas majú istý práve oni a to aj napriek tomu, že ideologicky sú to pre mňa v podstate nepriatelia..

Správna cesta nieje ani pravicový a ani lavicový, ale pronárodný Libertarianizmus.

Aman v podstate napísal všetko dôležite, troška ho ale skúsim tak všeobecnejšie doplniť:

Menej štátu pre domácich, slobodný trh pre domácich, decentralizácia moci -priama demokracia, minimálne až žiadne dane pre domácich, podpora vzdelaných ľudí všeobecne, zrušenie povinnej školskej dochádzky a namiesto toho zavedenie volne prístupných vzdelávacích kurzov v ktorých získaš osvedčenie o dosiahnutom vzdelaní / kvalifikácii, ktoré budeš potrebovať aby si sa mohol venovať konkrétnej práci.. (toto možno budete kritizovať) Deťom sa treba venovať osobitne a najlepšie ak ich vychovávajú a učia ich rodičia, osobná zodpovednosť všetkých činiteľov, segregácia menšín

a naopak centralizácia moci -všetky strategické podniky v národnom vlastníctve, samozrejme vlastná mena (krytá zlatom) (+ regionálne meny), atď.
Obnova a rozšírenie všetkej priemyselnej činnosti, automatizácia ...

Ekológia: masívna podpora permakultúry, všetky jednorazove tovary napr. tašky z biologicky rozložiteľných materiálov prípadne (aj) z iných, ale len nejedovatých materiálov.
V prípade veľkej moci zatvorenie kohútika korporáciám, žiadne kúrenie plynom, žiadne naftové, benzínové atď. motory pre autá(môžu pokojne spaľovať aj vodík)

decentralizácia elektrickej siete, žiadne atómove somariny, elektrina a voda pre domácich úplne zadarmo..
odlučovanie/segregácia močovky od hovienok na celom území Slovenska.. (ani pes sa nikdy nevyští tam kde serie)
Výstavba nových dômyselných high tech a zároveň ekologických miest, pre pribúdajúce slovenské obyvateľstvo; podzemné mestá, nadzemné mestá :)
atď. atď.

Samozrejme všetky skutočné ciele sa nemusia verejne prezentovať..

Treba si uvedomiť čo je to vlastne štát, štát je mafia, štát nieje národ, štát je polícia, vojsko, atď. štát má čisto ochrannú funkciu, napr. má strážiť hranice atď.,
má slúžiť národu a nikdy nie naopak.

Štát nieje hlava, štát je imunitný systém, ktorý bol prevrátený naruby a stala sa z neho rakovina.

Aman Againsttime

Sloven, na tvoj príspevok som chcel zareagovať, ale akosik si sa mi stratil a potom som na teba jednoducho zabudol. :-)

Každopádne sám sa čudujem tomu, že sa tu neobjavilo viac pronárodných libertariánov (alebo libertariánskych nacionalistov?).

Libertarianizmus je totiž ideológia, ktorá dáva zmysel a môže byť funkčná len v rámci "skupiny", preto akékoľvek miešanie libertarianizmu s globalizmom a otvorenými hranicami je odsúdené na fatálny neúspech. Funkčný libertarianizmus vyžaduje uznanie kontextu: histórie, geografie a populácie. Niektoré krajiny (ako napr. Rusku alebo Čína) nemôžu byť nikdy libertariánske. Malé a relatívne homogénne Slovensko by už mohlo byť vhodnejšie pre libertariánsky experiment.

Každopádne pre mňa ekonomická otázka nie je až tak podstatná (čo samozrejme vôbec neznamená, že nie je dôležitá a netreba sa jej venovať). Chcem však povedať, že i história pekne ukazuje, že v zdravej, homogénnej, belošskej spoločnosti môže dobre fungovať jak libertarianizmus, tak i sociálna demokracia (viď Škandinávia). Takže to, akú povahu bude mať ekonomický systém je menej dôležité ako to, či budeme mať spoločnosť, ktorá je zdravá, má solídne IQ a homogenitu a pracuje v prvom rade pre dobro celku (národa).

Na druhej strane však predsa len poviem, že v ekonomike je lepšie dať prednosť "liberalizmu" pred socialistickým parazitizmom. Socializmus (vo svojej čistejšej podobe) nikdy nikde poriadne nefungoval (stačí si napr. porovnať zaostalú a chudobnú Kubu s takým Chile, ktoré je dnes jednou z najvyspelejších juhoamerických krajín i vďaka Pinochetovi a jeho pravicovej politike. Prípadne sa poučiť z neúspešných socialistických experimentov Nového Zélandu v 70-tych rokoch. A vlastne my ani nemusíme chodiť veľmi ďaleko. Dodnes ekonomicky zaostávame za Západom najmä kvôli socializmu, ktorý v tomto smere dosť zdevastoval východnú Európu).

Je však dôležité poznamenať, že ekonomický liberalizmus musí byť korigovaný v rámci autocentrického chráneného priestoru. Musí byť rozumne riadený a usmerňovaný. Dnešný globalistický, pre-byrokratizovaný, pre-regulovaný systém zbesilého internacionálneho kapitalizmu treba odmietnuť.

Náhodný okoloidúci

Boli by "vyspelé" západné štáty ekonomicky a príjmovo tam, kde sú teraz bez vyciciavania kolónií a tlačenia nekrytých peňazí?
Ja osobne vidím problém so socializmom ani nie tak v jeho ideológii, ako skôr v tom, že sa k moci dostali dogmatickí tupci bez schopnosti pružne reagovať na zmenenú situáciu.
Sociálny systém by ma byť prednostne postavený na zásluhovosti, v takom prípade bude celkom slušne odolný voči zneužívaniu parazitmi. Zásluhovosťou však nemyslím len to, kto koľko prispeje do rozpočtu daňami a odvodmi, ale tiež význam práce pre spoločnosť.

Aman Againsttime

Škandinávia, západné Nemecko alebo Rakúsko nemali nejaké veľké zámorské kolónie a stále boli ekonomicky vyspelejšie (samozrejme- hoci je to dosť nepohodlná téma - treba tiež spomenúť, že tu sú i mierne rozdiely v IQ v prospech Západu). Socializmus, resp. (aby som bol presný) marxistický socializmus je už z podstaty nesprávna ideológia, takže by som netvrdil, že ide len o problém "ľudského faktoru". Niektoré ideológie sú skrátka nezmyslom a nebudú nikdy poriadne fungovať. Jednoznačne nás ekonomicky poškodil a nevidím dôvod sa ho v tomto smere nejako veľmi zastávať (čo však komunistom uznám ako plus je, že východný blok ochránili pred kultúrnym marxizmom, ktorý bol odsúdený ako "západná dekadencia").
Ja naozaj veľmi nemusím taký ten dogmatický anti-liberalizmus, pokiaľ ide o ekonomiku, s ktorým sa občas stretávam i medzi pravičiarmi/nacionalistami. Väčšinou nič nie je absolútne čierne alebo biele a liberalizmus tiež nie je nejaký homogénny blok a má i svoje výrazné plusy, ekonomické výhody (podpora podnikania a súťaživého ducha, efektívnosť, zodpovednosť, väčší výber, atď.).

Buheh

Politická scéna na Slovensku je taká, aká je. A všetky hlavné politické tábory majú obrovský priestor na upgrade svojej agendy. A najmä ten národný tábor. Už síce, našťastie, opustili rétoriku "Maďari za Dunaj" a "do tankoch", ale to je zatiaľ veľmi málo na to, aby sa čo i len priblížili k naplneniu potenciálu, ktorý majú. Presne ako vravíš, bolo by treba radšej privrieť oko nad historickými témami, z ktorých majitelia pravdy urobili pasce, a ísť tvrdo po ľudskoprávnej a štátoprávnej podstate národných, občianskych, environmentálnych, ekonomických záujmov podtatranského ľudu. Ja viem, slabučká kolónia uprostred žalára národov toho reálne nemôže navonok možno až tak veľa urobiť, ale teoreticky by sa mohla potichu obrodzovať zvnútra a inšpirovať sa väčšími chlapcami v zmysle hesla – keď niečo môžu urobiť inde, tak prečo nie aj my.

Ale toto všetko je jedno veľké "keby". Realita sú matoviče, lipšice a kisky.

balu

Pána Prsteňov - aj ten najmenší môže zmeniť svet :-) Niekedy k tomu stačí jeden človek (Viliam Tell) alebo malá skupina (sparťania v Thermopylai), ani len krajina to nemusí byť. Často sa len čaká na to, aby niekto už konečne začal, vyslovil to slovo, urobil ten krok a tým založil úplne novú kvalitu - kvantita sa automaticky pridá ak tá nová kvalita je to, na čo čakala.

Buheh

až na to, že tá posledná kvapka, ktorá všetko zmení, je jedna z milióna. A to som ešte možno aj málo povedal. Môže sa to stať práve a jedine vtedy, keď je na to pripravená situácia, keď sa nerovnováha potenciálov priblíži k stavu, v ktorom sa nahromadená energia náhle vybije.

Je toto táto naša situácia? Ja sa smutne domnievam (ale dokonca aj ja sa občas môžem mýliť), že nie. Viac ako polovica národa je zombifikovaná, pozerá programy ako Farma na ktorejsi z tých našich skvelých komerčných televízií a chodí voliť štandardné strany, lebo veď tak treba. Nevidím tu žiadnu významnejšie nahromadenú energiu pripravenú na to, aby blesk udrel.

Skôr mi to pripomína výjav ako keď je ťažký voz zapadnutý v bahne a pár naivných nadšencov sa pokúša ho vytiahnuť, ale nemajú na to silu.

Púpavová

V mnohom môžem súhlasiť.Teraz som si uvedomila,že mladí v roku 1936(keď vrcholila popularita autonomistického hnutia)sa v podstate od tých dnešných mladých"moderných"až tak nelíšia.Napokon,skutoční ľudáci nechceli nič také iné,ako my dnes.

Odlišuje nás to,že dnes nežije Merlin Andrej Hlinka.Museli ho tí ľudia neskutočne vnímať,takmer s posvätnou úctou.Spomínal mi pán M.(roč.1930)ako sa ako 16 ročný zúčastnil nejakej autonomistickej akcie v B.Bystrici,v lete roku 1936.Hlinka,za mlada nádherný nordický typ,bol už chorý,ale stále vysoký,štíhly bielovlasý starec s orlým nosom.V dlhom kňažskom odeve vyšiel z toho hradného kostola po omši von a všetci,čo boli natlačení pri dverách,ustúpili.Bol medzi nimi aj mladý M.Hovoril mi ako 80 ročný,ako Hlinka zdvihol ruky a zvolal:"Vy sa ma bojíte,černokňažníka čierneho?" A usmieval sa.Vtedy k nemu priskočili mladí muži z davu a posadili si ho na plecia.Takto ho odniesli k Mariánskemu stĺpu,kde už boli tie mikrofóny a zaplnené námestie na neho čakalo.
Toto som chcela spomenúť na pamiatku tých ľudí,aby si si Aman a iní mladí nemysleli,že *ľudáci boli nejakí idioti.Nie, naopak,boli vtedy najlepší.

Čo sa týka ich hesla"Za Boha,za národ",ja ho zas tak často od kotlebovcov nepočujem,vlastne si ani nespomínam.ale rozličné mrciny z divadiel ho vyťahujú,to je fakt.
Myslím si,že to heslo by sme si mali opakovať,ale iba potichu,nech tá myšlienka ostáva.Je to na každom,nech si vyberie.Kresťanstvo potrebujeme viac,ako inokedy,hlinkovci ani netušili,čo je to satanizmus.

Norman

nuž, veď ani ja sa nehádam, balu, ani najmenej.
Nikto nás tu teraz nerozsúdi, čo BY prinieslo väčší volebný úspech, to sú len naše názory. Preto som ale napísal, že ja im neradím až tak, čo by mali byť, ale povedzme analyzujem, čo naozaj sú. Nemá moc zmysel im radiť, čo by sa mali stať, lebo to nejde, tieto veci človek nezmení.

A "ľud" má aj určité propagačné negatíva, ale je to určite lepšie, ako obvinenia z "fašizmu" a "nacizmu". A zopakujem, podľa mňa je dobre, ak bude jestvovať nejaká "ľudová" strana.

Prirodzene, každý má svoje osobné politické chute. Ale nie všetky by boli úspešné a nie všetky by boli pre Slovensko prospešné.
Ale je fajn, že tu padnú aj nápady pre tie iné strany.

Hlas Predhrobia

"naozaj je v každej populácii dnešnej dynamickej spoločnosti asi 10% duševne chorých."

Máš zlé údaje! Správne číslo je 25% ľudí, ktorí by potrebovali minimálne ambulantnú psychiatrickú starostlivosť, ďalších 50% sme :-D rôznym spôsobom frustrovaní neurotici a iba o 25% sa dá povedať, že sú duševne OK!

Problém spočíva v tom, že je vedecky preukázané, že niektoré profesie priťahujú sociopatov. Stačí sa pozrieť na jedno rokovanie NR SR a máš to ako na tanieri! Niktoši hysterickí deprivanti ...

Ešte väčší problém je, že technológia moderného managementu zvýhodňuje ťažkých sociálnych deviantov, "hadov v saku".

Hlas Predhrobia

Treba si zobrať do ruky knihu "Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov" diel XIIIa "Slováci a druhá svetovýíá vojna". Nalistovať si stranu 65 kapitolu 12. "Tri piliere režimu SR" kde je citát z rozhovoru s generálnym tajomníkom HSĽS dr. Kirschabaumom "Nebudeme otrokmi žiadnej cudzej ideológie", ktorý uverejnil Slovák, roč, 21, č. 224 z 29.9.1939, s. 4. Tam je pomerne hutne popísaný program HSĽS z doby, keď ešte nebola politika zaťažená vojnovými udalosťami.

Porovnajte to s problémami, ktoré rieši Kotleba, napríklad s programom

http://www.naseslovensko.net/wp-content/uploads/2015/01/Volebn%C3%BD-pro...

ktorý rieši úplne iné problémy s akými zápasili v roku 1939.

Už v roku 1941 sa nedá hovoriť o nejakej našej vlastnej politike (nehovoriac o ideológii)! Slovenská republika bola vo vleku udalostí. Vo všetkých oblastiach sa prispôsobovala politike Nemecka!

ĽS NS v parlamente a v médiách pôsobí nevýrazne, ľudia čo ju rezentujú sú neustále v defenzíve a nedokážu prelomiť agresívne útoky presstitútov a odpovedať protiofenzívou!

Hlas Predhrobia

Nie je dôležité iba to, čo LePenka hovorí, ale kedy a ako. Ak debata bude trvať rádovo 4 hodiny, rozumný kandidát očakáva, že väčšina divákov nedopozerá ani prvú pol hodinu! Teda už pro prvom vstupe treba jednoduchou formou vysvetliť, ktoré problémy chce kandidát riešiť a načrtnúť ako.
Marine Le Pen : 4:15
Som Francúzka, som matka rodiny, som prezidentský kandidát ktorý sa rozhodol, ... a nasleduje tiráda na tému čoho všetkého sa Francia vzdala:
1. Bezpečnosti;
2. Ekonomického a sociálneho poriadku;
3. Elementárnych francúzskych hodnôt a identity.
Okamžite zaútočila na globalizáciu, ktorá zhoršila chudobu, všetko deregulovala,... atď. Chce do Francie priniesť poriadok, jasný program.
Nasledoval kandidát Jacques Cheminade, ktorý veľmi hutne zhrnul to, o čom píšem už roky v „Protokoloch finančných mudrcov“ :-D. Vydáva časopis http://www.solidariteetprogres.org/journal-nouvelle-solidarite.html kde publikuje myšlienky, pod väčšinu ktorých sa ochotne podpíšem. Má vlastnú stránku http://www.cheminade2017.fr/ a stojí si ju pozrieť!
A tým skončila rekapitulácia kandidátov, čo využili na 100% prvé minúty. Až do 15:00 je to trápne táranie

Norman

Ono z takej debaty sa asi až tak veľa dozvedieť nedá, každý má plno fráz všeobecných.

Mňa by zaujímali dve veci:
1. v čom sa Le Pen naozaj radikálnejšia, ako jej konkurenti.
2. v čom je naozaj odlišná a radikálnejšia od politiky, ako ju zatiaľ poznáme na Slovensku.

A tak všeobecne: v čom by sa jej politika mohla napodobňovať tu na Slovensku (či už doma vyhrá, alebo nie). Určite by bolo zaujímavé mať v SR nejaký Front national, okrem iného by nepotreboval moc vymýšlať, preberal by myšlienky z Francúzska.

Ja som bol a som dosť skeptickývoči frankofónnym (a talianskym)nacionálnym teoretikom ( napríklad Evola, iné mená si ani nepamätám), ale mám rešpekt voči akejkoľvek praxi, ak sa má úspech. Prípad Le Pen (teda aj jej otec) sú zaujímavý fenomén a ich dlhoročná aktivita nazbierala určite mnoho praktickej múdrosti.

Hlas Predhrobia

ale treba rakapitulovať najskôr čo tam odznelo.

Hlas Predhrobia

ale treba rakapitulovať najskôr čo tam odznelo.

Aman Againsttime

V čom je Le Pen radikálnejšia ako jej oponenti? Predovšetkým v postoji voči EÚ a Rusku. V prípade porovnania so slovenskými nacionalistickými politikmi však pôsobí umiernene.

Le Penka predovšetkým prispôsobila svoj slovník mainstreamu a dokázala osloviť stredné vrstvy. Aká bola jej taktika? Predovšetkým vypudenie najradikálnejších elementov zo strany, ktoré pôsobili odstrašujúco na majoritu (čiže žiaden "nacizmus", revizionizmus, popieranie holokaustu, ústretovejší prístup k homosexuálom a pod.), prijatie republikánskej a sekulárnej tradície (FN bol predtým takmer výlučne stranou katolíkov a monarchistov), orientácia na fakty, štatistiky a argumentáciu, snaha obsiahnúť čo najširší rozsah tém a zmobilizovať rozmanité typy Francúzov. V krátkosti, v podstate opak toho, čo dnes predvádzajú kotlebovci. :-)
Myslím, že tu je to vysvetlené celkom ok :https://www.youtube.com/watch?v=ZDaRQL9djPA&t=26s

Norman

Ok, to je sumárum, ako sa dopracovali tam, kde sú.
Zaujímavejšie ale je, čo naozaj mieni robiť, kam až ísť. To sa človek nedozvie ani z oficiálneho programu, ale z posúdenia mnohých bežných vyjadrení.

Hlas Predhrobia

To nevie žiaden politik, tým menej to môžeš dedukovať z jeho výrokov.

LePenka je skalpel, ktorý zarezal do páchnuceho, hnijúceho vredu Európy. Hnis smrdí, ale je to potrebný chirurgický zákrok a niekto to urobiť musel. Voľby nevyhrá, ale postraší papugajov. :-D

Hlas Predhrobia

Politika zamestnanosti:

Ak dáme bokom Miklóšovsko-Sulíkovské drísty a komunistické výkriky (mimochodom žiadna politická strana v našom parlamente by si ich netrúfla ... :-D), zaznela ostrá kritika vplyvu globalizácie na deformáciu konkurenčného prostredia. Kandidát Nicolas Dupont-Aignan http://www.nda-2017.fr/ v tomto naozaj vynikol
Marine Le Pen 34.00
Okamžite sa obula do fantasmagórií oponentov a prehlásila – Je treba ekonomický patriotizmus – inteligentný protekcionizmus! Nie je prípustné, aby Francúzska produkcia konkurovala produkcii krajín, ktoré nerešpektujú ekologické a iné normy, označila to ako dumping sociálny a ekologický. Je zábavné sledovať, ako okamžite rozhádala svojich protikandidátov iba tým, že prehovorila konečne k veci, trafila klinec po hlavičke! :-D
LePenka predstavila fakticky ordoliberalistickú predstavu a štátnej regulácii trhu tak, aby bolo zachované spravodlivé konkurenčné prostredie. Hádali sa v reakcii 5 minút. :-D Ostatní kandidát boli iba odvar toho, čo nazvala LePenka ekonomický patriotizmus. Nasledovali útoky na politiku EÚ.
Treba oceniť veľmi inteligentné moderátorky ostré ako britva, ktoré okamžite umravňovali diskutujúcich a udržali poriadok medzi rozhádanými egomaniakmi trpiacimi na verbálnu diarrhea.
LePenka dostala v 50:00 znovu príležitosť a reagovala. Poukázala na protekcionizmus krajín, exportujúcich do Francie. Poukázala na príklady v minulosti, keď clá dokázali ochrániť spravodlivé podmienky na trhu Francie.
V 57:00 zaznela varianta na starú myšlienku „Proletári všetkých krajín spojte sa!“ :-D
Fillon reagoval fantasmagóriou o nivelizácii sociálnych podmienok v EÚ. Krajiny tretieho sveta nepredstavujú problém? :-D
V 1:03 zaznela myšlienka – Európa ničí samu seba. Cheminade jasne povedal že to je Európa lobbystov, ktorí vytvárajú fiktívne peniaze. :-D
V 1:07 sa LePenka obula do kandidáta Françoisa Asselineau, anvrhujúceho tvrdý „frexit“. Rozhodnutie musí byť na Francúzov, ktorí sa musia vyjadriť k podmienkam odchodu.
V 1:12 pozerajúc Cheminade sa musím zasmiať, ako keby som sa videl ... :-D Znovu útok na fiannčé trhy ...
LePenka sa ukázala ako veľký zjednotiteľ – Macron a Fillon sa do nej pustili veľmi brutálne – začali spomínať jej otca a jeho neomalenú hubu, zaznela deklarácia „Nacionalizmus = vojna!“ a podobne. A tak to pokračovalo až do 1:19, argumentácia nulová.

Hlas Predhrobia

Nie je dôležité, v čom je LePenka radikálnejšia. Najradikálnejšia bola komunistická neurotička a odborársky anarchista.

V čom sa líšila a na čo nemal nik s našich posrancov gule, aby to vykríkol do pléna NR SR:

Globalizácia nepriniesla slobodný trh, ale deformovaný trh výhodný iba pre tie krajiny, ktoré nerešpektujú žiadne normy (ekologické, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, sociálneho zabezpečenia). Tzv. rozvojové krajiny deformujú konkurenčné prostredie, ide o ekologický a sociálny dumping.

Európska únia je ideálny priestor predovšetkým pre lobistov/korupciu.

Riešenie - inteligentný protekcionizmus, ktorý žiaľ nie je možný v EÚ, kde europosranci a vlády sa nedokážu dohodnúť na ničom. Sú dve cesty - Francia si môže dovoliť "tvrdý frexit", ale samotná LePenka sa prihovára na nátlak/vydieranie krajín EÚ.

Spravodlivé konkurenčné prostredie prinesie viac pracovných príležitostí pre Francúzov, lebo konkurencie schopné podniky môžu zamestnať Francúzov. Pokiaľ chcú zamestnávať cudzincov, treba im to zdaniť.

Je to jedna myšlienka - viac nemalo to zmysel rozpitvávať. Ale stačilo a podalo to dostatočne zrozumiteľne. A jej oponentom sa okamžite zježili všetky chlpy ...

Hlas Predhrobia

Pôvodný zdroj na záznam diskusie bol zablokovaný, ale server FN až teraz ponúkol svoj zdroj:
http://www.frontnational.com/videos/grand-debat-marine-le-pen-sur-bfm-tv...

Prečo si myslím, že je dôležité vedieť čo sa tam dialo?

Lebo sa v najsledovanejšej diskusii TV prezentovali témy, ktoré sa na Slovensku považujú za extrémistické, ako nové TABU. Osobne som veľmi rád, že som tam videl aj Jacquesa Cheminada, lebo takto sa mohli konečne verejne prezentovať názory na lumpárne finančných trhov, ktoré sú predmetom môjho záujmu. Politická korektnosť dostala v tejto debate „poriadne na frak“. :-D

Aj som sa dobre pobavil, lebo LePenke sa podaril bonmot večera – „Francúzsko sa stalo Univerzitou terorizmu“. Pár kandidátov skoro vyskočilo z kože, ale mala pravdu. Ja dodávam, že univerzitou s veľmi dlhou tradíciou, dlhé roky chránilo Ajatoláha Chomejního, absolventom tejto univerzity bol aj Ramírez Sánchez, prezývaný Carlos, alebo Šakal, celá plejáda arabských teroristov, ... atď.!

nové