O dvoch plavidlách a ich pasažieroch

Duben 2027

V dubnu to bude třináct let, co se potopil jihokorejský trajekt Sewol. Od té doby byl vyloven, dovezen do přístavu, rozřezán, roztaven a teď se z něj dělají koleje. Potkal ho hrozný osud, za který může smůla, nedbalost, naivita a jihokorejský přístup k životu lidí. Bohužel se už nikdo nedozví, co se doopravdy stalo. Většina důkazů už byla z mořského dna vylovena a zničena nebo schována někam hodně hluboko. Informací ale prosáklo dostatek a dá se z nich postavit pravděpodobný logický závěr celé nehody. Upřesněme si tedy data, ať máme z čeho vycházet.

 

Pro 921 lidí
Plavidlo bylo vyrobeno v Japonsku v roce 1994 a lodní přepravce v něm nechal přistavět tři patra kabin. Toto rozšíření bylo učiněno v letech 2012 a 2013; hmotnost plavidla se tak zvýšila o 187 tun a kapacita na převoz osob o 117 míst. Ve chvíli ztroskotání bylo na lodi místo pro 921 lidí. Britský odborník na stavbu lodí Ian Winkle agentuře AP řekl, že podobné přestavby plavidel jsou běžné. Stabilitu taková úprava nemohla podle něj příliš ohrozit. V ledových vodách utonulo 287 ze 475 lidí na palubě

Těžké časy
Firma provozovala pět lodí a v roce 2013 vykázala ztrátu v přepočtu přes půl milionu eur. Patřila dvěma synům majitele jiné lodní společnosti, která zkrachovala v roce 1997.

Záchrana nepřichází
Záchranné práce začaly až po několika hodinách. Nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Problém byl s vybavením. Jižní Korea sice disponuje záchrannými ponorkami přesně pro tuto práci, ty zrovna užívala jihokorejská armáda na vojenské cvičení s armádou USA. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na místo povolala všechna dostupná plavidla a také potápěče, ale musela požádat o pomoc i lodě amerického námořnictva, kterých je naštěstí  v tomhle teritoriu dost. Záchranné práce sledovali z pobřeží blízkého ostrova Činto rodiče vyše dvoch stovek pohřešovaných studentů. Řada z nich si stěžovala na nedostatek informací. Někteří rodiče si pronajali vlastní člun s potápěčem a obvinili vládu a záchranáře, že se dost nesnaží.

Jak to vlastně bylo
Vznikla spousta teorií, proč to takhle dopadlo. Vyšetřování přineslo hodně závěrů, jediný je ale nejpravděpodobnější. Neskušenost posádky. Trajekt Sewol vezl celkem 477 lidí včetně 325 studentů na školním výletě, kteří cestovali na turisticky oblíbený ostrov Čedžu vzdálený asi sto kilometrů od břehu Korejského poloostrova. Loď se podle pobřežní policie potopila nedaleko jihozápadního korejského pobřeží . Z přepisu konverzace posádky s dispečery vyplývá, že kapitán nejméně o půl hodiny zdržel evakuaci pasažérů. Mezi 8.48 a 8.49 místního času udělala loď prudký obrat, ale zatím není jasné, zda šlo o manévr posádky nebe či na to měl vliv vnější faktor. O 9.00 loď vyslala tísňové volání a pozemní řízení o pět minut později doporučilo, aby se lidé připravili na opuštění lodě a oblékli si záchranné vesty. Člen posádky na to odpověděl, že "se lidé pohybují s problémy". Na lodi zazněla výzva k evakuaci až o půl hodiny později. Na palubě byla 29-členná posádka, z níž se zachránilo 20 lidí.

Nepoučitelní
Vyšetřování trvalo velmi dlouho a pravdu už nezjistí nikdo, loď byla recyklována a celý předek byl odstřelen. Proč se tak stalo, nikdo neví, v Jižní Korei je utajování informací na denním pořádku. Jestli se tento národ z katastrofy poučil, to se ze slobodní západní tlače nedovíte. Jižní Korea je přítel USA, a tak se jejich přístup „우리는 많은 수 있습니다" úspěšne tají.
 
 
Ou, pardon, ten český článok je o Kursku a Rusoch. Tých môžu média osierať pri každej vhodnej príležitosti na priamu objednávku systému. Je to povinné a platené.
 
A tak média - nielen české - ešte roky po nehode zlomyseľne omieľajú osud ruského vojenského plavidla so 118 vojakmi, ktorí majú riziko smrti takpovediac v zmluve, aby ponižovali Rusov spôsobom, aký nepoužívala ani nacistická propaganda v Tretej ríši. Kým smrť vyše 200 juhokórejských stredoškolákov, ktorí sa pri kúpe lístka na civilný trajekt nijako nezaväzovali k prípadnej smrti, je pre západné korporátne média len okrajová záležitosť. Veď kto by už nadával na Južnú Kóreu - protektorát USA.
 
Pri ponorke Kursk, ktorá sa potopila pomerne ďaleko od brehu a v hlbokých vodách, je častým "argumentom" dokazujúcim neschopnosť Rusov pomalosť záchrannej operácie. O trajekte Sewol, ktorý stroskotal v plytkých vodách neďaleko ostrova sme sa práve dozvedeli, že tých skoro 300 ľudí, uviaznutých v potopenom trupe lode, tam zostane najmenej dva mesiace. Nie je v technických možnostiach Južnej Kórei, ani s pomocou USA, dostať sa dnu skôr.
 
Jo, jo. Jedna vec je vrázdiť na suchu zlostne pyskom okolo ruskej ponorky uviaznutej hlboko pod hladinou - a druhá reálne zachrániť stovky deciek z civilného trajektu pár metrov pod hladinou, ktoré z posledných síl posielajú zúfalé sms-ky.
Stefan
Skvelý článok Ema! Táké jasné porovnanie dvoch súvisiacich udalostí ma vôbec nenapadlo a pritom sledujem už dlhšiu dobu ako tá loď klesá pomaly ku dnu a ľudia sa sťažujú na nadostatočnú pomoc úradnej moci štátu.
Ema
i keď táto je extrémnejšia. Skôr mi šlo o prístup takzvaných slobodných médií, a špeciál v Čechách, od ktorých sa učia aj tunajšie podkarpatské kreatúry pôsobiace v korporátnych médiach. Tamojší českí chruňkovia-mediálni politrukovia skáču do Rusov (a do Nemcov) ako ratlíky a keď dostanú za svoju odpudivé maniere krespíču, vreštia. Američanom išla ku dnu ich prvá atómová ponorka aj so 129 kusmi kanonenfutteru - a nikto z našich lokálnych mediálnych paviánov nebliaka o neúcte Američanov k životu. A to zďaleka nevieme o masových nehodách v americkej armáde všetko - to ani zďaleka.   Tu som ti našla správu o tom http://www.hlavnespravy.sk/v-usa-si-pripomenuli-obete-prvej-havarie-amer... Drb, rana pre národnú hrdosť. Roňme slzy. Ani zmienka o šlendriánstve, o nefunkčnej neviditeľnej ruke trhu, ktorá dodala zlý materiál, o neúcte k životu ani nehovoriac.   Keď už sme pri armádnych prepytujem dizástroch, o tom si Štefan vedel, ako americká armáda zasvinila plutóniom Španielsko? http://en.wikipedia.org/wiki/1966_Palomares_B-52_crash Atakďalej atakďalej. A toto je len zverejniteľný zlomok toho, čo napáchala americká armáda   Ešteže máme internet. Bez neho by sa isto našla kopa hlupákov, ktorí by doblba opakovali Konšpiračná teória, konšpiračná teória.
Dusanbe
v texte o Palomares: "On 4 February, an underground Communist organization successfully initiated a protest by 600 people in front of the U.S. Embassy in Spain.[21] The Duchess of Medina Sidonia, Luisa Isabel Álvarez de Toledo (known as the "Red Duchess" for her socialist activism) eventually received a 13-month prison sentence for leading an illegal protest." Nemozem si pomoct, Grigoriy, ale toto je podla mna ozajstna aristokratka: http://en.wikipedia.org/wiki/Luisa_Isabel_%C3%81lvarez_de_Toledo,_21st_D...  
Grigoriy.
Hádam si len nemyslíš, že hento má byť tá pipka, čo som spomínal?
vp
Chruňkovia sa nachádzajú nielen v médeách: Ostravský hotel odmieta ubytovávať Rusov na znak protestu  proti pripojeniu Krymu http://vz.ru/news/2014/4/19/682986.html  
Ema

Респектабельный отель в чешском городе Острава продолжает терять клиентов, отказавшись принимать евреев в знак протеста против оккупации Западного берега и террора против населению Газы.

Stefan
Vďaka Ema za odpoveď. Ale hlavne za tie ďalšie zaújmavé skutočnosti. Nevedel som o nich doteraz nič. Nejak to nikto akosi nemal doteraz v úmysle nikde zverejniť. Čo sa týka tej Ostravy, som zvykol tam chodiť . Teda ale tie hotely majú šialene drahé a tak som tam nikdy nikomu do hotela nemal chuť liezť. Preto ak si ten iniciatívny riťolez myslí, že z politiky jeho podnik bude prosperovať viac, tak nech to robí. Ktosi inde to navyše ešte aj hodnotil ako uplatňovanie kolektívnej viny a to je dokonca v rozpore s trstnoprávnym poriadkom. Stretal som tam všelijakých ľudí a počul všelijaké reči. Rusofóbnych duševných invalidov počnúc a končiac s jednou milou a príjemnou rodinkou starších manželov zo Sankt Peterburgu. Pomáhali jednej mladej kočke ktorá sa dala na štúdium Rusského jazyka a kultúry. Zaújmavý zážitok. Nedávno som čítal od V. Klausa jednu zaújmavú poznámku. Tak ako sa Masarykovi nepodarilo v ČSSR vykresať jednotný Československý národ, tak sa nepodarilo komúnistom v USSR vykresať monolytického sovietskeho človeka a neskôr jednotný ukrajinský národ z obyvateľov Ukrajiny. Sprvu keď porovnávali udalosti Ukrajiny s predvojnovým Československom zočivoči Hitlerovi, pýtal som sa: "a to čo za blbosť?". Nesķôr som si tie veci urovnal práve vďaka imformáciám získaných od Vás a musel som uznať že "na každom šprochu môže byť pravdy trochu". Isteže ale nie tak ako propaganda pôvodne zamýšľala. Tak ako Russko dnes je obkolesené bábkovými koloborantskými vládami a ich vojenským paktom ktoré tvoria, tak to bolo kedysi aj s Nemeckom. Po rozbití Rakúskouhorska bola tu dosadená bábková vláda tatíčka Masaryka a orientácia Československej politiky na svojích mecenášov sa nezmenila ani po Masarykovom odchode. Nič dobrého nečakalo Nemcov ani zo strany demokratúry generála Pilsudského z Poľska. Francúzi, o tých ani nehovoriac. Propaganda Ukrajina a Russko=Československo a Nemecko, to iste sedí, avšak získala iný rozmer akí propagandisti v úmysel nebrali. Pravda, s tým ako to bolo s Hitlerom ďalej a čo napokon pohľadával u Moskvy, tam sa bude musieť pokračovať iste iným kľúčom pri riešení. Takže dúfam, že Putim má dostatok tromfov a vytríbenej mysle, aby na ich špinavé hry nepristúpil, nenastúpil na podobnú cestu čo Hitler a tak nepotvrdil ich propagandistické žvásty.
Norman
veru, každá propaganda a prirovnanie sa môže otočiť, prirovnanie Putin Hitler má hodiť špinu na jedného, ale nakoniec môže ukázať druhého v reálnom svetle. A v podstate nejde ani najmenej o neho, o uja Hitlera, ale ide o tretiu stranu: do reálneho svetla sa dostába anglo-americko-židovská banda, ktorá tak, ako dnes provokuje, tak provokovala aj v minulom storočí. Tak, ako je dnes podľa nich vinný Putin, nech by robil čokoľvek, tak dávali nesplnitelné podmienky Juhoslávii, Iráku, Vietnamu, Nemecku ... komukoľvek. A potom zabíjali. Ale heftovne, nie len tak, po jednom, ale po milionoch. To nie je aforizmus, to nie je balada - to sú objektívne historické beštie, kto dnes sedí v Newyorku a Washingtone. A príznačné je aj to personifikovanie. Aby nepriateľ vyzeral slabší, aby nebjovali proti celému štátu či národu - konieckoncov, ich ideológia tvrdí, že oni také veci nerobia, tak bojujú proti jedincovi, proti "diktátorovi". A samozrejme, každý je nejaký diktátor - to najlepšie vidno na dnešnom Rusku, s presne okopčenou západnou mechanikou demokracie, voľbami od aleluja po aleluja, a dokonca s nezávislou silou korporácii - nestačí, stále je Putin diktátor. A viete, prečo hlavne? Práve pre to, že za nim stojí reálna väčšina národa, reálna sila ľudu, politická sila - práve preto je v očiach potkanov vyrastených z londýnskych stôk ktokoľvek taký nepriateľ. Áno, ich korene siahajú do londýnskych stôk a v tejto velkej mestskej sračke na Temži bolo pred niekoľkými storočiami ohnisko súčasnej morovej rany. To sa stáva, keď sa niekde koncentruje hnus. Pomôže iba hygiena a čistota.
Prasiatko
London, čiže Londýn má veľmi dobrú bezpečnostnú polohu. Vulkanická ani tektotická činnosť prakticky žiadna. To mesto by bohovia zničili len veľmi ťažko...Je to úplne iný prípad ako Amerika či európa kontinentálna.
Norman
Stačí, ak stúpne teplota oceánov a to mesto bude pod vodou. Ale to už je neskoro, infekcia moru sa medzičasom rozšírila. Ale tam bol zdroj. Má to viacero obejktívnych a prirodzených príčin. Ale je to hlavne empiricky dokázané.
Náhodný okoloidúci
Poloha Británie je výhodná aj čo sa týka zámorskej expanzie do celého sveta. Navyše je /bola/ čiastočne chránená proti útokom už len tým, že je to ostrov. Zmenili to až moderné zbrane.
Stefan
Vďaka Norman za vyčerpávajúcu a poučnu odpoveď. To je pravda že s tými potkanmi v Londýne sa situácia zmenila, tuším odvtedy čo tam Hitler poslal strely V2, ako odpoveď za bombardovanie predtým Nemeckých civilnýchh cieľov Angličanmi, podľa tvrdenia www.zvidavyvincent. com. Keď zistili, ze trest ich neminie, potkani začali vrieskať že agresorom je Hitler, ze útočí na bezbranných a mierumilovných... A to tvrdia dodnes.
Stefan
s1
Našiel som zaujimavý rozhovor, niečo medzi Escobarom a Emou: Iba spomeniem, že 8 dní po zverejnení tohto http://slovak.ruvr.ru/2013_08_20/USA-vytvoria-novy-stat-na-hranici-Ukraj...

nové