Oko uragánu - leto 2021

Všetci veria, že sme v oku uragánu. Jedni v zmysle toho, že je aspoň momentálne  dobre, druhí v zmysle, že bude ešte zle. V každom prípade veci nie sú v poriadku, ba nie sú ani tak v neporiadku, ako bývali.

Všetci akoby naberali sily. Je možné, že robím len projekciu vlastného stavu, ale naozaj nie je vidno nič podstatné. Zvlášť globálne videné akoby ľudská grupa dostala výprask a akoby všetci podvedome už videli, že toto neudržia. 

Prirodzene, nepíšem len o fenoméne Covid-19, teda o pandémii aj chorých reakcií na ňu - chorých v zmysle anarchistického popierania, slabosti a hrôzy z toho, že sa drobným buržujom začína rozpadať ich prďolatý ekonomický model. Ide aj o globálne ekologické hrozby, ktorých tiene sa stále približujú a už na nás dopadajú - covid je len jeden z nich.

História sa určite nekončí, to netreba mať strach. Zábava bude, ale už teraz o ňu ľudia ani tak nejavia záujem a väčšina by už teraz dala prednosť kľudu.

To je "stav únie" približne v polovici roka 2021. Začína nová etapa. A aj keď sa všetko krúti v kruhu, v inom zmysle slova: toto tu teda ešte nebolo.

Taký je postoj redakcie po odpočinku. Radosť a očakávanie. Očakávanie zlého.

 

 

nové