Operácia na Ukrajine, prvý týždeň

Nie sme spravodajský server, ale po takmer týždni môžeme povedať niečo aj k vojenskému stavu neobvyklej operácie.

Pripomínam, že na Slovensku momentálne vládnu agenti Ameriky, ktorí zakazujú podporovať vojnu, teda akúkoľvek z dvoch strán, akúkoľvek z dvoch -  okrem tej jednej, Kyjevskej. Vo vážnejšej reči to znamená, že je zakázané čokoľvek napísať (okrem toho, čo napíše DenníkN, prípadne Sme). Preto vo všetkom nasledujúcom v žiadnom prípade nehodnotím, že to a to Rusko robí dobre, alebo zle - dovyfarbujte si to sami. Ako všetci, čo ma poznáte, ja nie som žiaden rusofil. Som realista. 

Navyše - úplne politicky korektne treba povedať - že vojenská operácia je prejavom určitej slabosti na politickom poli. Rusko nedokázalo hrať politiku. Ale ani nečudo - nemôžete hrať s niekým, kto sám pravidla vymýšľa podľa toho, ako mu to vyhovuje. Ako to robila Amerika. Myslím preto, že ľadový kľud, ktorým Rusko reagovalo na nefér kroky sveta od Majdan revolúcie 2014 svedčia o tom, že už vtedy bola revolučná vojenská akcia jedna zo základných alternatív. Ak bude uzavretá úspechom, vstúpi do histórie ako prejav geniality toho, ktorého meno nemožno vysloviť (teraz neviem, zakazuje zákon aj posudzovanie politických osobností? Znamená to teraz, že je Putin horší ako Hitler, alebo je tesne za ním? Tesne pred Napoleonom?).

No dobre, nebudeme to ani náhodou chváliť, aj tak to nie je dokončené, ani zďaleka - ale už teraz na tom možno vidieť reakčný čas revolúcie - osem rokov pre históriu nie je až tak veľa. Áno, to čo vidíme teraz na Ukrajine, je pokračovaním Majdana. Je to jeho koniec.

 

Akt vojny

Druhý aspekt, ktorý je s operáciou spojený, je samotný akt vojny - teda smrť a ničenie. Je zaujímavé, že toto je pre kohokoľvek z Európy úprimne neakceptovateľný a psychologicky nestráviteľný prvok. Je aj jasné, prečo - Európa je natrieskaná ľuďmi do prasknutia, všetok priestor je vyťažený do maxima a akákoľvek potreba vojenskej dynamiky by spôsobila to isté, ako panika v divadle či na natlačenom námestí. Vojna je pre Európu niečo ako požiar v mrakodrape s úzkym východom.


Trocha ináč je to v Ruskom geopolitickom priestore, ktorý je oveľa rozľahlejší. Navyše tamojšia politická kultúra neklame svojím obyvateľom, že vojna je niečo, čoho sa ľudstvo dokázalo zbaviť a už nikdy nebude. Nie, nahá opica sa vojny nedokázala zbaviť (a na príklade neustále nových a nových amerických intervencií vidno, že sa ani nezbaví). Rusko je paralela k Amerike a vie staré klasické, že vojna je len pokračovanie politiky inými prostriedkami. Je už aj to zakázané povedať? 

Rusko sa v mnohom snažilo obliecť si európsku najnovšiu pupúšovskú módu. Napríklad zrušilo trest smrti, čím zašlo v Európskom utopizme ďalej, ako samotné USA. Sú to ale veci, ktoré skoro nič nepriniesli, skôr naopak. Veľmoc má proste nejaké svoje metódy fungovania, ktoré sa nedajú zmeniť. Medveď sa nemôže trvalo správať ako ružový zajačik.

To k tomu, prečo je toľko toľko subjektov u nás šokovaných, že sa Rusko odhodlalo k vojenskému zásahu. Rusi, Ukrajinci, ale aj Bielorusi šokovaní nie sú. Očividne ani Číňania či India. Ja odmietam robiť tu trápnu hru, tváriť sa ako panna, čo si od zhrozenia nad obcovaním na Ukrajine nacikala do gatí. Európa by to nemala robiť, jednotlivé štáty by sa nemali pretvarovať. Zvlášť, keď zároveň podporujú vraždiace procesy dodávaním zbraní!! To je naozaj svinstvo vysokého rázu a, ako som tu už viackrát napísal , robí z občianskej či lokálnej vojny vojnu svetovú. Pamätáte na Španielsko 1936? No mali by ste, všetci.

 

Ale poďme konečne k samotnému priebehu operácie.

V prvom rade - nie je politicky presnejšie definované, čo má byť cieľom. Ako sa povie po rusky: "ne nádo".
Rovnako nie je stanovené ani presnejšie, ako bude operácia prebiehať. Rýchlo a zbesilo, alebo pomaly a vyčerpávajúco? To zostalo nedefinované, čo je pre mnohých trocha nový prvok na vojenskej propagande - ľudia sú zvyknutí skôr na prehlásenia o rýchlom a rozhodnom víťazstve a na podobné kraviny.

Treba si povedať, že napriek všetkému internetu, my nevieme naozaj presne, čo sa tam deje. Všetko sa dá interpretovať ako pozitívne, aj ako negatívne. Vidíme hlavne, že armáda Ukrajiny je samozrejme rozmiestnená len na niektorých miestach a ruské vojská sa presúvajú v naozaj dosť širokom rozsahu. Každý by si mal uvedomiť, že vojská nejdú po teréne, ako vo filmoch počas boja, ale v kolónach po cestách. V takom stave sú aj dosť zraniteľné, to je fakt. Ale zároveň je to indikácia, že plošný odpor Ukrajiny je minimálny.

Odpor je hlavne okolo miest a v mestách. Tam stoja proti sebe obrnené jednotky.
Padol názor, že ruská armáda ma príkaz brať výnimočný ohľad na civilistov - čomu verím, politické dôvody. Ale zároveň viem, že si ruská verejnosť nemusi robiť obavy - žiadni vojaci sa nenechajú zabíjať na úkor nepriateľa.

 

Viaceré veľké mestá, vrátane Kyjeva, sú už prakticky obkľúčené. Ako vieme, Rusi vyzvali obyvateľov Kyjeva, aby opustili mesto. Predpokladám, že k tomu došlo aj inde, kde sa ukrajinská armáda zabarikádovala priamo v meste, medzi civilistami.

Tu zrejme zas potrebujeme malú historickú vsuvku. Počas druhej svetovej vojny zmenil Paríž dvakrát "majiteľa" - prvý raz ho zabrali Nemci, druhý raz spojenci. Ani raz sa on nebojovalo a nepadla naň asi ani jedna bomba. Obe strany, ktoré ho strácali, teda na začiatku Francúzi a na konci zas Nemci, akceptovali strategickú prevahu oponenta a ušetrili mesto. Skoro rovnaký osud mala Praha, na ktorú takmer nepadla žiadna letecká bomba (okrem amerických pred koncom, tí neodolali). Češi odovzdali Prahu, nebojovali o ňu - a aj keď niektorí tvrdia, že je to len úplný prejav českej zbabelosti, bolo to aj rozumné rešpektovanie reality pomeru síl. Toto prikazuje ľudskosť spraviť aj Ukrajinskej armáde. Pokiaľ je to armáda, nie len banda prevolučných nacistov.

Boje v mestách sú to najhoršie, čo môžete civilistom v nich previesť, a k obrane v mestách sa uchyľuje iba naozaj extrémistická banda. Bojuje sa mimo miest - a ak na to nie sú sily, tak sa kapituluje - ale normálna armáda neberie civilov ako štíty. Robí to teraz režim Kyjeva. To je vojenský zločin a ak Ukrajina prehrá, už len za toto bude prezident Zelenskyj odsúdený a zrejme zastrelený. A spolu s ním aj iní zodpovední extrémisti, pretože napríklad režim dnes vypustil z vezení zločincov, a dal im do ruky zbrane. To je zločin.

 

Budúcnosť

Vojenské operácie môžu trvať dlho. Američania viedli vojnu vo Vietname vyše desať rokov. Na druhom konci sveta presadzovali svoj ekonomický režim tým najbrutálnejším spôsobom, a svet to musel znášať. Predpokladám, že Kyjev a iné mestá padnú rýchlo, ale určitý vojenský stav sa môže ťahať aj na Ukrajine dlho. Veď to poznáte, banderovci a iné zločinné bandy.

Nechcem zas vyťahovať groteskné aspekty, ale je možné, že celý svet sa s porážkou Ukrajiny  zmieri, len Európska únia bude stále cholericky poskakovať, stelesnená v persone nejakej von Lajnovej.

Rusi, a teda aj Ukrajinci, sú zvyknutí na vojny aj na centralizovanú vládu. Žijú spolu stáročia, majú veľmi podobný jazyk, kultúru, politickú a ekonomickú históriu. Na Majdan chodili síce Američanky a nosili v igelitkách(!!!) pre domorodcov sladkosti - ale tak jebnutí už nie sú dnes ani Ukrajinci, aby sa ďalej nechali takto ponižovať. Už vedia, že im Západ nič nepriniesol, a ani neprinesie. Iba ich použil ako návnadu, ako kozu uviazanú v lese pri strome, aby nalákala tigra. Chcú byť Ukrajinci stále kozou?
Tí, čo sa stali narkomanmi západného štýlu, už na Západe sú a robia tam tie svoje podradné práce. Iní sa tam ešte valia dnes, aby využili politickú krízu. Ale zvyšok dá správne prednosť pokojnému domovu.


Záver

Na Ukrajine prebieha smutný, bratrovražedný boj. Boj, ktorý nemal byť. Dôsledok šialenej revolúcie.

Všetci súhlasíme, že vojna sú nepovolené politické prostriedky. Rusi obhajujú politické rozdelenie sveta, ako bolo dohodnuté v roku 1945 na Jalte, a obhajujú ho, ako vtedy, vojenskými prostriedkami. To už vraj dnes nie je povolené, za to si dnes zaslúžia na medzinárodnej scéne politický trest. Dobre, presne taký, akým ľudstvo odsúdilo vojny USA vo Vietname, Iráku, v Srbsku.

 

 

 

 

 

0
Muki67

Kotol k dnešnému dňu. Rusi dotiahli "slncepjoky". Ak sa ukroši nevzdávajú bude to masaker. V rukavičkach to už nebude.

https://kotol.estranky.sk/fotoalbum/#kotva