Orbánová žehlí

 ... LNG žehličkou otrhané gate Strýčka Sama ako od Armády Spásy. Javiskom frašky je Washington Post a pod oparom hydraulicky vyfrakovaného plynu je na riti gatí sotva čitateľný vyblednutý nápis New American Century. Cenu za vedľajšiu rolu užitočného idiota získava český šašo vo funkcii veľvyslanca pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška.

Ak by bol článok Anity Orbánovej - politologičky používanej v oblasti energetiky - uverejnený vo Washington Poste preložený do maďarčiny, Maďari by sa uváľali od rehotu. Povinnú úvodnú jazdu o najsilnejšom motore americkej ekonomiky (600 000 pracovných miest, hallellujja!) striedajú krokodílie slzy nad závislosťou úbohých stredoeurópskych štátov od plynu z Ruska. Dôležitý bod - plynová kríza. To boli tie nervné týždne, keď rapavý ukrajnský prezident na pokyn svojich mecénov v USA zablokoval dodávky plynu z Ruska do Európy. Anita to vie, to stačí. Písať o tom nemusí, a už vôbec nie americkým vemenám. V tejto súvislosti padne výraz Višegrádska štvorka. Ja neviem, ešte si tu niekto spomína na tento americký koncept totálneho ideologického ovládnutia ostblokového kvarteta jedným vrzom? Asi nie. Používa sa len pre účely občasného obcovania Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska s USA.

Anita sa ďalej posťažuje na obštrukcie amerických regulátorov pri povoľovaní exportu hydraulicky vyfrakovaného zemného plynu v podobe LNG (skvapalnený zemný plyn) do Európy a svoj úderný príspevok do hodnotnej rubriky Názory zakončí adoráciou USA a výzvou, aby sa skrzevá LNG stali našimi ešte bližšími spojencami.

Tento majsterštyk nemohla (a nesmela) prehliadnuť ČTK, ďalší dôležitý hráč frašky. Prináša správu a tá sa šíri. ČTK s Anitou na seba mrkajú, akože hehe, dobrá robota. Jediný blb, ktorý toto všetko berie vážne, je zmienený Bartuška. A možno už ani ten nie, čertvie.

Američania by boli, samozrejme, najradšej, keby im lichotil a písal pozývací list namiesto Orbánovej samotný Orbán. Ten však už pri nástupe do premiérskeho kresla oznámil strategickú orientáciu na Áziu aj v oblasti energií. Rusko, Kazachstan... to sú krajiny súčasnosti. Americká administratíva dodnes nepredýchala, ako rafinovane pochoval ich strategický projekt pre Európu, plynovod so srandovným názvom Nabucco a začal napĺňať svoj cieľ - plnú štátnu kontrolu maďarskej energetiky. Pretože bez dosahu a kontroly energií je každý štát iba slamený panák, viď Slovensko. Bolo treba hľadať spôsob, ako túto drzo sa zdvíhajúcu (maďarskú) hlavu uťať. Súčasná kauza MOL - INA a hon na Orbánovho človeka, šéfa MOLu Hernádiho, je len najviditeľnejšia časť  komplotu mafie snažiacej sa o kontrolu globálnej energetiky proti Maďarsku. A tak prichádzajú všelijaké politologičky Orbánové a sladko rečnia Američanom do uška. Orbán medzitým koná. Konal, koniec-koncov, už v januári. Najskôr sa jeho tajomník pre ekonomické záležitosti Péter Szijjártó stretol so šéfom Gazpromu Alexejom Millerom, a potom mal rokovania priamo Orbán s Medvedevom a Putinom. Debata bola nielen o ekonomike, ale aj poľnohospodárstve - ďalšej kľúčovej oblasti štátu, ktorý chce byť funkčný a nemá záujem pustiť si do svojho dvora killerské korporácie.

Medzitým si v USA energetické molochy odhryzávajú pri hydraulickom štiepení bridlíc čoraz väčší kus územia. Bez váhania vylisujú a otrávia odpadom s vysokou rádioaktivitouhoci  aj celý kontinent, len nech je to ziskové. Lenže - momentálne to až tak ziskové nie je. Zemného plynu majú USA momentálne tak veľa, že je lacný, a pomáha tak americkej ekonomike ako-tak prežívať. Ťažobné spoločnosti však vidia v exporte zemného plynu v podobe LNG šancu na zvýšenie ceny. Americká administratíva im ho sebazáchovne dlhšie odmietala udeliť, ale lobistický tlak v kombinácii s bubnovaním do boja snajväčším americkým nepriateľom - Ruskom na plynovom poli ju už láme. V tejto súvislosti je zvlášť pikantné, že agresívne USA, ktoré vždy používali energie ako zbraň (a neváhajú použiť aj akékoľvek reálne zbrane), obviňujú Rusko, že používa ropu a plyn ako zbraň.  Učebnicová projekcia.

Pre budúcnosť tejto už aj tak korporáciami silne poničenej planéty je hodné zmienky, že americký LNG budú exportovať krížom cez oceán špeciálne lode a americká administratíva odmieta vyhotoviť štúdiu o environmentálnych rizikách. Každopádne je minimálna šanca, že ho budú exportovať do Európy. USA sú čoraz nedôveryhodnejší partner a ak svoju agresivitu nezmenia, ukážu im prostredník nielen Maďari. A pokojne pri tom napíšu do ich Washington Postu, akí sú Američania skvelí a ako veľmi ich všetci potrebujeme.

 

Stefan
Zaújmavá situácia. Ľudia majú radi zjednoduchšenia, ani mňa doposiaľ nevynímajúc: ”Ten je takový a ten makový a preto sa s ním nebavíme." A teraz vidím, že udalosti, ktoré sa posledne zbehli sú omnoho komplexnejšie. Napadá ma taká konšpiratívna otázka, či Magyari nezacítili nové vetry vanúce východnou Európou pri rozkladnom procese demokratizmu, tak ako kedysi za Jánosa Kádára, keď sa rozpadalo svetové socialistické spoločenstvo. Tiež boli vtedy o krok pred nami. Akurát im to neprinieslo ten očakávaný efekt. Žeby to preto skúšali znova? Dúfajme že im tie rokovania s euroázijskými partnermi prinesú nejaké hodnotné plody spolupráce.
Ema
žiadna ideológia nie je. Len záujem o partnerstvá garantované zodpovednosťou štátu voči svojim obyvateľom. Či tam nejakú vidíš? Veď uveď.   Hľa, ideál západného korporátneho totalitarizmu - Líbya. Bezvládna, beztvará krajina, kde ozbrojenci vytiahnu z postele "demokraticky zvoleného" premiéra akožeštátu a odvlečú ho kamsi do púšte. Slint, slint, keby takto vyzeralo Rusko, Čína, Irán... či Maďarsko, to by sa mafiánom v pozadí, ktorých mená sa nikdy nedozvieš, rajtovalo.   Hodnotným plodom spolupráce Maďarska s euroázijskými partnermi je samotný fakt, že si Orbán dovolil vyraziť do boja s korporátnou mafiou. Nebezpečný je tým, že ide vzorom. Takto my veru kapitalizmus nevybudujeme. Takto sa veru deinštalácia štátov, ponechávajúca v drápoch korporátnych molochov úbohé vyjašené obyvateľstvo degradované na otrokov, nikdy nepodarí.
Ema
Tak teda jednou vetou: Orbánová vypisovaním do WP žehlí v USA Orbánove prešvihy.
Neprihlasený
Rošildi nezaostavaju v trendoch a urobili dohodu s Číňancami, v ktorej "zabudli" na dolár. http://www.bloomberg.com/news/2013-10-10/ecb-sets-currency-swap-line-wit...  
Ema
uzatvorila dohodu so zónou voľného obchodu s Kanadou. Ani nás, občanov EÚ, nikto neinformoval, čo to obnáša a čo nám to prinesie.
Baloo
No vidím, že máte dosť vážne ilúzie o tom, PREČO vlastne Olsteina - známejším pseudonymom Orbána - nechajú akože "vyskakovať". Lebo Maďarsko už dávno neriadia Maďari, ale istí dvojití občané, ktoré majú síce rite a huby v Pešti ale mozgy a srdiečko dakde tam pri Mrtvom mori. Aká je to náhoda, že pred tuším dvomi rokmi orbánovci zakázali voľne kutrať v matričných archívoch: bežní občania to môžu urobiť len vtedy, keď to potrebujú na nejaké právne úkony a iba v obmedzenom rozsahu - samozrejme niektorí občania sú aj tu "bežnejší". Tiež je zaujímavé, že k problematike dvojitého občianstva velevážení poslanci sa odmietajú vyjadriť, ale tiež je anáme, že je vydaných 13 miliónov zdravotných kartičiek. Výsledky slávneho sčítavania obyvateľstva dodnes nie sú verejné, resp. to málo je dosť nezaujímavé. Odhaduje sa, že dobre, ak v "Maďarsku" zostalo tak 7 miliónov ozajstných Maďarov, nuž ale dokopy je obyvateľov st8le okolo 10 miliónov - kto sú tie 3 milióny? Dolnozemskí Slováci, Nemci a pod. sú zarátané do "Maďarov" vzhľadom na svoju pozíciu v potravinovom reťazci: tj. vyciciavaného donora, kým dve oficiálne  nemenovateľné etniká sa na takto chápaných "Maďaroch" výdatne priživujú. Ten istý Orbán ide zakázať vlastné studne na pitie, aby každý bol nútený dotiahnuť vodovod, ktorý medzitým sprivatizujú - "maďarský zázrak", že...   Takže keď Orbánovi medzinárodne nechávajú trochu väčší manévrovací priestor, tak to zrovna kvôli "Maďarom" nebude. Predpokladám, že som sa vyjadril dostatočne jasne. Mimochodom novoprišelci - podľa nich: navrátilci - sa s tým ani príliš netaja, otvorene vyhlasujú, ako krajinu vykúpia (už to de facto aj urobili), stavajú si betónové pevnos obytné parky, oni ako jediní majú povolené si vytvárať (aj ozbrojené) samoobranné združenia, ich materská demokracia dodáva softvér na evidenciu zdravotníctva aj nehnuteľností (aj na Slovensku - to len na margo), vládne budovy stráži súkromná firma (s odhadnutým počtom ozbrojených zamestnancov okolo 10-12000) s úzkymi kontaktmi na onu demokraciu, ešte presnejšie na jej tajnú službu, špionážne lietadlá menovanej demokracie preletujú nad krajinou jedna radosť, na troskách rozbitého Malévu bola dvojobčanmi založená firma, ktorá robí chartery LEN do menovanej demokracie, vymysleli až tri megalománske projekty na kasinové mestá (pamätáte sa ešte na projekt Metropolis? - nie, ten by nebol v Maďarsku) a pritom si robia týždňové festivaly v Maďarsku, tejto bašte anti-onen-izmu.    Bájdevéj: predvčerom som počul v Bratislave ako sa nejaká holka, ktorá sa vydala do slávnej tej demokracie hentam, že sa - aj s manželom - vrátia na Slovensko NAFURT. Zaujímavé, prečo sa niekto vracia z tak prosperujúcej bohatej krajiny do takej chudobnej diery ako je Slovensko... O tom, že bratislavskí bratia ich vierovyznania ("sláva ti, veľký Mammone...") o celej veci veľmi dobre vedia, mám tiež info z prvej ruky. 
Ema

Drgnem potom do teba, keď Orbán chazaroidov s talianskymi matkami použije ako handry a obdraté odhodí, že: aha, Baloo, toto je skutočný Orbán.

 

Apropo talianske matky. Plus stepní tatkovia - a záhada, odkiaľ pochádza unikátna kombinácia hysterickej urevanosti a zabijackej zákernosti je rozlúštená.

Baloo
 neviem, či tu niekto vie po maďarsk, ak áno, vrelo odporúčm: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DfKWRG2hD2k#t=463 (ha valakit nagyon érdekel, megpróbálhatom feliratozni)        
Ema
megpróbálhat. I keď pointu asi každý, kto si to vypočul, pochopil :) Keby Hernádi aspoň na čas odstúpil z funkcie, stal by sa z toho spor Hernádi - Chorvátsko. Orbánov MOL by bol čistý. Lenže tam ješitnosť zjavne nedovolí použiť zdravý rozum. I keď - akcie MOL sa napriek Hernádiho pôsobeniu v zozname Interpolu nijako dramaticky neprepadli. Je to celé cirkus.