Otvorený dopis poslancom Slovenskej republiky

Vážené poslankyne a poslanci NR SR,

v týchto pohnutých chvíľach vás čaká jedno z najdôležitejších rozhodnutí nielen v tomto volebnom období, ale aj v celej vašej politickej kariére. Na to, ako budete hlasovať o DCA, vojenskej zmluve s USA, sa bude pamätať veľmi dlho, podobne ako sa dodnes pamätá na to, ako kto hlasoval v prípade návrhu na schválenie Ústavy SR. Nedajte sa oklamať, že pôjde len o technickú zmluvu. Tá dohoda bude mať ďalekosiahle dôsledky pre slobodu, suverenitu a bezpečnosť Slovenskej republiky. Slovensko má na rozdiel od mnohých iných štátov NATO veľmi zlú historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území, a preto je na túto otázku oprávnene citlivé. Za posledných sto rokov nás trikrát zradili naši spojenci a dvakrát prepadli nie naši nepriatelia, ale naši strategickí partneri. V roku 1938 to viedlo k Mníchovskej zrade, v roku 1944 k nacistickej okupácii a následnému Povstaniu a v roku 1968 k invázii vojsk Varšavskej zmluvy. Je to viac ako dobrý dôvod na ostražitosť, či budeme slepo dôverovať nášmu mocnému ochrancovi, alebo racionálne upevňovať medzinárodné právo a mier. Podobne argumentoval aj český prezident Václav Klaus, keď naši západní susedia odmietli americkú radarovú základňu v Brdoch: „Na základe našej histórie sme veľmi citliví, keď ide o cudzie vojenské jednotky na našom území. Nové rozmiestenie cudzích jednotiek by asi u nás nebolo vítané.“

Chceme vás preto vyzvať k úcte k našim vlastným dejinám, k odvahe odmietnuť nevýhodnú a riskantnú zmluvu a k rešpektu voči vašim vlastným voličom, ktorých (podľa prieskumu verejnej mienky) dve tretiny odmietajú prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska a väčšina odmieta DCA, vojenskú zmluvu s USA. Nemôžete vymeniť ľud, nemôžete viesť vojnu s vlastným národom. Jednak ste schválenie tejto dohody nemali vo svojich volebných programoch a jednak je ignorovanie takéhoto jasného a jednoznačného odporu obyvateľov vlastnej krajiny odmietnutím základných demokratických princípov. Je tu však ešte jeden dobrý dôvod na to, aby ste túto zmluvu odmietli. Je ponižujúce, že hoci je Slovenská republika parlamentnou demokraciou, vláda obišla Národnú radu Slovenskej republiky a neumožnila vám pripomienkovať a spolutvoriť takýto významný dokument. Toto by sa nemohlo stať nielen v Českej republike, kde sa o návrhu dohody o výstavbe amerického radaru viedla búrlivá debata v Senáte a v Poslaneckej snemovni sa ňou zaoberali príslušné výbory, ale ani v Kongrese USA, ktoré je prezidentskou republikou. V neposlednom rade sa prijímaním bilaterálnych DCA so Spojenými štátmi ničia posledné šance na vybudovanie samostatnej európskej obrany, a fakticky aj zjednotenia Európy.

Vážené poslankyne a poslanci NR SR, pápež František nám zanechal silné posolstvo, keď 13. septembra 2021 v záhrade Prezidentského paláca odvolávajúc sa na naše dejiny vyzval Slovensko, aby sa stalo posolstvom mieru v srdci Európy a vyzdvihol, že v tejto „strednej zemi“, cez ktorú už toľkí prešli, sme sa vždy dokázali pokojným spôsobom integrovať i odlíšiť. Všetci sme sa k tomuto posolstvu prihlásili, no akoby nepreniklo do našich sŕdc. Napriek opakovaným pápežovým apelom, že zvyšovanie zbrojenia v týchto časoch je škandál, patríme medzi krajiny, ktoré zvyšujú vojenské výdavky najrýchlejšie a nakupujeme zbrane za miliardy. Namiesto upevňovania medzinárodného práva a využívania našej krajiny ako posla mieru, ktorý vie poskytnúť podmienky na mierové vyjednávania, podporujeme všetky vojenské dobrodružstvá našich spojencov a voláme sem ďalších a ďalších vojakov zo zahraničia. Takto nevyzerá posolstvo mieru, ale konfliktu. Zastavte to! Prestaňte viesť vojnu s vlastným národom, dajte šancu mieru a odmietnite zmluvu, ktorú Slovensko nechce! V opačnom prípade schválite ďalší „pozývací list“ pre zahraničnú armádu, s ktorej prítomnosťou slovenská spoločnosť nesúhlasí, a ponesiete za ňu všetku politickú, historickú i morálnu zodpovednosť.

 

Alexander Ač, ekológ
Andrej Balco, fotograf
Vladimír Bajan, bývalý predseda BSK, bývalý starosta Petržalky a exposlanec NR SR
Jozef Banáš, spisovateľ
Eduard Bárány, bývalý podpredseda Ústavného súdu SR
Ľubo Belák, hudobný skladateľ a televízny producent
Samuel Brečka, bývalý dekan Fakulty masmédií PEVŠ
Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády Slovenskej republiky
Marek Dobeš, ekonóm a psychológ
Ján Drgonec, emeritný sudca Ústavného súdu SR
Rudolf Dupkala, riaditeľ Krajskej galérie v Prešove
Branislav Fábry, právnik a vysokoškolský pedagóg
Etela Farkašová, spisovateľka a filozofka
Oľga Gáfriková, editorka
František Gahér, bývalý rektor Univerzity Komenského
Vladimír Godár, hudobný skladateľ
Marián Greksa, hudobník
Ladislav Hohoš, filozof a futurológ
Martin Homza, historik, univerzitný profesor
Roman Hradecký, historik
Eduard Chmelár, historik, mierový aktivista, prezident OZ Zjednotení za mier
Pavol Kollár, architekt
Mária Kráľovičová, herečka
Martin Krno, publicista
Gabriel Lachmann, špecialista v oblasti informačných technológií
Jozef Lysý, vysokoškolský učiteľ
Eva Maliti Fraňová, spisovateľka a prekladateľka
Martin Makara, literárny vedec a publicista
Vladimír Manda, filozof
Mária Michalková, publicistka a prekladateľka
Mira Nábělková, jazykovedkyňa (vdova po zakladateľovi denníka Sme K. Ježíkovi)
Braňo Ondruš, šéfredaktor dvojtýždenníka SZPB Bojovník
Gabriela Rothmayerová, publicistka a spisovateľka
Vladimír Ruppeldt, kameraman a ekologický aktivista
Silvia Ruppeldtová, prekladateľka a publicistka
Juraj Sarvaš, herec
Martin Sarvaš, textár
Richard Sťahel, filozof a publicista
Alžbeta Šimonovičová, publicistka
Peter Takáč, filozof a publicista
Judita Takáčová, prekladateľka
Dušan Thurzo, zoológ a archeológ
Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR
Emil Višňovský, filozof

 
 
zdroj polemag
 
 
 
Dusanbe

neviem kde táto iniciatíva kolovala - určite by sa pridalo oveľa viac osobností, ale pre krátkosť času na to zrejme nebol priestor.

Norman

Tiež som nevidel, kde ta výzva kolovala a žiaľ, hm, zrejme nie som ani osobnosť, nik ma neoslovil , hech. Smutné :)

Áno, podpisy reálnych osobností by mohli pôsobiť tlak. Aj preto tú zmluvu tlačia tak rýchlo, abnormálne rýchlo. Sú to najhoršie možné svine, to, čo robia je podvod a vlastizrada, ktorá nie je premlčateľná!

Bratislavské persóny si už začínajú uvedomovať, že aj pre nich osobne a v krátkom časovom horizonte je americký kôň zdochýňajúci a naopak vychádzajú iné sily. Kedže proameričania takto oslabujú aj svoju sociálnu skupinu, budú oni postihnutí inými elitami, ktoré prídu využiť ich súčasnú tuposť, ich nekonečnú hlúposť. Ak majú hovoriť o dezolátoch, musia sa pozrieť do zrkadla.

sandro

Michelko povedal dobru vec vo videu, nieco v tomto zmysle : ak sa niekto spolieha na to, ze to neprejde cez NR SR, tak si musi uvedomit, ze tam uz davno nesedia pricetne osoby, ktore by mali nejake svedomie, ci nebodaj vedomie.

Ano, je to skutocna banda debilov, bez akejkolvek moralky a nebodaj hlbsej myslienky. Presne pre toto je potrebne vedenie krajiny co najviac oslabit, dosadit tam nadrzane byvale blogerky zo SME, ktore vyhladavaju akurat exhibiciu a pozornost. Pre nich je to obrovska show, dostali nieco, na co este pred par rokmi urcite ani v najtajnejsom sne nepomyslali. Prec je doba, kedy bola NR SR obsadena osobnostami spolocenskeho zivota. Preto nemozno ocakavat, ze niekto bude vyvodzovat z hlasovania o okupacii SR nejake osobne, vnutorne dosledky. A uz vobec nie, ze by sa kvoli okamzitemu prospechu zamysleli, ci ich to bude nieco stat v buducnosti. Nie, ved oni prave vdaka tomuto dostavaju v danom okamihu vsetko. Stratit mozno len to, co clovek ma, tato banda prave teraz ziskava zivotne benefity, takze nejaky apel na poslancov uplne mimo. Aj ked samozrejme, nejake lastovicky predsa len su, npr. Borgula z OLANO a verim ze ani Linhart zo SME Rodina nezahlasuje. To vsaj nebude nic platne.

slaven1

Pomaly končí druhý rok vlády matovičo-hegera a aby sme sa pripravili zajtra začína zber podpisov pod druhé referendum o predčasných voľbách a vykopnutí USA.

Budú vám tvrdiť, že referendum aj tak nebude. Ono, to ani nie je dôležité - či bude alebo nebude, dôležité je aby sme vyzbierali dostatok podpisov. Už tento samotný akt je určitá forma referenda. Možno nadlho posledná možnosť ľudu "hlasovať".

https://www.infovojna.sk/article/blaha-musel-na-policii-vysvetlovat-stat...

10. Zabíjajú národných hrdinov. Zabíjajú našu štátnosť. Zabíjajú slobodu. Zabíjajú mier. Vyhlásili vojnu vlastnému národu a berú si na pomoc americkú armádu. Zastavme ich, bratia!

Norman

Referendum je NEFUNKCNY NASTROJ.
Referendum je znefunkčnenie svojím absurdným kvórom 50% účasti zo VSETKYCH právoplatných voličov.
To je proste diskriminácia, a je to znefunkčnenie tohto nástroja.
Ja odmietam hrať nerovný boj. Nie som debil.
Zbieranie podpisov je síce pekný symbol, ale na konci čaká gilotína povinného kvóra a PRETO je referendum pasca.

Okrem toho - vláda má TERAZ okamžite odstúpiť a majú byť nové voľby. To vyžadujú mnohé udalosti od volieb. Vlády vo svete padajú proste pre stratu dôvery, pre oveľa menšie veci. Pretože spoločnosť nemôže fungovať v takomto bezvládí. Jediný dôvod podpory tejto prdovlády zo strany US velkého brata sú vojenské zmluvy, ktorými si to tu doslovne ZOTROCIA.
Ak tomu niekto neverí, tak naozaj nepozná nič z histórie, aj blízkej aj tej vzdialenejšej.

Ale nejde len o submisívnu rolu - tú vždy niekto robí, tiež, menší pes je jebaný. Ide o to, že títo kreténi sa idú určitým slova zmyslom pripojiť k USA práve vtedy, keď sa toto ide v nejakom zmysle rozpadnúť. Naozaj nechcem teraz hovoriť o morálke jednej či druhej strany - ale toto je proste debilita kaviarenských hajzlových pavúkov. Odporné čosi.

Preto teraz už nie je doba na referendá. Referendum je ako tí traja, čo sa včera počas demonštrácie hodiny modlili otčenáš hladiac na parlament - vyšinutý NEZMYSEL. Hádzanie hrachu na stenu. S tým si možno akurát tak vytrieť zadok.

Norman

ide o sebazáchovu.
Na ich svedomie by som samozrejme nevsadil ani cent, ale mali by sa zamyslieť nad svojou reálnou budúcnosťou. Pri týchto pomeroch dôjde postupne aj na násilie a oni, ako opečiatkovaní vlastizradcovia, sa stanú najľahším terčom. Také obetné barany - síce nechápajúce, ale bezbranné. Ja byť nimi, tak by som to neriskoval, lepšie povedané by sa oni nemali TAK lacno predávať.

Prirodzene, rátať s tým, že by to neprešlo v parlamente, vyžaduje dosť optimizmu. Ale treba im ich vinu čo najviac a explicitne vyfarbiť, priamo tam na mieste, aby sa z toho dalo ťažiť aj do budúcnosti. Treba čo najviac urobiť hrubú čiaru - ale nie za minulosťou a prečinmi, ako sa to bežne chápe,  ale skôr opačne, skončiť s toleranciou. Táto zmluva je taký "zabitý študent Šmíd", alebo vyjebaný Kuciak - len z druhej strany. Táto zmluva a jej okolnosti sú pre nich horšie, ako vo väzbe zavraždený Lučanský.

Okrem toho, samotná existencia amerických základní nebude dať zabudnúť, kto to spôsobil. (Sú to základne US armády, podľa všetkých zmyslov toho slova).

Keď túto zmluvu odhlasujú a podpíšu, bude to nie ich výhra, ale ich prehra. Len treba spraviť čo najviac, aby tá prehra bola čo najhlbšia. A potom neskôr, aby ich to konkrétne čo najviac bolelo.

 

 

( Borguľa je zo Sme rodina, on bol dlho Smerákom, v mestskej politike, ale nikdy sa mu aktivita nevrátila, tak to vzdal a prešiel k populistom, kde bol hneď zvolený do Rady. Ale vidno, že je to chlap so svedomím, a že teda len odtiaľ potiaľ. Čiže on, žiaľ, názor nezmenil, len sa prejavil ako charakter (do nejakej miery, ja ho osobne ani inak nepoznám). Takže žiaľ sa veru nedá povedať, že by dostávali niektorí rozum, na to by toto vysvetlovanie a verejný odpor zrejme muselo trvať aspoň ešte mesiac) )

 

Po okupácii v 68 trvalo Husákovcom dlho a požili svoj naozaj najtvrdší tlak (osobné podpisovanie súhlasu) aby ľudí skrotili. Okrem toho, ruská armáda bola naozaj skrytá a bez prejavov. US armáda nás ide zatiahnuť do krvavých konfliktov - len kvôli tomu má dostať naše letiská. Už aj toto samotné pridelenie letísk je priama súčasť na síce  "studenej" ale ostrej vojny na Ukrajine - takže mieru zradu vtedy a dnes nemožno ani porovnávať - tá dnešná je ovela väčšia.

Roland Edvardsen

Práve Sme rodina si zaslúži asi aj najväčšiu kritiku, lebo si voličov získali aj prezentovaním sa ako pro-národná strana. Taká by sa už z princípu mala veľmi jasne vyhraniť voči globo agende akými sú takéto zmluvy. Namiesto toho väčšina kollárovcov zase bude radšej chrániť hegeročaputovský globo odpad, než deklarované hodnoty. Aj keď je možné, že na nich zase tlačili skrz Pčola. Vekslák by sa mal fakt už spamätať, lebo percentá mu idú dole.

slaven1

https://magazin1.sk/kotlebovci-nedovolili-vystupit-nadovi-v-parlamente-m...
https://magazin1.sk/marek-kotleba-strhol-ukrajinsku-vlajku-a-ziakovi-res...
https://magazin1.sk/zacina-to-byt-vazne-vlada-si-ma-povolat-do-parlament...
https://magazin1.sk/kotleba-odmieta-uvolnit-recnicky-pult-nechce-dovolit...

Amíci nemajú istotu že zmluva prejde, že zahlasujú všetci poslanci z koalície, potrebujú ubrať hlasy opozície a tak aktivovali Kotlebu aby zahral divadlo. Nakoniec ich Dr. Chlípnička nejako vyhodí z rokovacej miestnosti až to bude viesť k tomu, že zmluva nejako prejde lebo nebude dosť poslancov, kt. by hlasovali proti.

Aspoň toto ma napadá, ako som pozrel horné videá. Uvidíme.

Dusanbe

niečo zle pochopil, alebo v prípade takejto zmluvy musí byť za nadpolovičná väčšina poslaneckých mandátov /členov parlamentu/ a nie prítomných poslancov !

sandro

napada ta to, ale je to uplny nezmysel. Je potrebne, aby sa nenaslo 76 hlasov na schvalenie a je uplne jedno , kolko poslancov bude hlasovat proti. Kotleba robi dnes dobru robotu. Treba im to okorenit a co najviac to tam vyhecovat aby si aj ta luza uvedomila ze tu sa asi naozaj jedna o nieco vazne. Lezu mi na nervy konspiracie okolo Kotlebovej riadenej cinnost lebo je to totalny vymysel. Nechapem, ako moze o tomto uvazovat niekto pri zmysloch, po jeho posobeni na mieste zupana BB.

Roland Edvardsen

Slaven je podľa mňa bližšie k pravde, nevidím tam extra úžitok zo strany kotlebovcov, skôr naopak. Akurát to asi nebude riadená činnosť - oni nemajú na viac než robiť nepremyslený cirkus, počas ktorého sa ani iné opozičné strany nemôžu dostať k slovu (aj Fica sa na to sťažoval). Tento štýl ala Matovič sa mi vždy protivil - aspoň vidieť ako trnavský potkan neskutočne dokurvil celú slovenskú politiku a otrávil aj iné strany.

sandro

niekedy uz fakt neviem co je lepsie. Ci na debila reagovat len ako debil v zmysle na hrube vrece hruba zaplata lebo to aspon dokaze pochopit alebo sa treba umorne snazit vysvetlovat a robit zo seba terc pre podobne hviezdy ako Ziak, Bencik alebo Procko. A oni potom este aj vitazoslavne odhlasuju s rehotom zradu celeho naroda. Stracam trpezlivost.

Roland Edvardsen

Na druhej strane, to čo zase predvádzala v parlamente tá hysterická štetka Cigániková s ukrajinskou vlajkou bola tiež len ďalšia matovičina. Skrátka, toto je miestna politická (ne)kultúra. Asi sa inak veľmi u nás politika ani robiť nedá - len za každú cenu upriamiť na seba pozornosť a hlasno vrešťať. Ale ak sa niekto baví, potom proti gustu...Ja už to však naozaj sledujem len zo zvyku, toto zúfalstvo a bordel.

Norman

podobné je všade po svete, v Kanade je malá občianska vojna, vo Francúzsku podobne ... Rakúsko plné ulice vo Viedni ... práve že teraz padá pozlátko aj tam, kde sa doteraz pretvarovali

slaven1

Aha, to som nevedel, že v tejto veci treba nadpolovičnú väčšinu poslancov. K otázke o Kotlebovej činnosti "riadenej opozície" si treba pozrieť ako hlasoval v prípade návrhu Návratu slovenského zlata späť z Británie.

https://www.tyzden.sk/ekonomika/60740/zlato-prevazaju-aj-ine-krajiny-nik...

Na to bolo treba hlasovanie o "našom" (v skutočnosti už navždy britskom) zlate, aby sa ukázalo who-is-who. Minimálne v tejto dobe predseda ĽSNS dostával metodickú podporu z Británie.

Krajinu treba aj riadiť, tzv. pracovať. Mnohí z dnešných krikľúňov nevedia riadiť systém ako je štát. Napríklad, som zvedavý ako v tomto smere dopadne dnes zatiaľ (ľúbivý) krikľúň Blaha. Či má v sebe aj „slobodu k niečomu“, nie len punk-oidnú „slobodu od niečoho“.

Iné som chcel. Včerajšia hlavná reč bola, keď Blanár (v tomto prípade ako podpredseda Národnej rady SR, nie ako člen SMERu) čítal Žilinkovu dokladovú správu k totálne vazalskej "zmluve". Správa je tu:

https://www.genpro.gov.sk/spravy-2ed7.html?id=2992

Po prečítaní Žilinkovej správy, ktorá vecne doložila vazalský charakter "zmluvy" Blanárom si treba pozrieť napr. vystúpenia poslancov: Aloiz Banárik, Andrej Stančík, Miroslav Žiak, Kristián Čekovský, Ján Benčík, Peter Osuský. Bolo zaujímavé sledovať ako sa po prečítaní tieto hady krútili.

Napr. Alojz Baránik, vo svojej "faktickej" poznámke lepil na "najklamárskejšieho klamárskeho klamára" Žilinku nálepku klamár. Normálne by to chcelo spočítať, koľko slovo za svoje vystúpenie povedal. Jeho vystúpenie by mohli ísť do učebníc forenznej psychológie.

Ďalšíe hady, Žiak, Stančík, išli technikou "lebo Fico", keď výplatu koloniálnej dane prostredníctvom nákupu americkej vojenskej techniky interpretovali ako "veď aj Fico pomáhal Amerike, aj SMER je taký istý, a teraz títo farizeji budú na nás rozprávať,,," a podobné tupoty. Žiak veci, čo mu napísali poradcovia z ambasády, čítal z mobilu.

Kristián Čekovský sa sa schoval za slovo "fašizmus", ktoré popri tradičnom hodení na Kotlebu, hodil aj na Fica (lebo pred parlamentom rečnil na tribúne organizovanej ĽSNS). Toto slovo z úst Slančíka je po posledných 2 rokoch ako prd vo vetre, keď je to práve jeho vláda (i on samotný), ktorá zaviedla na Slovensku sanitárny fašizmus, keď je spoločnosť rozdelená na dve kategórie - očkovaní, neočkovaní, deti nechodia do škôl, ľudia su lockdownovaný (termín z amerického väzenského prostredia), malé stredné podnikanie likvidované....

ŠTBenčík sa tiež ozval. Chcelo by aby Heredik preskúmal jeho duševné zdravie :D Na jednej strane hovorí že sovietska okupácia bolo zlo a potom podpisuje inú okupáciu obohatenú ešte aj o vazalstvo. Heredik si asi nenájde čas, je zaneprázdnený točením podkastov s hackerom mozgu Trubanom.

Pri tom ako sa dostal k slovu zradca Osuský, sa opäť prejavila kotlebovská "opozičnosť". Bol som zvedavý za aké slová sa podlosť schová v tomto prípade, no ĽSNS pustilo sirénu, a takto mu bolo zabránené, chudákovi, slobodne a kultúrne sa vyjadriť. Kotlebovci mu defakto pomohli, lebo teraz sa môže maskovať za to, že nemohol dokončiť skrz skákanie do reči svoju myšlienku o prospešnosti okupačnej dohody.

https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/57

sandro

Z celeho nam zase zostava poucenie, ktore snad si uz aj ten Fico konecne zoberal k srdcu. Kupovanie stihaciek mu nijako nepomohlo, aj ked to bolo vypalne. Mozno by len Kuciak zatrepal kopytami o nieco skor ako v skutocnosti.V skutocnosti mu Fico a spol. vlastne darovali par mesiacov zivota k dobru lebo predpokladam, ze Kuciak ako ciel tejto operacie nebol vymysleny z vecera do rana.
Ukazalo sa vsak, ze je uplne jedno co splnis mimovladkam a americanom. Ak im urobis 5x po voli ale 6.krat sa vzopries, tak ides...

Norman

treba si uvedomiť, že tlak je veľký a Smer, samozrejme, je tam kde je, niekde v strede. Nákup amerického šrotu bolo samozrejme vyhodenie peňazí Američanom - ale aká bola vtedy atmosféra? Kto by vtedy išiel s protiamerickou politikou - aj ak by ju Smer chytil? Aj dnes je väčšina národa ako nadutý vecheť, má v piči.
Proste tieto udalosti musia prísť a títo ľudia, ti široké masy sa musia prebudiť - alebo ďalej robiť ako otroci na druhých. S tým nič nenarobíš. Väčšina bude radšej ďalej držať zobák a otročiť.

Protiamerickú líniu aj vtedy už niekto zastupoval: ľudovci, teda vtedy kotlebovci - a koľko málo ľudí ich vtedy podporovalo a volilo, to je známe. Teda naozaj nemožno obviňovať Smer, že vedy do toho nešiel. A že radšej poslušne kúpil hnusácky šrot.

Dusanbe

Fico od začiatku a nahlas uprednostňoval európsky produkt !
Všetko sa to postupne vyvíjalo s Gripenom, už bol možno aj návrh finálnej dohody - na Slovensku malo byť servisné stredisko pre ČR aj Maďarsko, atď.
Gripen by bol podstatne lacnejší, prevádzka je cca o 30% lacnejšia, a nie je tak
prísne obmedzený na výzbroj a úpravy ako F-16 a pre naše potreby je bohate dostačujúci.
Potom odstavili Fica a až potom, neskôr odrazu prišla na ministerstvo obrany ponuka z USA - dovtedy
sa Lockheed o obchod nezaujímal !
Ponuka bola úplne mimo našich výberových kritérií - žiadna protihodnota, žiadne investície, vysoká cena - skrátka nič !
Pre nominantov SNS, ktoré vtedy ovládalo ministerstvo obrany, ale musela byť z nejakého zvláštneho dôvodu neodolateľná - tiež dali bokom všetky dovtedajšie výberové parametre, zrušili rozjednaný kontrakt so Saabom - a nákup F-16 bola odrazu jasná vec !!!
Pellegriny akože zaprotestoval, že obišli vládu, ale rýchlo to podpísal.

Zrejme sa nikdy nedozvieme, čo prinútilo nominantov SNS na min.obrany tak rýchle zmeniť názor.
Je taktiež možné, že USA povedali Saabu, že do tohto obchodu ich nepustia - ako sa to už stalo v minulosti. Také prípady sa už stali - dá sa to dohľadať.
Pretože nejaké komponenty v Gripenoch sú americkej výroby - jednoducho im povedia - "Tento obchod nie je pre vás!"
Že to mohlo byť ešte aj takto - o tom nasvedčuje viac než bezzubá reakcia Saabu.
V podstate si pre slovenské médiá len tak trošku zašomrali.
Ekonomickú šialenosť a predraženosť tohto nákupu zhrnulo nedávno NKÚ.
A politický zisk sa z toho pokúša vytĺkať smrad Nagy a jemu podobní, keď na Facebook a do médií vybľakuje, že F-16-ky kúpil Fico !
Toto si treba pamätať o tejto veci.

mnkr

si to zhrnul

Norman

rozbíjanie TEJTO schôdze za prvé nebolo prvá taká vec - spomen si na okupovanie rečníckejho pultu pred voľbami 2020 "slušným progresívnym" proeurópskymi stranami. Rozbitie legitimity takejto schôdze je práve veľmi legitímne.
Kollár, predseda Národnej rady, ukázal, že je neschopný a celú schôdzu, ako aj hlasovanie, možno zadefinovať ako neplatnú. A basta. Iné právne názory nezaujímajú teraz mňa, ale ani v budúcnosti sa nepresadia. Ide o to, kto má moc.
Kotlebovci sa síce viackrát dopúšťajú krokov, ktoré sú kontraproduktívne, samozrejme o tom nevediac. Ale v tomto prípade si to nemyslím.
Určite menej nahrávali režimu, ako rôzni tí postkomunisti, dnes prezlečení do prozápadných neomarxistických farieb.

Niekoľko pekných vystúpení po Blanárovom prečítani Žilinkovej správy.
https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/57?id=259094

Tohto Žiaka už ide šlak trafiť, alebo sa mu len zle dýcha cez rúško?
https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/57?id=259098

Tomáš:
https://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/8/57?id=259102

O tomto nemožno povedať, že je to cirkus zo strany opozície. Toto je seriózne a zo strany koalície je to proste vlastizrada - a ak tomu dnes ľudia neveria, tak sú ako vo februári 1948, keď si tiež všetci zrejme mysleli, že je tá politika hnusná a otravná, a že ju budú proste ignorovať, a tým si pomôžu, hech. Iba ak do hrobu.

Dusanbe

sa prebúdza.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/616123-sliacska-primatorka-moze-t...

Preto sliziak a tchorčok tlačia na pílu - aby to pretlačili čím skôr, pretože vlna odporu sa pomaly ale iste dvíha.

nové