Paul Craig Roberts: Cesta k Armagedonu byla vytesána do kamene

Zdá se, že jsem jediný prozíravý člověk na zahraničněpolitické scéně. Ale ani Washington, ani Evropu, ani Rusko nezajímá, co mám na srdci.

Řekl jsem, že je strategickou chybou Kremlu omezovat vojenskou operaci na Ukrajině a zavádět omezení vojenských akcí, která by protahovala proces ruského vítězství. Řekl jsem, že by to Západ mylně přesvědčilo, že ruská armáda není tak hrozivá, jaká je, a dalo by to Západu spoustu času na rozšíření války tím, že by se do ní stále více zapojoval. Vzhledem k tomu, jak chladně Západ přistupoval k ruským bezpečnostním obavám, jsem řekl, že nic menšího než bleskové dobytí celé Ukrajiny a nahrazení americké loutkové vlády ruskou loutkovou vládou nepřesvědčí Západ, že ruské červené linie jsou skutečné a že je třeba se zabývat ruskými bezpečnostními obavami.

Stalo se to tak, jak jsem předpovídal. USA a NATO se staly účastníky konfliktu o Donbas, který byl dříve součástí Ruska, a dodávají Ukrajině zbraňové systémy, vojenské zpravodajství, dobrovolníky, diplomatickou podporu a peníze. USA a NATO jasně prohlásily, že hodlají ve válce pokračovat a že podporují znovudobytí Donbasu a Krymu Ukrajinou.

Washington zařídil, aby Litva, člen NATO, zablokovala ruský přístup do části Ruska, Kaliningradu. Vzhledem k tomu, že Turecku bylo přijatelně zaplaceno za stažení námitek, vyzvalo NATO dvě historicky neutrální země, Finsko a Švédsko, aby se spojily s Washingtonem proti Rusku a vstoupily do NATO. Pokud Finsko souhlasí, bude NATO rozmístěno na dalších 832 mílích ruské hranice. Vzhledem k tomu, že zabránění členství Ukrajiny v NATO a menší přítomnost NATO na ruských hranicích byla jedním z důvodů ruské intervence na Ukrajině, byla tato intervence, navzdory ruskému vítězství v Donbasu, pro Rusko ztrátou v celkovém cíli.

Jak jsem předpovídal, omezená a časově náročná ruská intervence na Ukrajině vede k masivnímu nárůstu západních vojenských sil nasazených proti Rusku. Síly rychlé reakce NATO se rozšiřují ze 40 000 na 300 000. Do Anglie je vysíláno více letek amerických stíhacích letounů. Moldavsko, Gruzie a Bosna a Hercegovina jsou připravovány na členství v NATO. Mohl bych k tomuto příběhu dodat více, ale je dostatečně jasné, že jsem měl naprostou pravdu v tom, že omezený, pomalý ruský zásah byl strategickou chybou, která povzbuzuje Západ k dalšímu porušování ruských červených linií. Vzhledem k závazku Washingtonu k hegemonii a poslušnosti washingtonských evropských loutkových států zbývá Rusku kapitulace nebo rozsáhlejší válka, která by se pravděpodobně změnila v jadernou.

Jak jsem již řekl, Rusové se chovají jako Jeníček a Mařenka v hlubokém lese. Nechápou, jakému zlu čelí. Zjevně neberou vážně ani Wolfowitzovu doktrínu, ani plán Komise vlády USA pro bezpečnost a spolupráci v Evropě rozbít Rusko na soubor nezávislých malých států, a tím odstranit Rusko jako překážku hegemonie USA v unipolárním světě.

Naprostý chladný přístup Západu k ruskému úsilí o dosažení vzájemné bezpečnosti by měl Kremlu něco říci. Ale neřekl. Navzdory všem důkazům o opaku Kreml stále věří, že rozum může zvítězit a jednání a dobrá vůle mohou uspět.

Právě tato iluze spolu s neokonzervativní snahou o hegemonii vede k jadernému Armagedonu.

 
Paul Craig Roberts,  jun 30. 2022
 
 
 
-----------
Poznámka z nadhľadu:
V hlavnej myšlienke má Roberts oprávnené obavy a pravdu. Ale trocha Rusku krivdí formuláciou  "Rusové se chovají jako Jeníček a Mařenka v hlubokém lese. Nechápou, jakému zlu čelí.". Rusi určite už chápu, čomu čelia, ale ich správanie je dané aj ich možnosťami. Takže, ak nemôžu viac zasiahnuť(v širšom zmysle slova, do čohokoľvek) , tak dávajú prednosť tváreniu sa, že viac zasiahnuť nechcú či nepotrebujú.
 
Ale je dôležitá pravda, že celá politika či smerovanie Ruska a celej Východnej Európy po roku 1990 bol výrazne ľahkovážny, naozaj zlovoľnosť Západu podcenili, alebo, presnejšie povedané, zlovoľnosť Západu sa výrazne zvýšila. Moc kazí - a Ameriku moc skazila. O tom svedčí aj sám Roberts, ktorý bol kedysi členom americkej administrácie(vládnej zostavy), ale dnes sú ľudia ako on vymenení a odsunutí na bok.
 
Takže Rusko by som až tak tvrdo nekritizoval, zvlášť, keď je hneď vedla do očí bijúci príklad skutočnej bezcharakternosti a samovražednej tuposti Bruselskej Európy. Pochybujem, že Rusko ešte má či prejavuje nejaké ilúzie.
 
 
 
 
Robertsov text prevzaty zp Zvedavca 
 

nové