Politická imunita a dopravné nehody

Je to doslovne smiešne. Opozícia z nedostatku tém útočí na predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý mal pred 3 dňami doprávnu nehodu. Nehoda to bola nepodstatná, neskoro večer bol sám jej účastníkom, ako sa hovorí, prakticky len oškreté plechy a poškodená nejaká nosná tyč semaforu.

Nie som žiaden expert na presné znenie zákonov ohľadne dopravných nehôd. Ale viem, že ak sa zúčastnené strany dohodnú, spíšu protokol, nemusia k veci volať policajti. Sám som mal takú nehodu, keď do mňa na semaforoch (tma, dážď) nacúval razantne zboku chlapík - rozbil mi zadné dvere, ktoré neskôr bolo nutne vymeniť, a prelakovať pol auta - čiže škoda nie malá. Napriek tomu sme sa dohodli bez účasti polície a veci sa aj neskôr vyriešili bez problémov. Okrem toho som mal zopár škodových udalostí - rozbité čelné sklo odleteným kameňom, sám som niekde zle zacúval a podobne - nikdy som policajtov nevolal, a (súkromnú) poistku som dostal a nik mi neradil, že som mal volať policajtov. Pokiaľ viem, tak je privolanie policajtov podmienené výškou škody. A pochybujem, že bežní vodiči toto ovládajú detailnejšie.

Ale Dankov prípad nie je vec analýzy dopravnej  situácie. Nik nebol zranený, škoda je minimálna a je ochotný ju nahradiť. Jediné,  čo zostáva, je podozrenie, opakujem, ničím nepodložené podozrenie o možnom pití alkohol. Toto ale nie je podložené naozaj ničím, ani žiadnym svedectvom, alebo niečím takým. Ergo z dopravnej stránky veci sa nič vážne nestalo.

Dôležitejší bod, ktorý bije do očí, je explicitná politická štvanica, ktorá sa na podpredsedu parlamentu vyvíja. Práve kvôli takýmto prípadom, aby politici neboli diskriminovaní za reálne či fiktívne drobnosti, zaviedla sa už dávno politická imunita. Tá sa zaviedla, aby nemohli byť poslanci prenasledovaní mocenskými orgánmi pod zámienkou napr. práve dopravnej situácie,  prípadne, aby im masmédiami neboli vyčítané úplne hlúposti (napr. nezbieranie hovienok po svojom psovi). 

Politická imunita neznamená, že poslanci môžu v drobnostiach páchať priestupky, ale o tom, že za tieto drobné priestupky sú počas svojho mandátu trestaní len politicky.

To, čo vidíme teraz, je politická štvanica presne podľa najhorších scénarov politickej vedy. Za drobnosť, za poškodenie, aké sa stáva na parkoviskách denne tucet, chcú štvanicu na podpredsedu parlamentu, chcú ho zbaviť funkcie. To je prejav tej najhoršej protidemokratickej boľševickej praxe.

Toľko k tomu. Nehoda bola maličkosť, ale táto štvanica na predsedu jednej z politických  strán žiadna maličkosť nie je - je to politický zločin. To si treba uvedomiť. Každý, kto sa do tejto štvanice zapája, sa politicky absolútne diskriminuje.

 
slaven1

Zo STANOVISKA EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY z 11. januára 2024 k ústavnému zákonu o hotovosti ako zákonnom platidle a o prístupe k hotovosti (CON/2024/1):

"Hoci sa v dôvodovej správe k pôvodnému návrhu ústavného zákona (ďalej len „prvá dôvodová správa“) uznáva, že na základe existujúcej legislatívy a poznatkov daňovej správy je možné konštatovať, že zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit v právnom poriadku SR je možné vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti a na boj proti praniu špinavých peňazí, na boj proti korupcii a trestnej činnosti či pri ochrane pred financovaním TERORIZMU, je v nej tiež vyjadrený názor, že každý by mal mať právo na to, aby sa sám na základe svojej vôle rozhodol, že chce platiť v hotovosti."

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:52024AB000...

Koľko je teraz maximálna legálna hotovostná operácia vyjadrená v cenách roku 2019 (alias po odpočítaní reálnej inflácie)? 500€? Veď to je pomaly jeden väčší nákup v Lidli.

Na smiech.

slaven1

Čítam správy:

https://www.dw.com/en/eu-seeks-cash-payment-limit-tougher-money-launderi...

Čo!? Našich 500 korún po odpočítaní reálnej inflácie od roku 2019 ako maximálna hotovostná čiastka je len naše špecifikum? Bankársky lobisti to tu riadne pridusili.

https://e.dennikn.sk/3777525/ecb-chce-aby-slovensko-vypustilo-pravo-na-h...

slaven1

Aktuálna dilema slovenského... podnikateľa.

slaven1

Najskôr som chcel Danka kritizovať, že z miesta nehody ušiel... potom som si uvedomil, že ja som zo svojej decembrovej nehody tiež "ušiel". Dvojprúdová cesta bola v utorok ráno v zákrute do kopca namrznutá, dostal som hodiny a oplieskalo ma o zvodidlá.

Auto sa stále hýbe - v tejto ceste v tomto čase stáť nebudem - a odšoféroval som na najbližšie parkovisko. Odtiaľ rovno do servisu. Mínus 1200€ plus nové zimné. Mal som viac šťastia než rozumu napríklad aj v tom, že mi v tej zákrute nikto nenakukol do zadného kufra :-)

Keby som bol predseda parlamentu, tak do mňa bude škulatý hulič, syn amerického agenta Šimečku drbať, čo som tam neostal čakať na políciu. Fúha, ešte že som Jožko Mak.

No a teraz k Dankovi.

https://t.me/s/martindano1976/550

Ten predsedá politickej strane, ktorú riadia tak, že mala dostatočný výsledok "v prieskume verejnej mienky" a dostala sa do parlamentu.

SNS pomohla zostaviť SMERu vládu.

Národ sa zbavil tej tupej lúzy, čo mu 3 roky rozkladala krajinu.

Je mi jedno, že opitý zroloval stĺp.

Osobná rada: Odkiaľ alebo kam si išiel? Z krčmy? K milenke. Asi sa malo udiať / udialo niečo zlé, keď mu to takto vystrelilo.

https://www.mojevideo.sk/video/28821/zaber_z_priemyselnej_kamery_z_lipsi...

Norman

To sa nedalo pozerať, to sú magori obaja, a čudujem sa Mazurekovi, že sa s chrapúňom a podrazákom, ktorý im zničil voľby, ešte baví. Ale holt, Republika a jej vodcovia, to je tiež prípad pre psychiatra.
Čo sa týka Danka, dnes som dostal info, z okruhu jeho bývalej ženy či tak nejako, ktoré nevidí dôvod mu vylepšovať imidž, ale vraj je to tak, že Danko je takmer abstinent. Aj tomu dosť verím. Na Slovensku sa nepije tak, ako to jeho nepriatelia zámerne tvrdia.
Čo sa týka nehody Danka - presne ako píšeš, také veci sa stávajú priam bežne a k nehode, ak nie je treba riešiť vinníka, a škoda je do určitej výšky (kto to avláda? prakticky nik), sa polícia nielen že nevolá, ale ani to nie je vyžadované - a bolo by to zbytočné zaťažovanie. Ale možno Danko nejaký dopravný predpis porušil - to je však minimum proti politickej váhe tejto štvanice - a v tom treba Danka jednoznačne podporiť. Nemožno ustupovať sviniam.

Roland Edvardsen

Dankove časté brepty, dezorientovaný či spomalený prejav a degénovitá mimika sú možno dôsledkom nejakej choroby alebo vrodeného defektu, skôr než alkoholu. Tá hystéria okolo rozbitého semaforu je nemiestna, ale Danko by naozaj dnes najlepšie spravil, ak by sa namiesto politiky venoval svojmu zdraviu (mal aj problémy so žalúdkom, podozrenie na rakovinu a pod.) a prenechal aj stranu schopnejším/rozumnejším (napr. Taraba). SNS-ku ľudia beztak nevolili kvôli Dankovi, ale napriek Dankovi, a to pre ľudí z alternatívy, nestranníkov.

Danko je fakt obdobný prípad ako Remišová. A to, že sú mainstreamové politické diskusie plné Danka, tiež nebude náhoda. Vedia prečo ho často pozývajú. A ohlásená prezidentská kandidatúra má potenciál doraziť ho ešte viac. Ak by Danka platila opozícia a červené denníčky, nerobil by to inak."

Norman

Danko. Je to jeden klasický prípad politickej kariery na Slovensku. Myslím, že tá kariera tých ľudí mentálne ničí - úplne vážne, bez nejakého výsmechu. Deformuje ich, podobne ako aj niektoré iné zamestnania. A, samozrejme, tí, čo majú už nejakú slabosť, nejakú chybu, tí sú zložení o to rýchlejšie. (povedzme Matovič, Danko, ale aj Radičová išla prudko dole, Mrochta je na tom dúfam tiež o moc horšie, ako na začiatku, a mnoho iných - mnohí aj druholínioví politici, ktorí radšej odišli či boli vyhodení).
Je vlastne otázne, prečo to ľudia ako Danko robia, keď im to moc nejde. Čo im ide najlepšie, očividne, je ovládať SNS a teda aj jeho elektorát. Ja viem, sú v tom nemalé peniaze, čisté aj špinavé ... ale aj tak.
Danko sa stal terčom opozície, ako hovoríš, je to dané objektívne výsledkami volieb, ale aj subjektívne svojou osobnosťou, najslabšie ohnivko v koalícii. Do debát by naozaj chodiť moc nemusel, majú tam v koalícii o kus lepších.
Na druhej strane - kým sa oni, proamerickí kraviari, zaoberajú ním, on zas striela do nich - a tak sa celé opozícia zamestnáva úplnou zbytočnosťou. Dokonca ak aj by Danka akosi psychologicky prinútili odstúpiť - z postu podpredsedu národnej rady - (čo sa nestane, ale ak), tak bude mať pokoj ako takmer normálny poslanec (post podpredsedu je úplne odporný, musí viesť tie schôdze a podobne ...). Čo by tým získali? Nič.

Norman

si si zrušil to konto na FB, myslím, neviem, ako sa ti darí. Pošli nejaký link, keby som náhodou mal niečo dôležité - človek stále nikdy nevie. Panta rhei, veci sa dejú a budú diať.

Roland Edvardsen

To samotný FB mi zrušil konto. Ale nevadí, lebo som ja sám som to mal na pláne. Ale možno, že sa vrátim, nielen na FB, ale už pod iným menom či "značkou", aj pre zmenu v niektorých postojoch, ktoré u mňa za posledné obdobie nastali. Ale zatiaľ mi to vyhovuje tak, ako to je.

Norman

mení sa hlavne priorita záujmov.
A potom mnohé elementy, ktoré jestvovali, sa ukázali ako skončené, prípadne boli dokonca vždy bezcenné.
Na Slovensku proste nie je zmysluplná sila, ktorá by sa zaoberala podstatnými problémami sveta a vystupovala zo všeobecného anglosionistického zovretia. Slovensko musí riešiť hlavne vlastnú chudobu, potom má zviazané ruky aj nohy chaldejským kresťanstvom, a ešte sú tu rôzne úplne zbytočné reminiscencie minulosti, vrátane odoziev socializmu, s ktorými sa jedni nedokážu vysporiadať v dobrom, druhí v zlom.
.
To nie je teoretická úvaha, ale priame empirické pozorovanie súčasného stavu.
A to som sa v kritike riadne krotil. Ale riadne.
.
V každom prípade sme podporovali určité nové sily ... no ale "zase nič" :) Teda ešte stále nič, ani z týchto.
Ale len sme ich podporovali, nikdy sme s nimi nespájali "jedinú nádej", to v žiadnom prípade, preto nie sme zatrpknutí ani na nich, ani na seba :) . A koniec koncov nespájame budúcnosť ľudstva ani so Slovenskom súčasnej definície - Tatry sú proste špecifická časť sveta, zaujímavá, je to určitý ostrov, čo je dobre, ale aj tak len jedna z mnohých periférii. No proste nie je tu skrytý žiaden zázrak, ani poklad, tak to je.

Roland Edvardsen

Slovo "postoj" nebolo úplne najpresnejšie. Ak by som začal byť aktívnejší na webe, chcel by som sa viac venovať iným témam - nepolitickým alebo aj tým politickým, ale skôr takým, ktorým sa nevenujú tak často inde. Žiadne plané nádeje si o nikom ani o ničom nerobím. Ale nevidím Slovensko a svet ani v takých čiernych farbách, ako sa to často robí v mediálnej alternatíve. Niektoré trendy sú lepšie, iné horšie, treba sa držať reality.

Norman

Bežná politika nikdy nebola mojím záujmom, ale pri tých zlomoch, čo sa za posledných 20 rokov diali (možno až 40 rokov, a dejú) to akosi človeka zatiahne na túto úroveň. Je to určitý druh pokleslej zábavy.
Mojou prioritou, ak to mám vyjadriť neskromne, ale vlastne aj skromne, je odjakživa (len) poznanie. A aj tam je vlastne všetko podstatné už dávno jasné :-)
Možno ale prebudiť ďalších ľudí? Nie tak ľahko, lebo ten proces, o ktorom hovorím, nie je budenie, ako sa dosť verí, ale zastavenie sa. Prestať sa krútiť.
To ale nemožno urobiť zvonku. Ale vlastnej sily ... to prirodzene tiež každý len tak nedokáže.

slaven1

Je dobré, že vedenie krajiny otvára prípad Hambálek.

Nemyslím si, že ho odstránia zo sankčného zoznamu. Aj preto, že kurátori vo Washingtone sa nemajú čas zaoberať "malichernosťami".

Sype sa im štát. Na stole leží plno dôležitejších spisov. Nestíhačky so skartovaním. Plno svedkov čo treba odstrániť. Za mlákou majú teraz roboty ako na kostole. A peňazí niet.

Na prípade Hambálek sa aspoň národu troška otvoria oči, že vlk má pazúre na to aby žral červenú čiapočku - nás s vami. Aspoň sa ukáže, kto kope za nás a kto je piata kolóna.

https://www.infovojna.bz/article/video-fico-s-kalinakom-upratali-proukra...

Najskôr živí, potom zabití.

slaven1

[ OBETE SYSTÉMU - HAMBÁLEK A HARABIN - Západoslovenská TV ]
https://www.youtube.com/watch?v=LCdNnFEm81o

slaven1

Korporáti lepia slovo sustainable, trvalo udržateľný, všade kam môžu. V Preklade je to znižovanie, vytesňovanie malých a stredných.

Menej objednávok, menej tržieb, menej medzinárodných pobočiek, menšie výplaty, menšie splátky hypotéky, menej bývania "vo svojom".

Korporáti sa takto "samocyklia". Niekto vsunul a zombie opakujú. Naprogramovali ich na samolikvidáciu.

Trvalo udržateľný "rast" je pre korporát to isté, čo pre štát/krajinu/národ homosexuálne "manželstvá".

slaven1

"Almost 30% of Americans between 18 and 25 say they identify as LGBTQ, an all-time high, according to a new poll"

https://www.rt.com/news/591295-genz-americans-lgbtq-poll/

No a potom tu máme správu zo včera. Radnica mesta New York vyhlásila sociálne siete za "ohrozenie verejného zdravia":

"But with young people facing an unprecedented mental health crisis that some have linked to social media, there are growing concerns about the use of these platforms and the addictive habits they can form."

https://www.washingtonpost.com/technology/2024/01/25/nyc-social-media-he...

Mladí muži s dobrovoľne odrezaným penisom vojny nevedú.

Roland Edvardsen

Tieto prieskumy o rekordných počtoch LGBTI, s ktorými sa hádza na konzervatívnych i progresivistických platformách, len zneprehľadňujú skutočnosť. V realite nemajú tieto čísla taký dopad (napr. na fertilitu), ako im prisudzujú obe strany názorového spektra. Väčšina z identifikujúcich sa nie je reálne homosexuálnych alebo transsexuálnych. Problém je, že značka LGBT je previazaná v americkom priestore s liberálnou politickou orientáciou. A tak sa mnohí silní liberáli, hlavne z mladších ročníkov, automaticky chcú identifikovať aj ako LGBT (a hlavne teda ženy). Možno si všimnúť aj to, že existujú tzv. "politické lesby", ale nikto sa ešte nestretol s "politickým gejom". S vekom postupne identifikácia odchádza.

Čo sa týka reálnych čísel transsexuálov v populácii, tie sú až šokujúco nízke, aj na Západe: https://www.youtube.com/watch?v=YOv3D3C67p8&t=101s Pozornosť, ktorá sa tejto téme venuje (z oboch protichodných politických táborov), je teda neadekvátna vzhľadom na reálne počty a reálne dopady na spoločnosť.

Dusanbe

ako nakoniec väčšina v masmédiách premieľaného.