"Pozrite sa, kam sme sa dostali..."

Dnes mi vietor hodil na monitor jeden rozhovor.

Je skoro jedno, s kým to bolo , v tomto prípade to bol aktívny tajtrlík Šeliga zo Slušných ľudí, ale nejde o neho, ide len o jeden odstavček, ktorý mohol povedať ktokoľvek.

Citujem:
"Pozrite sa na to, kam sme sa dostali za 12 rokov vlády Smeru. Pozrime sa na to, ako funguje zdravotníctvo, školstvo, ako fungujú súdy a podobne. Takže ktokoľvek má chuť prispieť k zmene, či je to prezident alebo niekto iný, budem veľmi rád, keď do toho pôjde."
 
Ako sme tu už viackrát hovorili, nejde mi o to obhajovať Smer a výsledky rokov, keď bol vo vláde. Ide tu za prvé o tú absurditu, dávať negatíva posledných trebárs 12 rokov na plecia jednej strane. Medzinárodné korporácie, ktoré to tu vycicali a z ľudí spravili otrokov, prinajlepšom ich nechali v otrockom stave, si tu platia agentov, ktorí hádžu vinu na nejakú jednú jedinú stranu. Už by bol ten kapitalistický raj vybudovaný, nebyť Fica a Smeru ... Absurdné, tupý svtonázor, tupý ktokoľvek, kto tomuto dokáže veriť.
Ale hovorím, to už tu bolo viackrát povedané. Dnešná pointa je v takej tej analógii. Dnes je to Smer, na ktorého sa hádže posledné desaťročie a súčasný stav. Predtým to bol Mečiar a jeho HZDS. A predtým - to boli komunisti.
Znova musím najprv pripomenúť, že nemám rád obdobie "reálneho socializmu" , že podľa mňa tie roky 1948-1989 boli roky zatuchnutosti, zbytočná strata poenciálu. Ale to je jedna vec - druhá vec je, ako sa v 1989 roku pri sametovej fraške operovalo presne s takýmito "argumentami". Parafrázujem:
"Pozrite sa na to, kam sme sa dostali za 40 rokov vlády KSČ - komunistov. Pozrime sa na to, ako funguje zdravotníctvo, školstvo, ako fungujú súdy a podobne".
 
Za všetko môže vždy a všade len politický oponent. A najlepšie ten, ktorý je práve porazený.
Pritom je jasné, tak ako dnes tak aj v roku 1989 a kedykoľvek, že stav školstva na Slovensku ale aj kdekoľvek,  je proste daný kultúrnou úrovňou a aj biologickou konštantou populácie. Proste slabí ľudia nevypestujú neblbé školstvo a bystré decká. Nezmenia ani svoju biologickú dedičnosť, ale ani kultúra sa neda zmeniť len tak skokom, všetko chce svoj čas a svoje dôvody, zdroje.
To isté platí v zdravotníctve - aj tam je stav daný mentalitou národa. Aj problémy aj dobré veci. Aby bolo opäť jasné, ja Slovensko nekritizujem plošne, v okolitých národoch je to veľmi podobné a všade na svete sa kauzálne motajú okolo svojich schopností - a tie sa menia len pomaly.
Ja len hovorím, aké je to nielen politicky podlé a primitívne, dávať vinu za stav nejakej poslednej vláde a politickej sile, ale ako je to aj zúfalo naivné. Oni títo aktivisti nielenže nízku kvalitu vecí politicky zneužívajú, ale oni naozaj veria, že sa to dá prudko zmeniť, a že ak by nebolo (z neznámych príčin) nejakých záškodníkov, tak by tu už bol konzumný raj.
Pritom nevedia vysvetliť, kde sa berú tí "záškodníci".
A pritom nikde ten "konzumný raj" nejestvuje - ani v Amerike, ani v Nemecku, ani vo Švajčiarsku či v tom najbohatšom nejakom Bahrajne. Nikde.
 
Je naozaj šokujúca tá nehraná iracionálna tuposť týchto ľudí, čo ignorujú nielen faktickú nemožnosť zmeny biologických determinantov, ale aj ťažkosť zmeny kultúrnych daností. Ľudovo povedané - spoločnosť je zviazaná v charaktere národa, vo svojich zvykoch a tendenciách, hodnotách  a prístupoch, a tak  zdravotníctvo a školstvo aj keby malo desaťročia času, bude oscilovať stále v podobnom stave a bude mať stále podobné problémy.
 
Ergo, nikam sme sa nedostali. Vždy sme v tom boli. A kým sa nezačneme riadiť racionalitou a vedeckou realitou, vrátane osvojenia si naozaj vedeckého pohľadu na súčasného človeka ako na to, čo naozaj je - len jeden druh živočíšneho idiota, jeden z mnohých možných - tak sa ani nič k lepšiemu nezmení.
 
 
vrbovčan

"No a tu presne vyvstáva moja dilema, či donekonečna znižovať latku kvôli tým, ktorí nerozumejú, alebo nevedia, alebo či by sa práve oni nemali začať viac učiť ;) myslím, že to tam zatiaľ nechám ako to je, za asociácie, ktoré mu v hlave vznikajú aj na základe toho, čo tam už má si každý nesie zodpovednosť sám :)"
To nie sú moje slová, ale slová nedávno prepustenej redaktorky na výtku, že komentár k svojmu videoblogu použila názov DEMENTI. Nakoniec ho predsa len vymenila. Je to mladá sčítaná žena trochu šmrncnutá sebavedomím, ale zdravým. Takže sa stotožňujem.
https://www.youtube.com/watch?v=3XeRQJH2v8E

nové