Redaktor Pravdy Miroslav Čaplovič dostal cenu Chatam Sofera. Za holokauzu.

Články Miroslava Čaploviča, zástupcu šéfredaktora Pravdy, vás upútajú. Sú totiž plné ideologickej propagandy.

Samozrejme, každý máme svoje. Ale Čaplovičova angažovanosť bola nápadná - a ajhľa, odmena je tu  "pamätná medaila Chatam Sofera". Aspoň tá viditeľná cena, čo sa deje v zákulisí, o tom nevieme, a ak aj by sme vedeli, nemôžeme napísať.

Citát :
"Významne pomáhate v tom, aby sa nezabúdalo na hrôzy holokaustu,“ povedal pri odovzdávaní ceny riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
 
A pekné foto do archívu:
 
(vľavo Čaplovič, tertí na fotke vpravo šéfredaktor Pravdy Jakub Prokeš. Súdruhovia spolu. kto je ten štvrtý, medzi Mešťanom a Prokešom, sa nám nepodarilo zistiť. Asi nejaký stereotyp.)
 
Medaila sa udeluje nepravideľne, je ich vyrazených len asi 100 kusov.
Získali ju napríklad spisovatelia Ladislav Grosman, Arnošt Lustig, režisér Jozef Bednárik či historici a politici z Izraela. Zo Slovenska niekdajší prezidenti Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič či terajší podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
 
Aby sme pre krízu, pandémiu a iné drobné veci nezabudli ani na tieto podstatné :)
 
 
 
K samotnej medaile, ktorá ma vizuálne nadchla:
má vraj vysoké renomé aj medzi výtvarníkmi a zberateľmi (niektorí ocenení ju už predali?) . Jej autorom je známy sochár a medailér slovenského pôvodu William Schiffer, ktorý väčšinu života prežil vo Francúzsku. Predlohou podoby rabína bola zrejme litografia Josefa Kriehubera, ktorá je súčasťou zbierok múzea a galérie Albertina vo Viedni.
 
 
cahatam sofer medaila
 
 
 
Zdroj Pravda
 
 
Ľubov

Musim povedat,aby som mala dusu na mieste,ze to bol mimoriadne sympaticky chlapik,skromny,sarmantny ( chodil vsade s kapitanskou ciapkou,ved cosi prezil na Francuzskej riviere,loptos ) a ...prebil sa. Inspirativny clovek,mozno zid,je mi to jedno.

Ak chcete mat dobry pocit ,len tak,a zvlast pre tych,co su z Trnavy,precitajte si jeho autobiografiu Tak sa to stalo,nic som nepridal. Alebo Spominanie bez konca.
Vratil sa umriet do rodneho mesta. Ano,bol stylovy,aj ked medaila so Soferom sa mi nepaci ,robil aj krajsie.
Tu su nejake spomienky na jeden unikatny zivot.
https://www.24hod.sk/william-schiffer-najdrahsie-ma-vysiel-prezident-sch...

Norman

a ty si ho poznala osobne?

Podľa tej medaile, reku či to nebol antisemita, ale keď pozerám jeho ostatné "práce", chápem, že to on tak vždy ... :-)

Ľubov

skoda. Ale dedko je od Trnavy,on mi o tej rodine rozpraval a ... o Vilovi ,co odisiel do Ameriky po vojne (nevedel,ze za cas zil vo Francuzsku) vedel tiez.

Takze ma to potesilo,ked si ho spomenul,aj ked podtext nebol mysleny pozitivne,z toho by som Ta nikdy nepodozrievala.-)).

Zidom sa na Povazi a hlavne v Novom Meste asi celkom darilo,ale Schifferovcom nie. V knihe spomina,ze ich bolo sedem deti,zostali bez mamy a on nosil ako chlapec vojensky kabat,co dostal od susedy a bol taky tvrdy,( volal ho panciarak) ,takze nechcel na nom spavat ani pes.
Naozaj Ti tu jeho knihu odporucam,pretoze cierny humor je nadcasovy a zvlast,ked sa tyka hladu,ten sa zrejme coskoro objavi u nas opät ako stary znamy.

Ľubov

Toto nie je moja vina, ale technicka ,v poslednej dobe sa to stava akosi pricasto.
Nejde o zivot,ale preco sa to zobrazuje dvakrat,uz ma to hneva...

Norman

áno, stále vypadáva server, som to už minulý týždeň spomínal, až som bol z toho znechutený, ale ...

Konkrétne ale komentár sa zobrazí druhýkrát, ak človek znova, teda druhýkrát, klikne na gombík Uložiť. Pretože po prvom kliknutí nevidí žiadnu reakciu, ale obidve kliknutia sú prijaté.
Ale dvojitý komentár je naozaj menšie zlo, s tým sa naozaj nemusíš trápiť. Horšie je, že to celé odrádza čitateľov. Nuž ale nová doba, takto to vyzerá skoro všade a oni blúznia o AI , 5G, o internete vecí a podobné kraviny.
Niet času, niet ľudí.

Ľubov

Zaregistrovala som,ze na Leva nete uz nie je diskusia. To ma prekvapilo,pravdu povediac,neprijemne,diskusia bola pre mna velakrat zaujimava. Kvoli Rusku som tam chodila. Neviem,co s tym Hox zrazu sekol. Sme iba ludia, tym to bude,nemas nejake info o Eme? D.

Norman

Netreba sa báť, všetci sú ok - ale niet sily a motivácie. Treba sa občas len tak nechať nadnášať či unášať.
Asi.
Levanet prirodzene nejak nesledujem, ale je zlým znakom, že tam zrušili diskusie. Popravde považujm diskusie po webe za viac prínosné, ako samostatné články, často písané podľa skostnatených žurnalistických a štylistických dogiem. Ale diskusie musia byť živé - žiaľ, z internetu si už dávno ľudia zvykli robiť doslovne hajzel, idú si nielenže vylievať frustráciu, ale ani si nevyberajú ciel. Nečudo, že aj na Levanete ich to už prestalo baviť.
A ak sa bude situácia zhoršovať, skolabuje do veľkej miery aj internet, kopa tých firiem funguje už len na polovicu. Keď v Blave zafučí či zaprší, aj TV vypadne - ako pred pol storočím.

Ľudia sú strhávaní udalosťami a budú naozaj frustrovaní a úplne vážne - budú z nich teraz nejaké obdobie ešte väčšie svine. A nehovorím o pandémii - bude to všetko dohromady. Na ľudí si proste dnes treba dávať pozor.
A hlavne nebudú počúvať žiadne dobré rady. Len menší zlomok ľudstva bude schopný počúvať, alebo vôbec hľadať či rozmýšlať.
A budú potrebovať hlbšie veci - politika, ako ju počúvali doteraz a akú sme prirodzene často preberali aj my tu, je ako povrchná omietka na stavbe. Ale to už naozaj nestačí hovoriť o omietke, keď sa rúcajú celé steny.

Aby to ale nevyznelo pesimisticky - rúca sa hlavne ten posratý svet. Presnejšie - buď to vyhynie všetko, alebo iba to zlé - ale zlo veru nikdy nezvíťazí.
Ale mnohí si myslia, že zlo sú len tí druhí - škaredo sa väčšina ľudstva v tomto mýli. Väčšina homo sapiens je zdrojom zla.
Ale to len tak súkromne - nemožno to povedať verejne mimo filozofický portál NADHLAD, lebo ak by to tvrdili vo verejnoprávnej TV, ľudia by vraj boli na cucky. Veď vraj sú z nervami na konci už aj z pandémie Covid a nechcú o nej stále počúvať.
Nuž keď toto neznesú, tak im treba to, čo dostanú.

nové