Rekordný počet úmrtí v januári na Slovensku

To sme sa toho napočúvali. Iracionálni popierači chodili s rečami "je to chripôčka", "umierajú s covidom, nie na covid",  "nie je to killer virus", "správne sú len medziročné porovnania počtov mŕtvych".

Vo svete už medziročné porovnania boli, bolo ich ix, vo viacerých krajinách. Na Slovensku ale prvá vlna až do jesene prakticky nebola, tak sa tu nakotil klub iracionálnych ignorantov, ktorí zúrivo tvrdili, že pandémia nejestvuje. Teraz už sú ale znova a znova aj údaje zo Slovenska.

Za január rok 2021 je 8650 mŕtvch.

Priemer za posledných päť rokov daného mesiaca je o 3500 menší. 

Ergo je to tento rok o 68% viac.

Aj dynamicky to rastie - v novembri bol tento prírastok 41%, v decembri 60%.  

A nie sú to len skutoční starci nad hrobom - v kategórii do 64 rokov robí to navýšenie 36%. 

To sú jednoznačné čísla.

Naozaj by ma zaujímalo, kedy tí popierači pandémie a donchichotovskí bojovníci proti rúškam verejne priznajú svoj podiel viny na mŕtvych, kedy priznajú, že sa absurdne mýlili, kedy sa ospravedlnia, kedy odtiahnu a budú ticho kňučať v kúte.

Ale to zrejme v pomeroch (východnej) Európy nehrozi. Neviem, ako na západe, tam asi tiež, ale tu je iracionálne šialenstvo už naisto akceptovaný štandard. Slalarabanda salaradia. 

Navyše vírusová pandémia má tendenciu mutovať, a žiaľ, k horšiemu. Hovoria to najnovšie správy z Brazílie, ale aj  z Európy. 

 
Zdroj: Pravda
 
Luko

... sú prapodivná pospolitosť (až sparchantelá). Snažia sa za každú cenu aj dobré nariadenia nejako ojebabarť, ohnúť, podliezť, ... a ešte sa tým na fackobúku chvália, ako sa im to darí. Fotečky od mora a z pláží, ako sa vyhli karanténe a pod. To snáď máme vrodené. Veľkou mierou však tomu nahráva aj neobyčajný zmätok v opatreniach. Čo bolo nesmierne dôležité včera, dnes už je pasé a ideme po novom, teraz už celkom isto správne. A večer to už zasa neplatí, lebo "modré nebo". Trvalou devalváciou zdravého rozumu sme dospeli až do štádia, že najmenej polovica ľudí už neverí ničomu a nikomu.
Len si tak tíško hovorím, že aké obrovské šťastie sme mali, keď Fico zatrhol Kálavskej plánovanú reformu, tú jej slávnu stratifikáciu. To by sme dnes už liečili chorých na lavičkách v parkoch.

Ľubov

a jej výsledok sa ukáže po predčasných volbách. Budú.
Tak potom uvidíme definitívne,ako sme na tom. Ak sa neobjaví nejaká jasná hviezda,čo sa zrejme neobjaví,budem voliť Fica.
Zbierala som podpisy na referendum,stretla som býv.kolegyňu,poznám jej život,tak som úplne samozrejme čakala podpis. A ona,že nič nepodpíše, je spokojná,a či chcem,aby sa vrátil Fico ?
No... ešte stále viem málo o ľuďoch.

Roland Edvardsen

Ja som tiež zbieral, ale len tak trochu, po kolegoch a rodine, keďže pri týchto lockdownoch sa to veľmi nedá. Aj tak je pre túto koalíciu už teraz nepríjemné, že za taký rýchly čas a zlých podmienok majú už cca 300 000 podpisov.
A ako si odpovedala tej kolegyni? Lebo ono je to blbosť tvrdiť, že predčasné budú znamenať automaticky návrat Fica. Kľudne sa môže stať, že sa dostanú k moci aj horší, než sú tam teraz (aj keď horší-menej horší, ono je to častokrát aj jedno, aj na polemiku, a aj o tom, že čím horší, tým lepší - z nejakého hľadiska :-)) Ale aj tak to za pokus stojí. A Matovičovi a jeho diletantom, ktorí zmenili Slovensko na stoku treba ukázať prostredník aj takto, keď už sa nedá protestovať
A novú stranu Republika by si nechcela voliť?

Ľubov

No ešte ju nemám tak v hlave,zatial som ju nezaregistrovala. Pozriem sa.-). Inak ,povedala som jej "Aká si ty progresívna,"ironicky,samozrejme, a potom som odišla . Je po kamarátstve. Takí ,ako ona,nám škodia a ničia našu budúcnosť.

Norman

Ako myslíš, nezaregistrovala?
Dnes bude o 20 00 na Kulturblogu naživo Uhrík a iní.

Ľubov

Naozaj som o tomto nevedela,resp. som tomu nevenovala pozornosť. Dík za výborný typ.
https://www.youtube.com/watch?v=pnJKuPsTlOI&ab_channel=Kulturblog
Takže Republika je hnutie, do akej miery bude úspešné (ja si veľmi želám,aby bolo) ukáže blízka budúcnost.
Uhrík,zdá sa,má všetky predpoklady osloviť ,dokonca hovorí,že budú mať záujem pri tvorení regionálnych štruktúr aj o bývalých esenesákov ,aj kádehákov,ktorí sa nechcú apaticky stiahnuť od vecí verejných .
Každopádne Kulturblog začnem sledovať odteraz pravidelne.

Náhodný okoloidúci

Neviem ako iní "popierači", ale ja sa pridávam k tým, ktorí vidia hlavnú príčinu počtu obetí v katastrofálnom zamorení našej populácie civilizačnými chorobami, lebo práve spomedzi nich je drvivá väčšina mŕtvych.

Len v úzkom okruhu mojich známych za posledných 5 rokov najmenej 6 ľudí zomrelo na rakovinu a pritom všetci mali ešte takých 5 - 15 rokov do dôchodku. No, nedožili sa ho a nepotrebovali na to ani koronu.

Ďalší vysoko rizikový faktor pri korone je vysoký krvný tlak. A ten súvisí s výživou a stresom. Zástancovia paleo-výživy a podobných smerov upozorňujú, že prírodné národy nevedia, čo je to vysoký krvný tlak, práve vďaka svojej prírode blízkej výžive. To môže vysvetľovať menší počet mŕtvych v tzv. zaostalých krajinách. A tiež tu máme nadmernú prestresovanosť civilizovanej populácie, pričom ako je známe, stres ničí imunitu.

Ďalší rizikový faktor - obezita.

https://www.infovojna.sk/article/drtiva-vetsina-pacient-v-kritickem-stav...

No a s čím súvisí obezita? S výživou a životným štýlom.

Sme zavalení reklamou na tzv. zdravú výživu, ale aj tak je to s nami čím ďalej tým horšie. Takže niekde sa stala chyba. Ja ju vidím v nadmernom vyzdvihovaní sacharidov a cereálií a v zatracovaní tukov. Ak sa človek vyhýba tukom, jeho telo stráca schopnosť spracovať ich a príjíma energiu len zo sacharidov. Jedlo bez tuku má mizernú chuť, lebo tuk je "nosič chuti", a tak sa chuť nahrádza cukrom a fruktózovým sirupom a umelinou. Ale nadmerný príjem sacharidov rozhádže krvný cukor a človek dostane "vlčí hlad" a tak každú chvíľku musí niečo zjesť. Prebytočná energia zo sacharidov sa ukladá ako podkožný tuk, lebo telo stratilo schopnosť tuk spaľovať. A toto je najlepšia cesta k obezite kombinovanej s cukrovkou druhého typu a vysokým krvným tlakom. Podľa Wikipédie najmenej 10% populácie v tzv. vyspelých krajinách trpí cukrovkou, ďalšie percentá sú nediagnostikované.

Ďalšia vec je to, že "zdravá výživa" v štýle 0% tuku ľudí okráda o vitamíny rozpustné v tukoch, medzi nimi aj o životne dôležitý vitamín D3, taký dôležitý pre imunitu, na boj imunity proti chrípke a korone. A pritom o význame vitamínu D3 pre odolnosť voči chrípke sa vie veľa rokov. Tzv. alternatívni lekári (médiami okydávaný Bukovský, "úplatkár" Lipták a analytik Mesík) dlhodobo upozorňujú na význam vitamínu D3. A čo urobila vláda? Miesto vitamínu D3 aspoň pre dôchodcov nakúpila vysoko chybové nespoľahivé testy.

Vitamím D3 suvisí aj s opaľovaním na slnku. Zbytočne sa budeme opaľovať, keď v koži nabrblanej opaľovacím krémom s čo najvyšším "ochranným faktorom" sa takmer žiadny vitamín D3 nevytvorí ani v júni na pravé poludnie. A navyše naša múdra a ťažkotonážne obézna pandemická komisia miesto podpory športu a pohybu na čerstvom vzduchu a na slnku v lete ľuďom zakázala športovať a kázala im trčať doma. A to vedie k stresu a prežieraniu v dôsledku stresu a k strate imunity.

A tých prehreškov a príčin, ktoré vedú k predčasným úmrtiam, by sa dalo nájsť oveľa viac, ja som tu vypísal len malú časť z nich.

 

Ale aj tak by som rád videl štatistiku, v ktorej by boli príčiny úmrtia poctivo rozdelené na rakovinu, mozgovú porážku, srdcovo-cievne chorony zlyhania obličiek, koroňu a tak. Až vtedy by sa ukázal skutočný počet obetí, za predpokladu, že lekári umelo nepripisujú koroňu aj tam, kde nie je, len aby si mohli viac vyúčtovať od poisťovne, ako Baránkovi tvrdili jeho známi, lekári, že ich k tomu núti vedenie nemocnice. A tiež by sa ukázalo, koľko úmrtí je kvôli zanedbaniu alebo dokonca odmietnutiu vyšetrenia a liečby. Pred niekoľkými týždňami som kdesi čítal vyjadrenie jedného lekára, že počet obetí kvôli zanedbaniu liečby možno a dvojnásobne prevyšuje počet skutočných obetí vírusu.

Norman

Ja ťa neradím medzi popieračov, ty si prejavoval určité tendencie k premoreniu, ale to bola vtedy jedna z možností, povedzme. Tie dilemy o tom, do akej miery je vírus umelý a pandémia cielene podporovaná farma firmami, s popieraním moc do činenia nemajú, lebo to môže byť tak a je to do určitej miery pravda.
Ale popierači sú takí ako Bukovský(profesionálny predavač diét), ale najmä opozícia-alternatíva, ktorá tak robila takpovediac z politického-anarchistického zlého úsudku. Naopak Mesík, než už akokoľvek pochybný kolaborant, v prípade covidu zaujímal vždy varovné miesto, takže toho k popieračom radiť naozaj nemožno.

Čo sa týka tvojej kritiky civilizácie, plne súhlasím, ba aj viac. Len je to známe už storočie , a mierne mimo tému. Áno, epidémie sa šíria preto, lebo sú ľudia oslabení, na rozdieľ od afrikos sa dožívajú väčšieho veku, sú natlačení denne do škatúl, kde na seba dýchajú, musia sedieť a africký spôsob života si môžu dopriať iba na dovolenke. Hm, niečo z toho sa pokúsili zmierniť protiepidemické opatrenia - ale ľudia frflali, že im to ničí tú onú .... ekonomiku. Tieto veci sa nedajú zmeniť z mesiaca na mesiac - sme slabí a telesne chorlaví, lekári do nás sypú chémiu - ale nemôžeme tu tému moc rozvíjať, tiež by sme sa ocitli niekde na strane extrémistov zdravia, veď vieš, nemecko tridsiate roky. Ale súhlasím s tebou, i ked:
Tak, ako je pravda všeobecne, že hlavnou príčinou smrti je vek, tak to platí aj pre covid - hlavným faktorom indikujúcim zlý priebeh covidu je vek. Teda nie civilizačné choroby, tie sú len sekundárnym sprievidným príznakom vyššieho veku. Ono v Brazílii ani v Indii až toľko civilizačných chorôb nemajú, a tiež zomierajú ako muchy.
Ale ináč teda súhlas.

Chcem len popraviť ten posledný odstavec. Tie dilemy a polemiky okolo toho, čo je príčinou smrti, sú práve preto zbytočné, lebo medziročné čísla sú samé o sebe jednoznačné. Takže žiadne detinské mudrovania "s covidom či na covid" - dostali sme konečne jednoznačné čísla za tri mesiace, pre Slovensko - jednoznačne stúpli medziročne o polovicu. Predpokladať, že by sa za minulý rok sa stali ľudia tak veľmi obézni - to zrejme nejde. A áno, sú v tom aj infarkty, ktoré sa nestihli udržať pri živote, keďže bola záchranka kvôli covidu zaneprázdnená inde.

Ľubov

som rada,že si položil tieto otázky.Pretože sú veľmi dôležité,zvlášť teraz,keď sa mnohí z nás, z rozlićných dôvodov,budú m u s i e ť dať zaočkovať. Ide o tie pláty na stenách ciev,lekári asi budú krútiť hlavou,ale potrebujeme sa o tom aj my,laici ,dozvedieť viac. Aby nám na infarkty nezačali umierať 7 ročné deti.
Len náhodne som zachytila pár informácií o homocysteine, vraj,keď ten máš v norme,môžeš byť vysmiaty ako lečo,ani brány pekelné ťa nepremôžu. No a o to ide. Nemáme nič živé,žiadnu živú zelenú stravu,ktorá homocystein ako kyselina listová drží pod kontrolou. Teda nielen tuky (veď ani z caju nedostaneš to,čo treba,aj nie je trocha omastený smotanou),ale aj toľko spomínamá zelenina. Lenže musí byť živá,max.deň "stará".To,čo jeme,je iba mŕtva zelená hmota. To už radšej púpavu si natrhať.

Norman

Mám odminule otázku - Ľuba, ty si bola naozaj a naisto pozitívne otestovaná na Covid? Alebo si len malá nejaký iný zápal plúc?

Ináč úprimne v dobrom varujem - nový mutant asi nie je rozpoznaný cez staré antilátky. Nedať sa učičíkať ľuďmi (a úradmi) že ste pol roka chránení.

Náhodný okoloidúci

Tak teda dooobre, nie som až taký koroňa-popierač, ako biológovi-amatérovi mi je jasné, že koroňa nie je chrípčička, môžem porovnávať, lebo som zažil oboje, ale som vakcíno-skeptik (nie úplný odmietač) a zatiaľ sa neudialo nič také, čo by u mňa dokázalo spôsobiť zmenu názoru a tie silné reči okolo účinnosti voči všetkým ale naozaj všetkým aj budúcim (rok 2055 a tak) mutáciám beriem len ako reklamnú kampaň. Voči Sputniku som o niečo zhovievavejší, nie preto, že je ruský a ja som rusofil, ale preto, lebo na jeho výrobu je použitá osvedčená a bezpečná technológia, aj keď v princípe tiež ide o istý druh mRNA-vakcíny. Ale AstraZeneca vyzerá byť riadny šmejd a nedorobok, aj keď využíva podobnú technológiu ako Sputnik.

Norman

tam to nie je na webe tak tupé, ako tie niektoré postoje voči covidu ako takému.
Okrem toho sa nikde ešte neprejavilo, že by vakcíny evidentne zmenili priebeh pandémie - Izrael je neistý, možno USA, ale už je ťažko mať presné dáta. Takže ešte je určité právo byť skeptický. A samozrejme, ž eje okolo toho propaganda - je to totiž vážna vec.

Neviem, ako je Sputnik druh mRNA?
A naopak - AstraZeneca bola vraj robená spolu so Sputnikom, a na rovnakom princípe. Ale Briti už majú asi priveľa sýrskych doktorov a inžinierov.

Náhodný okoloidúci

Tak Pfajcer a Moderna, ako aj AstraZeneca a Sputnik nevyužívajú oslabený alebo usmrtený patogénny vírus, ale len malú časť RNA vírusu, a to messengerovú mRNA, ktorá neslúži na nič iné ako na prepis do bielkoviny/proteínu. Preto sú to všetko v podstate genetické mRNA vakcíny. Rozdiel je ale v tom, ako sa mRNA do ľudskej bunky dostane - u Pfajcera a Moderny sú to tukové nanokapsule, u AstraZeneca oslabený opičí adenovírus, u Sputnika oslabený neškodný druh ľudského adenovírusu. Podľa VK z Aeronetu problémy u AstryZ. spôsobuje aditívum sulfátu hlinitého, určené na zosilnenie imunitnej odpovede, práve ono má spôsobovať vznik krvných zrazenín a zabíjať očkovaných. A je tu tiež isté riziko, že práve ten spike-proteín, ktorý má telo po zaočkovaní vakcínou vytvárať, tiež spôsobuje krvné zrazeniny. VK síce občas uverejní riadne bludy, ale to so suflátom hlinitým znie celkom realisticky.
Hliníkové aditíva v bežných vakcínach sú podozrievané z toho, že pri očkovaní malých detí prenikajú cez hematoencefalickú bariéru do ich vyvíjajúceho sa mozgu a spôsobujú autizmus.

Norman

nebudem to nejako študovať, veď nemusím všetky problémy ľudstva vyriešiť práve ja, že :)
Ale typológia čohokoľvek (napríklad áut či psích rás), je vždy ošemetná vec. Vždy sa dá nájsť dôvod, prečo je kokršpaniel viac podobný vlku ako labrador a podobne. Ale všeobecne sa tvrdí, že tie adenovírusové vakcíny sú odlišné od mRNA, že to nové (a rizikové, ale možno aj lepšie) má Pfitzer a niektoré, ale Sputnik a Astra patria k tým klasickým - ale spolahlivým, lacným, výkonným.

Súhlasím, že VK už napísal dosť bombastických nezmyslov, ale v nejakej konkrétnosti môže mať pravdu. Pravda, čo naozaj je problém Astry, a či vôbec, to teraz asi nevie nik.

To s očkovaním a hliníkom u detí je známa hypotéza, pravdepodobne úplne nepravdivá. Je to klasické spojenie dvoch vecí, ktoré spolu vôbec nesúvisia. Je to tvrdenie ešte zo starých čias, keď tieto antivakcinačné kruhy tvrdili hocičo. I keď uznám, že vakcinácia detí nabrala vtedy také rozmery, že to začalo robiť problémy a rodičia sa museli nejak brániť, aj keď amatérsky - ale to, že nevedeli, v čom je problém, ešte neznamená, že vo vakcinácii detí nie je žiaden problém.
I keď skôr treba upresniť - plošná vakcinácia (detí) si vždy vyžiada obete. Predtým ale sa to prešlo, lebo je to súčasť veci. V dnešnej utopistickej rozmaznanej dobe sa začalo do tých prípadov šťúrať, že treba odstrániť aj tie. Pripomínam, je to ako s automobilizmom - obete boli aj budú, nech sa ľudia nehrajú na to, že máme všetko pod kontrolou - to sa ani nedá.

sandro

V Afrike je teplo, V Indii je teplo. U nas pride jesen, zima, skaredy zaciatok jarneho obdobia a mame to vyspickovane. Virusy miluju sychrave, chladne pocasie bez slnka - tym padom vseobecne oslabenu imunitu ludi. Take jednoduche:) V lete si zase trochu vydychneme aj my - ak dozijeme.

Náhodný okoloidúci

Možno sa domorodci v Indii a Afrike ani nedožijú takého veku, aby pre nich koroňa mohla byť riziková. Hlavne v tej Afrike, prirodzená príčina smrti Afričana zvykne byť buď malária alebo olovo.

nové