Revanš a jar

Režimoví drábi si sťažujú, že Fico pustil do obehu termín "revanš". A sťažujú si, že hovoril o jari ako o termíne, kedy nastane.

Niečo mi to pripomína. Zas ale musím spomínať moje skúsenosti s totalitou :) Už som tú anekdotku spomínal ix krát, a takto z časovej diaľky je tak jednoduché veci príliš dramatizovať, ale táto drobnosť sa naozaj stala. 

 

Presne takto v týždni pred 17. novembrom 1989 som bol zavolaný k podnikovému eštebákovi. Dôvodov mohlo byť viacero, ani potom nebolo príliš jasné, o čo mu presne išlo. Taký ich štýl.

Ale okrem iného spomenul aktuálne dianie v NDR, kedy sa už otvorili hranice, padol múr. Tak som mu povedal, čo som úprimne cítil a o čom som nepochyboval:  že najneskôr do jari to bude aj u nás.
 
Ako vieme, nebolo to do jari, ale už o týždeň bol ten režim v kýbli.
 
To sa týka aj tohto režimu a termínu "revanš". Už sa teda odhaduje, že do jari revanš môže prísť aj k nám.
Ale moja skúsnosť hovorí, že môže prísť oveľa skôr, možno už o týždeň.
 
Lenže tentoraz skutočný, nie zamatový. V žiadnom prípade nie zamatový.
 
Nehovorím, že to je naozaj pravdepodobné už tento týždeň. Rozumejte, hovorím, že to bude z týždňa na týždeň. Že ešte týždeň pred revanšom nebude takmer nič vidieť. Že deň pred začiatkom pádu lavíny nebude takmer nič cítiť, len napätie, ktoré je tu aj tak už dlho. Že nik z nich nevie ani dňa ani hodiny, kedy na neho sekera dejín padne. 
 
 
Luko

... nevedomosť je hrozná. Je blahodarná, keď o sebe nevieme, kedy príde naša hodina, ale pri revanši je to iné. Nemyslím dátum, myslím kto to organizuje a kam to namieri. Už sme si to raz ochutnali a nebolo (a nie je) to dobré sústo. Tá sekera dejín ...
Ani ja nie som prvý deň na svete (nejaká skúsenosť tu je) a fakt som už viacej zabudol, ako si pamätám. Napriek tomu ma napätie (spoločenské) desí, ak neviem, kto zasa za tým bude (ak je to už takmer za dverami - tak kto za tým už dnes JE - už tam musí byť! - sakra).

Norman

nevidím dôvod na nejaké obavy
Oni by sa mali báť. Oni nech sa boja.

( i keď uznám, že ani my to nemusíme prežiť - ale ľudia po 40-ke nemôžu zomrieť predčasne :).

nové