Rok 2024 - prognóza

Ľudstvo takmer celé tvrdí, že dnes v noci začína nový okruh Zeme okolo svojej hviezdy. Je to veľmi podivný dátum, ale prečo nie. Dnes či zajtra, hlavne, že sa čas krúti - to jediné je isté.

V tieto dni všetci ľudia podliehajú tiež ilúzii, že si majú želať nejaké dobré veci, a že to pomôže. Možno. Nádej zomiera posledná, skryté sily sveta ani boh nepozná. Od nového roku budeme všetci zdraví, sociálne zabezpečení  a duševne spokojní. 

Výborne.

Nedáme si túto predstavu pokaziť humorom reality, ktorá príde. Dejiny sa proste znova rozhýbali, a keď sa melie, lietajú trosky. Samozrejme, žiaden mier nebude, severný svet je vo vojne, nie horúcej, ale ani nie už len studenej, vo vojne, v akej nebol 80 rokov. Zažijeme skutočnú svetovú vojnu, aká ešte nikdy nebola? Možno.

Zdroje sa míňajú, poloľudia sa množia a Zem sa zahrieva (aj keď ľudová alterantíva tejto veci nechce uveriť). Ak je mi niečoho ľúto, tak planéty - je to nefér, takto ju podrezať.

To by ale už azda stačilo na koncoročný komentár. Základná istota je aj tak iba v tom, že nič naozaj nové nepríde. Nič.

Aha.

Chvalabohu.

 

 

 

 

 
0
horyslav

dobrá realistická úvaha, lepšie povedané, zhrnutie pretrvávajúcich problémov, ktoré vychádzajú z povahy a podstaty človeka, bez ohľadu na sociálnu príslušnosť. každá skupina prispieva svojou dávkou oleja do ohňa. tieto problémy sú preto univerzálnejšie, tiahnu sa naprieč dejinami ľudstva. a jednotlivec, či skupina nejakých ľudí, to nemala (a nemá) síl zmeniť. mohla to (môže to) trochu pribrzdiť, oddialiť..., ale nie zastaviť. entropia ľudskej energie (spoločenstva ľudí) narastá... nezvratný proces.
Nadhľadu a jeho prispievateľom želám v novom roku veľa zaujímavých postrehov a analýz. horyslav

Norman

Dík, že si pripomenul naše unikátne analytické kvality :)
I keď najväčšia silná strana tohto portálu je naša dosť vysoká miera (svetonázorovej) úprimnosti. Ba tá sa dokonca aj zväčšuje.

horyslav

priznávam, nie som v tejto úvahe, hodenej vyššie, až tak originálny. ale s entropiou, ako takou, jej pojnom a podstatou, som sa stretol v školských laviciach. som ukončený fyzik. zaujímavo sa s týmto pojmom pohral
Samuel Kováčik z projektu Vedátor v prednáške Ako plynie čas (https://www.youtube.com/watch?v=SZBWSqx7xxA)
dávam to len tak do pľacu, na voľné chvíle...
reálna politika ma na diskusiu nezaujíma, preto sa do nej nezapájam. samozrejme, sledovať ju sledujem. aj tu. vnímam ju ako ekonomickú nadstavbu a snažím sa na ňu pozerať z tohto nadhľadu (pekné to slovo). som skôr spoločensky nespokojný. bol som aj za bývalého režimu, som aj teraz, a po pravde, teraz o dosť viac. (narážam na toto spoločenské zriadenie.)

Norman

Vždy bol tunajší prvotný motív svetonázor, filozofia či dokonca tzv. "duchovno". Tak to aj zostalo - lenže o takých témach je ťažko niečo napísať každý druhý deň. Aj preto sme tu komentovali reálnu politiku, tá vždy poskytne kopu podnetov (hlavne na výsmech).
Vo verejnom diskurze prevláda záujem o tie vnútorné problémy spoločnosti, o moc a o zabránenie byť zneužívaný mocou ... atď, atď. Tieto témy sú všade tak časté a neustále opakované, že ich ľudia vnímajú priam ako jediné.
Pritom je vnútrospoločenská štruktúra a spravodlivosť síce dôležitá, ale stále iba jedna časť problémov ľudstva.
.
O entropii tu teraz nevidím nič napísané, možno myslíš toto http://www.nadhlad.com/content/synergia-najviac-nepochopeny-ba-vlastne-n...
Hej, problémy spoločnosti pramenia v úbohosti druhu homo sapiens a tá zas pramení v univerzálnych zákonoch (fyziky a tejto tzv. "synergie", alebo ako to volať).
.
Ale treba dodať - kým politika je triviálna a nedá sa tam moc pomýliť, tieto témy sú citlivejšie na vyjadrenie a nepochopenie tých, čo to prípadne čítajú. (preto to býva menšia "zábava" a naopak, častejšie to končí odmietnutím a zaťatou kritikou :).

Norman

som sa dostal k tomu videu, Kováčik o entropii. Áno, tam je spomenuté aj to mierne prekvapivé v terminológii, že zo slnka dostávame nie energiu, ale negatívnu entropiu. To, čo spomínal ten chlapík v tom americkom videu, čo som sem dal ja. https://www.nadhlad.com/content/synergia-najviac-nepochopeny-ba-vlastne-...
Hej, pre fyzikov je to známe, ale už aj to, že to spomína prednášajúci Kováčik dokazuje, že to nie je "intuitívne". Proste fyzika, zvlášť moderná fyzika, nie je filozoficky spracovaná. A aj preto veľmi často pochybná, jej interpretácie sú nejasné až možno chybné. ( teraz čítam Juhannes Jurgenson "Veda bez skrupulí" - nie že by to bolo nejak nestranné a bez pochybných bodov, ale sú tam zaujímavé podnety ohľadne domatiky vedy a tendencii ku doslovne scholastike vedy).

horyslav

ďakujem za pripomenutie. samozrejme, že ten článok som čítal, a súhlasím s Dusanbe, že ide o výbornú úvahu. ani neviem, prečo som vtedy nereagoval. asi nebolo čo dodať. fyzika hovorí, že aj v rámci vysokej entropie systému, môžu vznikať (nejakými fluktuáciami) lokálne uzavreté stavy s usporiadanosťou, čiže s nízkou entropiou.
čítal som aj názory, ktoré to aplikovali na ľudské spoločenstvo. že v rámci tohto narastajúceho marazmu, entropie, budú časom vznikať akési lokálne spoločenstvá (v tomto globalizujúcom sa svete), so svojou vlastnou štruktúrou, kde jednotlivci budú kooperovať v rámci tohto spoločenstva. (nebudú nepotrebnou masou). napr., že dôjde k návratu na dedinu, k viacgeneračným rodinám... pôjde o spoločenstvá na spôsob monarchie, alebo niečo podobné, s ústrednou mocou. ja osobne si to za súčastného stavu, nemyslím tým prítomnosť, neviem v tomto svete plnom zbraní, a kontrolovania ľudí, a nadnárodného kapitálu, predstaviť. najmä, ako by tieto spoločenstvá prežili.
keď som už spomenul tú "nepotrebnú masu", hovorí ti niečo meno Yuval Noah Harari? zaujímavý článok na Zvědavec.cz (https://zvedavec.news/komentare/2023/12/9903-yuval-noah-harari-o-vytvore...)

Norman

Cielom úvah už nie je povedať niečo nové, ale zaviesť jednotu v pojmovom svete. Možností je viacero a jednou z nich je, povedzme, použiť terminológu okolo entropie. Fyzická entropia je ale téma obtiažna a analógia so spoločnosťou a poznaním nie je stopercentná, či jednoduchá. Tak neviem.
Čo sa týka Harariho, samozrejme, kto by ho dnes nepoznal. Je to teda podla mňa jeden z typických aktivistov z izraelského či židovského sveta, ktorý nám zas chce hovoriť, čo a ako máme žiť.
Homo Sapiens som si kúpil a prečítal, ale považujem to len za priemernú zlátaninu.
Homo Deus som už ani neprelistoval, respektíve len rýchlo - pretože tam vidím tiež len chronicky známe veci. A omyly.
Podľa mňa nebude problém, čo s nepotrebnými ľudmi - už teraz nik nepotrebuje prácu 3/4 obyvtelov priemyselných krajín - možno trocha preháňam, ale naozaj panuje umelá zamestnanosť a umelá produkcia. Ak by bol dostatok zdrojov, neboli by nepotrební ľudia problém . Takže tragédia bude, že nebudú zdroje a že ľudí je vela - nie te veci, čo spomína Harari.
Znova - považujem ľudí ako Harari za základ globálneho manipulovanie. Nie že by on rozhodoval, ale on píše či skúša písať IDEOLOGIU pre zajtrajšok. Nie podla seba, ale podla indícii, ktoré mu prinesú mocní, politici a ktovie aké ešte zákulisné sekty. On nie je vedec, on je ťažký ideológ.
Možno sú v jeho tézach aj niektoré "nové" alternatívne veci - ale to je práve ten princíp, ako to funguje - staré sa akože zahodí a troška novými slovami s novými ľuďmi sa pokračuje rovnakým spôsobom.
.
K tejto téme treba povedať ešte aj to, že systém musí zanechať niektoré naozaj vadné dogmy a MUSI sa trocha posunúť správnym smerom, ktorý bol doteraz tabu. Konkrétnejšie to znamená napríklad genetickú rozdieľnosť ľudstva (ktorá je doteraz formálne aj fakticky ignorovaná), potom sú to veci okolo nekonečnej totalitnej moci ekonomyckých hydier - bánk a korporátov (o tom sa tiež mlčí aj akékoľvek varovanie týmto smerom je označované za "komunizmus") a podobne.

horyslav

ja som od neho nečítal žiadnu knihu, len zopár článkov a videí. ale páčila sa mi jeho trefná odpoveď novinárovi k prebytku ľudí: „V súčasnej dobe máme najlepší odhad ako ich udržať šťastnými, pomocou drog a počítačových hier.“
u neho som sa po prvý raz stretol s pojmom novej triedy "nepotrebnej masy". analógia so vznikom mestkého proletariátu pri priemyselnej revolúcii. len teraz mi uniká, v čom je revolučný potenciál tejto novej triedy. a nevidím ani pararely medzi tymíto obdobiami. vtedy začalo spriemyselňovanie, teraz čo? odvolávať sa na umelú inteligenciu je ešte priskoro. kým proletariát bol pre systém užitočný svojou lacnou pracovnou silou a pohybom na pracovnom trhu, dnešná "masa" v čase vysokej robotizácie tieto atribúty nemá. jednoducho, nie je potrebná. a naviac v dobe postupného vyčerpávania zdrojov... skôr ma to vedie k úvahám, že je nadbytočným produktom systému. tak ako nadbytočná produkcia tovaru. tá však prinášala krízy. akú krízu privedie táto nadbytočnosť? podľa mňa s ňou problém bude, lebo tu je niečo, čo má človek vo vienku, kreatívnosť, snaha o uplatnení sa. pekne to podáva Kurt Voneghut vo svojom románe Mechanické piano.
a tiež, Harari ako jeden z prvých verejne hovorí, v tomto korektnom svete, o transformácii spoločnosti na biologicky triednu spoločnosť (v nejakej budúcnosti). asi sa inšpiroval Huxleyovou knihou Prekrásny nový svet. na druhej strane, tie genetické manipulácie, aj na ľuďoch, budú, ja osobne vidím jej prospešnosť, nielen pre medecínu, ale aj napr. pre kozmické lety, kde kozmonauti sú vystavení vyššiemu žiareniu a beztiaže, ai situácie. možno budú v ďalekej budúcnosti suplovať evolučný progres. že to bude aj zneužité, napr. "jastrabmi", o tom sme už hovorili, je to v povahe človeka, žiaľ... tzv. pandémia z pred troch rokov, či už náhodne uniknutá alebo podhodená, je toho dôkazom.
len ešte jednu vec nechápem, prečo tie útoky ma bielu rasu, napr. BLM, v externom prípade bývalá Rodézia. a čo to spravilo s Rodéziou (Zimbabwe), a čo to robí dnes so severnou Amerikou a Európou... (a kam speje táto sociálna politika zvýhodňovania menšín aj u nás...)

Norman

No, trieda je definovaná tým, ako funguje v rámci spoločnosti. "Nepotrebná masa" je niečo, čo je mimo hru, mimo spoločnosť.
Samozrejme, aj niečo "vonkajšie" môže byť problém - ako ich udržať pod kontrolou - ale podstatnejšie je, prečo táto masa vlastne vznikla. Vznikla zámerne alebo pre blbosť - nuž, v každom prípade premnoženie ľudstva je prvotný zdroj problémov.

Harai je taká malá takmer hviezda na poli sociálnych vied , niečo ako Jared Diamond pred časom - ale opakujem, nič moc nie sú a že by nejak upútali niečím novým (alebo aj starým), tak to určite nie. Ani masmediálna popaganda nevyrobí zlato z blata.
.
Útoky na bielu rasu - Mnohí majú dojem, že sa na bielu rasu útočí nejak špeciálne. Ale to je omyl, na bielu rasu sa útoči proste z konkurenčných dôvodov. Preto samozrejme majú iné rasy snahu zmiesť belochov niekam do mora, rozptýliť ich, zašpiniť ich . Ale táto snaha nie je nejaké okultné tajomstvo, nie je to z dôvodov krutosti napísaných v okultných bibliách - nie, bastardi sú krutí nielen voči bielym, aj voči sebe.
Je to proste len niečo ako korózia. V horšom prípade ako kyselina, čo rozleptáva podstatu. Ale stále je to len viacmenej bežný prírodný fenomén. Entropia :)

horyslav

vďaka za odpovede.
môže byť pod konkurenčným tlakom, ale tou konkurenciou to asi nebude
1) útočia na ňu aj jej vlastní príslušníci
2) biele vedenia (vo vládach, aj kultúre) sa vedome podieľajú na jej likvidácii
3) každá rasa ma svoje danosti mimo konkurenciu. biela sa vyznačuje kreatívnosťou.
civilizačný úpadok by som akceptoval, vtedy je barbarmi zmetený systém aj s jej nositeľmi. ale nikdy nešlo o konflikt rás ako takých. toto je skôr cielené...

slaven1

#HusákoveDeti #Let610 #TeslaPiešťany #SNP

slaven1

https://www.rt.com/news/590429-greece-seeks-legalize-gay-marriage/

--
Vysvetlivka: Liberálna vláda bankárskych lokajov (pri moci od 2013) chce v Grécku uzákoniť sodomu. Zdá sa, že Gréci robia všetko preto, aby bolo ich hlavné mesto Ankara :)

slaven1

Tváre akože hovorcov mladej generácie, Jureka Šenigu a Zuzolíny Farslárovej, sú známe.

https://t.me/s/tajm_sk/1676
https://nadhlad.com/comment/46061#comment-46061

Idú na starom. Otázka teda je, koho zabijú resp. obetujú tento raz? Pripomeňme – posledný-krát na rozhýbanie mozgov v „nezávislých“ médiách a následne emócií mladých konzumentov boli treba krvavé obety tri.

Najskôr hodili pod vlak... fúha.. ako sa volal.. toho v marci 2017. Gaulieder. Žumpalisti dostali objednávku lepiť vraždu na „zlého“ Mečiara. Nefungovalo.

Rok na to sa rozhodli zvýšiť disciplínu medzi svojou piatou kolónou vraždou jej príslušníka so snúbenicou.

Koho zabijú tento raz? Odpoveď by mala prísť v horizonte prvého kvartálu tohto roka.

Ostáva čakať. Čas hrá proti nim.

Idú na starom a staré nefungovalo už na mihaní sa tiel sodomistov & co v Bratislave po mútnej streľbe na Zámockej.

Úroková sadzba je 4,5%.

sandro

Trochu oneskorene, ale do noveho roku nam prajem co najviac Seanov Stricklandov:) A to nie som nejaky velky fanusik MMA. Toto interview ma neskutocne rozosmialo. Hovorit bez strachu prirodzenu pravdu a zaroven davat posmesne najavo slabochom nase opovrhnutie. To nam vsetkym prajem.
https://www.youtube.com/watch?v=O2G_WQgiYZU

slaven1

Aká je pôrodnosť za 2023 rok? Už by sme mohli mať čísla. Mohol by Blaha, ale niekto od dnešnej vlády zverejniť dáta?

slaven1

Toľko francúzštiny na dnes ráno. Vo Francúzsku prebieha riadené vysvetľovanie miestnym spotrebiteľom, že obdobie hojnosti skončilo. Robí sa to rukami resp. kolesami poľnohospodárov.

https://t.me/s/casusbellilive/148806

Na internete sa objavili videá, ako rozrývajú traktorom cestu
https://t.me/s/MIrvMomente/30632

Video s horiacimi pneumatikami v oboch pruhoch diaľnice
https://t.me/s/casusbellilive/148773

Video ako cisternami dovážajú traktoristom na diaľnice naftu - logistika je organizovaná.
https://t.me/s/MIrvMomente/30629

Žlté vesty presadli do traktorov.

PS: Pozerám, na foto a video traktoristov na diaľniciach v Nemecku, Francúzsku a pýtam sa: kde sú traktory Zetor?

https://t.me/s/casusbellilive/148825

Norman

len pripomeniem, že naši traktoristi išli v roku 2019 podporovať protivládne -protismerácke požiadavky (už si ani sám presne nepamätám, o čo išlo, ale traktoristov prišla podporiť ešte pred jej prezident voľbami Čaputa - takí to boli zrejme proamerickí zmrdi.
Asi toľko k ešte nedávnej politickej slepote obyvateľov Slovenska.

Norman

ešte jedno z casusu belli
Nemecká kontrarozviedka teraz "sleduje" jej bývalého šéfa Hansa-Georga Maassena, ktorý v súčasnosti zakladá novú politickú stranu, a podľa správ miestnych médií ho považuje za "pravicového extrémistu".
https://t.me/casusbellilive/148827
------
Aj u nás NAKA sleduje svojich zakladatelov.
Všetci sú postupne pravičiari, extrémisti, fašisti .... niektorí zas pre zmenu ľavičiari, komunisti - :-)))
Všetci sú nepriatelia, len naší bratia američania, tí sú demokrati a liberáli.
Proste, revolúcia požiera svoje deti. Tentoraz je to americká revolúcia - no, proste revolúcia svíň a kraviarov.