Scott Ritter: Európa sa v zime vráti do doby kamennej

Scott Ritter sa vyjadril k budúcnosti NATO a hovoril o hospodárskom rozvoji v EÚ, konkrétne v Nemecku. Podľa Rittera sa Európania s príchodom zimy "vrátia do doby kamennej". Najmä Nemecko je z hospodárskeho hľadiska na konci cesty (samozrejme, ani nerátajúc drobné krajiny ako Slovensko).

 

 
 

Bývalý dôstojník americkej námornej rozviedky a neskôr zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter oslovuje svojimi analýzami vojny na Ukrajine široké publikum na sociálnych sieťach a v televízii. Tentoraz sa podelil o svoje názory na budúcnosť NATO a hovoril o hospodárskom vývoji v EÚ, a konkrétne v Nemecku.

Na rozdiel od komentátorov politicko-mediálneho mainstreamu Scott Ritter vidí zodpovednosť za vojnu na Ukrajine predovšetkým v NATO, ktoré označuje za "organizáciu, ktorá už dávno stratila zmysel svojej existencie". Odvažuje sa pozrieť na prehistóriu, ktorá sa v "oficiálnom" pohľade zvyčajne zamlčuje, a analyzuje záujmy a konanie transatlantických partnerov. Ritter uvádza:

"NATO využilo dohodu z Minska ako prostriedok na získanie času, kým NATO vycvičí ukrajinskú armádu, aby ukrajinská armáda, konajúca ako zástupca NATO, začala útočnú operáciu proti Donbasu, obsadila ho a potom vyhnala Rusko z Krymu. To bol celý čas plán NATO. (...) preto, keď sa začala táto vojna, táto konkrétna vojenská operácia, Vladimír Putin a jeho generáli povedali, že nemajú inú možnosť, ako zaútočiť teraz, pretože Ukrajina zhromaždila tieto obrovské sily, ktoré v najbližších dňoch alebo týždňoch zaútočia na Donbas. Preto musia útoku predchádzať. Preto sa odvolali na článok 51, ktorý je kolektívnym sebaobranným opatrením povoleným Chartou OSN. (...) Ukrajina zhromaždila približne 100 000 vojakov, vycvičených NATO, vybavených NATO, vedených dôstojníkmi, ktorí pôsobili podľa pokynov NATO, pripravených zaútočiť na Donbas niekedy začiatkom marca. Taká je realita."

Podľa neho ide teda v skutočnosti o konflikt, v ktorom Západ vedie vojnu proti Rusku a využíva ukrajinskú armádu ako svojho "splnomocnenca". NATO to malo v úmysle už dlhší čas. Kalkulovalo sa s tým, že "aj keď Rusko zaútočí na Ukrajinu, nebude schopné tento útok ustáť, pretože na Rusko zaútočíme ekonomicky so všetkým, čo máme. A myšlienka bola, že ruská ekonomika sa zrúti, ruský ľud povstane a Ukrajina zvíťazí." Podľa neho sa to však nestalo, pretože:

"Rusi sú v riešení takýchto vecí múdrejší a lepší ako my. Sú odhodlanejší. Sú to seriózni hráči. A boli pripravení na sankcie. (...) Treba len povedať, že sankcie sa vymkli kontrole. V súčasnosti sa ruská ekonomika nezrúti. Je to európske a americké hospodárstvo. Rubeľ nie je bezcenný. Rubeľ je silnejší ako už dlho predtým. A bude ešte silnejší."

Podľa správy je Rusko aj diplomaticky izolované. "Vzťahy Ruska so svetom sú silnejšie ako predtým," hovorí Ritter. Pravdaže, nie so Západom, pretože:

"Rusku je to jedno. Odvrátili sa od nás. Teraz sa zameriavajú na východ smerom k Číne, čo je spojenectvo, ktoré je lepšie ako akékoľvek iné spojenectvo na svete. (...) Majú silné vzťahy s Indiou a zvyškom sveta. Predávajú svoju ropu."

Hospodárska vojna proti Rusku je podľa neho v konečnom dôsledku výstrelom do vlastného kolena. A Ritter vykresľuje zodpovedajúcu pochmúrnu prognózu hospodárskeho vývoja Západu, pričom EÚ bude zasiahnutá obzvlášť tvrdo:

"Máme deficitné hospodárstvo, ktoré je teraz na pokraji kolapsu. (...) Ale my [Američania] sa máme oveľa lepšie ako Európania. Európania sa po príchode zimy doslova vrátia do doby kamennej. Myslím tým, že si zapália kachle na drevo, aby sa zahriali." 

Politici EÚ budú mať čoskoro iné starosti ako presadzovať hegemóniu voči Rusku. Podľa neho to platí najmä pre Nemecko. Ritter uvádza:

"Povedali [EÚ], že využijú príležitosť, ktorú im Rusi poskytli, aby sa zbavili ruskej energie, a že obnovia svoj záväzok voči zelenej energii. (...) To sa nepodarilo. Nemecko je v núdzovej situácii s plynom. (...) Je na prídel. Energetický priemysel je odstavený. (...) Musia dovážať viac uhlia. Musia zvýšiť výkon uhoľných elektrární. Nemajú jadrové elektrárne, ktoré by mohli nahodiť, pretože ich odstavili. Nemci sú na konci svojich síl. Toto je [ekonomická] smrť."

Ritter si napokon kladie otázku, či Olaf Scholz politicky prežije hroziacu krízu:

"Dokáže Scholz prežiť leto? Dokáže si udržať parlamentnú väčšinu, ak sa všetko zrúti, naozaj všetko? Keď sa priemysel zastaví a už sa neotvorí a sociálny štát už nebude mať peniaze na všetkých tých nezamestnaných Nemcov? Naozaj si myslíte, že Nemci vyjdú do ulíc a povedia: "Chceme NATO, chceme NATO"? Myslím, že povedia presný opak."

Scott Ritter über die deutsche Haltung zu Russland: "Die Deutschen sind am Ende ihrer Kräfte" — RT DE

nové