Šírenie africkej nákazy: Utratiť všetky nakazené svine, to problém vyrieši – hovoria odborníci

V dedinke Strážne v Trebišovskom okrese (leží prakticky na maďarských hraniciach, neďaleko Kráľovského Chlmca) sa po prvýkrát na Slovensku objavila nákaza afrického moru ošípaných. V utorok ráno preto mobilná jednotka na likvidáciu zvierat v prípadoch nebezpečnej nákazy v tejto obci utratila všetky ošípané.

Uhynuté zvieratá boli usmrtené elektrickým prúdom a boli na mieste kafilériou zlikvidované. Vzorky krvi aj mäsa idú do laboratória, vrátane vzoriek z mäsa od ľudí, ktorí stihli urobiť zabíjačku a spracovať ju ešte pred návštevou likvidátorov. Za zvieratá z registrovaných chovov dostanú chovatelia od štátu kompenzácie, nelegálni sviniari budú odmenení ináč.

Podľa odborníkov prenos afrického moru ošípaných na človeka, našťastie, v žiadnom prípade nehrozí, nech by bol dotyčný akákoľvek veľká sviňa. A to ani vtedy, ak človek zje mäso z nakazených zvierat. Vírus je však veľmi infekčný a pomerne odolný, takže v mäse, ale aj inde v prostredí dokáže prežiť dosť dlho. Človek preto môže túto chorobu veľmi jednoducho šíriť, napríklad na obuvi, oblečení či potravou.

Tým, že Slovensko je prakticky obkolesené krajinami, kde sa vírus vyskytuje a vzhľadom na vysoké stavy diviačej zveri a intenzívnu dopravu a distribúciu potravín šírenie tejto ničivej choroby je jednoduchšie ako šírenie letného požiaru. V niektorých kontaminovaných potravinách vírus môže prežiť až pol roka, a preto je nebezpečné prasatá kŕmiť zvyškami jedla.

Dôvod, prečo sa takto radikálne pristúpilo k likvidácii všetkých svíň v obci, je pochopiteľný: predstavovali vážne ohrozenie pre ostatné ošípané, ale tiež diviačiu zver v regióne. Tento postup je jediný racionálny spôsob ako riešiť hrozbu afrického moru ošípaných, pretože proti tomuto takmer stopercentne smrteľnému ochoreniu neexistuje žiadna vakcína. Pri dodržaní všetkých postupov je možné chorobu zlikvidovať, tak ako sa to v uplynulých rokoch podarilo v Českej republike. V tomto prípade teda odborníci radia: všetky nakazené svine pozabíjať. Dúfajme, že kompetentné štátne orgány budú postupovať tak ako treba.

 
 
 
 
Ema

hlaholivo hlása, že Malta prijme 40 čiernych ilegálov bez identity z pašeráckej lode Alan Kurdi, ktorých vzápätí pošle do ďalších európskych kajín, zoznam nešpecifikovala.

Trtko nám sprostredkoval aj dojímavú fotografiu, keď sa dobrodružní, veselí a dobre živení ilegáli z preľudnenej Afriky - z ktorých nikto nemá žiadne právo na azyl - dozvedeli, že Európa otvára dvere 

V Bilde pre istotu článok z titulky rýchlo upratali do úzadia, aby Nemci nevygrcali nedeľný obed. Všetci vedia, že tými európskymi "krajinami" sú Bavorsko, Sársko, Dolné Sasko, Porýnie-Falcko...

 

Obrovský jasot po tom, ako ilegálom od šťastia až dýchavičná stará nemecká piča v pozícii kapitánky pašeráckej lode Alan Kurdi (nová Raketová) oznámila, že dobyvateľská cesta sa podarila, je zaznamenaný tu https://twitter.com/seaeyeorg?lang=sk

Ema

Táto fotečka

Odhliadnuc od toho, že ten šmrncovne ostrihaný černoško má údajne "strelné zranenia", pre ktoré sme povinní prijať ho do Európy a nechať ho tu žiť a množiť sa (také zranenie môže nadobudnúť aj u nás na Obchodnej, heh), ma udivila členka pašeráckeho crew, ktorá drží odrasteného fafrnka v náručí - po kapitánke ďalšia stará ochechula. Zrejme sa rozniesli historky Karoly Raketovej, a tak sa teraz hlásia za členky posádky samé dôchodkyne, na ktoré sa černosi po 10 dňoch plavby ešte neulakomia.

Norman

dávajú dve tri ženy (najlepšie tehotné) a dvoch troch pankahrtov (najlepšie zranených).

Pri výbere zvyšok bez milosti odvrhujú, možno aj zabijú.

Do týchto člnov sa dostane tá najhoršia kriminálna a zbohatlícka verbež, ktorá dokáže prežiť a vyhrať v tom boji medzi nimi. V Líbyi dochádza k súboji na život a smrť a vyhrávajú a do Európy idú tí najhorší zločinci.