Šírenie omikronu

Po Británii sa už masovo šíri nový kmeň omikron. To, že sa nakoniec rozšíri, sa dalo čakať. Prekvapivé ale je, ako rýchlo Európa, najmä Británia, rezignovala na jeho spomalenie. Šírenie  omikronu dokazuje, ako neschopná je súčasná Západná spoločnosť.  

Omikron je možno menej silný, ako delta - v zmysle, že percentuálne menej ľudí privedie do nemocnice, na ventiláciu. V určitom zmysle by to mohla byť očakávana už "umiernená" forma, ktorá  vytlačí horšie verzie. Teda urobí to, čo nedokázali vakcíny ani teórie o premorení. 
O tejto skrytej nádeji nik oficiálne nehovorí, pretože objektívne omikron hrozí zložiť spoločnosť. Rýchle priam plošné rozšírenie choroby, kde by povedzme 10 až 20% pracovníkov muselo zostať doma s horúčkou, alebo by aspoň museli byť v karanténe, aby predsa len stlmili vlnu - to je nočná mora každého hospodárstva. Toho sa korporátni  bossi boja viac, ako smrti dôchodcov, samozrejme. To by naozaj spôsobilo ťažké problémy, narušila by sa výroba, distribúcia, a to aj základných potravín. Omikron by mohol ohroziť aj fungovanie strategických podnikov (elektrárne, rafinérie).
 
Toto nie je šírenie paniky, ani malovanie čerta na stenu - ja osobne až taký problém nevidím v tom, že prekomplikované štruktúry tzv. výroby pocítia svoju slabosť. Plus si myslím, že k tomu až tak naozaj nedôjde. Ale hovorím - je to možnosť a hovorí sa o nej primálo. Konečne, ani ja by som nechcel, aby ľudia prepadli panike, keď pôjdem dnes a zajtra dokúpiť konzervy a ryžu. :) Naozaj idem. Neznášam hysterické davy, ktoré sa v prípade výpadku distribúcie (ako v Británii) budú mlátiť v obchodoch :)
 
Aj bez ťažkého dopadu na populáciu, rýchly omikron nabúra štatistiky, čísla a zmysel vakcinácie. Vlastne je to naozaj nová choroba - šíri sa rýchlosťou zdvojnásobenia za 2,5 až 3 dni (samozrejme, záleži od pomerov, toto je pre súčasné britské pomery), ale o 30% menej ľudí ochorie tak, že musí ísť do nemocnice (to je ale veľmi vágne meradlo), a intenzívnu JIS-ku či ventilácie potrebuje zas asi len štvrtina v porovnaní s deltou (čiže asi nejaké 4 % z tých, čo sú v nemocnici. To všetko sú ale nepresné čísla z Južnej Afriky - naši, bieli doktori, nechcú zatiaľ prezradiť takmer nič. 
 
Toto sú súčasné informácie, dávam to sem do archívu ako dôkaz, že sa nedá nič robiť. Proste sa naozaj blíži ďalšia vlna, ono aj cunami prichádzajú v reále skôr ticho a priam nenápadne. Ale hovorím, tentoraz by to mohlo menej zabíjať, ale viac robiť hospodársky chaos - takže ma to menej zaujíma.
 
Asi platí pravidlo, že každy augiášov chliev proste priťahuje svoje vyčistenie. Tak v januári uvidíme, ako sa s tým hrdinská kapitalistická spoločnosť kasínového typu vysporiada. Nemeckí matematici predpovedajú maximum vlny u nich začiatkom februára. 
 
 

nové