Spiatočka na plný plyn

Tento mesiac ohlásili dve severoamerické spoločnosti ukončenie všetkých prieskumných aktivít v Poľsku, zameraných na bridlicový plyn. Kanadský Talisman Energy a americký Marathon tak prispeli do celej histórie geologického prieskumu najdramatickejším exodom z lokalít, ktoré považovali za nádejné, prešustrujúc na prieskumné práce veľkú sumu peňazí. Koľko to bolo, sa nedozvieme, ale môžeme si byť istí, že na investičných útvaroch oboch firiem si to niekto riadne vyžral.

Talisman a Marathon nasledovali ExxonMobil, kde už minulý rok pochopili, že sú obeťou ideológiou motivovaného podvodu. V geológii neplatí, že zbožné prianie sa stáva skutočnosťou. Preto si ťažobné firmy, ktoré sa nechali napašmať báchorkami o tučných silúrskych bridlicových formáciách na poľskom území, balia prieskumné fidlátka a odchádzajú. Možno ich CEOvci zájdu do amerického Úradu pre energetické informácie (IEA), aby tamojším "expertom" vynadali do kreténov. Poľský bridlicový boom sa totiž začal práve tam.

IEA v roku 2011 bombasticky ohlásil, že v bridlicových formáciách Poľska sa nachádza plynu na celých 300 (slovom tristo) rokov domácej spotreby. Nevedno, ako sa zámorskí experti dopracovali k fascinujúcemu číslu zásob plynu, ale zrejme šlo o kombináciu hlboko pod kožu zalezeného mýtu o plyne v istom najznámejšom poľskom meste - centrále náboženstva veďviemečoho, ospravedlňujúceho neustávajúce zverstvá aškenázskych kolonizátorov v Palestíne a priľahlom okolí - a posadnutosti nenávisťou voči Rusku, ktoré je významným dodávateľom zemného plynu do Poľska. Poľská administratíva, ktorá je rovnako tupá ako akákoľvek iná západná administratíva, upadla z tejto správy od radosti do bezseba. Juj, ukážeme skurveným Rusom prostredník! Poľských geológov protestujúcich proti nezmyslu vysrstenému IEA divže neoznačili za nepriateľov štátu a podvratné živly. Nuž tak geológovia mrdli plecom a s pobavením sledovali, ako vláda predáva koncesie na prieskum bridlicových formácií ropným a plynárenským firmám zliezajúcim sa ako svorka hyen k paleozoickej zdochline. Niektorí i uzatvárali veselé stávky, ako dlho trotlom nakúpivším koncesie potrvá, kým zistia, aké sú reálne geologické pomery. Poľský bridlicový boom, ktorý existuje iba v médiach, ukázal, že žiadza firiem po nových ložiskách je taká veľká, že im zatemňuje zdravý rozum. Niektoré sprostejšie firmy v Poľsku stále zostávajú, rýpu sa v zemi a živia v sebe nádeje, že keď o tom písali v novinách, musí to tam byť. Medzitým IEA znížila svoj fascinujúci tristoročný odhad na dvadsaťročný. Rovných 280 rokov odbudlo v dôsledku toho, že ExxonMobil hodil v Poľsku spiatočku na plný plyn. Po odchode Talismanu a Marathonu to zrejme klesne na desať, keď sa spakuje aj Chevron, na päť a keď svoje koncesie zavesia na klinec všetci, klesne odhad ekonomicky ťažiteľného bridlicového plynu na nulu.

 

Božstvo bridlicového plynu vystrelili na energetické nebesá Spojené štáty americké, keď našli spôsob, ako vytĺcť plyn z masívnych formácií nevábne vyzerajúcich hornín. Hydraulické štiepenie sa rozmohlo na viacerých lokalitách a jeho katastrofálne dopady na životné prostredie pripomínajú - filozoficky videné - vyvražďovanie bizónov. Je to zakotvené hlboko v americkej kolonizátorskej žravej mentalite, ťahať z prírody všetko, čo môžu speňažiť, pretože kontinent, ktorý obsadili, sa javil nekonečný. Stačilo prísť, žrať a po vyžratí sa v "zemi nikoho" presunúť ďalej. Americkej mentalite je vlastná krátkodobosť akcií - nie je schopná uvažovať v dlhšom časovom horizonte a komplexne. Súčasnú plynovú bublinu považujú za večnú - a nevadí, že plyn z bridlicových ložísk sa vyčerpá rýchlo. Ide sa o kus ďalej, do sviežej zóny. Takéto primitívne myslenie je príznačné aj pre viacerých miestnych európskych ideológov detinsky omráčených údajným bohatstvom USA, ktorí v milej infantilnej neznalosti reality bľabocú o nutnosti spustiť ťažbu plynu z bridlíc aj v Európe. I na Slovensku sa takí nájdu a márne ich budete informovať, že urobíte dva-tri vrty s nie príliš významným objemom ťažby - a už ste vybehnutí za hranicu SR, za sebou zanechávajúc spúšť napáchanú na lesoch a podzemných zásobárňach vody. Mimochodom, práve voda sa stáva globálnou strategickou surovinou. Bez plynu sa prežiť dá. Bez kvalitnej vody to však môžu vodné mechy sapienti na Zemi rovno zabaliť a nechať sa skompostovať ako energetická surovina pre budúcich panspermatických obyvateľov planéty. Ináčky, len toť pred pár dňami sa mihla vážna správa, že nedostatok vody začína ohrozovať čínsky ekonomický rast.

 

No ale späť k plynu. Americká bridlicová horúčka údajne stiahla na veľmi nízku úroveň ceny plynu v USA a údajne prispela k americkému "ekonomickému ozdravovaniu". O tom, že s cenami strategických komodít je to trochu zložitejšie, svedčí aktuálne vyšetrovanie Európskej komisie týkajúce sa manipulácií s cenami ropy. Nepýtajme sa, prečo sa do vyšetrovania nezapojil aj Washington. Komisia nemohla pri vyšetrovaní obísť tiché monštrá globalizovaného sveta, ale obavy z ich vplyvu viedli k tomu, že molochy "nie sú vyšetrované ako podozriví". Iba ich žiada o pomoc (pripomeňme si, že Glencore Xstrata má momentálne vo svojom čele prijebané korporátne jelito Tonyho Haywarda - bývalého šéfa BP, ktorý je osobne zodpovedný za zaprasenie Mexického zálivou ropou s globálnym dopadom). No a o americkom "ekonomickom ozdravovaní" sa netreba veľa rozpisovať - hnilej fašizoidnej krajine, ktorá neustále a systematicky pácha alebo podnecuje po celom svete zločiny proti ľudskosti už nepomôže ani plyn rozdávaný americkým domácnostiam a priemyslu zadarmo. Ozaj, niektorí Američania ho zadarmo naozaj majú - obyvatelia území v okolí obrích bridlicových formácií, kde sa extenzívne ťaží plyn hydraulickým štiepením. Fučí im rovno z vodovodných kohútikov.

 

Tento americký "bridlicový zázrak" by sa vraj mal zopakovať v Európe. O tom, ako nám bridlicový plyn pomôže zo srabu, sa tára medi bruselskými byrokratmi už dlho. Časť z nich je natoľko vychýlená z reality, že si ani neuvedomuje, kde žije. To, čo je snáď ospravedlniteľné u úradníčkov z americkej IEA, ktorí - ak vôbec - tak maximálne navštívili pár európskych hlavných miest v rámci konferenčnej turistiky, je u eurobyrokratov absolútne neprijateľné. Tupí európski byrokrati tu predsa žijú a dokonca - božezavaruj - Európsku úniu riadia, hoci ich nik nevolil. Preto by mali vedieť, koľko tu je obyvateľov a že pri vykolíkovaní obrej lokality na hydraulické štiepenie ich nebude možné vystrnadiť ako Indiánov niekde do rezervácií za polárny kruh (kým sa aj tam nerozbehne ťažba uhľovodíkov). Európa ale zostáva vojnovou korisťou USA a téma hydraulického štiepenia sa v Bruseli znovu a znovu vynára ako bahenný smrad. Najnovšie 22. mája 2013 na veľkom summite EÚ v Bruseli. Márne ich David Hughes, odborník z praxe, varuje, že americký lacný bridlicový plyn je obyčajná bublina - ako iné americké bubliny, ktoré už urobili globálny prááásk. Dobre fungujúcou zábranou, aby sa Európa nestala po Amerikou podporovanom ekonomickom kolapse aj environmentálne zdevastovaným kontinentom, sú zatiaľ zákony na ochranu životného prostredia. Ale spolu s obrou zónou voľného obchodu Európa - USA im odzváňa umieráčik a energetické korporácie si už brúsia nože na európsku zakáľačku. No a celé je to obalené do ideologického bľabotania o "zbavení sa závislosti od ruského plynu". Popri šejlgáze z domácej produkcie dostaneme z USA balený LNG, lebo šak USA - náš priateľ na večné veky, a preto budeme fofrom budovať LNG-infraštruktúru, ktorú nemáme - a na ktorú nemáme. Na nezmysly sa v EÚ peniaze vždy nájdu. A potom už, súc naviazaní na korporácie a americký LNG, sa staneme slobodní a nezávislí v pravom american štýle a môžeme po boku USA napríklad radostne hupsnúť do vojny s ruskými vyjebancami.

 

Najslabší štát EÚ, Rumunsko, si čoskoro začne užívať európsku budúcnosť ako prvé. Hľa, budúci "významný dodávateľ plynu pre strednú Európu", ako nám zvestuje zoskupenie Shale Gas Europe. Potom si na tej stránke stačí klinúť na položku About us - a kuknime sa, kto to hovorí: Chevron, Cuadrilla, Haliburton, Shell, Statoil, Total... samé dôveryhodné esá, ktorým záleží na budúcnosti Európy a jej obyvateľov asi ako parazitovi na hostiteľskom organizme. Čarom nechceného je, že v The Expert Advisory Panel stále figuruje istý Gregorz Pytel, ktorý sa pred pár dňami na plnú hubu vyjadril takto: ťažiteľný bridlicový plyn v Poľsku je výmysel médií.

Kedy to konečne povie aj o Rumunsku?

 

***

 

Ilustrácia z International Business Time k oslavnej óde o hydraulickom štiepení a vytvorení miliónov pracovných miest, ktoré sú asi tak reálne ako masívna ťažba plynu z bridlíc v Poľsku

 

Bonus

Odborný materiál z British Geological Survey: Vplyv ťažby plynu z bridlíc na životné prostredie, s videom o hydrogeologických aspektoch (Rob Ward)

 

 

Ema

Ceny energií nútia nemecké podniky uvažovať o odchode do USA. Len sa ešte nevedia rozhodnúť, či nedať prednosť lacnej pracovnej sile v strednej Európe. Korporátnym ideálom by samozrejme boli lacné energie aj lacná pracovná sila.

Ficovi zjavne nemá kto vysvetliť, že časy lacnej energie sa definitívne skončili (a americká bridlicová bublina je len anomálny dočasný úkaz).

abecede
článok opisuje situáciu absolutne výstižne. No 1! Inak tito dementi maju snahu robit pokusne vrty aj v Cesku... :-(
Buheh

ďakujeme, Ema.

Ema

Escobar o Pipelinestane a nových hodvábnych cestách

http://www.atimes.com/atimes/Central_Asia/CEN-01-310513.html

Key Turkey... a vie Escobar, ako to tam bude vyzerať o mesiac?

slaven1

Ako to tam bude yyzerať, to nevie nikto.

Ema

ako bude vyzerať mapa ropovodov a plynovodov.

Keby Turci nemali pri pohľade za svoje hranice hrozný strach, nerobili by takýto cirkus. Smrť a rozklad na nich dýchajú a sú blízko. Cítia, že situácia nie je normálna a vidia, že megalomanský premiér prilieva olej do ohňa, ktorý už oblizuje ich domovinu.

nové