Spišský Hrhov - naozaj zázrak? Alebo len nepochopenie skutočného problému?

V dedine Spišský Hrhov žijú Rómovia dôstojne, čisto a cez nejaké lokálne sociálne družstvá majú prácu a pravidelný príjem. Ja v tom síce nevidím nejaký zázrak, považujem to za normálne, lebo samozrejme nie som rasista - ale premiér Pelegríni asi áno, keď to ukazuje ako niečo výnimočné ešte aj generálnemu tajomníkovi Rady Európy Thorbjörnovi Jaglandovi.
A Jagland asi tiež považuje Rómov za nejakých postihnutých či menejcenných, lebo je tiež výrazne prekvapený, že je také niečo možné: "Myslím si, že toto môžeme použiť ako úžasný vzorový model a príklad pre ostatných".
A dodáva: "Kľúčom k úspechu je podľa mňa práca a vzdelanie". Áno pán generálny tajomník Rady Európy, to hovoria nacionalisti už dlho - Rómovia potrebujú disciplinovane robiť a učiť sa od druhých kultúr.

Ale nechajme tých dvoch prekvapených rasistov a začnime vážne.
V dedine Spišský Hrhov vidíme, ako starosta, Vladimír Ledecký, jeden praktický, aktívny a inteligentný Slovák, dokázal sformovať asociálnu vrstvu aspoň do tej miery, aby žila dôstojne. Starosta by mohol byť pre svoju tvrdosť, húževnatosť a neoblomnosť dávaný aj ako príklad správneho nacionalistu. Vlado, si skutočný patriot, ktorý vie ľuďom zaveliť a má prirodzenú autoritu, bravo.

Ale je to naozajstná cesta?

Bohužiaľ, sú to len dočasné úspechy. Bez pôsobenia tejto takpovediac vyššej sily starostu a riadenia obce sa kritické etnikum zas rýchlo rozpadne do pôvodného smutno úbohého stavu - viď nespočetné podobné prípady.

A čo je ešte horšie, rómsky problém nie je problémom len nejakej abnormálnej biedy či kriminality. Je to v prvom rade problém demografický.

Napríklad obec Spišský Hrhov má v súčasnosti 1 642 obyvateľov, z toho je asi 400 Rómov. To sú traja "bieli gadžovia"(tak nám nadávajú) na jedného Róma. Keď bude Rómov vyše tisíc (za 5 až 10 rokov), môžeme sa znova prísť opýtať pána starostu, či sa mu stále ešte darí. A keď sa pomer obyvateľstva prevráti a Rómov bude trikrát viac, ako Slovákov, to si situáciu nechceme ani predstaviť. Ale vieme - Luník 9.
Hlavný problém, ktorý teda treba primárne riešiť, je abnormálny rast ich populácie, ktorá v konečnom dôsledku ničí aj Rómov samotných Chceme im predsa reálne pomôcť a pozdvihnúť ich natrvalo. Ktokoľvek tvrdí, že má recept na riešenie rómskej otázky bez toho, aby v ňom bola zahrnutá kontrola ich pôrodnosti, sa buď mýli alebo klame.

Ako teda bude vyzerať Slovensko o 30, 40 či 50 rokov? Etnické konflikty zďaleka nie sú len otázkou rozdielnosti v bohatstve. Bežní Slováci sú už dnes skoro tak chudobní, ako Rómovia a o 30 rokov sa už na tom budú všetci rovnako zle. Ale problém nezanikne, naopak, rozdielna kultúra a etnicita až práve vtedy začne spôsobovať naozajstné tragédie.

Pozrite sa do Zambezi či do Juhoafrickej republiky – to je presne analogická situácia. A nehovorte, že Rómovia nie sú takí , ako černoši, lebo vás naozaj udám za rasizmus. Sú rovnakí. Pozrite sa kdekoľvek do sveta a uvidíte, že všade sa mestské štvrte a obce delia podľa etnicity, podľa náboženstva, podľa jazyka, podľa čohokoľvek. Nikde vo svete sa nikdy etnické rozpory a problémy z nich nepodarilo prekonať.

Podarí sa to na Slovensku?
Ak zostane súčasný systém? Nie,nepodarí.
Štatistiky sú jasné a je nepochybné: Slovenská republika smeruje k tomu, že sa z nej stáva Cigánovo.

Súčasné platné zákony mi dokonca zakazujú povedať, že je to zlé. Vraj je to jedno. Je vám to naozaj jedno?
Mám zakázané povedať, že zmena národa je tragédia a zločin, genocída. Tak to teda nehovorím, čo narobím, sám. Nie je to zločin, zákon je zákon, vašim deťom či vnukom proste budú veliť Rómovia alebo ešte horší cudzinci.

Ja len chcem, aby ste to vedeli, aby ste chápali, aké to bude. Bez irónie a bez pozlátka. Bez pátosu. Bude to veru nie také, ako v dnešnom Spišskom Hrhove, kam chodia delegácie, kde je stále výrazná prevaha Slovákov. Bude to teda skôr také, ako v Bangladéži, Zanzibare alebo Haiti.

 
0
Náhodný okoloidúci

Je iba jeden spôsob ako Cigánov "integrovať" - musia pre nich platiť tie isté pravidlá a zákony ako pre bielych, tvrdo, bez úľav, privilégií a výnimiek. A ani v takom prípade úspech nie je zaručený.

Roland Edvardsen

To je len také "kotlebovské" drístanie:"musia platiť zákony pre všetkých rovnako", bla,bla,bla. A čo potom? Postavia sa nové väznice, lebo ich nebude kde dávať či ako presne si to mám predstavovať? Naopak, cigáni naozaj špeciálny a špecifický prístup potrebujú - lebo sú iní. A ten bude musieť v sebe zahŕňať aj kontrolu ich pôrodnosti, ako to spomenul Normanov článok.

Napríklad dôvod, prečo je v USA afroamerická populácia dlhodobo stabilná (cca 12-13%. V USA nie je problém s premnožením negroidov, ale nekontrolovanou migráciou hispáncov) je aj činnosť organizácií typu Planned Parenthood. Toto je jednoducho cesta : ak sa z eurofondov mohli financovať kdejaké pochybné programy, kde sa cigáni učili klepať do klávesnice PC, tak sa zaiste môžu financovať a uskutočňovať aj programy zamerané na sexuálne zdravie, plánované rodičovstvo a “emancipáciu rómskej ženy”. Rôzne tie "pietruchy" by sa predsa mali s radosťou do niečoho takéto pustiť, no nie?

Ja som samozrejme za to, aby aj cigáni pracovali (ak teda môžu, lebo istá značná časť z nich naozaj reálne nemôže - to je ten základný problém - a tam bude lepšie, ak im štát bude platiť za to, ak nebudú mať potomstvo než by sa snažil o nejaké umelé zamestnávanie, vnucovanie firmám, v ktorých takýto cigáni a iní asociáli budú iba predstierať, že pracujú), pretože v zásade súhlasím so sociologičkou Kusou, že práca im poskytne stabilitu, plán a dôstojnosť. Ale v žiadnom prípade sa nedá len na tomto stavať riešenie cigánskej otázky. A veľmi opatrne s tou pozitívnou diskrimináciou...lebo tá tiež bude fungovať len na úkor niekoho iného. 

Náhodný okoloidúci

My dobre vieme, že Cigáni sú "iní", ale ide o to, že väčšinová biela spoločnosť do nich vráža neskutočné prachy, čas, energiu a aj tak je to prd platné, stále len prešľapujeme na mieste. A ja by som tie prostriedky radšej videl investované tam, kde sa naozaj prejavia - do rozvoja spoločnosti.

Úmyselne som vytiahol zásadu rovnosti pred zákonom, aby som poukázal na absurdnosť a nezmyselnosť slnečkárskej mantry "všetciľudiasúrovnakí".

Na čo sa využívajú tie milióny vrazené do cigánskej problematiky? Na vydávanie a tlač brožúrok o rasizme bielych, ktoré aj tak skončia neprečítané na smetisku. Je obrovská chyba, že vláda od mimovládiek obletujúcich Cigánov nepožaduje žiadne skutočné výsledky.

Dlhodobo do budúcnosti vidím ako jediné riešenie prinášajúce výsledky dokopať ich k tomu, aby nemali na výber a museli byť sami zodpovední za seba, aby zodpovednosť za svoje životy nemohli donekonečna hádzať na "gádže".
Na tom, že "pozitívna diskriminácia" a tiež "politická korektnosť" veci len zhoršujú, sa zhodneme. A "pozitívna diskriminácia" jednej skupiny automaticky znamená ozajstnú diskrimináciu inej skupiny.

Občas sa nám ako príklad úspešného štátu dáva Singapur. Samozrejme, Singapur je extrémne závislý od okolia, ale majú tam poriadok z jednoduchého dôvodu - ich systém je založený na zásluhovosti a nie na solidarite.
Ja osobne zastávam názor, že solidárni môžeme byť voči tým, ktorí sa podieľajú na rozvoji spoločnosti. A k tým, čo odmietajú prispievať a len by brali zo spoločného, by sa mala natvrdo zaviesť zásada zásluhovosti. Ja viem, že sú aj ľudia, ktorí objektívne nemôžu pracovať, napríklad mnohí invalidi-vozíčkari a veľa psychiatrických pacientov. Ale inak kto je zdravý a aj tak odmieta pracovať a chce len parazitovať, nech skape od hladu.