Stretnutie dôchodcov vo štvrtok poobede - slovenská predstava o boji

Na Slovensku kriminalizujú a zatvárajú politikov (Kaliňák, Kotleba a iní ...), obyvateľstvo je naozaj nespokojné, ale zároveň bezmocné a neorganizované. Dlho spomínané protesty sa stávajú opäť stretnutiami dôchodcov, ktorí aj tak nemajú nič dôležitejšie na prácu, než v príjemnom slniečku a ešte príjemnešom chládku prísť na stretnutie, stretnúť známych a ponadávať si. Všetko super. Až na to - že toto boj nie je.

Smer explicitne vyzýval, aby ľudia prišli v stredu, potom štvrtok, ale potom sa dištancoval, že nie je organizátorom. Akokoľvek, ľudia tam prišli kvôli Ficovi, nie kvôli nímandom, ani nie kvôli zvyšku Smeru. Preto tam mali prísť na správny čas správni ľudia, povedať ľuďom aktuálny stav situácie, povedať im nepočuté ostré veci - a v pohode sa rozísť. 

Pre ľudí, ktorí zo začiatku čakali a doslovne sa nič nedialo, bola najväčšia zábava skupinka provokatérov, ktorá skúsila roztiahnuť ukrajinskú vlajku.  Dav sa k nim doslovne začal zhrocovať a len vďaka zákroku polície tie nevychované decká unikli bokom po tráve bez toho, aby dostali pár výchovných faciek. Škoda, škoda, veľmi by to potrebovali.

Aby sme si rozumeli, po tísíci krát: na námestiach sa politika nevyhráva. Ale tam sa národ vychováva, v reálnom živom stretnutí sa vytvára naratív a posúvajú sa názory. Preto si schopnosť zvolať ľudí na námestie treba pestovať, a v žiadnom prípade ju nezneužívať. Žiaľ, včera, práve v týchto určite kritických časoch, to Smer premrhal.

Ale tak - aspoň sme mu trocha pomohli. Potrebuje to.

 

 

nové